Jump to content

mrljo

Korisnik
  • Broj objava

    123
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je mrljo objavio

  1. pa prijatelji moji pitanje je tko je koga od nas i pitao tko će biti predstavnik branitelja mene nije nitko ja nisam glasao ni za Dećaka , Đakića ni sve ostale koji dobru paru beru sa svih strana, a i kada bi negdje reagirao ostao bi usamljeni slučaj ili bi me gledali kao nekoga tko je protiv navedenih

  2. pozdrav svima

    ja sam bio drugi puta na komisiji u 7mj.također na Trešnjevci te mi je ostalo 30%, bio sam kod doktora duže kose mlađega kako je već ovdje navedeno, na brzinu je pregledao papire , par pitanja gdje sam bio za vrijeme rata, koje dužnosti sam obnašao, koliko imam bolničkih liječenja i vani sam bio za 10 min. ali sam imao sve to vrijeme pokriveno papirima odnosno zadnju godinu dana

  3. ...svima onima koji se danas osjećaju ponosno, domoljubno i sa tužnom sjenom na licu, želim,neka nađu mir u sebi, poklone se Bogu i zahvale svima onima koji su dali živote za svoj dom i zemlju......

    zemlju u kojoj ne smiješ reći da si Hrvat i da ljubiš svoju Hrvatsku grudu jer istog trena si nacionalista i ustaša,zemlju sa čijom zastavom ne smiješ van granica jer te kamenuju,zemlju u kojoj svako malo osvane natpis .ovo je srbija!,zemlju u kojoj se slušaju srpske cajke koje su do nedavno a i dan danas pjevaju onima zbog kojih danas obilazimo grobove i spomenike,zemlju u kojoj je uništeno sve što je nekad vrijedilo i zemlju koja je svakim danom sve manje naša.....

  4. Bolovanje

    Pod bolovanjem, za vrijeme kojeg osiguraniku pripada pravo na naknadu plaće, smatra se odsutnost s rada zbog bolesti ili ozljede, odnosno drugih okolnosti radi kojih je osiguranik spriječen izvršavati svoju obvezu rada u skladu s ugovorom o radu, drugim ugovorom ili aktom.

     

     

    Osobe koje imaju pravo na bolovanje, ako posebnim propisom nije utvrđeno drukčije

    osobe u radnom odnosu kod poslodavca koji ima sjedište u Republici Hrvatskoj,

    osobe koje su izabrane ili imenovane na stalne dužnosti u određenim tijelima državne vlasti, odnosno jedinicama samouprave, ako za taj rad primaju plaću i ako su prijavljene na obvezno zdravstveno osiguranje temeljem istog rada,

    osobe s prebivalištem ili odobrenim stalnim boravkom u RH zaposlene u inozemstvu kod stranog poslodavca koje nemaju zdravstveno osiguranje stranog nositelja odnosno nisu osigurane prema inozemnim propisima,

    članovi uprave trgovačkih društava ako nisu obvezno zdravstveno osigurani po osnovi rada,

    osobe koje na području RH obavljaju obrt i s obrtom izjednačene djelatnosti, samostalno u obliku slobodnog zanimanja profesionalnu djelatnost te osobe koje u RH obavljaju djelatnost poljoprivrede i šumarstva kao jedino ili glavno zanimanje, ako su obveznici poreza na dohodak ili poreza na dobit i koje su prijavljene na obvezno zdravstveno osiguranje temeljem obavljanja istih djelatnosti,

    svećenici i drugi vjerski službenici vjerske zajednice koja je upisana u evidenciju koju vodi nadležno državno tijelo, ako su prijavljeni na obvezno zdravstveno osiguranje temeljem obavljanja iste službe,

    osobe koje pružaju njegu i pomoć hrvatskom ratnom vojnom invalidu Domovinskog rata prema propisima o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, ako su prijavljene na obvezno zdravstveno osiguranje po osnovi pružanja navedene njege,

    osobe kojima je priznato pravo na status roditelja njegovatelja prema posebnom propisu.

    Utvrđivanje prava na bolovanje

    Pravo osiguranika na bolovanje utvrđuje izabrani doktor medicine primarne zdravstvene zaštite u zdravstvenoj ustanovi, odnosno u privatnoj praksi, a najdulje do roka utvrđenog Pravilnikom o rokovima najduljeg trajanja bolovanja ovisno o vrsti bolesti.

    Nakon proteka navedenog roka, pravo i dužinu trajanja bolovanja utvrđuje liječničko povjerenstvo HZZO-a.

     

    Tekst Pravilnika o rokovima najduljeg trajanja bolovanja ovisno o vrsti bolesti nalazi se na internet stranici HZZO-a, pod "Zakoni", ispod naslova "Pravilnici", pod oznakom P20.

     

    Tiskanica - "Obavijest o trajanju bolovanja"

    Tiskanicu izdaje izabrani doktor obiteljske (opće) medicine, na zahtjev osiguranika, ako mu je ista potrebna radi obračuna naknade plaće koja tereti sredstva poslodavca

     

    Tiskanica je dostupna i na stranici HZZO-a, pod "Tiskanice HZZO-a", pod naslovom "Obavijest o trajanju bolovanja".

     

    Tiskanica - "Izvješće o bolovanju"

    Tiskanicu ispunjava i izdaje osiguraniku izabrani doktor obiteljske (opće) medicine koji je utvrdio početak i prestanak bolovanja.

     

    Tiskanica je dostupna i na Internet stranici HZZO-a,, pod "Tiskanice HZZO-a", pod naslovom "Izvješće o bolovanju".

     

    Ispunjavanje Izvješća o bolovanju

    Kada izabrani doktor utvrdi da je osiguraniku prestalo bolovanje, u izvješću o bolovanju upisuje datum prestanka bolovanja i šifru završne dijagnoze.

     

    Šifre početne i završne dijagnoze upisuju se prema međunarodnoj klasifikaciji bolesti, ozljeda i uzroka smrti.

     

    Ispunjavanje Izvješća o bolovanju zbog korištenja rodiljnog dopusta

    U tiskanicu se u tom slučaju upisuje samo početni datum otvaranja bolovanja.

     

    Dan izdavanja Izvješća o bolovanju

    Kada bolovanje tereti sredstva pravne, odnosno fizičke osobe - poslodavca:

     

    posljednjeg dana bolovanja, ako je bolovanje trajalo kraće od 7 odnosno 42 dana

    7. odnosno 42. dana bolovanja ako bolovanje traje duže od 7 odnosno 42 dana

    Kada bolovanje tereti sredstva HZZO-a:

     

    posljednjeg dana bolovanja ako je bolovanje prestalo prije posljednjeg dana u mjesecu

    posljednjeg dana u mjesecu ako bolovanje prelazi iz jednog mjeseca u drugi.

    NAPOMENA

    Prvih 7 dana bolovanja isplaćuje se na teret poslodavca za radnike koji imaju utvrđen status invalida rada, te za radnike koji su zaposleni u pravnoj osobi za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom.

     

    Upućivanje na ocjenu radne sposobnosti i invalidnosti

    Kada je prema ocjeni izabranog doktora, a nakon provedenog liječenja i medicinske rehabilitacije zdravstveno stanje osiguranika takvo da se daljnjim liječenjem ne može poboljšati te je kod osiguranika nastupila trajna nesposobnost za rad, kao i u slučaju kada bolovanje traje neprekidno 6 mjeseci zbog iste bolesti, izabrani doktor medicine primarne zdravstvene zaštite obvezan je obraditi osiguranika za upućivanje na ocjenu radne sposobnosti i invalidnosti, te sa svom propisanom dokumentacijom uputiti osiguranika nadležnom tijelu vještačenja mirovinskog osiguranja.

     

    Maksimalano trajanje prava na naknadu plaće

    Osiguranik ima pravo na teret sredstava obveznog zdravstvenog osiguranja, odnosno državnog proračuna ostvariti pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja po istoj dijagnozi bolesti u maksimalnom trajanju od tri godine bez prekida.

     

    Umanjenje naknade plaće nakon 18 mjeseci bolovanja

    Osiguranik ostvaruje pravo na naknadu plaće u visini utvrđenoj u skladu sa Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju i općim aktima HZZO-a do isteka 18 mjeseci trajanja bolovanja, a nakon toga u iznosu 50% zadnje isplaćene naknade plaće na ime toga bolovanja.

     

    Kada se naknada plaće ne umanjuje

    Umanjenje naknade plaće na iznos 50% zadnje isplaćene naknade plaće ne odnose se na osiguranika koji je na bolovanju zbog liječenja zloćudnih bolesti, koji je na hemodijalizi ili peritonejskoj dijalizi te koji je na bolovanju u svezi s uzimanjem i presađivanjem dijelova ljudskog tijela.

     

    Zaštita prava na bolovanje

    Ako se osiguranik ne slaže s ocjenom izabranog doktora o pravu na bolovanje, ima pravo, u roku 8 dana, putem istog doktora, uložiti prigovor liječničkom povjerenstvu HZZO-a.

     

    Prigovor osiguranika na ocjenu izabranog doktora o pravu na bolovanje koji je podnijet odmah, a najkasnije u roku od 24 sata od dana donošenja ocjene, odnosno ako to nije moguće zbog neradnog dana prvog idućeg radnog dana, odgađa izvršenje te ocjene do donošenja nalaza, mišljenja i ocjene liječničkog povjerenstva područnog ureda HZZO-a

     

    Izabrani doktor primarne zdravstvene zaštite obvezan je odmah, nakon izjavljenog prigovora, osiguranika s propisanom dokumentacijom uputiti nadležnom liječničkom povjerenstvu područnog ureda HZZO-a.

     

    Ako nije zadovoljan nalazom, mišljenjem i ocjenom liječničkog povjerenstva HZZO-a, ima pravo zatražiti izdavanje rješenja u područnom uredu HZZO-a koji je nadležan prema mjestu njegovog prebivališta.

     

    Ako nije zadovoljan donesenim rješenjem, osiguranik može na rješenje uložiti žalbu Direkciji HZZO-a, putem istog područnog ureda koji je donio rješenje, u roku od 15 dana od njegova primitka.

     

    Zaključivanje bolovanja od strane liječničkog povjerenstva HZZO-a

    Kada liječničko povjerenstvo područnog ureda HZZO-a nalazom, mišljenjem i ocjenom zaključuje bolovanje osiguranika, najraniji datum s kojim osiguranika ocjenjuje radno sposobnim je prvi idući radni dan računajući od dana kada je liječničko povjerenstvo obavilo stručno - medicinsko vještačenje i donijelo nalaz, mišljenje i ocjenu.

     

    Liječničko povjerenstvo područnog ureda HZZO-a ne smije zaključiti bolovanje osiguranika s datumom koji prethodi datumu kada je liječničko povjerenstvo obavljalo stručno medicinsko-vještačenje tog bolovanja (zaključivanje bolovanja unatrag), niti s datumom koji prelazi 3 dana od dana obavljanja stručno-medicinskog vještačenja.

     

    Na naprijed navedeni način obvezno je postupiti i liječničko povjerenstvo Direkcije HZZO-a kada se o istom pravu odlučuje po žalbi osiguranika u drugostupanjskom upravnom postupku.

     

     

     

    SLUČAJEVI BOLOVANJA

    Bolovanje zbog bolesti

    Bolovanje radi smještaja u zdravstvenu ustanovu zbog liječenja ili medicinskog ispitivanja

    Za prvih 42 dana, odnosno za prvih 7 dana za invalida rada, te za radnike zaposlene u pravnoj osobi za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom naknadu plaće isplaćuje poslodavac na teret svojih sredstava. U tom periodu naknada plaće ne može biti niža od 70% od osnovice za naknadu.

     

    Od 43. odnosno, 8. dana bolovanja naknadu isplaćuje također poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a. U tom periodu, za prvih 6 mjeseci neprekidnog bolovanja, naknada plaće iznosi 70 % od osnovice za naknadu. Ako bolovanje traje dulje od 6 mjeseci neprekidno, naknada plaće iznosi 80% od osnovice za naknadu počevši od prvog idućeg dana nakon isteka prethodnog šestomjesečnog perioda neprekidnog trajanja bolovanja.

     

    Kada se naknada plaće isplaćuje na teret sredstava HZZO-a, ona ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

     

    Bolovanje zbog izoliranja osiguranika kao kliconoše ili zbog pojave zaraze u njegovoj okolini

    Bolovanje zbog transplantacije živog tkiva i organa u korist druge osigurane osobe HZZO-a

    Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu plaće. Od prvog dana ju obračunava i isplaćuje HZZO, na teret svojih sredstava, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

     

    Bolovanje zbog pratnje osigurane osobe upućene na liječenje ili liječnički pregled ugovornom subjektu HZZO-a izvan mjesta prebivališta, odnosno boravišta

    Naknadu plaće iznosi 70% od osnovice za naknadu.

     

    Od prvog dana ju obračunava i isplaćuje poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

     

    Bolovanje radi njege osigurane osobe - djeteta do navršenih 3 godine starosti

    Pravo na naknadu plaće traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 40 radnih dana.

    Potrebu duljeg bolovanja određuje liječničko povjerenstvo HZZO-a.

    Uvjet za ostvarivanje prava je da osiguranik živi s djetetom u zajedničkom kućanstvu.

    Pod zajedničkim kućanstvom smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda obitelji.

    Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu.

    Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

    Pod djetetom se smatra osim vlastitog djeteta i posvojeno dijete, pastorče, te dijete koje je na osnovi rješenja nadležnog tijela za poslove socijalne skrbi osiguraniku povjereno na čuvanje i odgoj.

    Pravo na naknadu plaće pripada osiguraniku za vrijeme dok se nalazi na godišnjem odmoru, odnosno plaćenom dopustu.

     

    Bolovanje radi njege člana obitelji - djeteta od navršene 3 do navršenih 7 godina starosti

    Pravo na naknadu plaće traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 40 radnih dana.

    Potrebu duljeg bolovanja određuje liječničko povjerenstvo HZZO-a.

    Uvjet za ostvarivanje prava je da osiguranik živi s djetetom u zajedničkom kućanstvu.

    Pod zajedničkim kućanstvom smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda obitelji.

    Naknada plaće iznosi od 70% od osnovice za naknadu.

    Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

    Pod djetetom se smatra osim vlastitog djeteta i posvojeno dijete, pastorče, te dijete koje je na osnovi rješenja nadležnog tijela za poslove socijalne skrbi osiguraniku povjereno na čuvanje i odgoj.

    Pravo na naknadu plaće ne pripada osiguraniku za vrijeme dok se nalazi na godišnjem odmoru, odnosno plaćenom dopustu.

     

    Bolovanje radi njege člana obitelji - djeteta starijeg od 7 godina

    Pravo na naknadu plaće traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 20 radnih dana.

    Potrebu duljeg bolovanja određuje liječničko povjerenstvo HZZO-a.

    Uvjet za ostvarivanje prava je da osiguranik živi s djetetom u zajedničkom kućanstvu.

    Pod zajedničkim kućanstvom smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda obitelji.

    Naknada plaće iznosi od 70% od osnovice za naknadu.

    Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

    Pod djetetom se smatra osim vlastitog djeteta i posvojeno dijete, pastorče, te dijete koje je na osnovi rješenja nadležnog tijela za poslove socijalne skrbi osiguraniku povjereno na čuvanje i odgoj.

    Pravo na naknadu plaće ne pripada osiguraniku za vrijeme dok se nalazi na godišnjem odmoru, odnosno plaćenom dopustu.

     

    Bolovanje radi njege člana obitelji - supružnika (bračnog, izvanbračnog)

    Pravo na naknadu plaće za vrijeme bolovanja radi njege osigurane osobe - supružnika s kojim osiguranik živi u zajedničkom kućanstvu traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 15 radnih dana.

    Uvjet za ostvarivanje prava je da osiguranik živi sa supružnikom u zajedničkom kućanstvu.

    Pod zajedničkim kućanstvom smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja ostvarenih prihoda obitelji.

    Naknada plaće iznosi 70% od osnovice za naknadu.

    Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

    Pravo na naknadu plaće ne pripada osiguraniku za vrijeme dok se nalazi na godišnjem odmoru, odnosno plaćenom dopustu.

     

    Bolovanje zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem

    Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu. Obračunava ju i isplaćuje HZZO-od prvog dana bolovanja na teret svojih sredstava, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

     

    Privremena spriječenost za rad zbog korištenja rodiljnog dopusta te prava na rad s polovicom punog radnog vremena iz članka 15. stavka 2. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama

    Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu. Obračunava ju i isplaćuje HZZO od prvog dana bolovanja na teret svojih sredstava.

     

    NAPOMENA

    Više o istom pravu možete pogledati u rubrici Rodiljne i roditeljske potpore

     

    Privremena spriječenost za rad zbog korištenja dopusta za slučaj smrti djeteta, u slučaju mrtvorođenog djeteta ili smrti djeteta za vrijeme korištenja rodiljnog dopusta

    Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu.

    Obračunava ju i isplaćuje HZZO od prvog dana bolovanja na teret svojih sredstava.

     

    NAPOMENA

    Više o istom pravu možete pogledati u rubrici Rodiljne i roditeljske potpore

     

    Privremena nesposobnost za rad zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu

    Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu, a obračunava ju i isplaćuje HZZO na teret Državnog proračuna.

     

    Pravo na bolovanje regulirano je odredbama članaka 25. - 43. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju ("Narodne novine", broj 150/08. i 94/09.) i odredbama članaka 54. do 63. te 81. do 95. Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja ("Narodne novine", broj 67/09.).

     

    NAPOMENA

    ZA SVE INFORMACIJE U VEZI BOLOVANJA ZA OZLJEDE NA RADU I PROFESIONALNE BOLESTI MOLIMO OBRATITI SE U HRVATSKI ZAVOD ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE ZAŠTITE ZDRAVLJA NA RADU, ZAGREB, JUKIĆEVA 12 (www.hzzozzr.hr)

  5. 1mali

    -neznam da li bi se baš složio s tobom dobro nam je poznato šta se je događalo sa humanitarnom pomoći koja je išla muslimanima kako su je trovali te neznam koliko je poznato ostalima što se je događalo tijekom 92g. u bosanskoj posavini ali ja znam ono što sam vidjeo i što se je događalo, a i konačno danas sretnem kolegu i tako pričamo o nekima koji su se naglo razboljeli od karcinoma u glavi, te smo se sjetili i famoznog poligon u slunju, čega tamo sve ima po onim brdima pobacano što od onih prije, pa nas samih te amera pa zar misliš da u tome nema ništa upitno

  6. svaka čast KOMPA

    -možda se nismo u nećemu razumjeli a ako jesmo onda u ovoj državi postoji više tumačenja zakona od strane HZMO-a naime svi oni koji su u Bjelovaru (bar oni koje ja poznajem) od dana predavanja drugostupanjskog rješenja za ponovni izračun mirovine dobili su zaostatke od dana poodnošenja zahtjeva pa tako i ja sam tako da sam ja samo iznio svoj slučaj i meni iste a gdje si ti predavao (ako se smije znati)

    -da, ponovno (pomnije)čitajući tvoj post ti si predao 2007 u mirovinsko da ti se prevade policijski u vojni čin i da ti se ponovno izračuna mirovina po vojnom činu i po " statusu RVI" znači da sam ipak bio u pravo ti si podnio zahtjev 2007 i od tada ti idu zaostaci a meni su išli dva mjeseca unazd koliko im je trebalo da mi to riješe a kod tebe je očito bilo više papirologije za riješiti (čin i izračun)

  7. poštovanje svima!

    mene zanima sljedeće,

    kupio sam kuču kraj koje je napravljena nekekova nadstrešnica dužine 10setak metara kako se kaže pod jednu vodu(novije gradnje bez dozvole) te je u nastavku toga štagalj i štala te stara kuča koja je sigurno rađena prije 68 , mene zanima sljedeće, rušio bi tu staru kuču ali mi je kolega predložio da napravim elaborat rušenja te tako kada budem išao legalizirati navedenu nadstrešnicu (koju mislim prenamjenit u nešto drugo) da mi se umanjuju komunalni doprinosi za srušeni objekat,jeli to točno i koliko košta elaborat rušenja možda netko zna ako ga je radio

  8. poštovanje kolegi snješku!

    moje ti je mišljenje da trebaš ići ponovno obaviti pretrage tako da skupiš nešto medicinske dokumentacije (iz koje bi se vidjelo po mogučnosti pogoršanje bolesti)te da ti tvoj doktor opče prakse napravi obradu za invalidsku komisiju ,jer koliko sam te ja shvatio ti bi u mirovinu a drugoga postupka nemaš nego ovako, rvi imaš sada ti je jedini i bitni cilj otiči na komisiju od mirovinskog a to možeš da način na koji sam te napisao

  9. pozdrav kolegama!

    u vezi novoga izračuna mirovine znaći po novom koeficijentu (1,85) nakon predaje drugostupanjskog rješenja na mirovinsko , mirovinsko izračunava mirovinu po navedenom koeficijentu od dana podnošenja zahtjeva za ponovni izračun, znači od dana kada si predao drugostupanjsko riješenje na mirovinsko, meni je priznat rvi od 2005 ali mi je išlo unazad koliko se sječam nekakvih 2-3mj.(od predaje zahtjeva) koliko je trajalo da oni ponovno izračunaju i pošalju rješenje

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija