Jump to content

5dc166bde45d9_hkzupma4.png.9590e296d178dd1c80ff94d41d2e91a8.png Hrvatsko udruženje za kaznene znanosti i praksu, u suradnji s Vijećem Europe, vas poziva na  XXXII. redovno savjetovanje, pod nazivom "JAČANJE UČINKOVITOSTI KAZNENOG POSTUPKA PRIMJENOM STANDARDA EUROPSKOG SUDA ZA LJUDSKA PRAVA", koje će se održati od 5. do 7. prosinca 2019., u hotelu Remisens Premium Hotel Kvarner u Opatiji.  Preuzmite PROGRAM XXXII. REDOVNOG SAVJETOVANJA, Opatija.pdf i prijavite se za sudjelovanje.

Željka2

Korisnik
  • Broj objava

    16
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. Porez kod darovanja automobila

    A ovo ne vrijedi više? Darovanje djetetu/roditelju Odredbe ovih zakona, u odnosu na darovanje roditelja djetetu odnosno djeteta roditelju značile bi sljedeće: darovanje roditelja djetetu: budući se radi o krvnim srodnicima u ravnoj liniji nema obveze plaćanja poreza na nasljedstva (s obzirom na propisano oslobođenje), bez obzira je li tržišna vrijednost vozila manja ili veća od 50.000,00 kn. Imajući u vidu odredbu čl. 26. st. 5. Zakona o posebnim porezima, ne plaća se niti posebni porez budući se radi o daroprimatelju/nasljedniku iz prvog nasljednog reda; darovanje djeteta roditelju: bez obzira je li tržišna vrijednost vozila manja ili veća od 50.000,00 kn ne plaća se porez na nasljedstva (krvni srodnici u ravnoj liniji), ali je stjecatelj (roditelj) obvezan platiti posebni porez po stopi od 5% budući roditelj nije u odnosu prema djetetu u prvom nasljednom redu. Porez se plaća na iznos tržišne vrijednosti u trenutku nastanka porezne obveze (stjecatelj je obvezan nastanak porezne obveze prijaviti ispostavi PU prema svom prebivalištu u roku od 15 dana od stjecanja, a posebni porez obračunava i naplaćuje PU). [1] Zakon o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (Nar. nov., br. 117/93 - 100/15) [2] Zakon o posebnom porezu na motorna vozila (Nar. nov., br. 15/13 i 108/13 – ispr.) [3] Zakon o nasljeđivanju (Nar. nov., br. 48/03 – 33/15)
  2. Molim da me savjetujete. Radi se o novom automobilu kojeg želim darovati majci, ali uz napomenu da ja budem korisnik. Zanima me: 1. Kako to učiniti; darovni ugovor ovjeren kod javnog bilježnika ili se može nekim ugovorom napraviti prijenos vlasništva bez ovjere? 2. Plaća li moja majka porez na takvo darovanje? Hvala
×