Jump to content

pravdica90

Korisnik
  • Broj objava

    15
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je pravdica90 objavio

  1. Poštovani,

    situacija je sljedeća predstoji ostavinski postupak i vlastoručna oporuka koja nije ovjerena već je ostavljena na čuvanje jednom od nasljednika.

    Zbog sumnje na istinititost i validnost oporuke (rukopis, vokabular i stil koji ne odgovaraju ostavitelju, potpis) planiram kao nasljednik osporiti oporuku.

    Zanima me sljedeće;

    1. Za ostavinski postupak kod JB planiram izraziti navedene sumnje i osporiti oporuku te predložiti prosljeđivanje ostavinskog postupka nadležnom sudu. Plaća li se u tom slučaju JB nagradu?

    2. Koja je procedura nakon prosljeđivanja predmeta nadležnom sudu? Je li nužno angažirati odvjetnika za zastupanje ( financijsko stanje)? Te koje sve troškove mogu očekivati?

     

    Unaprijed HVALA

  2. Poštovani, situacija je sljedeća:

    jedini nasljednik (za cijelo) iza tetka koja je umrla 1992., bez muža i djece, te uslijed odreke ostalih tetaka, je moj otac.

    Ostavinska rasprava provedena je za vrijeme Domovinskog rata, gdje smo bili smješteni kao prognanici, te zbog tadašnje situacije nije utvrđeno pravo stanje, odnosno nisu navedeni svi ZKU.

    Nakon smrti mojeg oca (uslijed moje odreke) 1999.g. jedini nasljednik je moj brat.

    Koja je procedura za provedbu preostale imovine i uknjižavanja mog brata?

    Je li potrebno pozivati ponovo tetke koje su se 1992.g odrekle svog dijela ?

    Unaprijed hvala

     

  3. Prije 56 minuta, G-man je napisao:

    Morate malo precizirati - ugovor je sastavio JB? Koji je razlog ništetnosti?

    - Ne, JB je samo ovjerio potpise na ugovoru.

    - Razlog ništetnosti može biti ukoliko se utvrdi da je osoba bila dementna u trenutku sklapanja ugovora.

    Ugovor

    , Ruby_Danderfluff je napisao:

    Zašto ugovor o doživotnom uzdržavanju nije moguć? A ugovor o dosmrtnom uzdržavanju? Kako stric nema skrbnika, a radi se o osobi lišenoj poslovne sposobnosti?

    Ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju je moguć ali nije prihvatljiva opcija. Stric je bio na vještačenju 80-ih nakon djedove smrti gdje je proglašen nesposobnim i nasljeđiva obiteljsku mirovinu. Nikad mu nije dodjeljen skrbnik.

    Imate li kakav prijedlog?

    Ugovor

    Poštovani,

    siituacija je sljedeća, moja majka se već dugi niz godina brine o stricu koji je lišen radne sposobnosti zbog mentalne retardacije, živimo u zajedničkoj kući, stric nema skrbnika, također stric je jedan od nasljenika nakon djedove smrti. Zanima me postoji li mogućnost sklapanja UGOVORA u kojem  npr. stric svoj nasljeđeni dio prepušta mojoj majci u zamjenu za osiguravanja troškova pogreba i osiguravanja grobnog mjesta? Napominjem kako nam ugovor o doživotnom uzdržavanju nije jedna od solucija, a darovni ugovor nije moguć pošto se radi o osobi s mentalnom retardacijom.

    Također svaki koristan savjet je dobrodošao!

    Unaprijed hvala

    LP

  4. Molim pomoć/savjet,

    Situacija je sljedeća: Nakon djedove smrti, imovina je već prije rješena, potrebno je podijeliti zaostalu mirovinu, svi sudionici su suglasni oko toga, međutim stric koji je bolestan i nepokretan nije u mogućnosti prisustovati ostavinskoj raspravi, izlazak javnog bilježnika radi ovjeravanja izjave o suglasnosti nije opcije jer je skuplje ovjeravanje izjave nego vrijednost koja mu pripada.

    Zanima me postoji li opcija da se napiše izjava o nemogućnosti dolaska na ostavinsku raspravu i suglasnost da se taj iznos proslijeid na račun. Izjava bi se potpisala uz prisustvo dva svjedoka.

    Unaprijed hvala

  5. Pozdrav,

    U svrhu ostvarivanja prava na stipendiju za starije dijete, supruga i mlađi sin (17 god) moraju ovjeriti izjavu o nezaposlenosti (pošto nisu prijavljeni na biro) kod javnog bilježnika.

    Zanima me da li mlađe dijete (17 god), friško završena sš, radno sposoban, sam ovjerava izjavu kod bilježnika ili je potrebno da to obavi skrbnik?

    Hvala

    LP

  6. Poštovani,

    iduće akademske godine planiram upisat studij, a paralelno tome trebao bih postati nositelj OPG. Kako Veleučilište ne nudi izvanrednu nastavu, zanima me koje su moje mogućnosti kao redovitog studenta i nositelja OPG?
    U članku 28. i 29. Zakona o obiteljskom gospodarstvu stoji:
    Članak 28.
    (2) Članovi OPG-a koji obavljaju gospodarsku djelatnost poljoprivrede kao jedino ili glavno zanimanje obvezno se upisuju u Upisnik OPG-ova. 
    (6) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, član obiteljskog kućanstva koji je korisnik mirovine ili redoviti učenik ili student ili je obvezno osiguran po drugoj osnovi obvezno se upisuje u Upisnik OPG-ova samo ako se upisuje kao nositelj dopunske djelatnosti. 

    Članak 29.

    (1) Nositelj OPG-a je fizička osoba član OPG-a koja se u svojstvu odgovorne osobe vodi u Upisniku OPG-ova.

    (2) Nositelj OPG-a mora biti punoljetna i poslovno sposobna osoba.

    (3) Nositelj OPG-a može biti nositelj u samo jednom OPG-u.

    (4) Nositelj OPG-a ne može biti član OPG-a u drugom OPG-u.

    (5) Nositelj OPG-a ne može biti osoba koja ima registrirani obrt za djelatnost poljoprivrede i šumarstva prema posebnom zakonu.

     

    Nadalje, u Zakonu o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju, članak 86. stavak 4. dalo bi se eventualno protumačiti da studiranje u punom radnom vremenu nije kompatibilno s radom u punom radnom vremenu, međutim, u istom Zakonu ne nalazi se izričita zabrana takve situacije, pa se stoga ovakva situacija ne može tretirati kao protuzakonita. U prilog tom stavu ide i činjenica da ne postoji sustav koji bi kontrolirao da li je redovni student istovremeno u radnom odnosu ili da li je osoba koja je stalno zaposlena u međuvremenu postala redovni student. Osim toga, samo dio redovnih studenata studiraju na trošak države, dok značajan dio redovnih studenata studira plaćajući svoj studij sami, tako da biti redovan student ne znači automatski i da se ta osoba školuje na trošak proračunskih sredstava. Na kraju, biti nositelj OPG-a ne znači da nositelj mora u razdoblju od 8 do 16 h biti na radnom mjestu, nego, baš naprotiv nositelj OPG-a sam definira svoje radno vrijeme. 

    Molim vas konkretan odgovor/savjet

     

  7. prije 1 sat, LjuboZG je napisao:

    Ovjera potpisa darovateljice na ugovoru je 47,50 kn. Pristojba na prijedlog za uknjižbu i uknjižbu prava vlasništva je ukupno 250,00 kn. 

    Je li potrebno plaćati još kakve pristojbe, porez i sl?

  8. Prije 24 minuta, Spitfire je napisao:

    Ukoliko ima prave predaje u posjed, sama ovjera potpisa ništa posebno, no u slučaju gdje nema prave predaje u posjed potrebno je isti solemnizirati ili sačiniti u obliku JB akta što dođe znatno skuplje (i do nekoliko tisuća kn) ili ovjeriti po sucu nadležnog suda (500 kn).

    Sama za uknjižba u ZK je 250 kn.

    prava predaja u posjed? šta to točno znači? 

  9. Pozdrav,

    želio bih sklopiti ugovor o darivanju sa tatinom sestrom (tetkom) u kojem mi ona poklanja svoj dio dobiven nakon djedove smrti (1/5 poslije ostavinske rasprave). 

    - Ugovor o darivanju bih sam sastavio i ovjerio kod javnog bilježnika.

    Zanima me koja je procedura nakon ovjere ugovora kod javnog bilježnika (uknjižba? gdje?)?

    Koliko se plaća ovjera, a koliko uknjižba?

    Unaprijed hvala

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija