Jump to content

mukyca

Korisnik
  • Broj objava

    5
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je mukyca objavio

  1. Pozdrav svima,

     

    ako je vlasnik odnosno član uprave promjenio adresu stanovanja, postoji li obveza da se ažurira Društveni ugovor odnosno upis u Sudskom registru?

     

    Pretpostavljam da postoji, ali kako je to kod nas naporno raditi (pretpostavljam da za obje stvari potreban odvjetnik, javni bilježnik, predaja na sud...) zanima me je li bitno ići u te izmjene ili se ostavi kako je i sve ok?

     

    Hvala puno na odgovoru!

  2. Aneksom ugovora o radu možete predvidjeti takvu samostalnost i isključiti primjenu ZOR-a:

    npr."Ugovorne strane su suglasne da Pero Perić kao direktor tvrtke ima samostalnost u određivanju radnog vremena te se na njega ne primjenjuju odredbe Zakona o radu u dijelu koji se odnosi na radno vrijeme,stanku,dnevni i tjedni odmor"

     

    Tek u tom slučaju,za te osobe ne treba voditi evidenciju radnog vremena ali tada se ne mogu priznavati niti obračunavati prekovremeni rad,noćni,rad blagdanom...

     

    Ovo je odlicna stvar! Hvala puno na informaciji. Jedna nekorisna glupost manje za raditi tj. otvara se vise vremena za bavljenje biznisom (sto nam drzava stalno uskracuje za svojim debilizmima).

     

    Samo jedna stvar me tu zanima - godisnji odmori. Oni onda isto nece biti zabiljeteni kroz taj dokument, vec je dovoljno da su definirani na "Odluci o rasporedu god. odmora"?

  3. djurdja007 je napisao:

    Tko Vam je rekao da obrt ne možete zatvoriti radi nenaplaćenih izlaznih računa. Mislim da VAm je najjednostavnije, a ja bi tako napravila da sam na Vašem mjestu:

    1. Zatvorila obrt u Uredu za gospodarstvo i naravno u drugom institucijama.

    2.Kada se to napravi morate sa zadnjim danom rada obrta zavoriti obveze i potraživanja( po ulaznim i izlaznim računima)bez obzira što nisu plaćeni odnosno naplaćeni- u opisu pišete po zatvaranju obrta.

    3. Ako imate zalihe i dugotrajnu imovinu u obrtu prodajte ju Vašem poduzeću. Tako ćete u obrtu morati platiti PDV po IR-i za dugotrajnu imovinu, a u d.O.o. ćete imati pravo na pretporez. Ista stvar je i sa zalihama ako ih imate. Pazite od 01.07.2010. Vrijednost D.I. je minimalno 3.500,00 kn bez PDV-a.

    4.Na mjestu gdje je bio obrt otovrite poslovnu jedinicu u d.O.o.. Naravno da ju morate registrirati u zavodu za statistiku i na trgovačkom sudu.

     

    U tom slučaju dugovanja prema poreznoj upravi ostaju na OIB-u od obrta.

    Mei se ovo čini najbolje rješenje, a na VAma je da razmislie i odlučite koja Vam varijanta najbolje paše.

     

    Mislim da me niste razumijeli. Mogu ga zatvoriti, nitko mi ne brani. I odmah drzavi platiti PDV na neplacene racune, a neto iznos neplacenih racuna dize iznos poreza na dohodak (sto bi isto kroz koji mjesec razrezali).

     

    Hipotetski. Imam 0 kn u novcaniku. Imam obrt kojem su kupci duzni 1.230.000,00 kn.

    Zatvaram obrt.

    Drzava potrazuje od mene 230.000 kn za PDV te recimo 300.000 kn na ime poreza na dohodak.

    U mojem slucaju sto bi ste vi napravili???

     

     

    ps.

    3. to je vec sve rjeseno, poduzece otkupilo.

    4. to nije moguce, d.O.o. je neovisna pravna osoba (mada jest registriran na istoj adresi gdje i obrt), sa svojom OIB-om...

     

    Obrt nema dugovanja prema nikome pa ni drzavi, sve smo uredno platili/placamo. Samo nama duguju.

  4. anamih je napisao:

    Prijenos gospodarske cjeline je upravo postupak koji se najčešće pojavljuje u slučaju kao što je vaš - kad jedna osoba ima u vlasništvu i obrt i d.O.o. i želi nastaviti poslovanje samo preko d.O.o., a obrt želi zatvoriti.

    Kad se redovno zatvara obrt, tada se plaća PDV na zalihu, na preostalu vrijednost dugotrajne imovine, na sve nenaplaćene izlazne račune, a priznaje se PDV po neplaćenim ulaznim računima. Nakon što se to plati, nakon što se plati porez na dohodak, obrtnik može sa tim raditi što želi i prodavati drugima putem običnih kupoprodajnih ugovora po kojima više nema obveze plaćanja poreza (platio je PDV). Ovo se radi ako je osobi dosta svega i više ne želi biti poduzetnik.

    Ako osoba želi nastaviti djelatnost obrta, ali pod "kapom" d.O.o. tada se to naziva prijenos gospodarske cjeline i to nije prodaja obrta, d.O.o. neće ništa plaćati obrtu i njegovu vlasniku, nego će preuzeti potraživanja i obveze obrta i nastaviti dalje. Prednost ovog modela je ta što nema obveze plaćanja PDV-a na zalihu, na dugotrajnu imovinu, na nenaplaćene izlazne račune.

     

    Upravo sam u situaciji da poslujem preko d.O.o.-a, a obrt (R2) ne mogu zatvoriti radi nenaplacenih izlaznih racuna.

     

    Stoga ovo zvuci super, ali mi nije jasno kako d.O.o. moze samo tako "primiti" ta nenaplacena potrazivanja, a da istovremeno na to ne mora platiti PDV, da mu neto iznos ulazi u dobit itd. (dakle isto kao da je izradio svoj vlastiti R1 racun koji nije uspio naplatiti)?!

     

    Unaprijed hvala na pojasnjenju!

  5. Pozdrav svima.

     

    Vlasnik sam obrta kojeg sad planiram zatvoriti, a posao bi se nastavio preko d.O.o. kojeg sam otvorio.

     

     

    Obrt (R2) ima nenaplacenih racuna (nekih koji nece nikad biti naplacenih, a nekih koji hoce samo nakon x mjeseci ili godina) i posto se obrt gasi receno mi je da bez obzira sto su nenaplaceni postaju dohodak (za obvezu PDV-a po njima nisam siguran, mozda i to) te da imam ove mogucnosti:

     

    a) platiti porez na dohodak na sve te racune (da li i pdv?) iako neki od njih nikad nece biti naplaceni. Sto u ovoj varijanti s onima koji bi se ipak mogli naplatiti, kako se to tehnicki odradi kad nece biti zira niti obrta vise?!

     

    b) otpisati klijentima dugovanja (barem ona za koje sam siguran da su nenaplativa), tako da nikom nista, ali bar ne trebam jos nesto i placati na to.

     

    c) "prenijeti" dugovanja (ona naplativa sigurno, a i nenaplativa samo ako nista ne kosta) na d.O.o.

     

     

    U C) varijanti mi nije jasno:

     

    1. Ok prijenos se obavi nekim ugovorom izmedju obrta<->doo , ali sto ne nastaje i tu neka porezna obaveza za obrt (ako se taj prijenos smatra "prodajom", onda je opet obrt "zaradio" pa dodjem na isto)?

     

    2. Kako se u doo-u ti preneseni racuni gledaju? Tu mi je receno da ponovo, iako nisu naplaceni, oni ulaze u dobit drustva, a jos se i PDV odmah(!) placa na sve te racune posto je sad R1 shema s PDV-om.

     

     

    Znaci kako god da gledam ispadam dodatna zrtva, ne samo sto sam ostecen jer mi klijenti nisu platili za odradjen posao, vec mi jos i drzava zeli (i to na ime novca kojeg nikad nisam dobio!) uzeti novce koje nemam.

     

    Bio bih vam vrlo vrlo zahvalan na bilo kakvoj pomoci, sto mislite da je najpovoljnije rjesenje u ovakvoj situaciji!

     

    Hvala!

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija