Jump to content

hr1u00

Korisnik
  • Broj objava

    10
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je hr1u00 objavio

  1. @inguarus

    Mogu ti reći svoje iskustvo od prije par mjeseci sa vrlo sličnim slučajem.

    Meni je na jednom kraju parcele ucrtan koridor za izgradnju nove ceste i taj sam dio morao prodati Općini da bi mogao dobiti njihovu suglasnost za građevinsku dozvolu. Taj dio sam morao prethodno parcelizirati o svom trošku. Znači parcelizacija+prodaja kao preduvjet za suglasnost Općine na projekt za građevinsku dozvolu.

    Na drugom kraju parcele koji graniči s postojećim javnim putem sa morao dati pravo služnosti Općini na dio parcele za proširenje tog postojećeg javnog puta, isto kao uvjet za njihovu suglasnost za građevinsku dozvolu. Ovaj dio nisam morao parcelizirati nego smo potpisali ugovor sa Općinom.


    Točan podatak koliko mi uzima koridor za izgradnju nove ceste sam dobio tek od geodeta u geodetskom elaboratu i nije bitno odstupao od kvadrature koju sam dobio u Općini i kvadrature koju sam sam izračunao gledajući u Prostorni Plan.

     

    Što se tiče toga kad će se izgraditi planirana nova cesta u Općini mi je rečeno "onog trenutka kad se svi susjedi na koridoru slože da parceliraju svaki svoj dio svog zemljišta i to naprave." To znači otprilike nikad.

  2. Poštovani,


    suvlasnik sam čestice koje se vodi kao putu ZK  i u stvarnosti jest put koji vodi do moje parcele i susjedne parcele. Nas četiri okolna vlasnika smo od djelova svojih parcela davno formirali taj put, upisan je u ZK kao zasebna čestica, put.

    Put je u takvom stanju da zarastao i nije moguće voziti automobil po njemu.  Ja bih htio taj put urediti na način da u njega ukopam struju, vodu i slilčno, tamponiram put i uredim ga da se može njime voziti auto, bicikla i hodati na korist svih suvlasnika, o svom trošku.
    To bih napravio jer mi je to jedini put do moje parcele na kojoj gradim na osnovu pravomoćne dozvole.

    E sad jedan od suvlasnika ima problem s mojom gradnjom kuće i ne želi dati suglasnost za takve radove na zajedničkom putu.

    Zanima me da li je navedene radove moguće podvesti pod poslove redovite uprave u suvlasničkoj zajednici kako bi mogao iskoristiti to što je taj susjed u debeloj manjini po suvlasničkom udjelu, budući da svi ostali suvlasnici će potpisati suglasnost ?


    Hvala

    Lp

  3. Hvala vam na odgovoru, Spitfire.

    nažalost, tako nešto sam i pretpostavljao. Nikad mi neće biti jasno zašto se investitore zakonski može dovoditi u takvu situaciju iz nekakvih prizemnih razloga.

    zakonski bi barem trebalo stvoriti mehanizam da se mogu napraviti takvi radovi barem na česticama koje se već i  vode kao putevi, koje su stvorene s tom namjerom od tih istih koji naknadno ne dozvoljavaju, i za čestice di već postoji natpolovična suglasnost suvlasnika ,a posebno ako se radi o idealnim dijelovima di nitko ništa ne gubi faktički. Posebno što će takava investicija na zajedničkom putu omogućiti tim istim suvlasnicima da se sutra oni spoje na te iste instalacije.

  4. Poštovani,

    Gradim kuću na  parceli u drugom redu od javne prometnice. Od javne prometnice do moje parcele vodi privatni put (upisan u ZK kao zasebna čestica - put) u suvlasništvu više suvlasnika, uključujući i mene, u idealnim dijelovima.. Put je napravljen baš sa svrhom stvaranja puta za parcele u drugom redu, nastao je odvajanjem dijelova svojih parcela svih nas suvlasnika. E sad, ja trebam do kuće tim privatnim putem dovesti struju, vodu, kanalizaciju, telefon itd. Svi ostali suvlasnici su mi spremni dati suglasnost osim jednog naravno, kako to već biva. Ne postoji mogućnost ikakvog dogovora s njime u bilo kojoj formi i on svoju suglasnost ne želi dati . Svi mi ostali suvlasnici imamo 75% udjela, on 25%.

    Zanima me da li mogu bez njegove suglasnosti, a bez da riskiram njegovu tužbu pokrenuti radove na prokopu kanala dužinom tog privatnog puta kako bi položio instalacije ?


    Znam da mi je druga opcija da ja njega tužim, s 99% da ću ostvariti to pravo na sudu, ali to je krajnja opcija.

     

    Hvala unaprijed

    Lp

     

     

  5. O tome se i inače dosta pisalo i lamentiralo. Stvar je u tome da etažni elaborat nije (izričito) propisan ni jednim zakonom ili propisom pa tako niti njegov sadržaj ni tko je ovlašten za izradu istoga. Zakonom o vl. je (načelno) propisano da je, za uspostavu etažnog vlasništva, potrebno ishoditi potvrdu nadležnog tijela uprave (tj. nadležnog ureda za prostorno uređenje, graditeljstvo itd.) da stanovi i/ili druge prostorije nad kojima se želi uspostaviti etažno vlasništvo, svaki za sebe čini samostalnu uporabnu cjelinu. Izmjenom zakona (NN 79/06), potvrda treba sadržavati i napomenu jesu li posebni dijelovi nekt. izgrađeni sukladno dozvoli. Dakle elaborat etažiranja se (u principu) izrađuje, s obzirom da se u praksi, recimo, pokazalo da je temeljem istoga najpraktičnije tražiti (i ishoditi propisanu potvrdu ureda za graditeljstvo itd., s obzirom da se elaboratom grafički i tekstualno "utvrđuju" posebni dijelovi nekretnine). A i iz razloga što je elaborat etažiranja bio propisan ranijim zakonom, pa se to (u praksi) i zadržalo.

    Uglavnom, pošto elaborat nije propisan ni jednim propisom, postojala su različita tumačenja o tome tko je ovlašten za izradu istoga. Mislim da je pravilno tumačenje g. Bienenfelda (načelnika uprave u Ministarstvu prostornog uređenja itd.) po kojemu to ne mora biti ovlašteni ing. arh. ili građevine (osim u relativno rijetkim slučajevima kada je elaborat sastavni dio projektne dok. na temelju koje je izdana građ. dozvola), već da to može biti bilo koja fizička osoba tehničke struke. Mislim da je navedeno i logično, s obzirom da elaborat etažiranja ne uključuje bilo kakvo projektiranje (za što bi trebalo ovlaštenje), a i po svom ("iskustveno" nužnom) sadržaju ne uključuje ništa što prelazi kvalifikacije recimo građ. ili arh. tehničara. A pošto sam elaborat i nije propisan, g. Bienenfeld je napomenuo (otpirlike) da bi se prikaz etažnih dijelova mogao izraditi i u formi skice, koja bi bila prilog ugovoru suvlasnika o načinu uspostave etažnog vlasništva (što je dovoljno praktično u slučaju, recimo etažiranja obiteljske kuće), dakle, skicu bi mogli napraviti i sami suvlasnici, "prikopčati" je svom ugovoru te od ureda za graditeljstvo zatražiti izdavanje potvrde u pogledu samostalnih uporabnih cjelina navedenih u ugovoru (i grafički prikazanih skicom koja je sastavni dio ugovora).

    Da skratim, osobno se potpuno slažem s g. Bienenfeldom i mislim da nema nikakvog (pravnog) uporišta da bilo tko uvjetuje nekakvo ovlaštenje - pogotovo u smislu da elaborate mogu raditi samo sudski vještaci ili samo ovlašteni ing. građ. ili arh. (da ne kažemo da u praksi elaborate dosta često izrađuju i geodeti).

     

    Poštovani,

     

    Što ako se u međuvremenu, nakon sastavljanja suvlasničkog ugovora i skice podjele (etažnog elaborata) promijenilo stanje na čestici i to u dvorištu , na način da je nakon nove katastarske izmjere oblik i veličina čestice više ne odgovara onoj izmjeri na temelju koje je sastavljen etažni elaborat , a suvlasnici nikad nisu upisali etažno vlasništvo po tom suvlasničkom ugovoru i ne mogu se nikako dogovoriti oko primjene dogovorenih djelova dvorišta u novom stanju na čestici ?

     

    Naime, između izrade suvlasničkog ugovora i nove katastar. izmjere prošlo je 30-ak godina i dvije države.

     

    jel to onda ide na parnični postupak ili se ispravlja preko neke druge institucije ?

     

    Hvala

  6. Bok,

     

    Nakon dugog pravnog procesa naš rođak je odlukom vrhovnog suda ostvario pravo na nasljedstvo dijela kuće sa jednim stanom.

    ja bih sada želio otkupiti taj stan od rođaka, ali rođak još uvijek nije izvršio upis vlasništva na taj stan.

    da li je moguće obaviti kupoprodaju prije upisa vlasništva i kakva je procedura (i trajanje) za upis vlasništva na temelju odluke Vrhovnog suda ?

     

    Hvala

    Pozdrav

  7. poštovani,

     

    Susjedov put u njegovo dvorište prolazi preko moje parcele već cca. 40 godina.Za to vrijeme moja kuća i ta parcela su bile nekorištene.

    Na taj put on nema upisano pravo služnosti.

     

    Pošto on ima dovoljno mjesta da otvori novi ulaz direktno u svoje dvorište sa javnog puta zanima me da li je po zakonu to i dužan ako ja to zatražim ?

     

    Napominjem da ne vjerujem da je moguć dogovor.

     

    unaprijed hvala

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija