Jump to content

mortifikator

Korisnik
  • Broj objava

    9
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je mortifikator objavio

  1. Pozdrav svima,

    molio bih za savjet. Naime, u pregovorima sam oko kupnje stana. U kupoprodaji posreduje agencija za nekretnine, i oni su me obavijestili prije nego se odlučim za kupnju, da prijašnji vlasnik stana ima poprilične dugove za režije, te da se trenutni vlasnik obvezuje platiti te dugove od novca koji dobije kupoprodajom tog stana.

    Iz agencije me uvjeravaju da ti dugovi nemaju apsolutno nikakve veze sa mnom kao potencijalnim budućim vlasnikom tog stana, te da ne mogu imati apsolutno nikakvih eventualnih problema, primjerice prilikom prebacivanja režija na moje ime, jer se dugovi vode pod OIB prijašnjeg vlasnika. Navode da u stanu nijedan energent nije isključen - struja je plaćana redovito, a dugovi su za plin, vodu te pričuvu, koji se ne mogu isključiti. Poslali su mi na uvid specifikaciju troškova. Sva dugovanja su prema ZG Holdingu, odnosno GSKG, te Vodoopskrba i odvodnja i Gradska plinara.

    Na vlasničkom listu nema upisanog nikakvog tereta, sve je čisto.

    Da li mogu biti siguran i vjerovati informacijama koje sam dobio od agencije, i da li imate kakve savjete da se dodatno raspitam i gdje, te eventualno da tražim neke dodatne stavke u predugovoru, ili neki drugi način na koji bih se mogao zaštititi?

    Hvala

  2. Poštovani,

     

     

    evo mene s nastavkom priče :).

     

     

    Napravio sam sve što ste rekli, naravno ništa nisam uspio (zapravo sam i pretpostavljao da neće biti ništa od toga), moj dužnik je već pod ovrhom od 100-tinjak tisuća kuna, vozila nema, nekretnina nema. Sva imovina zapravo mu je prepisana na ženu, pa tako ima i firmu (j.d.O.o.), ali na ženino ime. Pretpostavljam da u tom smislu ne mogu ništa učiniti?

     

     

    Malo sam proučavao Ovršni Zakon, ono koliko sam ja shvatio je slijedeće:

     

     

    Ovrhovoditelj može na temelju vjerodostojne isprave podnijeti javnom bilježniku prijedlog za ovrhu (čl. 278), radi naplate tražbine općenito na imovini ovršenika, bez navođenja sredstva i predmeta ovrhe (čl. 280, st. 2). Javni bilježnik mora biti registriran na području prebivališta ovršenika (čl. 279 st. 1). Javni bilježnik prijedlog za ovrhu prosljeđuje sudu (čl. 281, st. 4), a sud donosi rješenje o ovrsi kojim se nalaže ovršeniku da u roku od 8 dana namiri tražbinu zajedno s odmjerenim troškovima (čl. 41, st. 2). Ukoliko je ovrhovoditelj u prijedlogu zatražio ovrhu nad pokretninama, sud dodjeljuje ovršitelja koji će zaplijeniti, procijeniti i prodati radi namirenja tražbine (čl. 136) sve pokretnine, osim izuzetaka iz čl. 135, koje pronađe na njegovoj osobi ili u njegovoj kući, stanu, poslovnom prostoru ili u drugoj nekretnini (čl. 138).

     

     

    Nadam se da ovo ne zvuči kao potpuna besmislica, pošto sam laički protumačio tekst zakona, ako sam nešto krivo shvatio, ispričavam se.

    Moje je pitanje - da li ovo što sam napisao ima ikakvog smisla i da li bi bilo ikako moguće da se naplatim na ovaj način?

     

     

    Hvala unaprijed,

     

     

    lijep pozdrav,

    Marijan

  3. U principu, imate dvije opcije - možete ići na cesiju ili na personalnu subrogaciju.

     

    Kod cesije, kao što sam već napomenuo nema potrebe traženja pristanka dužnika, ali ste dužni obavijestiti ga, dok kod personalne subrogacije nema potrebe ni za pristankom ni obavještavanjem dužnika (iako se obavještavanje preporuča da se izbjegne gubitak vremena i moguće komplikacije).

     

    S obzirom ste vi taj koji će ustupiti drugome svoje potraživanje, onda neću ni pisati o razlikama koje su bitne za ovog drugog, jer je to irelevantno. Mala napomena - možda bi vama više odgovarala personalna subrogacija, zbog izostanka odgovornosti za veritet i bonitet tražbine, ali izbor ostavljam vama.

     

    Što se oblika tiče, zakon ne propisuje neki poseban oblik kao uvjet valjanosti takvog ugovora, ali naravno da se sigurnosti radi preporuča pisani oblik, i obzirom sami niste previše vješti u tome (bez uvrede), sugeriram angažman stručnjaka. Bitno je za napomenuti kako vi morate ovom "preuzimatelju" predati sve isprave koje posjedujete (zadužnicu i sve drugo), a koje su dokaz vašeg potraživanja prema dužniku, kao i da precizirate iznos za koji "prodajete" svoje potraživanje.

     

    I to je to, vašom isplatom vi ispadate iz odnosa, a na vaše mjesto stupa "preuzimatelj", i dalje je to njegova briga.

     

    Hvala Vam na opsežnom odgovoru. Koliko sam shvatio, slažem se s Vama da bi mi bolje odgovarala personalna subrogacija.

    Zaista se ne razumijem u pravo, stoga veoma cijenim Vašu pomoć. Jedna mi stvar još nije jasna - i ispričavam se ako sam malo zagnjavio :) - bilo da se radi o pismenom ili usmenom ugovoru, pretpostavljam da se ta zadužnica na neki način treba prepisati na osobu kojoj ju prodajem. Dakle, ako sam dobro shvatio, trebao bih potpisati ugovor s "preuzimateljem" zadužnice, te zajedno idemo kod javnog bilježnika, koji će napraviti novu zadužnicu na kojoj će taj preuzimatelj biti upisan kao vjerovnik?

  4. Vi u principu govorite o cesiji (ustupanju tražbine).

     

    Sukladno čl. 82. ZOO-a, za cesiju nije potreban pristanak dužnika, ali ste dužni obavijestiti ga o obavljenoj cesiji.

     

    Hvala Vam na odgovoru,

     

    da li mi još možete reći kako se cesija provodi (kod javnog bilježnika ili nekog drugog tijela), te što je potrebno za provođenje cesije (neka posebna isprava)?

  5. Pozdrav svima!

     

    Imam zadužnicu ovjerenu kod javnog bilježnika koja glasi na dužnika fizičku osobu. Iznos na zadužnici je 12.000 kn.

    Na zadužnici, između ostalog, piše da "Vjerovnik može svoja prava iz ove zadužnice prenositi ispravom na kojoj je javno ovjerovljen njegov potpis na druge osobe, koje u tom slučaju stječu prava koja je po ovoj zadužnici imao vjerovnik". Da li to znači da ja mogu prepisati zadužnicu na nekog drugog (tj. da netko drugi postane vjerovnik umjesto mene) kod javnog bilježnika, bez znanja i suglasnosti dužnika, i da u tom slučaju ta osoba preuzima pravo potraživanja duga od mog dužnika?

     

    Hvala,

    lijep pozdrav

  6. Poštovani,

     

    hvala Vam na brzom i detaljnom odgovoru! :)

     

    Još jedno kratko pitanje - ukoliko ne uspijem povući ništa ni s računa ni imovine dužnika, da li mislite da bi se isplatilo podići tužbu?

     

    Hvala još jednom,

    lijep pozdrav

     

    Poštovani,

     

    sugerirao bih da skoknete u Finu s tom zadužnicom, pa se raspitate da li je taj Vaš dužnik blokiran ili nije. To je javni podatak i Fina ga je dužna izdati svakome na zahtjev.

     

    Ako dobijete informaciju da nije blokiran, predajte zadužnicu na Finu, pa ćete u kratkom roku od oko 5 radnih dana doznati da li Vaš dužnik ima novčanih sredstava po računima i štednim ulozima ili nema.

     

    U međuvremnu istražite da li taj Vaš dužnik ima druge imovine. Pa tako posjedite gruntovnicu i pitajte ima li upisanih nekretnina na njegovo ime (ili dal ih je bilo). To je također javni podatak, a i besplatan. Možete otić i u MUP i zahtijevati da Vam izdaju potvrdu o posjedovanju motornih vozila (40,00 kuna takse). Možete skoknuti i do HZMO-a i predati zahtjev ako je u radnom odnosu ili prima mirovinu (20,00 kn biljega + popunjeni zahtjev za davanje podataka kojeg skidate sa stranica mirovinsko.hr). Možete pisati i SKDD-u da Vam pruži podatak da li je osoba dolazi upisana kao vlasnik računa u istoj instituciji (tj. da li ima dionica ili udjela u investicijskim fondovima).

     

    Ako Vam ništa nije došlo na račun kroz 10-tak dana osnovom ove zadužnice što ste predali u Fini, ponovno u Finu i podnesite zahtjev za vraćanjem iste. Nakon što je zaprimite na kućnu adresu, ispišite prijedlog za ovrhu na drugoj imovini koju ste našli opisanim istaživanjem i tresnite ga na općinski sud.

     

    Nema druge.

     

    Puno uspjeha!

     

    Lp

  7. Pozdrav svima,

     

    molio bih za mali pravni savjet. Naime, imam službenu zadužnicu ovjerenu kod javnog bilježnika na 12.000 kn, koja glasi na dužnika fizičku osobu. Dužnik nije ispunio usmeni dogovor za isplatu duga, pa ću se morati naplatiti pravnim putem. Prvi bi korak očito bio aktivirati zadužnicu u FINA-i, međutim bojim se da ovaj lisac nema niti jedan račun s kojeg bi se naplata računa mogla izvršiti (to je još jedno pitanje - ne znam kako da to saznam!).

    Moje konkretno pitanje je - ukoliko se ne uspijem naplatiti preko FINA-e (što očekujem da neću), kako mogu dalje postupiti, odnosno koji je još način da se naplatim? Znam da postoji ovršni postupak nad imovinom, ali kod ovakvih "malih" dugovanja nisam siguran kako to ide, odnosno što mu mogu uzeti u tom slučaju? I kako da pokrenem takav ovršni postupak? Da li se javim nekom odvjetničkom društvu, idem na sud? I koliko bi me to okvirno koštalo (s obzirom da je iznos svega 12.000 kn, zanima me isplativost takvih akcija)?

     

    P. S. Znam da se zadužnica može i prepisati na drugu osobu kod javnog bilježnika, spreman sam ju i prodati nekome uz diskont. Postoje li neka odvjetnička društva ili institucije koje bi takav dug otkupile za umanjenu svotu?

     

    Hvala unaprijed,

    srdačan pozdrav

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija