Jump to content

Brokenwave

Korisnik
  • Broj objava

    36
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je Brokenwave objavio

  1. , Željac047 je napisao:

    1. Ne

    2. Po troškovniku o plaćenim predmetima (stolariji idr.), ako posjedujete račune o plaćenim ugrađenim predmetima, ako ne onda po sadašnjoj vrijednosti, po procijeni vještaka..

    3. Isto kao i kod 2. odgovora

    4. Utvrđuje vrijednost bračne stečevine i njihovu podijelu, naravno i sve ostalo što se traži u tužbi i tužbenom zahtijevu..

    No, za napomenuti je da se u nekim slučajevima, tj. većini, uzima u obzir da je osoba koja je ulagala u nekretninu, stvarala i sebi bolje uvjete za život i stanovanje, što sve utvrđuje sudski vještak...sve je to od slučaja do slučaja...

    Poštovani;

    zahvaljujem se na odgovoru.

    Ljubazno molim pojašnjenje odgovora na 1. pitanje, kako slijedi:

    Odgovor 1: Molim pojašnjenje zbog čega pričuva za plaćanje održavanja zgrade u kojoj se nalazi privatni stan jednog od supružnika ne predstavlja bračnu stečevinu, odnosno ne može biti predmetom isplate vlasnika stana prema supružniku u iznosu od 50% od ukupnog iznosa pričuve, obzirom da se plaćanjem pričuve povećeva ukupna vrijednost stana. U to povećanje vrijednosti stana jednog supružnika, podjednako su ulagana sredstva oba supružnika. Ako je ulaganje u stan poput ugradnje protuprovalnih vrata i PVC dio bračne stečevine, zbog čega to ne bi bio i ukupni trošak održavanja zgrade i stana?

     

    Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

  2. Poštovani;

    ljubazno molim da mi odgovorite na pitanje da li dolje navedeno spada u elemente za podjelu bračne stečevine, kako slijedi:

    1. Ukupno obračunati iznos za plaćanje pričuve za održavanje zgrade u kojoj se nalazi stan u vlasništvu bivše supruge tijekom 20 godina braka (ulaganja u povećanje vrijednosti stana)

            - Da li se ukupno obračunati iznos umanjuje za neku vrijednost i temeljem čega?

    2. Troškovi za kupovinu i ugradnju PVC stolarije, plinskog bojlera i prateće instalacije te ulaznih protuprovalnih vrata u stanu tijekom braka (ulaganja u povećanje vrijednosti stana)

            - Da li se ukupno obračunati iznos umanjuje za neku vrijednost i temeljem čega, obzirom da je PVC stolarija i vrata još uvijek u dobro očuvanom i uporabnom stanju?

    3. Stvari u stanu koje su kupljene zajedničkim sredstvima od zarađenih plaća tijekom braka (bijela tehnika, namještaj, kućanski aparati i sl.)

            - Da li se njihova vrijednost računa prema cijeni kupnje ili prema procjeni vještaka sukladno trenutnoj tržišnoj vrijednosti?

            - Da li sud po tužbi samo utvrđuje elemente za podjelu bračne stečevine ili i ukupnu vrijednost te nalog za isplatu bračne stečevine u određenom roku?

     

    Unaprijed zahvaljujem na iscrpnom odgovoru i potrebnim pojašnjenjima.

    lp

     

  3. Poštovani;

    tijekom 20 godina braka, živio sam i ulagao u zajednički u stan koji pripada bivšoj supruzi i ne spada u bračnu stečevinu iako je kupljen u braku. Naime, izvor prihoda za kupnju stana bila je prodaja polovice stana kojeg je nasljedila od roditelja.

    Zanima me da li imam pravo tražiti nužni dio tog stana, obzirom da sam u njemu tijekom braka koji je razveden živio punih 20 godina, ulagao u njega u smislu povećanja vrijednosti ili mi ostaje samo pravo zatražiti podjelu preostale bračne stečevine?

    Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

    lp

  4. prije 18 sati , Željac047 je napisao:

    Poštovani, nemožete Vi tražiti, to je pravo djeteta i on neka odluči što i kako će potraživati i da li uopće želi ići tužbom protiv majke (punoljetno), mada ima zakonsko pravo za to, ali on odlučuje, bilo bi najbolje da ono da punomoć odvjetniku, a ne Vama, i da se dogovori sa odvjetnikom u svezi toga...

    Mislim da bi to odvjetnik najbolje i najrealnije riješio, da dobije svoje pravo koje mu po Zakonu pripada, a da nema nekih "repova" ili najbolje da sin popriča sa majkom, jer to je njegovo pravo nije kazna za roditelja koji bi trebao plaćati, kako savjetuje i poštovani felixx...

    Zahvaljujem na sugestiji. Razgovarat ću sa sinom i preporučiti mu da prvo razgovara sa majkom a onda sa odvjetnikom.

  5. prije 13 sati , felixx je napisao:

    Porazgovarajte sa sinom i objasnite mu da alimentacija nije nikakva kazna za roditelja nego obveza koju propisuje zakon.

    Nije baš da majka jedva veže kraj s krajem uz minimalac. Opet, ne treba niti pretjerivati sa potraživanjem velike alimentacije.

    Tražit ću isplaćivanje alimentacije u visini 1/4 ili 1/3 mjesečne plaće bivše supruge. Ona ima redovita primanja i nekretnine u svom vlasništvu. I daleko je od minimalca.

  6. prije 13 sati , buda2 je napisao:

    Ako prođe prođe. APP. ???

    Obzirom da hrvatski državljani koji su i državljani BiH mogu iz BiH prebaciti dosadašnji radni staž, moja pretpostavka je bila da se to može učiniti i sa vojnim stažom koji je benificiran te statusom bivšeg ratnog zarobljenika. Ono što mi je rečeno jest da se vrijeme provedeno u ratu obračunava kao beneficirani radni staž.

  7. Upravo sad, Brokenwave je napisao:

    Na brakorazvodnoj parnici koju je inicirala bivša supruga, sutkinja je odbila raspravljati pitanje uzdržavanja djeteta iako je dostavljena izjava djeteta ovjerena kod javnog bilježnika da dijete želi nastaviti živjeti sa mnom i u postojećem stanu. Rekla je da pitanje uzdržavanja punoljetnog djeteta nije predmet brakorazvodne parnice i da dijete treba tužiti majku za alimentaciju. Sutkinja je samo donijela odluku o razvodu bez rasprave o bilo čemu drugom.

    Dijete je maturant i namjerava upisati fakultet. Dakle i dalje će se školovati i ima svoja prava do 26. godine.

  8. prije 19 sati , Željac047 je napisao:

    Sve pet....:palac:

    Na brakorazvodnoj parnici koju je inicirala bivša supruga, sutkinja je odbila raspravljati pitanje uzdržavanja djeteta iako je dostavljena izjava djeteta ovjerena kod javnog bilježnika da dijete želi nastaviti živjeti sa mnom i u postojećem stanu. Rekla je da pitanje uzdržavanja punoljetnog djeteta nije predmet brakorazvodne parnice i da dijete treba tužiti majku za alimentaciju. Sutkinja je samo donijela odluku o razvodu bez rasprave o bilo čemu drugom.

  9. Poštovani;

    hrvatski sam državljanin koji već 20 godina živi u Hrvatskoj. Tijekom rata u BiH bio sam u ratnom zarobljeništvu srpskog agresora kao pripadnik bosanske vojske. Zanima me da li mogu i na koji način u Hrvatskoj ostvariti stazus repatriranog (oslobođenog) ratnog zarobljenika, na koji način i koja prava time mogu steći?

    Od dokumentacije posjedujem izjavu iz Crvenog križa BiH o zerobljeništvu i razmjeni.

     

    Unaprijed zahvaljujem.

  10. Prije 7 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

    Uzdržavanje pripada djetetu, ne Vama, osim ako ne želite od supruge tražiti i uzdržavanje za sebe, ako ste nezaposleni i bez mogućnosti za rad.

    Dijete Vam može dati punomoć za zastupanje, ali i tada morate postupati po njegovim željama i uputama.

    Podrazumijeva se da postupam isključivo po njegovim željama. Jedini motiv za to je da ne izlažem dijete stresu od suda i tužbe protiv vlastite majke.

    Ja imam posao i materijalno sam neovisan od supruge ali nastavio sam živjeti sa sinom, po njegovoj želji, ovjerenoj kod javnog bilježnika.

  11. Poštovani;

    tijekom brakorazvodne parnice koju je inicirala supruga nakon odbijanja sporazuma o uzdržavanju djeteta i podjeli bračne stečevine, sutkinja je odbila raspravljati o uzdržavanju punoljetnog djeteta i navela da dijete samo može tužiti majku za plaćanje troškova uzdržavanja. Obzirom da je punoljetno dijete u korektnim odnosima sa majkom, siguran sam da ono samo neće tužiti majku.

    Zanima me da li postoji mogućnost da punoljetno dijete da punomoć ocu za pravno zastupanje vezano za plaćanje alimentacije?

    Također me zanima kakva je pravna procedura u tom slučaju i koliko visoku alimentaciju mogu zatražiti ako bivša supruga zarađuje 8.000 kn mjesečno a posjeduje i značajan broj nekretnina - građevinskog zemljišta veličine 3.500 m2 te kuću na moru.

     

    Unaprijed zahvaljujem.

  12. , virtalni je napisao:

    Prodaja druge nekretnine koja je bila u čijem vlasništvu?

    A dio tog vašeg novca ste stekli kada? Prije, tijekom braka? Kako?

    Ona je svoj dio stana platila novcem od prodaje polovice drugog stana kojeg je naslijedila prije braka. Ja sam svoj dio novca posudio od sestre te joj vratio nakon 5 godina a imam i potvrdu o novčanoj transakciji u banci. Supruga nema nikakvu potvrdu o plaćanju osim izjave u kupoprodajnom ugovoru da je novac uplaćen u cijelosti. No u ugovoru je upisan iznos od samo 1/3 procijenjene vrijednosti stana. Drugu trećinu sam ja dao ali nisam upisan kao suvlasnik jer sam smatrao da bi to kompliciralo situaciju obzirom na moje dvojno državljanstvo.

  13. Prije 34 minuta, felixx je napisao:

     

    Tko je upisan kao vlasnik stana, kako i kada je stan kupljen? (kredit, novac tzarađen za braka, prije braka,...?)

    Sin se još školuje ili je završio školovanje?

     

    Ona je upisana kao vlasnik stana koji je kupljen u braku. Stan je kupljen kobninacijom uloženog novca od prodaje druge nekretnine i dijela mog novca.

    Sin je srednjoškolac, još se školuje a namjerava i studirati.

  14. Poštovani;

    u postupku sam početka brakorazvodne parnice. Supruga se želi razvesti ali ne želi potpisati sporazum o podjeli bračne stečevine i sporazum o zajedničkom uzdržavanju punoljetnog djeteta.

    Pokrenula je brakorazvodnu parnicu i želi razvod te moje iseljenje iz obiteljskog stana za koji ona tvrdi da je njen, iako je kupljen u braku.

    Ona je prije nekoliko mjeseci odselila iz stana kod svog ljubavnika s kojim još uvijek živi.

    Sin je kod javnog bilježnika ovjerio svoju izjavu da želi nastaviti živjeti sa ocem u postojećem stanu i ne slaže se da mama svojata stan u smislu moguće prodaje ili davanja istog u najam.

    Ja želim da ostvarim pravo na nastavak života sa sinom u postojećem stanu, bez obzira da li je taj stan privatno vlasništvo ili dio bračne stečevine, sve dok se sinu ne završi školovanje odnosno roditeljska obveza uzdržavanja.

    Također želim pokrenuti sudsku parnicu za podjelu bračne stečevine i ostvarivanje prava suvlasništva nad stanom kojeg smatram dijelom bračne stečevine.

    Molim da mi se odgovori na pitanje kakve realne šanse imam da ostanem živjeti sa djetetom u postojećem stanu i da li ja moram dokazivati da je stan kupljen u braku dio bračne stečevine ili supruga mora dokazivati da je stan njena privatna imovina?

    Hvala unaprijed na odgovoru.

  15. prije 2 sati , virtalni je napisao:

    Darovati/prodati mozete, ali ne mozete ograniciti kako ce daroprimatelj/kupac raspolagati sa svojim suvlasničkim djelom!

    Mozete napraviti dozivotno pravo polodouzivanja na nekretnini u ime oca/majke, pa onda darovati/prodati 1/3 ili koliko vec sinu,

    no to ga i dalje nece sprijeciti da moze s tim raspolagati darovati/prodati kome zeli, ali ce se jako tesko naci osoba koja bi kupila 1/3 stana u kojem netko ima pravo dozivotnog polodouzivanja.

     

    Forma?: Darovanje, prodaja, ugovor o raspodjeli imovine za zivota,...

    Molim Vas odgovor na pitanje da li je moguć obrnuti slučaj, da roditelj koji je vlasnik stana da sinu daroprimatelju pravo douživanja na nekretnini, kao oblik osiguranja da vlasnik ne može prodati nekretninu ako je to protivno volji sina odnosno poludouživatelja te nekretnine?

  16. prije 2 sati , virtalni je napisao:

    Darovati/prodati mozete, ali ne mozete ograniciti kako ce daroprimatelj/kupac raspolagati sa svojim suvlasničkim djelom!

    Mozete napraviti dozivotno pravo polodouzivanja na nekretnini u ime oca/majke, pa onda darovati/prodati 1/3 ili koliko vec sinu,

    no to ga i dalje nece sprijeciti da moze s tim raspolagati darovati/prodati kome zeli, ali ce se jako tesko naci osoba koja bi kupila 1/3 stana u kojem netko ima pravo dozivotnog polodouzivanja.

     

    Forma?: Darovanje, prodaja, ugovor o raspodjeli imovine za zivota,...

    Zahvaljujem.

  17. Poštovan;

    Ako bi roditelj koji je vlasnik stana želio dati djelomično suvlasništvo stana svom sinu u dijelu 1/3 sa klauzulom da bilo koji dio stana niti jedan suvlasnik ne smije pokloniti ili prodati bez pisane suglasnosti drugog suvlasnika, na koji način se to može najbrže i najjednostavnije napraviti, darovnim ugovorom ili na drugi način?

    U slučaju darovnog ugovora, kako izgleda procedura do upisa sina kao suvlasnika?

    Da li se to može napraviti uz ovjeru kod javnog bilježnika ili na sudu?

    Postoji li neka druga forma osim darovnog ugovora da bi se ostvarilo djelomično suvlasništvo?

    Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

  18. prije 10 sati , bovu je napisao:

    ako je supruga više od godinu dana napustila bračnu zajednicu zakonski brak je razveden sam to treba utvrditi sud.

    ako želiš brz razvod (ako nema maloljetne djeceu braku) prikupi dokaze ili svjedoke kad je napustila bračnu zajednicu, s kom živi itd.

    tužbu za podjelu  utvrđivanje i podjelu bračne stečevine možeš podnijeti kad hoće. nema zastare. ali poželjno je to što prije napraviti da nebi otuđila zajedničku imovinu (ako dio stana želiš za sina ili želiš u njumu nastaviti živjeti) 

    Zahvaljujem na odgovoru.

    Od iseljenja supruge prošlo je tek 4 mjeseca i ona je ta koja želi brz razvod. Ali bez ikakvih troškova niti isplate polovice bračne stečevine ali uz forsiranje mog iseljenja iz "njene privatne nekretnine-stana".

    Meni su već savjetovali da čekam da ona mene tuži za razvod i deložeciju, kako bih dobio na vremenu i uštedio novce. Uz to, aktiviranje zabilježbe spora nad stanom, osiguralo bi zabranu raspolaganja tom nekretninom do kraja sudskog postupka.

  19. prije 1 sat , felixx je napisao:

    Imajte na umu da se ishod takvog spora ne može sa sigurnošću predvidjeti, ali je realno da bi sud ipak trebao uvažiti bar neki vaš doprinos.

    Svrha vašeg spora ionako je da suprugu privolite da stan ili bar udio vlasništva upiše na sina.

    Što se tiče kupovine drugog stana - budite oprezni, ne činite to dok ste u braku. Također, ušteđevinu nije preporučljivo stavljati na svoje ime na račun u banci,  jer bi se i to moglo tretirati kao bračna stečevina.

     

    Vjerojatno ste svjesni da postoji diskriminacija, ali niste svjesni koliko daleko to može ići.

    Stoga vam savjetujem da pročitate ovo:

    Diskriminacija očeva u postupku razvoda | Felix Simon - Academia.edu

    i ovo:

    Mit i istina o obiteljskom nasilju | Felix Simon - Academia.edu

    Možda će vam puno toga izgledati kao pretjerivanje, ali nije . U međuvremenu se u postupcima pred hrvatskim pravosuđem događaju očevima takve stvari da su i ovdje opisani događaji 'kamilica'.

     

    Felixx, zahvaljujem Vam na dostavljenim linkovima.

    I sam sam se osjećao diskriminiranim kada sam još jako povrijeđen i neinformiran obratio se socijalnoj službi sa pitanjima vezanim za prava mene i djeteta. Prvo što su mi rekle djelatnice jer niti jednog djelatnika u službi nisam vidio, bilo je da sud ne sudi o razlozima tko je kriv za razvod te da je dijete punoljetno pa eto... kao da nemamo nikakva prava nakon razvoda a da je manipulacija i ucjenjivanje supruge u kategoriji "dešava se to mnogima".

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija