Jump to content

mzopg

Korisnik
  • Broj objava

    180
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  • Osvojio dana

    2

Objave koje je mzopg objavio

  1. Dižem staru temu jer su HRT inkasatori sad kad je COVID iza nas ponovno u akciji.

    Tema mi je već puno pomogla, planiramo se pozvati na čl. 36 st. 2 jer kao informatička programerska tvrtka u uredu imamo samo računala i sva se koriste za potrebe obavljanja djelatnosti.

    E sad ono što me zanima. Imamo pretplatu na Spotify i jedno od računala na kojem radimo vrti Spotify aplikaciju preko koje slušamo glazbu. Je li ovo dozvoljeno i može li HRT praviti oko toga probleme? Po meni Spotify je poseban servis koji mi uredno plaćamo i koristimo, ali me zanima što ako inkasator to navede u zapisnik, je li to potencijalni problem.

    Isto tako povremeno koristimo youtube za potrebe posla, od tutoriala koje pogledamo do materijala koji su nam potrebni za obavljanje posla. Je li to "zabranjeno"?

    I za kraj, kad inkasator utvrdi da imamo samo računala i napravi nekakav zapisnik, je li ok potpisati ga ili odbiti potpisivanje ičega?

  2. Poštovanje,

    izgleda da sam naslijedio nekakvo zemljište. :)

    Nisam bio na čitanju oporuke, nisam ni znao za sve to, ali u oporuci koju sam dobio od javnog bilježnika piše da sam naslijedio česticu zemlje.

    U oporuci piše samo da sam naslijedio česticu zemlje (bez oznake i broja) i nekakav lokalni naziv (kvart?) gdje se čestica nalazi, nema kvadrature, nema broja čestice, tako da u biti uopće ne znam što i gdje sam dobio.

    Mene sad zanima što i kako dalje? Kako saznati što sam dobio i kako to upisati na sebe, pretpostavljam da to trebam napraviti.

    Hvala na savjetima.

  3. , Iustitia_ZD je napisao:

    Plaća li nećakinja neku najamninu ili je njoj stan besplatno ustupljen na korištenje?

    Jesu li prijatelj i nećakinja sklopili možda ugovor o najmu?

    Ne plaća, stan koristi besplatno. Nema nikakvog ugovora.

     

    , Ruby_Danderfluff je napisao:

    U svakom slučaju, ako neće dobrovoljno iseliti, morat će protiv nje podnijeti tužbu za iseljenje, a onda na temelju dobivene presude ovrhu radi iseljenja (deložaciju).

    Znači to može potrajati godinama. :(

     

    , Borbena7 je napisao:

    I kada zatraži da mu nekretninu preda u posjed, može prema istoj istaknuti i zahtjev za isplatu naknade radi korištenja nekretnine, jer je od tada koristi bez njegove suglasnosti, odnosno bez pravnog osnova.

    Hvala!

  4. Poštovanje,
    prijatelj je ustupio nećakinji stan u privatnoj kući na korištenje prije 3 godine. U zadnje vrijeme ima problema s njenim ponašanjem, da sad ne idem u detalje koji mislim nisu bitni, on je zatražio od nje da iseli iz stana i javi mu u kojem roku će to napraviti. Međutim ona je odbila iseliti i jednostavno ga ignorira. Njegova želja je bila na lijep način to riješiti, ali očito to ne ide pa ga sada zanima što napraviti kako bi se riješila navedena situacija.

    Hvala!

  5. Molim savjet.

    Vodovod nam je poslao račun za zgradu na gotovo 350.000 kuna za potrošenih više od 20.000 kubika vode.

    Pukla je cijev između sata ispred zgrade i satova unutar zgrade. Cijev nije potpuno pukla jer su stanovi cijelo vrijeme imali normalno vode i pritisak je bio normalan, tako da pretpostavljam da je voda umjereno isticala iz cijevi. Račun je navodno za prethodnih mjesec dana.

    Meni kao laiku ovo nema nikakve logike.

    1. 20.000 kubika vode je 20.000.000 litara vode. Gdje je ta silna voda nestala? Koliko je uopće potrebno vremena da toliko vode iscuri? Imamo nekakav izračun prema kojem kroz cijev određenog profila u sat vremena može iscuriti određena količina vode i kada u tu računicu ubacimo 20 milijuna litara ispadne da bi trebalo preko 20 godina da toliko vode iscuri. Ne znam je li to točno, možda će netko od stručnjaka na forumu to bolje znati.

    2. Zar vodovod nije dužan svakih mjesec dana očitati brojilo i upozoriti ukoliko primijeti da nešto nije u redu? Prema njima vodovod nije očitao zadnjih par mjeseci jer je brojilo bilo pod vodom.

    3. Vodovod ne tereti sve stanare već samo one koji su prethodnih mjeseci imali potrošnju vode. Pošto u zgradi ima dosta stanara koji žive izvan RH pojedinačni računi su još veći. Ne vidim smisla u ovome jer tu vodu nismo potrošili mi stanari koji tu živimo kroz cijelu godinu već je voda potrošena izvan zgrade, pa bi po meni to trebalo ravnopravno podijeliti na sve stanare.

    4. Zgrada ima osiguranje, ali se oni kao i obično prave blesavi. Ima li šanse da osiguranje pokrije ovu štetu? Nemam policu kod sebe, ali pokušati ću je nabaviti.

    5. Angažirali smo odvjetnika i njegova izjava je da smo u pravu, ali da se ne isplati na sud jer sud samo gleda stanje sata i da nećemo dobiti parnicu.

    6. Vodovod nam je odbio sve prigovore i nudi otpis 50% duga. Svejedno to je 175.000 kuna i "samo" 10 milijuna litara vode. Meni sve ovo djeluje kao njihova uigrana shema.

    Što napraviti?

  6. Pozdrav,

    evo kod mene gotovo identična situacija, samo nisam vozio firmin auto već svoj privatni. Sudar je bio dosta žestok tako da auti više nisu u voznom stanju. Drugi vozač je u potpunosti kriv, prošao je kroz crveno i udario u mene.

    Zanima me koja je sad procedura. Obavio sam hitnu, sva snimanja, nije ništa slomljeno, ali sam dobro natukao rebra, boli me vrat i donji dio leđa, dobio analgetike i okovratnik. Sada ako sam dobro shvatio idem prijaviti štetu u osiguranje osobe koja je skrivila nesreću? To je za auto štetu? Fizičku i psihičku štetu isto njima prijavljujem? Ili to ide preko mog osiguranja?

    Hvala!

  7. , drot13 je napisao:

    Odeš u FINA-u i vidiš tko te ovršio, pa odeš kod njih i vidiš kako je do toga došlo.

    U  tom predmetu ćeš vidjeti kako je došlo do toga da nisi ništa dobio, jer si trebao, tj. oni tek nakon više neuspješnih dostava mogu ići dalje bez tebe.

    Uglavnom, prvo na FINA-u, pa ćeš vidjeti dalje...

    To sam i napravio, saznao da sam ovršen za nekoliko računa koji su uredno plaćeni i za što imam i potvrdu. Na FINI su mi rekli da mogu sudu dostaviti potvrde, treba li mi odvjetnik za to ili to mogu sam odraditi? Nije mi problem priložiti potvrde, ali ne znam što točno treba napisati, kako nasloviti taj "prigovor"... čisto da nešto ne promašim pa zbog toga duplo platim račune. :(

    Imate li savjet, što napraviti dalje. Postoji li nekakav rok u kojem moram reagirati? Vidim da se spominje 60 dana, je li to točno?

    Postoji li nekakva odgovornost i ovršitelja, s obzirom da pokušava naplatiti što je već naplaćeno i da ja sada moram gubiti vrijeme, a ukoliko uzmem odvjetnika to je i dodatni trošak, a tu su i troškovi FINE koji su mi već naplaćeni.

    Hvala!

  8. , wrritteer je napisao:

    Nisi napisao o kojem iznosu se radi..

    Ako je manji iznos,mogu biti Hrvatske vode.

    Njima ne treba niti sud niti bilježnik, prvo ti ukradu lovu a kasnije od fine dobiješ poštom tko te pokrao :)

    Iznos je par tisućica i upravo je tako kako ste napisali, prvo su uzeli novce, a tjedan kasnije je stigla obavijest od FINE. :) 

     

    , Borbena7 je napisao:

    U pravilu dobijete sve oglašavanjem putem oglasne ploče, jer se dosta loše primjenjuju odredbe ZPP-a o dostavi pismena.

    Ne vidim nekakve koristi od te ploče, nije baš da idem svaki dan do FINE provjeriti što je novo :D ako sam dobro shvatio kako to funkcionira. Jasno mi je da ih ima koji izbjegavaju primanje pošte, ali ne spadam u te.

    U svakom slučaju obavijest je došla, samo tjedan dana nakon što su već uzeli novce, valjda igraju na faktor iznenađenja :o 

  9. Eto prije par dana sam se i ja pridružio blokiranima. Novac sa računa je počišćen i to je manje više sve što znam. Ne znam ni tko ni zašto ni kako. :)

    Može li se ovrha provesti bez da sam dobio ikakvu obavijest, upozorenje, mogućnost prigovora?

    I što sad dalje, da li su mi dužni poslati rješenje iz kojeg mogu vidjeti tko, zašto i na koji iznos ili moram sam obilaziti ustanove? fina?

    Ne znam što bi rekao, da ti netko može uzeti novce sa računa bez da si dobio priliku saznati tko i zašto i ponuditi svoje argumente mi je zastrašujuće.

    Pomoć! :)

  10. Nisam shvatio u kojoj je fazi točno postupak ...?

     

    Pa ne znam ni sam. :)

    Prijedlog za ovrhu je predan 2001, 13 godina kasnije na vratima mi se pojavio sudski ovršitelj u stilu ja bi mogao sad zaplijeniti što želim, ali bolje da vi nazovete t-com odvjetnika i dogovorite s njima otplatu duga, ostavio mi je broj telefona t-com odvjetnika. Na kraju nisam siguran da li mi je čovjek želio napraviti uslugu ili se prikriva nečija nesposobnost, obzirom da je prošlo 13 godina od kad je sud zaprimio prijedlog ovrhe.

     

    U međuvremenu sam nazvao t-com odvjetnika i zatražio da mi objasne o čemu se točno radi, na što mi je rečeno da dug nije velik, ali da je tu kamata za 13 godina, uglavnom da oni to moraju pogledati pa da će mi se javiti. Nisam priznao dug niti dogovarao nekakvu otplatu. Nekoliko mjeseci kasnije mi je stigao dopis u kojem su me pozvali na nagodbu. U tom periodu sam kontaktirao i drugog odvjetnika i njegov komentar je bio da se ništa ne brinem da je to otišlo u apsolutnu zastaru.

     

    Unatoč tome želio bi znati na čemu sam, ne bi mi bilo drago da me jedan dan dočeka blokiran račun.

     

    Eto, to je manje-više sve što znam.

    Sljedeći tjedan idem do suda pa ću nadam se dobiti točan datum kad je donesena presuda.

     

    Hvala na korisnim odgovorima!

  11. Na ovom štambilju bi vam trebao biti broj spisa.

     

    Štambilj je prazan, jedino se nazire ime suca i na dnu je još jedan manji pečat "Sudac i predsjednik vijeća" pa prazna linija i onda "točnost prijepisa potvrđuje upravitelj NEŠTO kancelarije".

     

     

    Ali, sada kada ste malo bolje precizirali vaš slučaj - ukoliko niste prigovarali rješenju, ono je protekom roka za prigovor postalo pravomoćno i od tog datuma pravomoćnosti treba vidjeti je li prošlo 10 godina ili ne. Kao i je li ovrhovoditelj u tih 10 godina pokušao mijenjati sredstvo ovrhe, što bi opet prekinulo zastaru i krenulo iznova.

     

    Prigovora nije bilo jer tada nisam ni primio ovaj prijedlog ovrhe, prvi put sam ga vidio ove godine kad mi ga je predao sudski ovršitelj. Sad vidim da je ovršitelj ostavio i poziv na kojem piše poslovni broj ovr. XY/01. Da li je to 01 oznaka godine?

     

    Mislim da sredstvo ovrhe nije mijenjano jer je u prijedlogu navedeno manje više sve (zaplijena, procjena i prodaja pokretnina, zabrana na 1/3 plaće), zanimljivo je da ništa od toga nije provedeno, nikada mi račun nije bio blokiran, a na njemu ima sredstava za naplatiti se.

     

    Trenutno jedini datum koji imam je datum kad je sud prijedlog ovrhe zaprimio i on je iz 2001. godine.

     

    Znači trebam otiči na sud i zatražiti presudu za ovrhu poslovni broj XY/01?

    Tada ću imati točan datum i znati ću da li je nastupila apsolutna zastara.

     

    Ukoliko je nastupila apsolutna zastara, što dalje napraviti? Treba li sudu podnijeti nekakvu molbu/žalbu? Što napraviti da se ta ovrha obustavi.

  12. Prvostupanjsko rješenje je doneseno 26/03/2002, ali je dostavljeno ovršeniku 20/03/2014. Znači, dostava je "malo" duže išla.

     

    Zar to ne ide po principu da presuda ide na ploču i po isteku 15 dana to postaje pravomoćno? Uvijek sam mislio da se računa od datuma presude, a to što je nakon presude netko držao u ladici 10 godina sam mislio da ne odgađa presudu??

     

    U ovršnom kancelu suda koji je donio presudu/rješenje.

     

    I još jedno, možda glupo pitanje, ali eto. Znači odem do suda i zatražim presudu za što? Prijedlog ovrhe? Ili dam OIB? Na što se pozvati jer na prijedlogu za ovrhu nema nikakav broj slučaja/ovrhe, ima samo "naš spis: xy", ali mislim da se to odnosi na t-com jer su u tom dijelu upisani njihovi podaci (adresa i slično). Na zadnjoj strani piše "posl. broj" ali ništa nije ispunjeno. :)

     

    Hvala!

  13. ako prihvatiš nagodbu time priznaješ dug i prekidaš zastaru (ako zastara postoji)

    pogledaj datup primitka odluke suda. ako je prošlo10 godina od pravomoćnosti sudske odluke nastupilaje zastara.

     

    bovu da li je to datum koji se nalazi na prijedlogu riješenja koji sam primio od suda? Na tom prijedlogu ima datum, piše OS datum i PRIMLJENO. Od tog datuma je prošlo 13 godina.

     

    Na zadnjoj strani je nekakav veliki "pečat" u kojem piše "Rješenje o ovrsi, 1. Sud određuje predloženu ovrhu, 2. Ovrhovoditelju se određuje trošak od.... (prazno), 3. Poziva se ovrhovoditelj da u roku od....(prazno) dana predujmi troškove ovrhe od... (prazno). Tu su još podaci na koji račun treba uplatiti, polje za datum koje je isto prazno i pouka o pravnom lijeku. Niti jedno polje nije ispunjeno, niti posl. broj, niti iznos, niti datum.

     

    Savjet? :)

     

     

    p.s. isprika miici_bla na upletanju u temu, ali mislim da se radi o sličnom ili istom slučaju pa odgovori mogu biti korisni za oboje.

  14. To nije baš isti slučaj kao prethodni.

     

    Naime, u slučaju da je u vašem predmetu doista donesena pravomoćna presuda/rješenje suda i od datuma pravomoćnosti je prošlo više od 10 godina, a u međuvremenu nije od strane ovrhovoditelja mijenjano sredstvo ovrhe - nastupila je zastara, slažem se.

     

    Međutim, u ovom prethodnom primjeru imate situaciju da je prijedlog za ovrhu primljen na sud 2001. i onda sve do eto 2014. nema odluke suda, već postupak traje, a za vrijeme trajanja postupka zastara ne teče. I sada, tek u 2014. dolazi prvostupanjsko rješenje suda, stoga će tek po pravomoćnosti ovog rješenja početi teći 10-godišnji rok zastare po pravomoćnim odlukama suda.

     

    Vi morate u svom predmetu provjeriti kada je datum dospijeća vaše obveze, kada je podnesen prijedlog za ovrhu i kada je doneseno pravomoćno rješenje/presuda suda. Prva dva datuma bitna su za onaj jednogodišnji rok zastare, a posljednji datum je bitan za ovaj 10-godišnji rok zastare.

     

    G-man hvala na odgovoru.

     

    Ovaj dio mi nije jasan, miica_bla kaže: "Sud donosi rjesenje o ovrsi 26.3.2002 god.", zar to rješenje nije presuda? Što se ne bi trebalo računati od tog datuma?

     

    Kod mene je ista situacija s tim da mi se ove godine (13 godina nakon što je t-com predao prijedlog ovrhe i sud ga zaprimio) na vratima pojavio sudski ovršitelj.

     

    Presudu nikada nisam dobio, ali mi odvjetnik tvrdi da je to tada drugačije funkcioniralo i da se kao datum pravomoćne presude računa datum koji je sud po primitku "udario" na prijedlog za ovrhu + rok za prigovor. Navodno nakon toga ide rok za prigovor i po isteku tog roka prijedlog postaje pravomoćan.

     

    Kako se to može provjeriti? Postoji li nekakva online provjera sudskih procesa/presuda?

  15. Zastare nema, a dokaza o plaćanju više nemate. O "ažurnosti" OS u Rijeci neću, prosurfajte malo ovdje na Forumu, pa ćete vidjeti da ima brdo ljudi sa ovakvim predmetima, gdje će zahvaljujući neradu pojedinih sudaca, morati platiti kamate koje višestruko premašuju glavnicu.

     

    G-man, isti slučaj je i kod mene. Angažirao sam odvjetnika i on mi tvrdi da je nastupila apsolutna zastara jer je od donošenja pravomoćne presude do danas prošlo više od 10 godina.

     

    Da li je to točno?

     

    U međuvremenu su me iz t-com odvjetništva pozvali na nagodbu, što mi je isto čudno.

    Što napraviti?

    Obrt - PayPal

    Možete povezati bilo koju VISA karticu koja ima CVV kod, to može biti kreditna VISA ili debitna VISA kartica.

     

    Za svaku uplatu koju primite morate izdati račun. U načelu prvo izdajete račun, a zatim stiže uplata.

  16. ovako, uz mene bi radila još 4 radnika (4+1 ja). Ako je njihova bruto plaća oko 4000 kn, znači oko 25000 kn bi mi trebalo ostati na kraju. Koliko bi onda morala tražiti mjesečno za usluge čišćenja? Jedini troškovi su potrošni materijal za čišćenje. Da li onda bolje ući u sustav PDV-a ili tek kada bude potrebno? I koje su razlike, da li mi je profitabilnije biti u sustavu PDV-a ili ne s ovim mojim primjerom?

     

    U tom slučaju je bolje da netko od njih otvori obrt i vas zaposli, imati ćete veću plaću i veliku obavezu manje.

     

    20.000kn mjesečno - 4.000kn (troškovi) - 16.000kn (plaće) = 0kn

    Ako se tu uračunaju troškovi potrošnog materijala, jasno je da sa tim izračunom stvarate gubitak. Dobra vijest je da nemate ništa poreza na dohodak! :)

     

    U sustav PDV-a vam je bolje ući automatizmom, jer ćete imati više prihoda od rashoda što znači da ćete morati platiti razliku PDV-a državi.

     

    PDV ne može biti profitabilan, to je porez koji plaća krajnji korisnik. U slučaju da niste u sutavu PDV-a vi ste taj krajnji korisnik i plaćate PDV na sve troškove koje imate, a ne možete ga pravdati jer niste u sustavu PDV-a.

    Međutim ukoliko su vam prihodi veći od rashoda (što je cilj svakog poduzetnika) stvarati ćete više PDV-a, što znači da ćete razliku plaćati državi.

     

    Jednostavna računica.

     

    Obrt nije u sustavu PDV-a:

    - kupili ste 2500kn potrošnog materijala, u toj cijeni je i 500kn PDV-a koji ste platili prilikom kupovine.

    - izdali ste fakture u iznosu od 5000kn, u toj cijeni nije uračunat PDV jer niste u sustavu PDV-a.

    5000kn prihodi - 2500kn rashodi = 2500kn osnovica za daljnji obračun

     

    Obrt je u sustavu PDV-a:

    - kupili ste 2500kn potrošnog materijala, u toj cijeni je i 500kn PDV-a koji ste platili prilikom kupovine i koji ćete odbiti kod obračuna PDV-a.

    - izdali ste fakture u iznosu od 5000kn+PDV, u toj cijeni je 1250kn PDV-a.

     

    PDV razlika za platiti državi 1250kn (od prihoda) - 500kn (od rashoda) = 750kn

    5000kn prihodi - 2500kn rashodi - 750kn PDV = 1750kn osnovica za daljnji obračun

     

    Iz navedenog je jasno da je bolje ne biti u sustavu PDV-a, ali to je moguće samo ukoliko imate mali promet.

     

    Koliko bi trebali tražiti mjesećno za čišćenje je pitanje na koji samo vi imate odgovor. Koja plaća bi vas zadovoljila? Trebali bi imati minimalno 50% veću plaću od vaših djelatnika, znači oko 7000kn mjesečno. Optimalno bi to bilo x2 od plaće djelatnika, ali to ćete u ovoj državi jako teško postići, osim ako nemate veze pa si "sredite" čišćenje nekog ministarstva. :)

  17. 1) Fiksna "naknada" je samo u slučaju da otvorite paušalni obrt, ali on ima limit na ukupne prihode oko 150.000kn godišnje. Ukoliko otvorite klasični obrt ovako bi izgledao grubi izračun:

     

    20.000kn x 12mj. = 240.000kn godišnji prihodi

    Ukoliko ste u sustavu PDV-a na tih 20.000kn ide PDV pa je to 25.000kn x 12mj. = 300.000kn godišnje. Recimo da nemate nikakve rashode za prebijanje PDV-a, 60.000kn od tih 300.000 ide državi.

     

    Vama ostaje 240.000kn.

    Od toga mjesečno imate sljedeće troškove: oko 1800kn doprinosi, oko 700kn knjigovođa, oko 500kn razni nameti (HOK, komunalije, TZ...), 1000kn režije (struja, voda, komunalije...).

    20.000kn - 4.000kn (troškovi) = 16.000kn

     

    192.000kn godišnje.

    Osobni odbitak je 1.800kn mjesečno = 21.600kn godišnje.

    192.000kn - 21.600kn = 170.400kn porezna osnovica.

    Do 43.200 plaćate 15% poreza = 6.480kn

    Iznad 43.200 do 108.000 se obračunava 25% poreza = 16.200kn

    Iznad 108.000kn do 302.400kn se obračunava 35% poreza = 21.840kn

    Ukupan porez na dohodak: 44.520kn

     

    Vama ostaje 170.400 - 44.520 = 125.880kn, što je 10.490kn mjesečno.

    Ukoliko imate zaposlenog radnika porez na dohodak će biti manji, ali će i troškovi biti daleko veći.

     

    Recimo da imate jednog djelatnika i da mu je plaća 5.000kn. Doprinosi su oko 3.500kn na tu plaću. U tom slučaju dobit je 68.400kn godišnje.

    Porez je 12.780kn.

    Ostaje vam 55.620kn što je 4.635kn mjesečno. Lako je zaključiti da je bolje biti radnik nego obrtnik. :)

     

    Naravno ovo je gruba računica, jer sve ovisi o vašim rashodima, poreznim olakšicama i sl.

     

    2) U sustav PDV-a ulazite odmah dobrovoljno ili početkom kalendarske godine automatizmom. To sad ovisi o vama, ukoliko u startu imate dosta troškova koje možete pravdati onda se isplati ući odmah u sustav PDV-a. Npr. zarada do kraja godine 30.000kn PDV-a koji treba platiti, a uloženo u obrt (uređenje ili kupovina poslovnog prostora, oprema, alat...) trošak koji donosi 70.000kn PDV-a. U tom slučaju se isplati biti u sustavu PDV-a i tražiti povrat razlike, jer vam je to inače bačenih 40.000kn.

     

    3) Postoje razni poticaji, npr. možete od zavoda tražiti poticaje za samozapošljavanje, posebno su istaknuti poticaji za žene. Proučite ovaj link http://www.hzz.hr/default.aspx?id=10023. Samo otvaranje obrta i osnovni troškovi su obično do 1.000kn (obrtnica, pečat...). Imate pravo i na besplatno savjetovanje i informiranje u obrtničkoj komori, pa slobodno iskoristite to pravo i pitajte ih sve što vam nije jasno.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija