Jump to content

algida

Korisnik
  • Broj objava

    38
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je algida objavio

  1. U statutu škole piše:

    Školski odbor može za zamjenika ravnatelja imenovati člana učiteljskog vijeća koji nije član školskog odbora i koji se prethodno suglasi s imenovanjem.

    Ima li postojeći zamjenik ravnatelja pravo na kandidaturu za Školski odbor?

    Je li ovim stavkom statuta postojećem zamjeniku ravnatelja onemogućeno članstvo u školskom odboru?

    Hvala!

  2. Po nastanku obaveze za plaćanje komunalne naknade čija je obveza prijave: novog korisnika ili bivšeg vlasnika nekretnine za promjenom osobe obveznika?

    Kupili smo stan, novi, od investitora i tek nam je ove godine u ožujku stiglo rješenje o obvezi plaćanja kom. naknade, koju uredno plaćamo za 2012.

    Sad kad je prodavač stana dobio opomenu za neplaćanjem kom. nakn. za 2011. istu je dostavio nama, jer smo mi 2011. živjeli u stanu.

    Tvrdim da je obveza dostavljanja promjene vlasnika bila njegova, a ne naša- Jesam li u pravu?

    Hvala :)

  3. anamih je napisao:

    Poštovani, ne znam zašto vam je bitna cijela priča koja mi je iz vašeg posta relativno i nejasna, ali sidnikalni povjerenik je osoba koja vas ionako ne može zaštititi od ničega što vam se događa u radnom odnosu, pa vam je irelevantno tko je to i koliko mu sati porezni obveznici za to plaćaju. Ako imate donkihotovske porive da ispravljate nepravde, sretno vam bilo, ali ako ste malo praktičniji - ispišite se iz udruge koja vam uzima članarinu za nepoznate svrhe i okrenite se ljepšim temama u životu.

     

    Moram priznati kako ni meni nije jasna cijela priča s potpisivanjem novog KU; pratila sam i stranice Preporoda i ostah uskraćena za isto.

    O povjerenicima znam isto i još to da su većinom (i kod mene povjerenik) birani samo da sebe zaštite pred neupućenim djelatnicima i poslodavcima. Jer samo takvima mogu prezentirati što im odgovara i pogoduje.

     

    Nasmijah se komentaru o mojem donkihotstvu 8-)

    No ne mogu drugačije kad mi se maše "pred nosom" sa sindikalnim vijećništvom (u gore napisanim uvjetima) kojim se nerazjašnjenom i netumačenom primjenom KU i ZOR-a ista poziva na veća prava od mojih zbog čl.112. KU-a. Moram stoga sve istražiti :-D

    Hvala anamih na odgovorima. Nekako imam još uvijek potrebu doći do svih postavljenih odgovora, kako god mi oni nagrđivali dane. :palac:

  4. ZV zamijenjeno sindikalnim povjerenikom/povjerenicima birano je u svibnju!!! 2008. godine u OŠ.

    Isteklo je tri godine mandata u kojemu nije poštovan čl. 140. sada, prije 141. o ravnomjernoj zastupljenosti svih org. jedinica i skupina zaposlenika, niti čl. 140. sada, 143. prije.

    I dalje sindikalni vijećnici, s obzirom da tada nije izabrano Zaposleničko vijeće, primaju naknade za "dužnosti" u vidu 3 sata prekovremenih po tjednu (ne 6 kako jer su se dogovorili i podijelili??? Mutno je i to jer svaki ima pravo na 6 sati tjedno).

     

    Najprije, jesam li u pravu s navedenim?

    Ako jesam, a vjerujem da jesam, kako dalje postupiti?

     

    I još:

    Ovlasti Zaposleničkog vijeća u smislu sindikalnog povjerenika ima sindikalni povjerenik koji je takvim postao zbog neizabranog ZV u školi SAMO u mandatu Zaposleničkog/Radničkog vijeća ili ...

     

    Sindikalni povjerenik ima mandat na 4 godine, onaj koji je sindikalni predstavnik?! A ostali nazvani povjerenici, s obzirom da su sind. vijećnici u mandatu Zaposleničkog vijeća?

    Pojednostavljeno, izabran je sindikalni povjerenik.

    S obzirom da nije utemeljeno RV ovlasti i prava preuzeo je sindikat pa je shodno ZOR-u izabrano još djelatnika, koji su postali vijećnici, a samim time i sind. povjerenici.

     

    Objasniti ne zna ni pravnica u SHU!!!

     

    MOLIM pomoć Vas stručnjaka, hvala

  5. E sad ga ja Newbie ne znam jel' ti to ozbiljno pričaš ili ... :-D

    Citirat ću te da se mogu "nadovezati":Ako je svrha osnivanja podružnica ostvarivanje osobih povlastica povjereniku na svako 5 članova, šteta zapravo da ima tako malo sindikata, treba ih imati barem 15tak u nekoj osrednje velikoj školici :)

     

    Očito jest svrha osnivanje više sind. podružnica u jednoj školi da povjerenici budu zaštićeni od mogućnosti tehn. viška!!!

     

    Dakle, da još jednom postavim pitanje jer ne znam jesam li li ispravno iščitala tvoje odgovore između redova: Je li svaki od sind. povjerenika u jednoj školi zaštićen po odredbama KU iz čl. 80 i samim time ZOR-a čl.190.(konkretno od tehn. viška i/ili premještaja na drugo radno mjesto unutar iste škole?)

  6. :pravila:

    U KU čl. 1 stavak 2 se navodi:

    (2) Ovaj ugovor obvezuje sve osobe koje su ga sklopile te sve osobe koje su naknadno

    pristupile kolektivnom ugovoru.

    Dakle, ako niti jedan drugi sindikat nije pristupio KU na njega se niti ne odnose stavke iz njega??? Konkretno one o zaštiti sind. povjerenika.

    Zbunjujući mi je DODATAK II. KOLEKTIVNOM UGOVORU ZA ZAPOSLENIKE U OSNOVNOŠKOLSKIM USTANOVAMA

    jer se u njemu navode i SHU i Savez školskih sindikata.

    Dakle, odnose li se SVE odredbe KU i na Savez školskih sindikata ili samo one iz Dodatka II. ???

    :zbunj:

  7. Da, pet je članova dovoljno za osnivanje podružnice sindikata. Osnovane su s tom namjerom da njihovi sind. povjerenici budu zaštićeni. I svaki od tih povjerenika manje brojnih sindikata ima pravo na 2 sata prekovremenog u tjednu. To nije sporno.

     

    No, ostaje pitanje, jesu li oni baš zaštićeni KU, odn. ZOR-u???

    Dakle, nije određen način (ni u KU ni u ZOR-u) na koji bi se utvrđivao broj sind. povjerenika koji uživaju sindikalnu zaštitu. Što u ovom slučaju?

  8. ZOR čl. 199 navodi osobe koje obvezuje kolektivni ugovor. U ZOR-u čl. 190 i KU-u za osnovne škole u čl.80 govori se o zaštiti sindikalnog povjerenika. Konkretno, je li sindikalni povjerenik sindikata Preporoda ili HOOS-Partner zaštićen na temelju čl. 80 KU i čl. 190 ZOR-u??? KU iz 2002. potpisan je samo od strane Vlade RH i SHU. Tek se u Izmjenama KU za zaposlenike u osnovnoškolskim ustanovama iz 2005. navodi i Savez školskih sindikata.

    Mogu li se odredbe KU vezane uz zaštitu sindikalnog povjerenika čl. 80 (pisano u jednini) odnositi na više njih?

    Nadalje, postoje određene nejasnoće s terminologijom zaposleničkog vijeća, sindikalnih vijećnika i sindikalnog vijeća. Može li mi to tko pojasniti? :-?

  9. Dva mjeseca nakon rodiljnog otvoreno je bolovanje. Na koji se način obračunava naknada plaće, odnosno ubraja li se u prosječni iznos plaće isplaćene u posljednjih 6 mjeseci i naknada za rodiljni? Ili se naknada plaće za vrijeme bolovanja obračunava samo na temelju plaće za dva mjeseca kada je djelatnica radila?

  10. Porodilnji dopust u smislu ZOR-a ne smatra se prekidom radnog odnosa.

    Upravo sam se Milly na ovo i pozvala. I dnevnica mi je isplaćena i pripadajući putni. S podnijetim izvješćem. Da nisam pitala bilo bi: Ona je na rodiljnom! I ništa od dnevnice jer ne radi!

    A izlazak je bio u mjesto udaljenije 30 km od mjesta mojeg stanovanja.

    Važno da je sve "ispalo" ok!

    Pozdrav :hvala:

  11. Ja sam ti u Bjelovaru. V.d. rukovoditeljica tako, kao u dispozitivu odlučila. Vjeruj mi, Zvrka, i meni je bilo jako žao i bez riječi sam i ja ostala. Neću ništa više poduzeti jer sam ljuta kad si za takve stvari oduzimam vrijeme koje mogu kvalitetnije provesti sa svojim djetetom. Hvala ti puno na podršci i riječima potpore. Pozdravi od nas svih.

  12. Zvrka, obećala sam javiti se. U mom područnom uredu HZZO odbili su me (napismeno) riječima kako se termin prerano rođeno dijete, prema pravilima mediicinske struke, odnosi na djecu rođenu od 37.-og tjedna naniže. Te da se mogu žaliti Područnom uredu u Zg. Provjerila (telefonom) i tamo, a informacija sljedeća: Ako vam piše da je dijete nedonošče (na otpusnom pismu) onda možete podnijeti zahtjev za produljenjem rodiljnog!!! Dakle, što reći?! Osim da ću u firmu na razgovor s nadređenim da iskoristim svoj godišnji, odmah nakon rodiljnog. I da uspijem ne ići raditi na djetetov roćkas. Koje su to borbe s pravilima i ispadne da ne možeš : :glavomozid:

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija