Jump to content

MatAna

Korisnik
  • Broj objava

    7
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. Sad sam dobila info da to nije kod nas bio slučaj, jer smo mi imali svatko svoj dio, pa su se ti dijelovi morali spajati, što se navodno jedino može darovanjem idealnih dijelova. Tako da ako sam dobro shvatila, ovaj prijedlog nije primjenjiv za nas ipak.
  2. Hvala na odgovoru. Znači li to da se na temelju toga može napraviti etažiranje objekta?
  3. Pozdrav svima, ljubazno molim savjet, budući da mi nije jasno kako u jednoj državi zakoni mogu biti različiti ovisno o mjestu gdje se nekretnina nalazi. Naime, moje tete i ja suvlasnice smo nekretnine na Jadranu. Kako bismo tu nekretninu etažirali odvjetnica nam je pripremila ugovor kojim nas 4 suvlasnice jedna drugoj darujemo idealne dijelove nekretnine. Jedna od teta je prije par dana dobila od Porezne uprave pismo da se dođe očitovati o tome što je učinjeno po pitanju tog ugovora te joj je službenik rekao da nam na to moraju raspisati porez, što bi u ovom konkretnom slučaju bilo minimalno 16.000€! Naknadno smo sve dobile isti poziv od Porezne uprave nadležne za područje gdje se nalazi naša nekretnina. Prije nego li smo išle na potpis tog ugovora odvjetnik iz Zagreba je rekao da u Zagrebu takve stvari prolazi bez da se išta plaća, kao i u Splitu (nekretnina je u Splitsko-dalmatinskoj županiji), jer formalno mi nismo jedna drugoj ništa poklonile, nego smo proceduru proveli zbog etažiranja, međutim kad je teta to objašnjenje ponudila službeniku Porezne uprave on je rekao da njega ništa ne zanima nego sadašnja situacija s nekretninom na temelju čega nam može napisati porezno rješenje. Odvjetnica koja je sastavila ugovor predlaže da platimo porez jer u suprotnom možemo ići na sud i platiti i sudske troškove državi koja od poreza odustati neće. Meni je cijela situacija pomalo suluda i iskreno ne mogu vjerovati da negdje u RH nešto 'prolazi', a negdje ne, zar nije Porezni zakon isti za cijelu državu?! Bilo kakav savjet kako riješiti ovu situaciju, a da ne moramo platiti 16.000€ poreza bila bi korisna. Hvala unaprijed!
  4. Prema tome pri procjeni takve nekretnine treba uzeti u obzir činjenicu da se ona ne može odmah koristi, te da bi cijena takve nekretnine bila niža od uobičajene cijene, kada kupac odmah može stupiti u posjed stana." Upravni sud Republike Hrvatske, Us-3718/1997 od 28. rujna 2000. OK, ako sam dobro shvatila...mi ako prodamo nekretninu s navedenom zabilježbom, novi vlasnik se uknjižava kao vlasnik, ali ne može koristiti nekretninu? Suludo! A i ako to snižava cijenu nekretnine, onda zbilja moramo to nekako riješiti...samo ne znam kako. Nije da nam se omogućava Centru za socijalnu skrb uvid u našu imovinu, imovinsko stanje, planove koje imamo sa SVOJOM nekretninom, a sve to će se morati napraviti ako se ide na skrbništvo... I onda skrbnik valjda može biti bilo tko od familije samo ne mi, jer smo svi povezani s mojim svekrom koji ima doživotno uzdržavanje bake, a kako je Mao napisao ranije o uvjetima tko može biti staratelj takve osobe. Najbolje odustati od prodaje kuće dok je baka živa, ne znam što drugo...ovo s centrom za socijalnu skrb je komplicirano, a bilježnik neće ovjeriti njenu izjavu, ako ona nije svjesna što potpisuje...i jbg! Uffff!
  5. Hvala ekipa...Bovu ne kužim baš najbolje ovo što si napisao oko umanjene vrijednosti nekretnine... Mao, u pravu si, novac je hitan i baš nam se ne čeka da baka od supruga umre, iako je stara i dementna, ona može poživjeti u tom vegetativnom stanju još godinama, a nekretnina se prodaje iz više razloga, a prvi su naravno financije. Jedino što me još muči oko onoga dolje napisanog tko može biti skrbnik. Naime baka nema nikoga tko je službeni skrbnik, a moj svekar kao njen sin ima ugovor o dosmrtnom uzdržavanju s bakom, s tim da moram naglasiti da navedena kuća nije bila predmet ugovora, već je moj svekar stekao vlasništvo darovnim ugovorom od oca još 2003. godine. Zanima me ako postoji ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, može li se to već smatrati nekom vrstom skrbništva? Situacija je baš komplicirana, mislim tehnički možemo mi prodati kući i s tom zabilježbom, međutim ja prva ne bi kupila takvu nekretninu osim možda, ali zbilja možda po iznimno povoljnoj cijeni.
  6. Hvala na odgovoru. Znači ako sam dobro shvatila skrbnik ne može biti osoba koja je član obitelji, već isključivo službeno dodijeljena osoba od strane Centra za socijalnu skrb? Što u konačnici znači ako nas ta osoba/skrbnik želi spriječiti u prodaji nekretnine ona to može napraviti, iako je evidentno da zbog svog zdravstvenog stanja baka više ne može na more i sigurno dok je živa neće koristiti svoje pravo zabilježeno u vlasničkom listu, jer sad već ima 86 godina. Znači zavrzlama Pretpostavljam da za potpis kod javnog bilježnika, ili da bilježnik dođe u dom, ona mora znati i biti svjesna što potpisuje...naravno. Jer ponekad zna tko je i tko smo svi mi, a ponekad ne zna i misli da smo stranci ili neki drugi ljudi iz njene mladosti. I kako sad nju 'uloviti' trenutku kad zna tko je i što je. Hvala još jednom...
  7. Poštovani, svekar je vlasnik kuće koju želi prodati, međutim njegova majka je zabilježena u ZK s pravom doživotnog uživanja nekretnine. Baka ne stanuje u toj kući, budući da je to vikend kuća na moru, a baka je zbog nemoći smještena u stacionaru u domu za umirovljenike. Ona na žalost nije više niti svjesna previše sebe ni svoje okoline, a svekar ima s njom ugovor o dosmrtnom uzdržavanju. Da je baka svjesna vjerujem da bi bilo moguće s njom dogovoriti da potpiše dozvolu da se zabilježba uživanja s nekretnine makne, međutim obzirom da je dementna, ne znamo što učiniti. Ako imate kakav savjet molim vas da ga podijelite s nama. Na žalost kuću prodajemo zbog teške imovinske situacije. Hvala unaprijed!
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija