Jump to content

undina

Korisnik
  • Broj objava

    21
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je undina objavio

  1. Pozdrav!

    dobio mi je brat danas ovu opomenu pred tuzbu. Otac je preminuo 2019. God i nismo imali pojma o njegovim ukupnim dugovanjima. U Fininom ocevidniku nije bila evodentirana HPB. Brat je nazvao i zatrazio od njih svu dokumentaciju u svezi navodnog dugovanja, te mu je receno da je dug iz 2012 godine, ali da se tek od 2015 vodi pod nepodmirenom obvezom 🙄🤯 

    uglavnom, molim za pomoc, sta i kako postupiti u svezi ovog dopisa koji je poslan bez preporuke? Znaci li to da nadalje mozemo ocekivat ovrhu ukoliko ne pristanemo na podmirenje duga ili se ide na rjesavanje sudskim postupkom. Imamo li pravo pozvati se na zastaru? Hvala unaprijed na odgovorima!

    89D75548-B8F9-44F8-88C1-04EA7B6C1328.jpeg

  2. Hvala na odgovoru. 

    Nisam vise bila sigurna mogu li nas ovrsiti temeljem vlasnistva nekretnine s obzirom da se radi o potrosnji vode na toj adresi. Stric nije bio nikada ozenjen, od roda ostali smo samo mi necaci i s obzirom da nije imao nista od nasljedstva nismo pokretali ostavinu. Bio je pod skrbi Centra za socijalnu skrb, te sam prilikom odlaska u komunalac sa rjesenjem o nasljedjivanju iza pokojnog oca i strica, uputila ih da sva potrazivanja koja su na njega glasila zatraze od njih. Otisla sam tamo iz razloga da nove racune prebace na brata. Dug koji stoji na uplatnici nastao je do 31.3 te nema nikakve druge prilozene specifikacije niti mi je poznato jesu li pokretali protiv strica ovrhu.

    Sada ne znam trebamo li otici do komunalca i izjasniti se ponovo da nismo stricevi nasljednici i da samim time ne mogu zaduziti za dugove brata koji btw nije dobio nikakvo rjesenje od njih prilikom promjene korisnika, ili jednostavno ignorirati tu uplatnicu? 

    Hvala na odgovoru

  3. Pozdrav,

    imam pitanje u svezi nasljedjivanja dugova za vodu na nekretnini gdje su zivjeli moj brat, pokojni otac i stric.

    otac mi je preminuo 7 dana prije strica. Vlasnik nekretnine bio je otac i nju kao i njegove dugove naslijedili smo brat i ja. 

    Pokojni stric zivio je na istoj adresi i na njega su glasili racuni za vodu. Iza njegove smrti nije provedena ostavinska rasprava jer nije imao blizih nasljednika a mi je nismo imali zbog cega pokretati. 

    Zanima me moramo li mi podmiriti dug za vodu na navedenoj nekretnini s obzirom da posljednjih godinu dana zivota otac i brat nisu boravili na toj adresi a racuni su glasili na pokojnog strica, jer eto danas je na bratovo ime dosla uplatnica za podmirenjem nastalog dugovanja do smrti oca i strica. Zanimaju me koja su nam prava i mogucnosti u takvoj situaciji jer ocito nije godinama placao vodu. 

    Unaprijed hvala

  4. Prije 59 minuta, Borbena7 je napisao:

    Ovo nema nikakav učinak ukoliko promjena nije uređena pri MUP-u.

    Ovo također nije dostatno za osnovani prigovor.

    Poštovana, jednostavno pogrešno tumačite zakon. Ovdje imate tri opcije: 1. podmiriti dobrovoljno dug u cijelosti; 2. ne reagirati dok ovrhovoditelj ne pokrene nastavak postupka na nasljednike i 3. samoinicijativno se upustiti u ukidanje klauzule, potom povodom prigovora idete u parnicu, te si uz postojeći dug nanizati nove troškove koje ćete u konačnici svakako morati podmiriti. Na kraju će Vas troškovi postupka koštati više nego li glavnica spora.

    Znam da nije dostatno sto sam navela za moguci prigovor, stoga sam i napisala da osim tih cinjenica koje ne mogu potkrijepiti sa dokazima nemam sto drugo navesti u prigovoru. 

    Ne znam na koji zakon mislite kad kazete da ga krivo tumacim. U citavoj toj prici mene zanima sta se odnosi pod osobni dug duznika?

     

  5. Prije 34 minuta, Borbena7 je napisao:

    Ovo Vam neće biti dovoljno. Gledajte na taj prigovor iz perspektive pokojnog oca. Znači, da je on primio to rješenje o ovrsi i da je želio uložiti prigovor, na što bi se on mogao pozvati da bi osporio taj dug? Naime, smrt ovršenika ne oslobađa dugova, već se dugovi prenose na nasljednike.

    Otac je bolovao od 12 mj 2017 od karcinoma, cocjek je godinu i pol bio polu ziv, pri tome nije boravio na svojoj adresi. Da je i zaprimio to Rjesenje nebi imao tko napisati prigovor jer nije bio sposoban. Ne znam na sta bi se mogao pozvati osim da nije boravio na adresi prebivalista i pritom nije koristio ni osobni automobil niti usluge RTV-a. 

    Jasno mi je da se dugovi prenose, ali cemu onda cl 213.? Sta se podrazumijeva pod osobnim dugom? ocito je da se u ovoj drzavi

    pisu zakoni tek tako i da se primjenjuju samo na pojedince! Radim u lokalnoj samoupravi i jasno mi je mnogo toga.

  6. Prije 18 minuta, Borbena7 je napisao:

    Ima klauzulu pravomoćnosti i ovršnosti, i kao takvo je ovršna isprava.

    Ne poništava se rješenje, već sud na zahtjev ovršenika (ili u ovom slučaju nasljednika) ukida samo klauzulu pravomoćnosti i ovršnosti. Mogu provesti preko Fine ovrhu na novčanim sredstvima, a preko suda na svim ostalim predmetima ovrhe.

    Pravna sredstva ovršenika, evo link za važeći Ovršni zakon

    https://www.zakon.hr/z/74/Ovršni-zakon

    Ovo što navodite bi bilo dostatno za ukidanje klauzule pravomoćnosti i ovršnosti, ali ne i za osporavanje dug. Morat ćete u parnici dokazati da taj dug na ime pokojnog oca nije nastao.

    Hvala na linku! 

    Sto se tice recenog da bi trebala dokazivati da dug nije nastao - jednostavno bih navela da se ne smatram odgovornom za podmirenje nastalog duga pozivajuci se pritom na cl. 213 Zakona o obv. odnosima.

  7. Prije 16 minuta, Borbena7 je napisao:

     

    Da ne bi bilo zabune, rješenje je pravomoćno i kao takvo je ovršna isprava. 

    Sud donese rješenje na Vaše ime i Vi potom imate pravo na žalbu u roku 8 dana. Ili ne donese rješenje na Vaše ime, već ovrhovoditelj zatraži izravnu provedbu preko Fine (temeljem ovršne isprave i rješenja o nasljeđivanju), te tada imate pravo na korištenje pravnih sredstava koja su po čl. 210. Ovršnog zakona namijenjena ovršeniku za ovakve situacije. 

    Ukidanje klauzule pravomoćnosti i ovršnosti, te prigovor. A što bi naveli kao osnovu prigovora, na što bi prigovarali tj. s čim bi pobijali dugovanje na ime pokojnog oca?

    Ima više pravnih lijekova koji su na raspolaganju ovršeniku, a njihova primjena ovisi o načinu provedbe ovrhe.

    Rjesenje je postalo pravomocno na mrtvu osobu. Stoga mi nije jasno tko ponistava to Rjesenje i provodi novo na nasljednike i cemu ukoliko kako kazete mogu jednostavno provest ovrhu izravno putem Fine.

    cl 210. Namirenje vise ovrhovoditelja?

    ukidanje pravomocnosti i ovrsnosti te bi se svakako pozvala na cl 213 zakona o obveznim odnosima, a kao sto sam rekla i ranije nije bila ni uredna dostava s obzirom da u tako malim mjestima iz kojeg sam ja svaki postar zna gdje je tko u kojem trenutku, aocito nije bio sposoban ni obavijest ostaviti o posiljci u sanducicu.

     

  8. Direktor ujedno i stranac te jedini clan uprave je preminuo. U firmi je ostala zaposlena jedna osoba koja je ujedno bila i opunomocenik preminulog. Sprovedena je ostavinska rasprava te se nasljednik odrekao firme. Ista nema nikakvih dugovanja, u pretplati je pdv-a te je na rcn ostalo nekih 40000 kn. Pitanje glasi: osoba koja je ostala zaposlena zeli dat otkaz, na koji nacin da to provede te koji je postupak da se fidma zatvori. Mora li ta osoba poduzeti neke korake? Nemam pojma o trgovackom pravu pa ako nas mozete uputiti koji su nam daljnji koraci. Hvala

  9. Prije 13 minuta, Borbena7 je napisao:

    Nisu se ispunili uvjeti za pravomoćnost, jer je otac preminuo. Trebao je nastupiti prekid postupka zbog smrti. Ukoliko bi pokrenuli ovaj postupak na Vas kao nasljednike, tražite ukidanje klauzule pravomoćnosti i ovršnosti, te podredno uložite prigovor (jer ga otac nije mogao uložiti).

    Poslala sam dopis prema odvjetničkom društvu - koje je preuzelo predmet od javne bilježnice (generalna punomoć deponirana kod javne bilježnice) da tražim ukidanje Rješenja i klauzule pravomoćnosti na što su mi odgovorili da nisu ovlašteni za to. Moram li ja sama poslati prema nadležnom sudu prigovor za isto ili da jednostavno čekam da pokrenu postupak protiv nas nasljednika?

  10. prije 1 sat, Borbena7 je napisao:

    Tko je donio to rješenje, sud ili javni bilježnik?

    Je li na toj adresi otac tada u vrijeme dostave i bio prijavljen? Na temelju kakve dostave je iskazana klauzula pravomoćnosti?

    Da li je to datum kada je nastupila pravomoćnost ili datum stavljanja pečata?

    Rješenje je donio javni bilježnik. Bio je prijavljen na toj adresi ali je boravio zbog bolesti jedno vrijeme u bolnici, a ostatak kod mene. Datum pravomoćnosti je 5. 3. , a upisano je 18. 3. 2019.

  11. Zatražila sam od odvjetničkog ureda presliku Rješenja o ovrsi s obzirom da istog pokojni otac nije nikad zaprimio jer nije boravio na adresi prebivališta posljednjih godinu i pol dana života, a postupak je pokrenut 14.12.2018. godine . Klauzula pravomoćnosti ima datum 5. 3. 2019., a otac je umro 4.3.2019. godine. Jel važeće to Rješenje o ovrsi s obzirom da je isto postalo pravomoćno nakon smrti dužnika?  Šta u svezi toga poduzeti? Ukoliko uputim prigovor, ukine se klauzula pravomoćnosti, pokreće li se tada postupak naplate na nas nasljednike iz početka ili nam se prepisuju kamate od prvog Rješenja o ovrsi? A očito se radi o neutednoj dostavi pismena jer ponavljam otac nikad nije zaprimio Rješenje.

  12. Prije 20 minuta, Borbena7 je napisao:

    I dostava na Finu je pokretanje novog ovršnog postupka u odnosu na novog ovršenika. Nisu dužni slati nikakve obavijesti, jer dug postoji i na dužniku je da ga podmiri, a ne na njima da o tome podsjećaju. Ovršne isprave zastarijevaju 10. godina od pravomoćnosti, ako nije bilo prekida u tijeku zastare, jer se od prekida rok računa iz početka. Ovrhovoditelji ne prave razliku između osobnih dugova, dapače sve uredno prolazi u sudskoj praksi. Mogu Vas pozvati na podmirenja, ali nisu to dužni, ovisi o njihovoj poslovnoj praksi. U rješenju o nasljeđivanju se ne prihvaćaju dugovi već nasljedstvo, pa onaj tko se prihvatio svog nasljedstva i tko je proglašen nasljednikom, taj odgovara i za dugove ostavitelja sve do vrijednosti naslijeđene imovine.

    Moramo znači podmiriti bez obzira. Koja je bolja solucija za nas, da čekamo hoće li nas netko pozvati na podmirenje dugovanja ili da se sami javimo nakon što iz Fine podignem očevidnik?

    Hvala na odgovorima

  13. prije 1 sat , Borbena7 je napisao:

    Mogu. Ovršnu ispravu (rješenje o ovrsi koje glasi na pokojnog oca, a koje je pravomoćno i ovršno) zajedno sa rješenjem o nasljeđivanju, dostave Fini na provedbu i bude Vam blokiran račun. To vrijedi za sve ovrhe i ove koje su trenutno po sili zakona isknjižene iz Fininog Očevidnika. I da, zastara nije nastupila.

    Negdje sam pročitala da se nakon smrti osobe taj ovršni postupak zatvara te se pokreće novi na imena nasljednika. I zbog kojeg razloga ne šalju te obavijesti preporučeno sa povratnicom ukoliko zahtjevaju podmirenje duga nakon određenog broja dana, kako bi ukoliko se isti ne podmiri ovršili račun? Zastara za RTV pristojbu mi je jasno da nije nastupila zastara, ali što je sa dugom od telefona koji ima oznaku ovršne isprave iz 2015. godine, to je pokojni koristio iz osobnih potreba, što bi po članku Zakona o obveznim odnosima vezalo se na SMRT

    Članak 213.

    Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

    Te citiram jednu pravnicu: Ono što ljudi vjerojatno ne znaju jest da ne odgovaraju za sve dugove pokojnika, ponajprije one osobne, primjerice, za tele-usluge, RTV pristojbu, jamstvo po kreditu, kockarske dugove... Konačnu ocjenu o tome šta se smatra osobnim dugom donosi sud. Nema, na žalost, načina da nasljednik unaprijed, prije ostavinske rasprave, provjeri visinu svih dugova ostavitelja osim onih za koje postoji kreditna obveza - objašnjava Iskra Maras.

    Uglavnom po ovome što ste navela, nitko me neće prije pokretanja pozvati na podmirenje dugovanja iza pokojnog oca? I što je sa ovrhama nasljednika ukoliko u Rješenju o nasljeđivanju samo jedna osoba prihvati dugove?

  14. Pozdrav,

    otac mi je preminuo u 3 mjesecu ove godine. Imao je dosta ovrha no međutim s obzirom da se nisu mogle naplatiti u roku  3 godine Fina je prestala sa provedbom istih.

    Nasljednici smo brat i ja. Sada me zanima mogu li vjerovnici ovršiti naše račune bez da pokrenu postupak ovrhe na naša imena? Odnosno jel moguće da mi se samo jedan dan nađe račun u blokadi bez ikakve pisane opomene prije?

    Odvjetničko društvo jučer nam je poslalo dopis u kojem nas nasljednike pozivaju da platimo račun za HRT  - 2018. godina u roku 8 dana. S obzirom da je Rješenje o nasljeđivanju postalo pravomoćno 19. lipnja 2019. godine, a dopis je pisan i poslan upravo tog dana, očito su bez točnih informacija poslali dopis na moguće nasljednike. Čitala sam također da se ne podmiruju dugovi koji su nasltai osobnim korištenjem, kao što je telefon, u ovom slučaju televizija?

    Druga Ponuda za nagodbu stigla je još za života mog oca u svezi duga za telefon iz 2015 godine. Ukoliko nas pozovu na plaćanje istih moramo li to podmiriti ili se možemo pozvati na zastaru ili nešto treće?

    Ukratko, moramo li to platiti  - televiziju i telefon ili se možemo ikako izvući? Ovrhe su pokrenute i za jedno i drugo za njegova života. Plaćamo i kredit još sljedeće 4 godine. Hvala unaprijed, lp

     

  15. Posebni dio financije-financijski i proračunski sustav dobila sam skripte porezni sustav RH i onu od 23 stranice-prvo pitanje je tko su poreznici poreza na dohodak, da li je to dovoljno? :zbunj::zbunj: Hvala! Molim dobre dušice što su imale isti posebni dio da napišu kakve su zadatke dobili na "pismenom" dijelu :klanja:

     

     

     

    Proračunska gataro, ja bih ti bila takodjer vrlo zahvalna ako mi mozes proslijediti skriptu na email: doris.kolar@gmail.com,

     

    ubrzo cu i ja morat na polaganje, a nikako nabavit nesto novije!

    hvala :)

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija