Jump to content

rio137

Korisnik
  • Broj objava

    58
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je rio137 objavio

  1. Dakle, sklopio sam ugovor sa HZZO za dopunsko 2009. i odmah platio cijelu godinu unaprijed.

     

    Nakon toga više nisam plaćao, s obzirom da mi je osiguranje isteklo.

     

    Sada mi dolazi opomena za godinu i pol neplaćenog dopunskog HZZO.

     

    U međuvremenu NISAM dobio nikakvu NOVU iskaznicu, policu, uplatnicu, opomenu, rješenje ili bilo što slično, a oni su sami čak 2 puta produživali osiguranje.

     

    U polici piše da je prava iz dopunskog zdravstvenog osiguranja ostvarujem putem važeće iskaznice, koju mi nikad nisu uručili. Da ne spominjem uplatnice, pravovremene opomene i sl. Nikakav dokument nisam primio.

     

    Cijelo vrijeme sam mislio da nemam dopunsko.

     

    Znam da su vjerojatno imali pravo automatski produžiti, jer ja nisam pismeno raskinuo, međutim zanima me na koji način sam ja bez iskaznice i police mogao ostvarivati prava? Da li su je uručili, kome i kad? O tome moraju imati dokaze?

     

    Zanima me otkud sam mogao znati podatke o uplatnim računima, pozivima na broj i slično, ako mi nikakav dokument nisu poslali.

     

    U toj staroj polici piše da Zavod neće produžiti osiguranje onome tko je dužan, a meni su ga oni sami produžili u 2011., iako nisam ni lipe platio u 2010 ?!

     

    Čak i ako platim dug, namjeravam osporavati ovo razdoblje za koje sam dužan, a nisam mogao koristiti prava iz osiguranja, s obzirom da mi ništa od dokumenata nije uručeno.

     

    Kakve osnove imam?

     

    Savjeti?

     

    Hvala..

  2. monstrum je napisao:

    S obzirom da je od 01.01.2008. godine stupio na snagu novi Opći porezni zakon, može li mi neko objasniti stavak 2.spomenutog članka, odnosno kako je to zamišljeno da se provodi u praksi? A pogotovo zadnji dio tog članka, koji svako tumači drugačije.

     

    Članak 131.

    (1) Ovrha se provodi u opsegu koji je potreban za namirenje poreznog duga iz cjelokupne imovine poreznog obveznika.

    (2) Ovršenik fizička osoba odgovara za dug cjelokupnom svojom imovinom i imovinom koja je u smislu Obiteljskog zakona bračna stečevina, te imovinom njegovih srodnika po krvi u ravnoj liniji koji su tu imovinu stekli od ovršenika po bilo kojoj osnovi ili iz primitaka ovršenika.

     

    hvala :namiguje:

     

     

    Meni zvuči jasno - ako si dužan, a prebaciš sve što imaš na nekoga srodnika da izbjegneš ovrhu nad imovinom, neće ti proći. Dakle, ako je nešto bilo tvoje, pa naglo postalo ženino ili bratovo, to neće proći...

  3. monstrum je napisao:

    felixx je napisao:

    Slažem se, ali zatezne kamate poduplaju dug svake četiri godine. Za osam godina dug bi bio 120000 kn.

    Dug treba rješavati, dogovoriti sa poreznom otplatu.

     

    istina je da su kamate državi najskuplje kamate.. iznose 14% godišnje, i činjenica je da protekom određenog vremena, ukoliko se dug ne podmiruje, kamate prerastu glavnicu, kolikogod to nekome bilo neshvatljivo.. predlažem da se u dogovoru s bankom, poveća iznos dignutog kredita i iz tog iznosa podmiri dugovanje prema poreznoj upravi, jer je neosporno da ćete banci plačati manje kamate nego državi.. :namiguje:

     

    Ne znam što govoriš, ali nije ti točno. 14% državne kamate se obračunava jednostavnim kamatnim računom, a ne složenim, tako da bankovne kamate nisu usporedive s onima koje obračunava porezna uprava.

     

    Mogu to i matematički dokazati, po potrebi.

  4. bluesplit je napisao:

    Poštovani,

    zanima me da li Porezna Uprava može izvršiti ovrhu nad stanom koji je pod hipotekom zbog poreznog duga(iznos poreznog duga je cca. 30.000 Kn).Rata kredita (1.800 Kn) kao i alimentacija (800 Kn) su pod administrativnom zabranom na moju plaću koja iznosi 4.300 Kn.

    Hvala i pozdrav iz Splita!

     

    Jednostavno rečeno, Porezna uprava neće ići u pljenidbu nekretnine zbog duga od 30 000 kuna.

  5. LeaNegro je napisao:

    Naslijedili smo 1/3 stana od ujaka. Ostavinska rasprava okončana je prije 2 godine. Pošto nismo bili prvi naslijedni red sa pokojnikom, platiti ćemo porez u iznosu 5%.

    Rođak, vlasnik također 1/3 stana želi od nas otkupiti naš dio.

    Imam neprovjerenu informaciju da se prilikom prodaje nekretnine unutar 3 godine od stjecanja vlasništva, ponovo plaća porez.

    Da li je to točno?

     

    Točno je, ali to nije porez na promet nekretnina, nego porez na dohodak od otuđenja nekretnina i on se plaća 25% jednokratno na ono što ste zaradili...

  6. Siljo je napisao:

    Molim savjet!

    Tri godine imaao sam obrt koji je poslovao sa gubitkom i paralelno sam se liječio od PTSP-a, nitko mi nije slao na bolovanje iako imam bolničkog liječenja. Obrt je nedavno zatvoren ali su osatali dugovi. Dali imam pravo pozvati se na čl.135 st. 2 OPZ-a.

     

    Kad je to bilo? Dug je iz kojih godina? Jesi li kad primio opomenu ili ovrhu od Porezne?

  7. Na mirovine do 3000 kn se ne obustavlja porez, dakle, poreza na mirovinu nemaš.

     

    Pođi na poreznu upravu s rješenjem Mirovinskog, nek ti upišu invalidnost na poreznu karticu, time ti se uvaćava osobni odbitak.

     

    Podnesi prijavu poreza na dohodak za 2008. do kraja veljače 2009. godine i trebao bi imati nešto za povrat.

     

    Eventualne povrate poreza iz prethodnih godina nije moguće dobiti.

  8. Problem je u tome što porezni referenti to ne mogu izvesti u kompjuterima, nije im omogućeno. Kompjuterska aplikacija prijave poreza na dobit jednostavno 'ne hvata' preneseni gubitak s dohotka.

     

    Traži mišljenje...mislim da će ti reći da imaš pravo, čak bi se kladio na to. Problem je tehnička nemogućnost provedbe, ali nek se snađu..

     

    Nemoj olako odustati od toga.

  9. PeppermintPatty je napisao:

     

    Imam namjeru otvoriti sezonski obrt u proljeće.

    Svijesna sam velikih obaveza ... bojim se da negdje na mom putu do "uspješnog poslovanja" ne naletim na banalan propust pa da me to baci u propast.

    Gdje obrtnici-početnici najčešće griješe?...na što obratiti posebnu pozornost?...(ovim pitanjima mislim na obveze prema državi)

     

    Isto tako me interesira obračun plaće za obrtnika nosioca poslovanja. O obračunu plaća kod d.O.o. znam podosta...ali obrt je za mene nepoznanica.

    Možete mi dati skicu izračuna osnovne plaće u iznosu od 5.000,00 kn, znam da su doprinosi nešto veći.

     

    Što se dešava sa obrtom kad sezona prođe...da li je sezona unaprijed određeni period ili ću si ja sam odrediti početni i završni datum sezone? Kad "moja" sezona prođe ... što onda?... odjavim obrt i prijavim se na HZZ...ili?...gdje mogu o ovim specifičnim pitanjima naći odgovore?

    Imam još podosta pitanja o ovoj temi...ali o tome ću drugi put...

    Pozdrav

     

    Posebnu pozornost obrati na doprinose. Ako si ti nositelj obrta i nemaš zaposlenih, nema obračuna i isplate plaće. jednostavno uzimaš novac od onoga što zaradiš, sa svog Ž-R. To se zove akontacija (predujam) dohotka. Jedino kada sebi moraš obračunavati i isplaćivati plaću je situacija kad si obrtnik 'dobitaš', a to koliko sam shvatio, nećeš biti.

     

    Ti sama sebi odeadiš sezonu, moraš se prijavljivati i odjavljivati sa HZZO i HZMO, ali ne i HZZ.

     

    Gdje naći odgovore, prvo ovdje:

     

    www.porezna-uprava.hr

     

    i ideš pod publikacije, tamo pronađeš brošure i odabereš onu za obrtnike.

     

    Tu piše više nego što 90% zaposlenih u Poreznoj upravi zna.

     

    Kad to pročitaš, javi se ako što bude nejasno.

  10. rina385 je napisao:

    Obrt je zatvoren 2007, dobila sam račun od porezne za platiti doprinose. Znam da ih moram platiti i da se dug nije nakupio preko noci.Mene samo zanima postupak, od cega da krenem. Neke novce cu skupiti do sezone. I radila sam za drugu firmu 6 mjeseci, pretpostavljam da moram predati poreznu prijavu za tih 6 mjeseci rada.

     

    1) Ako je obrt zatvoren 2007. ne moraš podnositi prijavu, jer će se do veljače 2009. podnositi prijava za 2008. Ako 2008. godine nisi bila obrtnik, po toj osnovi ne moraš podnositi prijavu. Ako si radila kod nekog drugog 6 mjeseci, onda ne moraš podnositi prijavu, ali ti je to u interesu - dobit ćeš povrat poreza - koji će se preknjižiti na tvoj dug. Ali to je kap u moru.

     

    2) Trebaš krenuti od toga da izračunaš da li je što od tih dugova u zastari. Ako jest, podnesi zahtjev za otpis onog dijela duga koji je u zastari. Ako nije u zastari moraš platiti ili čekati da ti plijene imovinu i/ili plaću. A ako nemaš imovinu i/ili plaću, ne može ti se ništa naplatiti i dug će, kad-tad pasti u zastaru.

  11. Leonarda_ je napisao:

    Poštovani,molim pomoć.

    Zaposlena sam u d.O.o. i moje poduzeće ima veći pretplaćeni porez po ulaznim računima od plaćenog poreza po izlaznim.

    Ono što mene zanima jest što ja moram dostaviti poreznoj upravi da bi mi izvršila povrat preplaćenog PDV.

    Isto tako budući da moje poduzeće ima obvezu po neplaćenim doprinosima dali je moguće dopisom navesti poreznu upravu da izvrši preknjižavanje pretplaćenog PDVa na konto poreza i prireza kako bi djelatnici dobili povrat poreza?

     

    Unaprijed zahvaljujem

     

    Dakle, pitam se kako je to poduzeće dosad poslovalo..

     

    Ovako - podnijet ćete obrazac PDV na kojem ćete naznačiti da želite povrat.

     

    Porezna je svakako po OPZ-u dužna prvo podmiriti dugove (doprinose ovaj put) pa tek onda vratiti razliku na vaš ž-r. , tako da je zahtjev suvišan.

  12. rina385 je napisao:

    Sto se tice duga obrta, ovrha mi je vec stigla, ali ja nisam nista ucinila po tom pitanju i sad se zelim uhvatiti u koštac s tim jer se bojim.

    Imam jos jedno pitanje, ako imam dug tj.neplaćene doprinose od zatvorenog obrta, da li popunjavam poreznu prijavu jer sam radila 6 mj. sezonski?

    Nova sam u svemu tome i stvarno nemam pojma sta raditi.

     

    j.... mu miša, nova si, a ima 10 godina da si obrtnik :)

     

    Postavljaš pitanja nejasno. Kako si mogla raditi, ako si zatvorila obrt? Zatvoriti obrt ne znači zaključati vrata, nego poći na ured za gospodarstvo i odjaviti obrt, isto učiniti i na mirovinskom i zdravstvenom.

     

    Ako ti je obrt bio otvoren ijednog dana u 2008. moraš podnijeti prijavu, inače ne.

     

    Ako ti je prošlo 30 dana od primitka ovrhe, kasno je za žalbu. Prvi korak ti je utvrditi jeli obrt stvarno zatvoren.

     

    Drugo, ako se sad odjednom bojiš (a obveze na doprinosima nisu nastale preko noći), smisli kako ćeš platiti.

     

    Malo ti zbroji te svoje papire i dugove..ako utvrdiš da od Porezne dulje od 5 godina u kontinuitetu nisi primila nijednu opomenu ili ovrhu, daj zahtjev za zastaru, pa će ti se nešto otpisati.

  13. seka je napisao:

    Poštovani, molim vas pomognite mi odgovorom s obzirom da se osijećam izigrana.Sklopila sam Ugovor sa registriranom firmom za adaptaciju stana. Ugovor sadrži ugovorenu cijenu na koju je obračunat PDV.Platila sam na ukupan iznos 22% PDV-a.Ali kad sam na moje traženje koje traje 3 mjeseca dobila račun (nije R1) na njemu nije prikazano plaćanje PDV-a na ukupan iznos nego je prikazana neka osnovica (neznam na koji je način obračunata)koja je puno manja od ukupnog iznosa i na nju je prikazano plaćanje 22% PDV. Ispada da je dio plačenog PDV zadržala firma i da nije sve išlo državi.Hvala na odgovoru s obzirom da imam loša iskustva i kad se želi raditi sve po zakonu.

    ,

     

     

    Ovisi što bi ti htjela..ja bi im poslao poreznu inspekciju. Jedna stvar je na lijep način izbjeći porez, a druga stvar je bezobrazluk.

  14. hus je napisao:

    Našao sam neki "naputak o kriterijima za reprogram dospjelih a nenaplačenih potraživanja". Što je to?

     

    To su tzv. nagodbe. Nema od toga ništa, AFAIK internim pravilima su zabranjene. Nitko ti neće to odobriti. To se masovno radilo za vrijeme nakon rata i nije uspjelo, pa se ukinulo trajno.

     

    Dobro ti je rečeno..kod pročelnika idi. Tvoj slučaj je minoran i nevažan za poreznu upravu i on će ti izaću ususret.

     

    Kad sam ja radio u Poreznoj, dug od 20 000 kn je bio smijurija, ne znam što taj tu izvodi.

     

    Imaj jednu stvar na umu, ne postoji zakonski rok 'do nove godine'. To te plaše. Da su htjeli pljeniti auto, već bi to učinili. Prije se takav posao nije radilo za tako minoran dug.

     

    Trebaš se samo mudro dogovoriti. Budeš li se piskarao s njima, ništa od toga u ovom slučaju.

  15. mafilo je napisao:

    Zanima me kako napraviti poreznu prijavu u slučaju da je obrt dio godine poslovao na ime starog vlasnika,zatim se pridružio novi ortak i jedno su vrijeme bili oboje jednakopravni vlasnici, dok je na kraju stari vlasnik odstupio iz obrta i ostaje smo novi ortak kao vlasnik.

    Da li se godina dijeli na tri razdoblja ovisno o tome kakvo je bilo vlasništo i za svako se razdoblje utvrđuje dohodak te se na kraju pribraja svakome njegovo ili ima neki drugi način?

     

    Ne znam baš napamet, ali godina se nikad ne dijeli. I sigurno za onaj period dok ste bili skupa treba dostaviti DOH-Z

     

    Osim toga, svakako se javi u nadležnu ispostavu, ne samo zbog dohotka, stvari se kompliciraju zbog promjene nositelja i bla bla.

     

    Idi tamo nek ti objasne, inače će ti sve zabrljati. i oni i ti.

  16. ultra je napisao:

    Rio137, hvala na odgovoru,mada me poprilično zbunjuje korištenje uvećanog odbitka PPDS-student.Pazi ovo,student ima prebivalište i boravi na PPDS,studira tj.putuje svaki dan na fax (koji je izvan PPDS)a porezna temeljem Potvrde sa faxa o redovitom studiranju osporava uvećani osobni.Znači, on "boravi"na PPDS ali je dio dana na faxu-izvan.Baš bih rado pokušala osporiti poreznoj nepriznavanje navedenog ali ne znam kako.Za prošlu godinu mi nisu priznali niti na jednom DOH-u,uvećani osobni za takvu situaciju.Daj mi neki savjet.

    Još nešto, ako su u drugom polugodištu ove godine isplaćivane plaće iz prošle godine da li se za IP koristi odbitak 1.600 ili 1.800 kn?

    Pozdrav!

     

    Zaboga, pa ako putuje svaki dan na fakultet, onda i boravi i prebiva na skrbi. Trebaš samo to prijaviti i obrazložiti u prijavi, a ako ti odbiju, daj žalbu, ne možeš izgubiti.

     

    E ne znam za osobni odbitak novi, nisam više u tome, ali znat ćemo na vrijeme, prije nego počnu porezne prijave.

  17. hus je napisao:

    vlasnik sam obrta koji je aktivan.u sedmom mjesecu doneseno mi je rješenje o ovrhi nad autom.dug po tom rješenju je 67000,00kn. do sada sam platio 44000.00kn od tog duga. gospodin na ovršnom odjelu inzistira da do kraja godine moram vratiti cijeli dug ili će mi oduzeti vozilo.

    Da li je moguče zaobič ovršni odjel? Ja priznajem cijeli dug i ne tražim otpis duga, samo tražim dulji rok otplate. Dug je od 6mj 2007 na dalje.

     

     

    Bezveze. Zašto uopće pričaš s njim, on nema nikakve ovlasti. idi kod pročelnika i pitaj ga da li će ti zaista uzeti auto zbog 20 000 kuna, kad si već voljan podmiriti i kad si već toliko uplatio?

     

    Po meni, on blefira. Za poreznu se ne isplati ulaziti u tako opsežan posao kao što je pljenidba pokretnine za tako mali dug..uostalom, dok oni dođu do procjene i prodaje, ti ćeš podmiriti.

     

    Traži od pročelnika da ti usmeno odobri plaćanje u nekoliko rata, jer ako to zatražiš pismeno, stvari se kompliciraju...

     

    ako ne bude druge, podnesi pismeni zahtjev za obročnu otplatu, dobit ćeš vremena,

  18. bovu je napisao:

    zakon ni nebrani da malodobno dijete ima imovinu.

    sa tom imovinom upravljaju zakonski zastupnici a pod

    nadzorom centra.

    plačanje imovine ,po zakonu može izvršiti i treča osoba.

    Stjecatelj je onaj ko je nekretninu stekao neovisno o načinu

    dar,kupovin da platiš osobni ili neko treči.

     

     

    Naravno da ne brani zakon da dijete ima imovinu, ali oslobođenje od plaćanja p.p. nekretnina ima onaj tko rješava stambeno pitanje.

     

    Bilo bi vrlo zanimljivo vidjeti kako bi drugi stupanj ili upravni sud uvjerio da tvoje dijete od 2 godine rješava stambeno pitanje.

     

    Zakon nije predvidio oslobođenja ako tata rješava stambeno pitanje za dijete, ili netko za prijatelja. Zakon je pritom mislio na mlade bračne parove, kojima je stan potreban radi zasnivanja obitelji, zato i jest oslobođeno 50 m kvadratnih po osobi.

     

    Možda navedeni zahtjev može proći (ovisi tko rješava), ali je činjenica da je tu riječ o očitoj poreznoj evaziji. Bit stvari je rješavanje stambenog pitanja, a to podrazumijeva poslovnu sposobnost. Dijete od 2 godine ne zna što je stan i ne može otac za njega rješavati stambeno pitanje i biti oslobođen poreza. Možda to dijete postane svećenik, ili ode živjeti u USA.

     

    Ista olakšica vrijedi i za porez na dohodak, gdje daješ izjavu pod kaznenom i materijalnom odgovornošću da ne posjeduješ drugu useljivu nekretninu u RH i inozemstvu i da ćeš se trajno nastaniti u navedenoj nekretnini za koju koristiš olakšicu.

  19. bovu je napisao:

    zašto bi bilo bizarno zar roditelji nemogu kupiti nekretninu dijeci .

    po zakonu možeš kupiti nešto a neko drugi to i plati

    tj. nemora platiti onaj na koga kupoprodajni ugovor i glasi

     

     

    Porez na promet nekretnina plaća STJECATELJ, a ne kupac..baš zato da bi se izbjegle ovakve zavrzlame.

     

    Recimo da ti imaš stan. Kupiš još jedan i prodaš ga za godinu dana i zaradiš čisto 100 000 eura. Osim poreza na promet nekretnina pri kupnji, dužan si i porez na dohodak od otuđenja nekretnina.

     

    Ti bi to vjerojatno izbjegao tako da taj stan koji si kupio daruješ sinu, pa ga on proda. E pa ne može tako.

     

    Porezni dužnik bilo poreza na promet nekretnina bilo poreza na dohodak na otuđenje nekretnina je STJECATELJ.

     

    Konkretno, ovaj slučaj bi možda mogao proći, ali je bizaran i lako može biti oboren. Zakon nije predvidio da maloljetna djeca rješavaju stambeno pitanje, tim više što nemaju izvore dohotka iz kojih bi to platili, pa ga ne mogu ni rješavati. Ako im stan poklanjaju mama i tata, ne vidim zašto roditelji ne bi platili porez na taj stan, pa ga mogu poklanjati kome hoće...Vrlo je hrabro izaći s ovakvim zahtjevom pred Poreznu, jer je riječ o očitom izbjegavanju plaćanja poreza.

  20. Nema načina.

     

    Ključni moment je bio dok si još dugovao malo. Tad si mogao uzimati kredite, neformalno se dogovarati..

     

    Nije ti dug na doprinosima narastao preko noći..sam si se dugo vremena zaduživao ID obrascima. Obročna otplata i nagodba su nešto što se u pravilu nikad ne odobrava za obveze koje obveznik sam prijavljuje.

     

    Nije ti porezna uprava došla pa ti razrezala neki iznos, sam si se zadužio.To je otežavajuća okolnost. Sretan si što ti nisu išli na imovinu još. Reagirao si nekoliko godina prekasno.

     

    Ne znam što bi ti savjetovao...

  21. ultra je napisao:

    Pitanje za rio137:

     

    Roditelj ima prebivalište na PPDS-u.Dijete (student)studira na području izvan PPDS-a (a i ono ima prebivalište na PPDS-u i nema nikakvih primitaka). Zašto roditelj ne može koristiti dijete kao uzdržavanu osobu sa uvećanim osobnim odbitkom ?

     

    I na tvoj odgovor za moje pitanje o nepravilnom radu nove aplikacije e-porezna (za koje si rekao da u središnjici rade mladi i neiskusni), bilo je potrebno samo instalirati Report Viewer 2005 SP 1.

     

    Što se e-porezne tiče, znam da tamo rade mladi i neiskusni ljudi. Znam kako se zovu i kako izgledaju. A zašto točno nekoga dana nije radila e porezna, to ne mogu znati, jer niti radim tamo, niti sam vidovit. I mislim 'report viewer' i 'SP?, smiješno, kao da netko uopće mora koristiti windows. Tko se god bavi ozbiljnim poslom, ne koristi windows..toliko o univerzalnosti i platform independent ready programa.

     

    Da bi se nekoj osobi priznalo uvećanje osobnog odbitka za PPDS potrebno je kumulativno ispuniti 2 uvjeta: imati prijavljeno prebivalište na PPDS-u i boraviti na PPDS-u. Student očito ima prebivalište, ali ne boravi na skrbi.

     

    Znači, u principu ne može imati tu olakšicu.

  22. bovu je napisao:

    www.porezna-uprava.hr

    propisi-porezi i drugi propisi-porezi-porezi na nekretnine-oslobađanje.

     

    a da drugi stan upišete na dijecu pošto vi više nemate u vlasništvu nekretnina a njima je prva nekretnina.

     

    Ako su nedavno dobili djecu, nije i malo bizarno da dijete od 2 godine rješava stambeno pitanje?

     

    Da su punoljetna djeca, prošlo bi, ovako ne.

  23. frakr je napisao:

    Zanima me ako netko zna odgovor na slijedeće pitanje. Ja sam 2004. g zajedno sa suprugom kupio stan od 52 m2 koji sam u međuvremenu 2008. g prodao. Kako sam bio oslobođen plaćanja poreza od 5 % na kupnju prve nekretnine koju sam prodao unutar 5 godina isti sam morao vratiti Poreznoj upravi, tako da sam opet na nuli bez nekretnine, a oslobođeni dio poreza sam vratio. Međutim sada bi kupili veću nekretninu od npr. 90 m2, te me zanima budući da sam vratio ranije oslobođeni porez, da li imam pravo povrata poreza na sada veći stan, s obzirom da smo u međuvremenu dobili dvoje djece te su se stoga članovi obitelji povećali.

    Može li netko dati savjet ili pomoć vezano za navedeno, kako bi znao kako postupiti dalje u svezi poreza.

     

    Unaprijed zahvaljujem

     

    Nažalost, nemaš pravo. Zakon je predvidio oslobađanje pod poreza na promet nekretnina za kupnju PRVE nekretnine, odnosno rješavanje STAMBENOG PITANJA.

     

    Ti si svoje stambeno pitanje bio riješio, a druga je stvar što ti se stan nije svidio, pa bi ti veći itd..To spada pod luksuz, a ne socijalu..

  24. bovu je napisao:

    država uvela povečanje porezne olakšice za 12000,00kn na ime plačanja najamnine da bi vršila kontrolu iznajmljivanja stanova i na toj osnovi ubirala porez.

    nelaje čuko sela radi nego radi sebe.

    niti jedan porezni obveznika nemože dobiti više povrata poreza od onoga što je uplatio.

     

    ako je porezni obveznik dožan 10 kn poreza a uplatio je 15

    ima pravo na povrat 5 kn

    ako je dužan 10 kn a uplatio 5 kn ,mora uplatiti još 5 kn

     

     

    Pa da, zato su uvedene sve olakšice i zdravstvene i stambene..da se izbjegne siva i crna ekonomija. Nije li to normalno?

     

    A to da netko ne može dobiti više povrata nego što je platio..to je valjda jasno, inače se ne bi zvalo povrat, nego magija.

     

    Ovo treće s 5,10 i 15 je isto tako jasno. Pa zato i služe godišnji obračuni, zaboga. Ne znam što hoćeš reći.

     

    I btw, još nisi demantirao kolegu koji misli da ako najmodavac dobije povrat, ne može najmoprimac?

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija