Jump to content

Obican

Korisnik
  • Broj objava

    29
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je Obican objavio

  1. Pokušao sve savjetovano.

    Bodova: nula.

    Sve gore navedene institucije koje sam kontaktirao uglavnom mi kažu isto, da se država štiti od fiktivnog braka, odnosno braka iz koristi.

    Pa sam pogledao koje su, prema Zakonu o strancima, okolnosti koje mogu ukazivati na to da je brak sklopljen iz koristi:

     

    1. bračni drugovi ne održavaju bračnu zajednicu,

    2. bračni drugovi ne izvršavaju obveze koje proizlaze iz braka,

    3. bračni drugovi nisu se upoznali prije sklapanja braka,

    4. bračni drugovi ne daju dosljedne osobne podatke,

    5. bračni drugovi ne govore jezik koji oboje razumiju,

    6. za sklapanje braka dana su materijalna sredstva, osim ako se ne radi o sredstvima koja se daju kao miraz, a supružnici dolaze iz zemalja u kojim je davanje miraza običaj,

    7. postoje dokazi ranijih brakova iz koristi na strani bilo kojeg bračnog druga u Republici Hrvatskoj ili inozemstvu.

     

     

     

    Ad 1.

    Održavamo. Ne znam kako se to dokazuje, ali možemo priložiti tisuće zajedničkih fotografija na različitim mjestima u dugom vremenskom periodu, dokaze o zajedničkim boravcima na istim mjestima, izjave stotine zajedničkih prijatelja i poznanika...

    Dokaz je, valjda, i trudnoća supruge, a ukoliko je potrebno dokazati da sam ja i biološki otac, priložit ćemo rezultate usporedbe DNA čim se dijete rodi.

     

    Ad2

    Ne postoji nijedna obaveza koju ne izvršavamo, a koju smo u mogućnosti izvršavati dok smo u dvije različite države.

     

     

    Ad3

    Poznavali smo se prije braka, a s tim da smo se poznavali je upoznat i Odjel za strance jer smo godinu dana prije sklapanja braka zajedno došli upravo njima po savjet što nam je činiti kako bismo živjeli zajedno u RH. Rekli su nam: "vjenčajte se i neće biti problema". :)

     

    Ad4

    Svi podaci koje smo dali su dosljedni.

     

     

    Ad5

    Oboje govorimo hrvatski u što su se mogli uvjeriti prilikom naših stalnih dolazaka.

     

     

    Ad6

    Nitko nikom nije dao materijalna sredstva. Ne postoji ni zrna logike da bi u ovom slučaju netko imao interesa dat ikome išta.

     

     

    ad7

    Ne postoje jer nismo ranije bili u brakovima.

     

     

    What the f...? Koji od navedenih stavaka "može ukazivati na to da je brak sklopljen iz koristi"?

    :-?

  2. AleaLei, zahvaljujem.

     

    Supruga neće roditi u Hrvatskoj. Naime, dok se otezao taj slučaj, naravno da je došlo do odluke da se dijete rodi u Sloveniji, gdje supruga ima sve uvjete i gdje je država pokazala da se brine.. No, mislim da to nimalo ne umanjuje dječja prava.

    O savjetu u vezi s medijima sam razmišljao, no nekako ne želimo od dijeteta stvoriti "slučaj".

  3. nikoleta je napisao:

    Vi ne morate odjaviti prebivalište sa adrese na kojoj sada živite sa majkom, da biste negdje drugdje prijavili boravište. Po zakonu možete imati jedno prebivalište i jedno boravište.

    Budite dobri pa mi recite gdje to i u kojem zakonu piše. Bilo bi mi drago da to jest tako, no u Petrinjskoj su mi izričito rekli da se ne mogu prijaviti na drugu adresu u Zagrebu a da se to ne računa kao promjena prebivališta

    nikoleta je napisao:

    Nisam mislila da se fiktivno prijavljujete već da zaista iznajmite stan u kojemu ćete živjeti sa svojom suprugom i djetetom. To je čini mi se jedino realno rješenje za vaš problem.

    Ukoliko je točno ono što tvrdite u gornjem citatu, bio bih najsretniji čovjek na svijetu. Naravno, ukoliko u MUP-u ne bi procjenili da su moji prihodi, kad se od njih odbije trošak za podstanarstvo, nedovoljni

    nikoleta je napisao:

    Kažem, osigurano stanovanje je jedan od zakonom propisanih uvjeta za odobrenje privremenog boravka. Tim više, ukoliko je vaša supruga trudna morate ispuniti taj uvjet. Vlasnika stana ne možete natjerati da dopusti vašoj supruzi prijavu na vašu adresu.

    Meni je nejasno slijedeće: pola stana u kojem živim je vlasništvo grada Zagreba, pola (još uvijek nepravomoćno) u privatnom vlasništvu. Do riješenja može proteći godinu dana, a možda i još koje desetljeće. Zašto bi nekome smetalo da moja supruga živi samnom (pritom i nešto plaća) ukoliko će se pismeno odreći bilo kakvih prava?

    Naravno da čovjeku treba vratiti njegovo, naravno da moja majka i ja imamo bar neka prava što smo u proteklih 45 godina od gotovo šupe sa zajedničkim poljskim WC-om učinili prostor stambenim. I ne želim da se nikom ta prava uskrate. NO, što je s pravom djeteta da i otac i majka budu uz njega dok su mu najpotrebniji? Dijetetu neće dvaput izrasti prvi zubić, neće dvaput prohodati.... Zašto jadni mali stvor ne može biti pod krovom s majkom i ocem dok se slučaj ne riješi?

    Uf, preemotivno ovo doživljavam, no Vama od srca zahvaljujem na savjetima.

  4. Persevera je napisao:

    Da li ste vas zahtjev poslali postom, preporuceno s potvrdom prijema? Procelniku tog odsjeka. Onda njegovom nadredjenom.

    Ne, zahtjev je supruga osobno odnijela u hrvatsko veleposlanstvo u Ljubljani, kako to procedura nalaže.

     

    Persevera je napisao:

    Koje je zemlje vasa supruga drzavljanka? Imaju li veleposlanstvo ili konzulat u Zgb-? Odite tamo i izlozite slucaj.

    Na web stranici slovenskog veleposlanstva izričito je napomenuto da ne pružaju pomoć u dobivanju boravišne dozvole.

     

    Persevera je napisao:

    Kad dobijete pismeni odgovor iz MUP-a, tj. ako vec imate neku njihovu odbijenicu, pokrenite postupak pred Upravnim sudom.

    Pismeni odgovor nemam, no mislim da je sedam mjeseci dovoljno dug rok da zahtjev, prema Zakonu o upravnom postupku smatram odbijenim, nije li tako?

     

    Persevera je napisao:

    Ako imate i neki pismeni odgovor Pravobraniteljice, Ministarstva obitelji i ... bilo sto drugo, svuda to prilazite.

    Odgovor Pravobraniteljice čekam, a spomeuto Ministarstvo mi je odgvorilo da se ne upliće u rad drugog Ministarstva.

     

    Persevera je napisao:

    Objedinjavanje obitelji je pravo koje se redovito ispostuje svuda, cak i u zemljama koje imaju vrlo selektivnu imigracijsku politiku. Ponekad traje dulje, ali se ipak nekako rijesi.

     

    O dugom trajanju sve znam, jer sam eto među onih par tisuća ljudi koji su prije 12 godina izgubili stanarsko pravo, i čeka se da umru i tako sami riješe svoje probleme. Tako da svoje stambeno pitanje ne mogu riješiti godinama, a da ga sad idem pokušati riješiti kreditom, onda vjerovatno ne bih mogao ispuniti uvjet da mogu prehranjivati svoju obitelj, pa bi zahtjev zbog toga bio odbijen.

    Da, vjerujem da će se nekako riješiti. No, bojim se, ne tako brzo. Tek kad uspijem dokazati da dijete ima pravo živjeti s oba roditelja.

     

    Hvala Vam puno na pomoći i trudu.

  5. nikoleta je napisala:

    ...moj Vam je prijedlog da negdje drugdje iznajmite stan i tu se prijavite zajedno sa suprugom. Predlažem da tu prijavite boravište a Vaše prebivalište će ostati gdje je i sada, u stanu u kojem ste zaštićeni najmoprimac, tako da nećete eventualno izgubiti neke prava u tom pogledu.

     

    Ukoliko se prijavim na neku drugu adresu u Zagrebu, ona mi postaje prebivalištem, i gubim bilo kakva prava na trenutačnom prebivalištu.

    Ukoliko se prijavim, primjerice, u Gospiću, moram za to imati valjan razlog i valja nam nekim čudom biti tamo kad policija bude provjeravala.

    Trebamo se negdje fiktivno prijaviti, da država ne bi pomislila da je brak fiktivan? :misli:

     

    U svakom slučaju hvala na savjetima i trudu.

  6. pahuljicazg je napisao:

     

    moram priznati da mi nije jasno u nadležnost kojeg bi se to Ministarstva uplelo Ministarstvo obitelji :misli:

     

     

    kažu oni ovako:

    "Vezano za Vaš dopis koji ste nam uputili, a u svezi postupka pred Ministarstvom unutarnjih poslova koji je pokrenut zahtjevom Vaše supruge za odobrenjem privremenog boravka u Republici Hrvatskoj, izvještavamo Vas da je navedeno tijelo samostalno u provedbi postupka i rješavanju u okviru ovlaštenja danih zakonom, drugim propisima i općim aktima te mu sukladno tome nitko ne može odrediti kako će postupak voditi i kako će riješiti pa tako ni Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. Tijelo koje vodi postupak vezano je pri njegovom vođenju i rješavanju samo zakonom i drugim propisom koji primjenjuje u postupku."

  7. pahuljicazg je napisao:

    ...

     

    osim djetetovih, izgleda da se krši i Vaše pravo na zajednički život s obitelji, pa pokušajte potražiti pravni savjet i u tom smislu (pučki pravobranitelj, HHO, Ministarstvo obitelji?) a bilo bi dobro saznati i temeljem kojeg zakona Vam punomoćnik to pravo uskraćuje.

     

    oprostite, ovaj dio nisam bas najbolje shvatio. Jasno je s kojim pravom mi punomoćnik ne želi potpisati, no mislim da za kršenje prava dijeteta i mojih prava u ovom slučaju nije kriv on, već država.

    Država, naime, inzistira da kao supružnici moramo živjeti na istoj adresi, ne može se ona privremeno prijaviti neku drugu adresu, jer bi se u protivnom brak smatrao fiktivnim.

    Da, baš je visokoobrazovana žena iz EU odlučila zatrudnjeti s ne baš imućnim hrvatskim građaninom samo zato da bi dobila privremeni boravak u RH. I da, baš manje fiktivno izgleda ako živimo u dvije države nego ako živimo, primjerice, u istoj ulici na različitim kućnim brojevima.

    Moje je mišljenje da bi država morala nešto učiniti: primjerice, dopustiti mi da ne gubim prebivalište (a time i prava) ukoliko na određeno vrijeme prijavim boravište na susjednoj adresi.

  8. Hvala Pahuljice :)

     

    Pravobraniteljici za djecu sam se obratio mailom, još nema odgovora, a pozvao sam se upravo na ono što Vi spominjete: kršenje dječjih prava iz spomenute Konvencije.

     

    Ministarstvo obitelji mi je odgovorilo da se ono ne upliće u nadležnost drugog Ministarstva.

     

    Mail sam slao i u saborski odbor koji se bavi tom problematikom, još nema odgovora.

     

    HHO? Pokušat ću.

  9. bovu je napisao:

    nisi napisao čiji je stan tj. tko je vlasnik stana u kome kako kažeš imaš stanarsko pravo iako stanarskog pravau Hrvatskoj nema od 1996.g. po Zakonu N.N.91/96

     

    Nisam rekao da imam stanarsko pravo. Znam da ga nemam, jer nas 6000 ga je izgubilo za razliku od 350000 drugih.

    Napisao sam da sam član obitelji u stanu sa zaštićenom najamninom. Dakle, moja majka je potpisala ugovor s punomoćnikom o zaštićenoj najamnini, a u tom sam ugovoru i ja naveden kao stanar.

    Iako još nije doneseno punomoćno riješenje o povratku vlasništva polovice stambenog objekta (druga je polovica u vlasništvu Grada) na MUP-u inzistiraju na na potpisu punomoćnika i bez njega ne žele odobriti zahtjev moje supruge.

  10. Ne znam je li moj upit težak ili nezanimljiv.

     

    Jesu li činjenice da dijete nećemo moći prijaviti na hrvatsku adresu, iako to njena majka i ja želimo, i da dijete ne može živjeti s oba roditelja a da pritom ne živi u bitno lošijim uvjetima, kršenja prava iz Konvencije o pravima djeteta?

     

    Ukoliko jesu, je li mi bolja opcija da idem instancu po instancu dok to i ne dokažem na Ustavnom sudu ili u Strasbourgu ili postoji brži način da državnim službenicima ukažem na to?

     

    Zahvalan sam i na odgovorima tipa: "Sori, stari, to ti je tak i tu se niš nemre". Barem to. Hvala.

  11. Već sam pisao na Upravnom pravu o tome kako ne mogu živjeti zajedno sa suprugom strankinjom zbog toga što punomoćnik stambenog objekta u kojem živim kao član obitelji zaštićenog najmoprimca neće potpisati pristanak.

     

    Ok, nek' bude tako, supruga i ja se nekako snalazimo, posjećujemo se.

     

    No, vrlo uskoro će stići dijete. Ni njega neću moći prijaviti na navedenu adresu, a ukoliko sam odem s nje, time ću izgubiti pravo na otkup stana i biti prisiljen plaćati podstanarstvo, a tad smo na rubu egzistencije. Ili mogu otići u državu iz koje mi je supruga, i, naravno, izgubiti i posao.

     

    Moje je pitanje: krše li se djetetova prava time što nam država ne dopušta da živimo zajedno kao obitelj? Je li dijete krivo što država nije na jednako pravedan način riješila pitanje svih nositelja stanarskih prava?

     

    Mene ne zanima steći bilo kakav materijalni ili drugi interes dovodjenjem dupruge i djeteta u stan sa zasticenom najamninom (naprotiv, spreman sam potpisati bilo kakav ugovor koji "zamrzava" postojeće stanje), mene samo zanima ima li dijete pravo uz sebe imati i majku i oca?

     

    Zahvalan sam za svaki savjet.

  12. Zahtjev za promjenu osobnog imena podnosi se u Uredu za opću upravu u mjestu prebivališta. U zahtjevu se navode razlozi zbog kojih se promjena traži.

     

    Uz obrazloženi zahtjev stranka je dužna priložiti: rodni list,

    vjenčani list (ako je u braku), domovnicu, presliku osobne iskaznice, uvjerenje Općinskog suda o nekažnavanju, potvrdu iz Porezne uprave da stranka nema duga, ako stranka ima malodobnu djecu treba priložiti i za njih rodni list i domovnicu.

  13. jos uvijek nisam uspio nista .

     

    znam da zvuci nevjerovatno, ali upao sam u mlin iz kojeg ne mogu izaci.

     

    stanodavac i njegov odvjetnik su me lijepo šetali par mjeseci izbjegavajući dati bilo kakav odgovor.

     

    pred uredom za strance u Petrinjskoj sam "kampirao". ne da mi ne mogu pomoći, nego su mi sad propale i opcije da suprugu prijavim preko poslovne vize ili da se oboje prijavimo negdje van zagreba, jer su mi rekli da to neće proći, obzirom da to neće dopustiti.

     

    dijete se treba roditi u listopadu.

     

    kud da idem dalje? kojoj instituciji?

  14. ovako kaže MUP na svojoj stranici

     

    Kao dokaz kojim se potkrepljuju činjenice na kojima stranka temelji svoj zahtjev za prijavu prebivališta može se priložiti:

    - vlasnički list,

    - ugovor o kupoprodaji i dokaz o izvršenoj isplati dogovorene cijene - tabularnu ispravu i/ili zapisnik o primopredaji nekretnine (naime, ovisno o okolnostima pojedinog slučaja ponekad se traži samo tabularna isprava, ponekad zapisnik o primopredaji nekretnine, a ponekad i jedno i drugo),

    - ugovor o najmu ovjeren kod javnog bilježnika,

    - izjava stanodavca, odnosno vlasnika stana o suglasnosti za prijavu, dana pred službenikom kod kojeg se podnosi zahtjev ili ovjerena kod javnog bilježnika.

     

    Ako stanodavac i sam nije prijavljen po osnovi vlasništva na adresi za koju daje suglasnost za prijavu prebivališta, mora se priložiti i dokaz o vlasništvu nekretnine.

     

    Koliko razumijem, moj stanodavac nema dokaz o vlasništvu nekretnine (zgrada još nije vraćena). Razumijem li dobro?

     

    Hvala.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija