Jump to content

jamieozg

Korisnik
  • Broj objava

    17
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je jamieozg objavio

  1. kako nakon strčeve smrti u njegovu ostavinu nije uključena sporna nekretnina niti se on upisao kao vlasnik iste, u dogovru sa strinom napravljena je tužba u kojoj se od nje traži kao pravne sljednice svoga supruga, da potvrdi da obveze iz ugovora o uzdržavanju nisu izvršavane te se time ugovor raskida.i briše zabilježba u tog ugovora u gruntovici. korak smo bliže rješenju dugogodišnje zavrzlame i odugovlačenja
  2. hm, dioba imovine- nakon razvoda.presuda je ukinuta nakon očeve žalbe, a on je zatim umro.htjeli bi riješiti pitanje ostavine, ali nakon što bi se majci utvrdio njen dio. a ostatak podijelio među nama djecom, pa nismo sigurni kako dalje?
  3. Poštovani! Dioba imovine moje majke i oca nije završena jer je otac umro. Odnosno donesena je presuda koja je i ukinuta, prije njegove smrti. Otac ima i druge djece osim s mojom majkom. S kim, odnosno protiv koga majka treba nastaviti parnicu? Protiv sve očeve djece ili je dovoljno samo protiv jednog djeteta?
  4. Primjer: Nasljednik (zakonski) koji se prihvatio nasljedstva( nekretnine) nije tražio upis vlasništva, isplatu za svoj dio ili sl., niti se brinuo o nakretnini u smislu održavanja, plaćanja režija i sl. i tako 10g. Je li u tom slučaju nastaje zastara prava na ostavinu od smrti ostavitelja? odnosno da ne moze traziti isplatu, upis vlasništva ili podjelu na kakav drugi način od nasljednika koji koristi nekretninu? treba još koji detalj ili ovaj članak nije moguće primjeniti u ovom slučaju?
  5. Molim, može li mi netko rastumačiti Članak 138. Z o nasljeđivanju. Članak 138. (1) Pravo zahtijevati ostavinu kao nasljednik ostavitelja prema poštenom posjedniku koji također tvrdi da na nju ima pravo kao nasljednik zastarijeva za godinu dana od kada je nasljednik saznao za svoje pravo i za posjednika ostavine, a najkasnije za deset godina računajući za zakonskog nasljednika od smrti ostaviteljeve, a za oporučnog nasljednika od proglašenja oporuke. Hvala!
  6. Molim ako mi netko može odgovoriti je li jubilarna nagrada oporeziva? Hvala
  7. može li ug o dož. uzd raskinuti nasljednik davatelja ako tu nekretinu ne želi u svom vlasništvu? može li npr. nasljednik davatelja dati izjavu kod jb da ugovorene obveze nisu izvršene te se ugovor poništava ili u sudu?kod odvjetnika? Hvala
  8. nije da je to ono što sam želio čuti ali je bilo od velike pomoći . sad imam smjernicu. no, nadam se da će se stvar ipak riješiti razgovorom. Hvala
  9. Dakle praksa je da se ugovor izbriše kad se davatelj upiše kao vlasnik. No, ako se davatelj nije upisao kao vlasnik (u ZK piše vlasnik pod A(kuća i dvorište) je, još uvijek, primatelj) jer je umro ili iz nekih drugih razloga. Tko polaže pravo na nekretninu? davateljeva supruga ili nasljednici primatelja uzdržavanja iz ugovora?
  10. Može li se i na koji način "izbrisati" Ug. o dož. uzdržavanju zabilježen u Zemljišnu knjigu pod "B"? Situacija: Osoba A(primatelj) s osobom B(davatelj) sklopi Ug o dož. uzdržavanju i taj se ugovor zabilježi. Umre primatelj i za njim umre i davatelj.Davatelj ima nasljednika-suprugu. Može li se taj zabilježeni Ugovor "izbrisati" ako to želi učiniti supruga pokojnog davatelja, da bi se sporna nekretnina ipak ostavinskom ili neki drugi nacin podjelila zakonskim nasljednicima osobe A?
  11. Jos jedno ? Otac i majka su se razveli. U braku su izgradili kuću na njegovom zemljištu. Majka je razvodom dobila 1/3 trećinu cijelog posjeda što je otac osporavao te je uvažena njegova žalba, -ukinuta je presuda i predmet se vratio prvostupanjskom sudu na ponovno suđenje. ( jer ima pravo izdvojiti imovinu koju je imamo prije braka od bračne stečevine, zar ne?). Otac je umro, a parnica nije završena! Kuća sa zemljom je sada nasljedna masa, te bi ju trebalo razdijeliti osim na mene na jos troje djece iz ranijih očevih izvan(bračnih), a majka bi svakako željela izdvojiti svoj dio. Je li moguće to učiniti? Kako (dalje)? hvala
  12. Nitko nema ideju? krivi forum? evo preuređena (pojednostavljena?) situacija: Otac i majka su se razveli. U braku su izgradili kuću na njegovom zemljištu. Majka je razvodom dobila 1/3 trećinu cijelog posjeda što je otac osporavao te je uvažena njegova žalba, -ukinuta je presuda i predmet se vratio prvostupanjskom sudu na ponovno suđenje. ( jer ima pravo izdvojiti imovinu koju je imamo prije braka od bračne stečevine, zar ne?). Otac je umro, a parnica nije završena! Kuća sa zemljom je sada nasljedna masa, te bi ju trebalo razdijeliti osim na mene na jos troje djece iz ranijih očevih izvan(bračnih), a majka bi svakako željela izdvojiti svoj dio. Je li moguće to učiniti? Kako (dalje)?
  13. Dakle netko je morao sudu priložiti dokaz o njihovom srodstvu. Jeli moguće dobiti uvid u taj dokument? malo sam u nevjerici. jer postoji i mogućnost da ima jos 10-tak djece. pa bih želio znati kako provjeriti istinitost srodstva, u ovom slučaju i ako se pronađu ostala djeca. hvala
  14. Poštovani,mala pomoć. naime, u pozivu za ostavinsku raspravu nakon smrti mog oca od prije 10g. pisalo je da trebam doći ja, 2 polusestre( za koje sam od ranije znao da postoje) I "polubrat" za kojeg mi je to bio prvi glas. Polusestre i polubrat žive u NJemačkoj.Pretpostavljam da je stric koji se "brinuo" za oca prije njegove smrti sudu dao imena nasljednika. Polubrat se nije pojavio na raspravi te se time i prihvatio nasljedsva, zar ne? Jeli dovoljno da netko na sudu kaže ili napiše tko su nečiji nasljednici ili za to treba pribaviti naki papirnati dokaz npr. rodni list ili sl.? jeli sud provjerava i kako tko su čiji nasljednici?
  15. Poštovani, molim pomoć. Otac i majka su se razveli 1995. U braku su izgradili kuću na njegovom zemljištu. Majka je razvodom u rujnu 1997.dobila 1/3 trećinu cijelog posjeda što je otac osporavao te je uvažena njegova žalba u svibnju 1998., -ukinuta je presuda i predmet se vratio prvostupanjskom sudu na ponovno suđenje. ( jer ima pravo izdvojiti imovinu koju je imamo prije braka). Ugovorom o doživotnom uzdržavanju u listopadu 1997 cijelu nekretninu ostavio je svome bratu (mom stricu). Otac je umro u siječnju 1999, te postupak nije dovršen. Majka i dalje živi u kući, održava ju, plaća račune itd. Međutim, kako je i stric preminuo prije nekoliko godina, kuću je prema tome naslijedila njegova supruga, moja strina. Ona nema pretenzija na nekretninu i želi da se nekretnina podijeli na zakonske nasljednike moga oca, dakle na mene, 2 polusestre koje bi mi ustupile svoj dio i polubrata koji pak želi svoj dio (pa nek' mu bude, ima na to pravo).Znam da je to dio nasljednog prava pa ću tamo dalje tražiti. No može li majka ipak dobiti svoju trećinu odnosno bračnu stečevinu i kako? Jeli moguće da nekretnina bude predmet ugovora o doživotnom uzdržavanju ako je ista bila predmet brakorazvodne parnice?
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija