Jump to content

ruzica5678

Korisnik
  • Broj objava

    6
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Nedavni posjetitelji profila

Prikaz nedavnih posjetitelja je isključen i nije prikazan drugim korisnicima.

  1. Radi raskida (dugogodišnjeg) braka, sačinjen je prije pet godina, Ugovor o diobi bračne stečevine, po kome je većina stečevine pripala djeci (dvoje odraslih). Jednom djetetu je već ranije darovan stan, kao i financije za studij, a drugom djetetu, bivša supruga treba prepisati stan u kome živi i koji glasi na nju (zajednička je br. steč.), na način kako se dogovori sa tim djetetom, što još nije učinjeno. Ovakvu raspodijelu imovine je odredio bivši suprug, a radi psihološkog pritiska, supruzi nije bilo moguće sa njim razgovarati i dogovarati se o drugačijoj diobi imovine. Bivša supruga je starije dobi (65 g) i narušenog zdravlja, te nema vlastitu penziju. Obzirom na ove okolnosti, molim za pomoć i odgovor na slijedeća pitanja: 1.) smije li osoba koja se nalazi u mogućoj socijalnoj ugrozi, darovati jedino što posjeduje, 2.) može li se što pravno učiniti da ipak ne ostane bez svoje bračne stečevine, ili barem dijela, 3.) koji su mogući dogovori/ugovori između majke i djece obzirom na trenutno stanje i činjenicu da sa djetetom kome treba prepisati stan nije u najskladnijem odnosu?
  2. I Daroprimac želi prodati nekretninu (prošlo je 5 godina od kupnje), na kojoj darovatelji, razvedeni roditelji daroprimca, imaju upisano pravo osobne služnosti, te bi se trebala brisati ta uknjižba. Može li se u tom slučaju, napraviti pravno valjani dokumenat, gdje bi se daroprimca sada obavezalo ispunjenjem određenog nameta u korist darovatelja, a u zamjenu za brisanje postojeće teretovnice? II Da li na darovanoj nekretnini jednom djetetu, drugo dijete ima pravo na nužni dio?
  3. Sinu smo darovali određeni iznos za kupnju stana. Napravili smo Ugovor o darovanju, u kome se striktno navodi da mi roditelji, sinu darujemo novac za kupnju stana. Takođe se navodi da mi taj iznos, sa svoga računa uplaćujemo izravno prodavatelju stana, a u ugovoru je navedeno ime prodavatelja i sve pojedinosti o stanu. Na Ugovoru o darovanju i Ugovoru o kupoprodaji nekretnine, su isti datumi. Cijena stana je u potpunosti plaćena tim darovanim novcem, što se sve vidi u oba ugovora. U taj se stan kod sina doselila djevojka s kojom je stupio u vezu nakon kupnje. Ona je na adresi stana prijavljena nešto manje od 5 godina. Molim za mišljenje, ima li ta djevojka zakonske osnove (kao izvanbračna zajednica), zatražiti i dobiti dio tog njegovoga stana u slučaju raskida veze.
  4. Hvala Vam velika na pomoći felixx i Hulk18. Sve informacije su mi bile jako korisne pošto sam, uz asistenciju Pravne klinike, sama pisala te sporazume (razvod, uzdržavanje, bračna stečevina)...da, treba paziti kod slaganja dokumenata, nije to šala.
  5. Najtoplije zahvaljujem na odgovoru. Samo bih molila još pojašnjenje kod prvoga pitanja: znači, kada za stan napravimo Ugovor o podijeli bračne stečevine ne plaćam porez, no pošto ga uskoro imam namjeru prodati, da li tada kada ga prodam, porezna može tražiti naplatu poreza na promet nekretnina od mene, jer npr. možda po zakonu mogu prodati stan bez plaćanja poreza tek po isteku dvije ili tri godine od dana potpisa Ugovora sa bivšim mužem? Ili, da li postoji mogućnost da, kada prodam stan, porezna zatraži porez na novac od prodaje, smatrajući to nekim dohotkom? Ispričavam se na ovoliko hipotetskih pitanja.
  6. Pozdrav. Molila bih Vas za pomoć i mišljenje, pošto se sporazumno rastajem, da li bih u slijedećim slučajevima morala platiti porez: 1.) Stan glasi na mene i po dogovoru tako ostaje a prema zakonu spada pod bračnu stečevinu. Zanima me koju vrstu dokumenta trebamo napraviti o tome da sam isključivi vlasnik, tako da mogu bez problema raspolagati nekretninom, odnosno da stan poslije mogu bilo prodati ili npr. darovati kćerki, a da me se u tom slučaju ne tereti za plaćanje poreza? 2.) Dogovorili smo se i oko financijske pomoći (uzdržavanje-alimentacija). Primala bih iz inozemstva na račun dio njegove (inozemne) mirovine, za koju on u Hrvatskoj trenutno plaća porez, ali zbog preselenja u drugu državu moguće da u buduće neće biti hrvatski porezni obveznik. Pitanje je, da li me se može teretiti da za ta sredstva na računu plaćam porez? Zahvaljujem.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija