Jump to content

silvester

Korisnik
  • Broj objava

    74
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je silvester objavio

  1. Maccos je napisao:

    stanice za tehnicki pregled prekucavaju sasije? ispricavam se na ali od kuda ste vi da se to tamo dogadja??

    tako nesto bi se trebalo prijaviti na policiju kao vrlo tesko kaznjivo djelo!

     

    :pravila:

    Ne bih se složio s takvim mišljenjem jer Stanice za tehnički pregled u RH to rade u zakonom propisanom postupku u određenim slučajevima (naravno ne odnosi se na slučaj ukradenog vozila inače ne bih ni postavljao upit kako ga pošteni posjednik može legalizirati).

     

    Evo malo edukacije: http://www.cvh.hr/hrv/page.asp?cID=obavijesti&sID=documents&ID=121

  2. U praksi se susrećem sa različitom praksom sudova u odnosu na kvalifikaciju sljedećeg djela pa opet molim za argumente kolega zašto bi bilo jedno, a ne drugo kazneno djelo!

     

    Naime, riječ je o zlouporabi kreditnih kartica gdje se krađom kartice i PIN broja te njihovom uporabom na bankomatu dolazi do protupravne imovinske koristi. Slična situacija je i kod skiminga kartice gdje se presnimava magnetski zapis te snima ukucavanje PIN-a na bankomatu da bi se kasnijom uporabom tih podataka opet putem bankomata ili POS uređaja došlo do protupravne imovinske koristi, naravno na tuđu štetu.

     

    E sad, neki sudovi to sude kao krađu iz čl. 216. st. 1. KZ-a prema dosadašnjoj praksi koja je razumno egzistirala do uvođenja k.d. računalne prijevare iz čl. 224. a st. 1. KZ-a, a neki (u novije vrijeme) kao potonje k.d. tretirajući podatke na magnetskom zapisu kao i PIN- broj računalnim podacima (što odgovara definiciji iz čl. 89. KZ-a) koji su u stanju prouzročiti da računalni sustav (bankomat, POS uređaj) izvrši određenu funkciju.

     

    Sami skimming (presnimavanje magnetskog zapisa) bio bi k.d. iz čl. 223. a st. 1. KZ-a.

     

    Ima li tko ikakvih iskustava? Molim i za bilo kakvo razmišljanje.

  3. Ma našla sam u sudskoj praksi (Bačić, Pavlović: Komentar Kaznenog zakona) tumačenje da bi se ovdje zapravo radilo o krađi, a prijevara da kao nova kriminalna aktivnost predstavlja u biti samo raspolaganje ukradenom stvari odnosno nekažnjivo naknadno kazneno djelo koje je dakle konzumirano krađom, napose u slučaju kad je riječ o istom oštećeniku, a novim djelom šteta nije povećana. Dakle, ispada da realni stjecaj nije moguć. Ali, crv sumnje i dalje ostaje...

    Ako netko ima kakvo drugo stajalište ili praksu molim da javi!

    :-?

  4. Zanima me da li je moguć stjecaj krađe i prijevare u sljedećem slučaju.

    Osoba A otuđi osobi B neku stvar pa joj potom lažno prikaže u namjeri da se okoristi kako je ona zapravo tu stvar kupila u dobroj vjeri od treće osobe te je spremna prepustiti joj je za iznos koji je ona navodno za nju platila. Dakle, oduzimanje stvari je zapravo bilo usmjereno na to da bi se od vlasnika prevarno izmamio novac.

  5. Da, ukoliko postoji slobodno radno mjesto (što je vidljivo iz raspisanog natječaja). Uvjeti premještaja su propisani u čl. 9. Pravilnika o sastavu i načinu rada Natječajne komisije za popunjavanje slobodnih radnih mjesta pripravnika u pravosudnim organima (NN br. 17/90). Ja sam se tako 2004 g. uspješno prebacila s jednog suda na drugi (50 km bliži mjestu prebivališta). Sretno!

    :xwave:

  6. Što se tiče testiranja za sudske savjetnike, tu ne mogu puno pomoći. Ali što se tiče državnoodvjetničkih savjetnika čula sam da se za natječaj u ODO Split (sutrašnje) testiranje sastoji u pisanju jednog optužnog akta, tužbe i prijedloga za ovrhu. Sa sobom kandidati mogu nositi gotove primjere i sl. Eto možda sam nekome pomogla.

  7. Nažalost takve greške se često događaju. Nasljednik otkrije u zemljišnoj knjizi neku imovinu koja je upisana na imenu njegovog pretka (a zapravo se radi o drugoj osobi istog imena i prezimena i imena oca) i misleći kako je riječ o nekretnini za koju nije znao zatraži da ostavinski sud istu rasporedi kao naknadno pronađenu imovinu. Mogućnost da se takva "pogrešna" uknjižba ispravi je po mojem mišljenu brisovna tužba (nisam baš ekspert u zk. pravu).

  8. Pravila nema! Jednostavno nekome treba više vremena, nekome manje, netko uči uz posao, a netko je slobodan, neki imaju djecu... Meni osobno je bilo potrebno 4 mjeseca s tim da za to vrijeme nisam radila niti imala kakvih drugih obveza.

  9. Evo me, ta sam! Dobila posao kao vježbenik zahvaljujući bodovnoj listi koja se u to doba poštivala (hvala ti Bože), ostala bez mjesta (a bila su dva slobodna) sudskog savjetnika na sudu na kojem sam još uvijek jedini vježbenik s položenim pravosudnim jer su primljena dvojica preko veze (što mi je eksplicitno rečeno na samom razgovoru) i izabrana za savjetnicu u DO (čekam konačnost) bez ikakve veze (i još jednom hvala).

     

    Da li mogu tvrditi da bih isto uspjela da sam tražila posao u nekom većem mjestu - definitivno NE!

     

    Ovo pišem samo iz razloga da kažem da ne treba gubiti nadu. Uvijek može biti sreće - a ja sam vam živi dokaz!

  10. E, ljudi moji držim vam fige od srca. Iako je sve to sad iza mene znam da vam nije nimalo lako, ali svakome se trud isplatio pa će i vama. Samo mirno i staloženo i sve će biti u redu. Očekujem vas u temi "P O L O Ž I L A" , a posebno tebe Mariola (a ti ćeš bogme i častit kavom)!!! :coffe:

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija