Jump to content

Luka333

Korisnik
  • Broj objava

    26
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je Luka333 objavio

  1. Poštovani,

     

    HZZ je dana 24.6. raspisaoo natječaj za stručnog savjetnika u odjelu posredovanja. Uvjeti natječaja su bili slijedeći:

    - VSS

    - radno iskustvo u STRUCI

    - radna knjižica I/ILI e-knjižica

     

    i ostalo....da ne nabrajam. Ukoliko bude potrebno priložit ću natječaj i svu ostalu dokumentaciju.

     

     

     

    Evo mog slučaja:

     

    Radim u HZZ Područni ured (u nastavku PU) Čakovec više od 9 mjeseci putem mjere SOR. Prije toga radio sam 3 mjeseca u Allianz osiguranju kao zastupnik osiguranja te smatram da prema raspisanim uvjetima imam pravo biti pozvan na testiranje jer rad u osiguranju je ekonomska struka. No, pravna služba HZZ-a PU Čakovec, Varaždin i Zagreb utvrdila je da ne ispunjavam uvjete natječaja zbog nedovoljnog radnog iskustva u STRUCI, jer moja prijava u radni odnos u Allianz osiguranju je bila SSS, a ne VSS koju razinu sam već imao, što je razumljivo jer za poslove zastupnika je potrebna struka SSS na više. :misli:

     

    Interna infomacija HZZ-a kako oni sagledavaju zamolbe je ta da uzimaju u obzir osobe s radnim iskustvom više od godine dana na poslovima VSS.

     

    Kopanjem dolazim do raznih neformalnosti u definiranju natječaja.

     

    1. iskustvo u struci

    2. radna knjižica i/ili e-knjižica

    3. nije navedeno mogućnost prigovra/žalbe

     

    Napominjem da postoje pravila raspisivanje natječaja koja moraju biti detaljno definirana/formirana osobito kad je riječ o državnim/javnim službama. Pa krenimo redom,

     

    Točka 1

     

    Radno iskustvo u struci nije isto kao radno iskustvo na određenim poslovima?!

    Radno iskustvo u struci podrazumijeva radno iskustvo osobe na svim poslovima vezanih za struku bez obzira na razinu obrazovanja, tj. bez obzira na koju razinu je osoba bila prijavljena za određeni posao.

     

    Da su htjeli osobu s godinu dana iskustva u struci na VSS poslovima trebali su staviti RADNO ISKUSTVO NA ODREĐENIM POSLOVIMA

     

    i to je zakonski propisao u "Zakonu o državnim službenicima" i "[h=2]"UREDBA O KLASIFIKACIJI RADNIH MJESTA U DRŽAVNOJ

    SLUŽBI" [/h]članak 4.

     

    Radno iskustvo na odgovarajućim poslovima u smislu ove

    Ured*be je radno iskustvo ostvareno u državnoj službi

    ili u radnom odnosu izvan državne službe u

    odgovarajućoj stručnoj spremi i struci.

     

    U takvom slučaju se zvanje/razina obrazovanja veže za radno iskustvo.

     

    "Zakon o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju" detaljno piše da struka i radno iskustvo struci te svi drugi pojmovi nisu vezani jedan uz drugi te da se svaki definira na svoj određeni način.

     

    Jedan primjer: http://www.radno-pravo.hr/pitanja-detaljno.cfm?id=86

     

     

    Točka 2

     

    Ako u rečenici piše i/ili to je dvostruko tumačenje. "I" znači i jedno i drugo, "ILI" znači jedno ili drugo.

     

    Osobe koje su donijele radnu knjižicu za njih se PREDPOSTAVLJA da ispunjavaju uvjete i da su radili poslove u struci na VSS bez obzira što to nigdje ne piše jer u radnoj knjižici na prvoj strani pišu podaci osobe, obrazovanje koje je osoba stekla, a na svim slijedećim stranicama piše poslodavac i datum početka i prestanka radnog odnosa te nigdje ne piše na kojoj razini je osoba obavljala poslove.

     

    Dok oni s e-knjižicama (moj slučaj):

     

    Poslodavac Allianz

    Stvarna stručna sprema VSS

    Potrebna stručna sprema SSS

     

    Poslodavac HZZ

    Stvarna stručna sprema VSS

    Potrebna stručna sprema VSS

     

    Točka 3

     

    Svaki državni/javni raspisani natječaj mora sadržavati pravo roka žalbe/prigovora, dok isti nemaju u svim PU gdje je bio raspisan natječaj.

     

    Moj zaključak:

    Očigledno je da osoba u središnjem uredu Zagreb koja je raspisivala natječaj nije dovoljno upoznata uvjetima i zakonima o definiranju natječaja. Jedno su interne upute no bilo ih je potrebno u pravilnom obliku napisati/definirati na objavljenom natječaju. Čekam odbijenicu, tada krećem u pisanje žalbe, i moj predstojnik ureda je napomenuo da on nije upoznat Zakonima ali ukoliko sam u pravu da bih mogao poništiti natječaj na području cijele Hrvatske, i eto onda još jednog debagla i sramote za zaposlenika na hrvatskom zavodu za zapošljavanje, mada smatram da će ipak nešto smislit da se to ne dogodi.

     

    U svemu tome imao sam potrebu to podijeliti s Vama i čuti Vaša mišljenja o svemu.

     

    Primjer 1: dvije knjigovotkinje VSS rade u istom uredu. Prva radi 15 godia i bila je prijavljena na SSS, druga radi 2 godine i prijavljena je kao VSS. Raspiše se natječaj u kojem se traži osoba VSS s godinu dana iskustva u sruci. U tom slučaju bi značilo da osoba koja ima 15 godina iskustva u struci nema uvjete (a ima više znanja, vještina i sposobnosti u struci), dok ova druga ispunjava uvjete?! :tupan: Postavlja se pitanje tko je tu lud?

     

    Primjer 2: nisam jedini koji je izbačen, ima jedna starija gospođa koja je predala zamolbu i koja je radila u HPB 2 godine na unutarnjim poslovima banke koji su rizični i odgovorni ali je bila prijavljena na VŠS, a ima razinu zvanja VSS i ona je izbačena jer nema iskustvo u struci?!?!?!?

     

    Hvala

     

    Što se tiče struke to je malo zakomplicirano, ali što se tiče žalbe na nju nemate pravo jer HZZ nije državna služba nego ustanova na koju se primjenjuje Zakon o radu a ne Zakon o državnim službenicima, ali ukoliko niste zadovoljni Odlukom o izabranom kandidatu možete zatražiti od nadležne inspekcije preispitivanje Odluke odnosno cijelog natječaja.

  2. Možete. Na HZZO samo donesete odjavu koju Vam da poslodavac i kažete da se prijavljujete ko nezaposlena osoba, njih nije briga razlog prestanka rada.

    Što se tiče HZZ-a možete se prijaviti, nije Vam potrebna nikakva dokumentacija osim osobne iskaznice jer ne ostvarujete pravo na novčanu naknadu, jedino će Vas savjetnik sigurno pitati zašto ste prestali raditi...

  3. Prema najnovijem Sudskom poslovniku uvjerenje izdaje odmah Općinski sud (više ne ide na provjeru na Županijski), ali očito im se ne da raditi. Ja uvijek dođem po 5 primjeraka i za dvije minute je gotovo, samo me nađu u kompjuteru.

    Nego, što se tiče žalbe, ona nije dopuštena jer obavijest nije upravni akt, a i da je, da imate pravo žalbe, nitko je ne bi prihvatio jer nije priloženo ono što se traži. Njih nije briga kada ćete Vi to dobiti, prijava se može nadopunjavati samo do isteka roka.

  4. Prije par godina je otvorila j.d.O.o. a još nije ni dvije godine da to postoji...

    Uglavnom, kako ste i sami rekli zatvaranje odnosno brisanje j.d.O.o.-a je isto kao i za d.O.o., ne samo što traje dugo nego i treba puno love za to. Jedini način da se riješite društva je da ga prepišete na nekog drugog, prodajte ga ili što već želite, možete bilo kog upisati kao osnivača, a neka se Vaša supruga briše iz registra. Drugi način je da tri godine ne dostavljate FINA-i godišnja finacijska izvješća i onda će fina po čl. 70. st. 3. Zakona o sudskom registru narediti sudu da briše Vaše društvo, ali kao što sam napisao, to traje tri godine...

  5. Javni bilježnik Vam je točno rekao. Ne možete biti brisani iz sudskog registra ukoliko nemate 'zamjenu', no možete u sudski registar predati ostavku (izjavu ovjerenu kod javnog bilježnika skupa s Prijavom za upis u sudski registar) i kada društvo upiše novog člana uprave Vi se automatski brišete iz sudskog registra.

  6. Ovo i mene zanima, je li tiko dobio odgovor??

     

    Ukoliko sami idete pokrenuti brisanje tj. likvidacijski postupak to Vas košta cca 10 000 kn, dok Vas ne predavanje GFI-a FINa-i ne košta ništa. Ako ne predate GFI FINA-i tri godine za redom sudski registar briše društvo, sukladno čl. 70. st. 3. Zakona o sudskom registru.

  7. Ne znam koliko je to besplatno, s obzirom da je zapriječena kazna od 10 000-100 000 kn za nedostavljanje izvješća.

     

    Ok, možda se ne rebne kaznom, ali ko oće riskirat...

     

    Neznam za kaznu. Radio sam u sudskom registru, društva koja FINA-i nisu tri godine dostavlja GFI bila su brisana iz sudskog registra prema nalogu FINA-e, tj. od FINA-e bi dobili popis društava koja im nisu dostavili GFI, te bi se sukladno tome društva brisala.

  8. Nemožete zatvoriti bez ikakvog troška. Ukoliko društvo želite 'zatvoriti' možete pokrenuti likvidacijski postupak nad njim, no to Vas košta cca 10 000 kn (Javnobilježnički troškovi, oglašavanje u NN i sudska pristojba x 3), te traje oko godinu dana. "Besplatno" možete proći tako da tri godine ne dostavljate godišnje financijsko izvješće FINA-i, onda će društvo biti brisano, sukladno čl. 70. Zakona o sudskom registru.

  9. Nisam siguran da li to važi za javne ustanove ali u Rješenjima državnih službi obično piše pouka o pravnom lijeku, pravo na žalbu u roku od 8 dana Odboru za državnu službu putem te državne službe.

    Također, u obavijestima piše "pravo na uvid u natječajnu dokumentaciju imate svakog radnog dana od..do.." ili nešto slično tome..

    Najbolje da se obratite ustanovi.

  10. Svjedodzba te nebi kostala 500 kn nego 35,00 kn po svjedodzbi. Trebas u Narodne Novine prijaviti gubitak svjedodzbe, a sa izdanim racunom se obratiti skoli da ti izda duplikat svjedodzbe.

    Zasto niste dobivali svjedodzbe to je vec drugi problem, o tome ste trebali misliti tada, a ne sada, kako vam uopce na kraju svake godine nije palo napamet "a svjedodzba?". Izvjesce je samo izvjesce koje se izdaje na obicnom A4 papiru, a naziv mu je izvjesce jer izvjestava o ocjenama na polugodistu, nema vrijednosti pa ga nemozes ni usporedivati sa svjedodzbom.

     

    Vise o izdavanju duplikata pogledaj na: http://www.nn.hr/Default.aspx?sec=157

  11. Napisi zahtjev za otkaz sljedeceg sadrzaja:

     

    U zaglavlje na lijevu stranu svoje podatke, na desnu (dva reda ispod) podatke tvrtke, ispod toga

     

    Predmet: Sporazumni raskid ugovora o radu

    - trazi se

     

    i tekst

     

    Dana x.y.zzzz. sklopio sam ugovor o radu na neodredeno vrijeme za obavljanje poslova xyz (navedes radno mjesto).

    Trazim sporazumni raskid ugovora o radu s postivanjem otkaznog roka od xx dana. (Pogledaj da li ti u Ugovoru o radu pise koliko traje otkazni rok ukoliko ti trazis otkaz. Ukoliko ne pise, ima li tvrtka kolektivni ugovor? Ako nema ni to prema Zakonu o radu otkaz za rad manje od godinu dana iznosi 14 dana).

    Nastavljas pisati: Otkazni rok pocinje teci podnosenjem ovog zahtjeva.

    Ako nisi iskoristio godisnji dodas jos:

    Molim da mi se priznaju dani godisnjeg odmora u trajanju od xx dana koje cu iskoristiti tijekom otkaznog roka.

     

    S postovanjem,

    Ime Prezime

    (i potpis)

     

    U gradu, dana x.y.zzzz. godine

     

    To posaljes preporuceno s povratnicom na adresu tvrtke, nakon sto zaprime vjerojatno ce ti reci sto misle o tome.

     

    Kad zavrsi otkazni rok oni ce ti dati Ugovor o sporazumnom raskidu ugovora o radu, radnu knjizicu, odjave sa zdravstvenog i mirovinskog osiguranja.

  12. Je li potrebna diploma za taj posao?(pružanje pravne pomoći, lječništvo...)

    Zna li mu poslodavac da ju nema?

    Ima li lažnu diplomu?(krivotvorenje isprava)

    Je li netko oštećen zbog lažnog predstavljanja? Ima puno faktora. Samo predstavljanje kao takvo drugim osobama nije kazneno djelo.

     

    Čl. 13. st. 1. Zakona o akademskim i stručnim nazivima i akademskom stupnju govori suprutno od Vas.

  13. Kad sam se ja javio na natječaj škole i kasnije dobio odbijenicu u njoj je pisalo da je zaposlena osoba XY koja ima prednost prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji. Također pisalo je da imam pravo na uvid u dokumentaciju u uredovno vrijeme tajništva, no to me nije interesiralo, ali sam kasnije na stranici škole (popis djelatnika) pročitao da je osoba završila skroz nešto drugo tako da možete očekivati da su primili prof. matematike ukoliko se tražio prof. informatike i obrnuto. Njima je važno da je primljena osoba koja ima prednost prema tom zakonu jer da su primili Vas ona bi se žalila.

  14. 1. Izvanredni otkaz ugovora o radu se dobiva samo u slucaju teze povrede poslodavca i poslodavac mora imati dobro obrazlozenje. U slucaju ne dolaska na posao dobiva se redoviti otkaz ugovora o radu. Ukoliko je radnik visak radne snage za to je poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu.

     

    2. Ne moze. Poslodavac treba radnika dva puta opomenuti zbog ne dolaska na posao, a treci put poslati redoviti otkaz ugovora o radu, a ne izvanredni!

  15. Pozdrav,

     

    1. Pošalji poslodavcu preporučeno s povratnicom i onda ćeš vidjeti što će ti on reći, odobrava li ti taj jedan dan ili ne. Iako ga mora odobriti nebi bilo čudno da učini suprotno pošto danas poslodavci uopće ne odobravaju godišnji odmor..

     

    2. Taj jedan dan se može iskoristiti samo jedan put. Npr. ako imaš 26 dana onda je to 1+25, nemožeš 1+1+1+23 ili sl.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija