Jump to content

ChillyBoy

Korisnik
  • Broj objava

    20
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je ChillyBoy objavio

  1. Poštovani,

     

    zanima me jel moguće otvoriti obrt u drugoj općini npr Đakovu, ako mi je prijavljeno prebivalište u Osijeku? Trenutno prebivalište bi mi ujedno bilo i sjedište obrta (znači u Osijeku).

     

    Razlog zašto ovo pitam je taj što ured za gospodarstvo u Osijeku iz meni nepoznatih razloga mi ne želi odobriti otvaranje određenog tipa obrta (navodno ne postoji NKD djelatnost za ono što bih obavljao), dok ured u Đakovu isti taj obrt sa istom djelatnošću otvara bez nekih problema i komplikacija. U obrtnom registru na internetu sam pronašao 2-3 obrta koji se bave istom djelatnošću koji bih i ja koristio.

     

    I jel znate kome i na koji način se mogu obratiti u ministarstvu vezano za ovaj problem?

     

    Hvala

  2. Pozz,

     

    zanima me ako otvorim paušalni obrt u Osijeku, jel sa tim obrtom mogu raditi na moru tijekom sezone npr na štandu. Pitam zato jer kod paušalnog obrta je uvjet da ne smiješ imati izdvojene pogone (što god to značilo).

     

    I još jedno pitanje - jel paušalci moraju svakodnevno uplaćivati dnevni utržak na bankovni račun ili novac može biti i kod mene? Znam da internim aktom definiraš sam sebi blagajnički maximum i minimum, ali što sa onom lovom preko maksimuma?

     

    hvala

  3. Zanima me da li za moj paušalni obrt koji nije u sustavu PDV-a ima smisla uzimati R1 račune od drugih tvrtki (za neki potrošni materijal) obzirom da ja ne mogu pravdati PDV? Ili ipak mogu? Totalna sam truba za knjigovodstvo. Zbunjuje me sve to obzirom da na kraju godine ne predajem prijavu za povrat poreza pa ne razumijem onda niti onda koji će mi klinac R1 računi?

  4. Znači zanimam me kako naslov kaže, koliko vremenski treba čekati na isplatu poticaja za samozapošljavanje od predavanja zahtjeva i odobravanja od strane HZZ-a? Nakon što mi potvrde da imam pravo na poticaje, daju mi rok od 30 dana da otvorim obrt, no to se da riješit u 10-15 dana.

     

    Po forumima čitam da su neki obrti čekali po 6 mjeseci na isplatu poticaja.

  5. Prošle godine sam otvarao sezonski obrt na 3 mj. za crtanje portreta, pri čemu su mi u gospodarskoj komori odredili "NKD 47.89 Trgovina na malo ostalom robom na štandovima i tržnicama". Već u startu sam vidio da djelatnici u komori niti sami ne znaju koji NKD bi mi dali, te da dobivena klasifikacija ne odgovara mojoj usluzi, što bi u slučaju inspekcije moglo rezultirati kaznom za moj obrt.

     

    Ove godine također planiram otvoriti sezonski obrt pa bih molio pomoć koji NKD u komori da tražim jer smatram da je moja djelatnost više uslužna nego prodajna i da li sam obavezan imati fiskalnu blagajnu?

     

    Hvala

  6. Ok, ali još uvijek nisam dobio odgovor na postavljeno pitanje. Da pojednostavim: Kada meni prema zakonu prestaje ugovor o radu? Na dan kada sam na ruke dobio odluku o otkazu ili tek nakon 2 mjeseca odrađenog otkaznog roka? Pitam zato jer pod otkaznim rokom su mi drastično umanjili plaću čime mi ruše prosjek zadnje tri plaće. U zakonu se spominje sljedeći tekst "1/3 prosječne bruto mjesećne plaće koju je radnik ostvario u 3 mjeseca prije prestanka ugovora o radu"

  7. Floki je napisao:

     

    Je li vam utvrdio iznos otpremnine i gdje je taj iznos utvrđen (u odluci o otkazu)?

     

    Zašto smatrate da biste trebali dobiti veći iznos od onog kojeg propisuje Zakon o radu?

     

    Iznos otpremnine je utvrđen pravilnikom o radu koji se naravno čuva u sefu sa 1000 kombinacija i nitko ne može do njega a sam iznos otpremnine u odluci o otkazu nije definiran. Uglavnom, to sam više-manje rasčistio. Sad me zanima samo odgovor na moj drugi post a on glasi:

     

    "Ako sam dobro shvatio, poslodavac je otpremninu dužan obračunati na osnovu zadnja tri mjeseca od datuma kad je meni uručio odluku o otkazu ili se uzima o obzir zadnja dva mjeseca otkaznog roka + jedan mjesec od prije?

    Pitam zato jer prva plaća pod otkaznim rokom mi je bila puno manja nego prije a imam dva mjeseca otkaznog roka!"

     

    pozz

  8. Ako sam dobro shvatio, poslodavac je otpremninu dužan obračunati na osnovu zadnja tri mjeseca od datuma kad je meni uručio odluku o otkazu, odnosno zadnja dva mjeseca otkaznog roka ne ulaze u obračun prosjeka plaće? :-?

    Pitam zato jer prva plaća pod otkaznim rokom mi je bila puno manja nego prije a imam dva mjeseca otkaznog roka!

     

    Hvala, poz

  9. Poštovani,

     

    18.02.2010 mi je uručen poslovno uvjetovan otkaz u firmi gdje sam radio gotovo cijelih 8 godina. Poslodavac mi je voljan isplatiti otpremninu ali prema mizerni uvijetima koje propisuje zakon. Moje pitanje je da li ima smisla da pokrećem sudski postupak te putem suda zatražim veću otpremninu i da li se u praksi to pokazalo pozitivno ili da pokupim ovo što nudi? Iskreno, niti sam ne znam koje bi argumente koristio na sudu, ali kad vidim da nakon 8g trebam dobiti nekoliko tisuća kuna, najradije ne bih ni to primio. :place::place:

     

    Hvala, pozdrav

  10. Poštovani,

     

    u 12 mj. 2007 sam se zaposlila u novootvorenoj trgovini mješovite robe. Nakon 15-tak dana od datuma otvaranja upala je radna inspekcija te tražila dokazne papire da sam prijavljena te ugovor o radu. U cijeloj zbrci oko pitanja i odgovaranja inspketorica me je "natjerala" da kažem kako nisam prijavljena iako ni sama u to nisam bila sigurna jer još nisam dobila papir o prijavi. Na osnovu te moje izjave inspektorat je podigao prijavu te je sve završilo na sudu. Obzirom da je poslovođa nedavno bio na prvom ročištu, danas mi je napomenuo kako ću morati prisustvovati na idućem (ne znam da li kao okrivljenik ili svjedok). Da li postoji mogućnost da mene kazne i kolika je moguća kazna za mene kao fizičku osobu? Da li moram papirnato dobit poziv na sud? Poslovođa mi je već napomenuo kako ćemo morati uskladiti priče pa me zanima da li vrijedi riskirati na sudu zbog posla od 2500 kn?

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija