Jump to content

february

Korisnik
  • Broj objava

    65
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je february objavio

  1. "(1) Osobi na službi u oružanim snagama ili policiji, osobi u kopnenom, riječnom, pomorskom i zračnom prometu, osobi koja je lišena slobode ili joj je na drugi način ograničeno kretanje, dostava se može obaviti preko zapovjedništva, uprave, drugih službenih tijela, odnosno pravne osobe u kojima je zaposlena ili u kojima se nalazi."

    "(1) Vojnim osobama, pripadnicima redarstvene vlasti i pripadnicima pravosudne policije poziv i drugi dopisi se dostavljaju, osim na način predviđen ovim Zakonom, i preko njihova zapovjedništva, odnosno neposrednog zapovjednika."

     

  2. Poštovani,

    za mjesec dana idem na GO i biti ću izvan Europe. Radim u jednom ministarstvu i sudjelujem kao svjedok na sudu povremeno, vezano uz posao. Znam da je praksa kod nas da pisarnica zaprimi poziv za službenu osobu koja je pozvana. Bez obzira da li je navedeno na kuverti da je to za Marka Markića ili samo piše naziv tijela. Mene brine što ako ja dobijem taj neki poziv na sud, pisarnica ga preuzme, dakle potpiše primitak i onda se ja ne mogu odazvati jer me nema ni blizu? Odnosno - smije li uopće itko preuzimati poštu ako je navedeno igdje na kuverti da je za Marka Markića? Zatim, moraju li odgovoriti sudu da sam odsutan ili moraju mene zvati da se vratim (što je, ne moram niti reći, dodatni trošak od par tisuća kuna za drugu kartu itd.)

    Ja nisam niti rekao ikome da me neće biti u Hrvatskoj. Ne znam učiniti to ili ne. Međuljudski odnosi su na toj razini da se bojim da bi me onda i bespotrebno zvali da se vratim prije sa godišnjeg.

    P.S. Čitao ZUP puno puta, no ne vidim da je igdje ovakvo nešto objašnjeno.

  3. ajmo redom: jeste li Vi zaposleni u državnoj ili javnoj službi? Članci koje navodite govore o premještaju, ne o povjeljivom savjetniku, takvo što ne nalazim u Zakonu o državnim službenicima. Povjerenik za etiku vjerojatno služi da bi se njemu prijavljivale etičke nepravilnosti i povrede državnih službenika. Ako se ne želite i ne možete vratiti na rad, ovo je jedina opcija koja mi pada na pamet, a da ne izazovete tešku povredu službene dužnosti i sami sebi otkaz nakon što Vam protekne bolovanje. Možda će drugi komentatori imati i neke druge ideje.

     

    Sorry, sorry, ono prvo su trebali biti članci iz Kolektivnog ugovora. Državni sam službenik.

    Članci Zakona o radu koje vi navodite su ustvari isti u ZOR-u i našem kolektivnom.

    Po tome, ja se moram vratiti, čekati 8 dana da se odluči o toj zaštiti dostojanstva i tek onda ako ništa od toga imam pravo prestati raditi ako sam u roku od 8 dana sve dao na sud. Ili?

     

    Ok, ajmo se vratiti na prvi dio mog posta - mogu li na temelju ovih psihijatrijskih nalaza imati argumente za premještaj, ili ne? I može li na isto radno mjesto ali u drugom gradu ili ne?

     

    I evo još jednog - državni službenik je dužan odraditi mjesec dana otkaznog roka. Ok. Ali, u ZOR-u stoji da u otkazni rok ide i neiskorišteni GO, dok se u Zakonu o državnim službenicima to uopće ne spominje.

  4. Ako zaista postoji mobbing i Vi se ne možete vratiti na radno mjesto, po meni Vam nema druge nego obustaviti rad dok Vas se ne zaštiti od mobbinga, po proceduri propisanoj odredbom čl. 134. Zakona o radu. U tom slučaju imate pravo na naknadu plaće kao da ste radili, ako ste poštovali sve odredbe navedene procedure.

     

    A zar nije po Zakonu o državnim službenicima? Čl.79-83, povjerljivi savjetnik?

     

    A ima i nešto što je zove povjerenik za etiku, po Etičkom kodeksu državnih službenika.

     

    U tome i je kvaka, ne znam kome se obratiti.

     

    Nemam namjeru ići na sud, tako da ustvari moram raditi kroz sve to, ako sam dobro razumio?

     

    Ništa više ne kužim.

  5. Zbog mobbinga sam završio na bolovanju. Psihilog - nalaz koma. Psihijatar - isto tako. Maltene me hoće hospitalizirati. Radim u državnoj službi i već sma par puta tražio premještaj, no, ili nije predviđeno planom pa nema mjesta ili ne spadam u onu kategoriju "mora se premjestiti zbog obiteljskih ili zdravstvenih razloga". Kako je stanje na poslu takvo da se ja jednostavno ne mogu vratiti (ne želim ulaziti u detalje), zanima me mogu li ovi nalazi poslužiti čemu, ili to treba biti neko specijalno vještačenje ili, ili, ili....što?! Jer, naime, kako je riječ o psihi, naravno da će netko to izvrtati u "na temelju toga vam ne možemo dati premještaj jer znači da uopće ne možete raditi" ili slično. Pomozite.

     

    Inače, nisam još nigdje prijavio mobbing. Imam samo par dopisa koje sam slao nadređenima u kojima onako, na fino, upozoravam na par stvari koje mi trebaju za obavljanje posla i neke nepravilnosti, na koje sam neke i dobio odgovor, ali uglavnom, nisam dao zahtjev za zaštitu prava niti prigovorio na "etiku" nadređenog (koji se dere ne mene, napada na osobnoj razini riječima "ti si ovakav, onakav", ne želim uopće ponavljati). Ja se tamo vratiti ne mogu, liječnica opće prakse kaže da mi može dati tjedan dana da se malo "odmorim", no ja niti se odmaram, jer ne spavam, niti mi to išta znači....što nek poduzmem, ja tako ne mogu dalje...

  6. Imam isti problem. Doduše, ja ništa ne mogu dokazati. Dakle, kad je netko zainteresiran za "uzeti" me u svoje ministarstvo, onda kontaktiraju moje trenutno ministarstvo, ovi im kažu da me trebaju i da neće odobriti moj premještaj, i ja dobijem pisani odgovor ministarstva u koje sam se javila da eto, ne trebaju nekog mog profila. Iako nije tako. I što sad ja mogu poduzeti? U situaciji sam da ću dobiti otkaz čim dođe još od šefa sin raditi (nije teško nekome smjestiti ako se želi), do onda im trebam, a kad dobijem otkaz, nema ni prmještaja ni posla.

  7. Radi mu Ministarstvu X. Želim promijeniti posao. Moje radno mjesto ne postoji ni u jednom drugom ministarstvu. I sad, znam činjenično da je kolega napravio isto, bez da je bio natječaj u ministarstvu u koje je prešao, jednostavno je "bilo mjesto upražnjeno", on je prešao u to drugo ministarstvo, opći dio DSI je imao položeno, pa je polagao poslije samo posebni dio za to radno mjesto. (naravno, ne želi reći kako točno je to izveo)

     

    Ja sam se neki dan javio na jedan natječaj u drugom ministarstvu od ovog u kojem radim. I sad, ja ne znam - budući je raspisan natječaj, nužno je da idem na testiranje, kao i svaki drugi koji bude pozvan iako sam već državni službenik ili?

     

    Uglavnom - na koji način da ja dam "državi" do znanja da sam na raspolaganju za premještaj u neko drugo ministarstvo? I kako mogu prijeći bez testiranja? Uključen sam CIRCU, ali nema nitko obvezu prvo gledati po tom portalu da vidi jel ima zainteresiranih. I da se razmijem - nemam ništa protiv testiranja, ali ne mogu izbivati s posla toliko, pogotovo što me zanima i posao u nekim drugim gradovima, pa bi se svelo svako malo na neko izbivanje s posla zbog testiranja i putovanja. A znam da ima uprava obvezu prvo istražiti postoji li mogućnost premještaja službenika, a tek onda se ide na "novo" zapošljavanje" (ili se to odnosi samo na posao unutar istog ministarstva)?

     

    Eto, ne znam što dalje, pa...

  8. Može mi netko reći da li je dobio putne troškove (konkretno za vlak) z DSI, i na temelju čega ih je tražio, odnosno na temelju čega je ostvario pravo na njih. Ili je to do "volje" nadređenih ili ljudskih potencijala ili slično?

    Nadalje, može li se za to ostvarit pravo na dnevnicu?

  9. Ja bi skrenuo pažnju na dio "u moje slobodno vrijeme". Što, bili ste pozvani da dođete u tvrtku na testiranje u vrijeme kad niste radili? Editirao moderator Preporučam autoru teme da, ako želi dobar savjet, zbilja bude potpuno iskren u vezi problema, jer je upravo taj dio jako važan - da li je bilo za vrijeme radnog vremena ili ne.

  10. Tražim po stranicama HZZO-a...svugdje nalazim da je bitno samo prebivalište, ne boravište. I ne razumijem onda zašto moram HZZO-u javljati promjenu boravišta - zar neće HZZO automatski znati da sam promijenila boravište kad me novi poslodavac prijavi sa novom adresom?

    I u kojem opet to roku moram? (znam da je 8 dana od promjene podataka, tako nekako, no, otkad ja brojim tih 8 dana?) Da li da to idem "srediti" čim prijavim boravište, a prije početka radnog odnosa ili to mogu tek kad me poslodavac prijavi?

  11. Hvala puno na odgovorima.

     

    1. to što ja sad radim ustvari i nema veze sa "budućnošću i mojim pitanjima". Jer radim do 29.2., a novi radni odnos u ministarstvu počinje 15.4. Dakle svakako ću u međuvremenu biti nezaposlen, na osnovu toga imati zdravstveno itd.

    2. moje je pitanje bilo u smjeru da li se moram sam odjavljivati sa HZOO-a prije 15.4. ili će me samo novi poslodavci prijaviti bez mojih nekih odjava? I onda potpitanja:

    a) ako se odjavljujem sam, mogu li se odjaviti npr. 10.4. ali da mi napišu da se podjavljujem sa 14.4. kako sma napisao - da nemam rupu u osiguranju ili se moram odjaviti s datumom kojeg dođem na HZOO?

    b) ako me odjavljuje novi poslodavac, znači li to da sam svakako do 14.4. osiguran kao nezaposlen, a već slijedeći dan kao zaposlen?

     

    Naime, imam neke kronične bolesti, pa mi je zato svaki dan bitan (za podizanje lijekova i sl.). Što nameće i 3 pitanje:

     

    3. knjižice (osnovno i dopunsko - sam ga plaćam) - ostaju kod mene i ostaju istaju iste do zadnjeg dana, a prijavu dobijem s prvim danom rada ili?

     

    Znam da zvučim cendravo, ali ako možete, pokušajte razumjeti da se ipak selim, nije to mala stvar, a više-manje koga god se nešto pita, nitko ništa ne zna ili mi kažu novi poslodavci "sve ćemo vam javiti". Ok, ali ako mi jave prekasno, onda to meni ne pomaže. Pa su sad tu neki rokovi od 24 sata, a meni je sjedište ministarstva u Zagrebu, ja sam 300km od toga u jednom, a grad u koji selim je 300km u drugom smjeru, pa se već bojim da ću ja morati prijeći 1000km u jednom danu da bi sve bilo po pravilu....

    Nisam u istoj situaciji kao oni koji se NE sele zbog posla, pa praktički oko papirologije nemaju brige. Inače, ne mijenjam prebivalište, nego boravište, vidim da je Rubens napisao prebivalište, pa ako to igra kakvu ulogu, da se zna.

     

    Zahvaljujem i oprostite na gnjavaži.

  12. ...u odnosu na prije par godina kad smo se sami odjavljivali, pa sa papirima došli k novom poslodavcu? Znam da se može sad internetom i slično, mene konkretno zanima za Ministarstva, da li će "oni" to rješavati (ja sad radim, ali prije nego me zaposle u državnu službu imati ću prekid, zato pitam, a neki koji rade po državnim službama su mi rekli da to sad više ne moramo ništa sami), ili ja dolazim sa odjavom sa HZZO-a već k njima? Ili se mogu odjaviti u gradu u koji se selim? Imam i dopunsko, ako je to bitno za odgovor.

     

    Također, zanima me kako "srediti" zdravstveno (i dopunsko) ako se moram sam odjavljivati, s obzirom na to da se selim 300km, i moram otići u drugi grad 3-5 dana prije početka rada, zbog preseljenja, itd. Da se ne bi dogodilo da mi liječnik zatreba baš u toj "rupi" kad ne budem prijavljen.

     

    Nadam se da sam bio jasan, ako nisam - pojasniti ću :).

     

    A-ha, još nešto - kad smo već kod formalnosti - porezna kartica i promjena adrese u nju se unosi u gradu u kojem ću živjeti, ne ovdje gdje sam sad, jel?

  13. Znači li to da, teoretski, baš bilo tko se može žaliti? Karikiram - Susjeda susjede koja s natječajem veze nema, ali je ljubomorna, npr. se žali i odgodi time izvršnost rješenja? Ne piše inače u rješenju da žalba odgađa rješenje.

     

    I još nešto. 21.1. je potpisano rješenje. 22.1. je poslano kandidatu (kandidat je to primio 26.1.) Njemu i određenim službama u tom ministarstvu u koje je primljen, kao i Ministarstvu uprave kojem idu rješenja svih ministarstava ionako. Otkad počinje teći rok za žalbu? Od kad je kandidat primio rješenje (odnosno sl.dan) ili?

  14. U slučaju kada je za određeno Ministarstvo prijavljeno bilo x kandidata, y ih je zadovoljavalo uvjete, a samo jedna kandidat se pojavio na testiranju i zadovoljio sve i dobio je rješenje o tome da je dobio posao.

    U rješenju piše da postoji rok žalbe od 15 dana.

     

    Mene sad zanima, s obzirom da se radi o jedinom kandidatu - tko se uopće može žalitina to rješenje?

     

    I drugo - s obzirom da je ovo rješenje potpisao još "stari" ministar, može li ga novi "pobiti" ikako?

  15. Eventualno da priču dadete u medije. Ali, "pokrit" će se oni, bez brige.

     

    Sve jasno. Niti to ne želim. Medije. Nije ni bitno jel će se oni pokriti ili ne - bitno je "nadići živac".

     

    Niti kćer ne želi tamo raditi na kraju, s obzirom na sve. Sad je samo pitanje ima li ikakve zakonske podloge za prijavu nekome, ali za to bi morao slučaj iznijeti u detalje....pa možemo i obrnutim redom:

     

    1. mogu li se natječaji za bolnice, odnosno uvjeti natječaja tako mijenjati kako kome puhne? (dakle, tu se ne može promjena uvjeta objasniti sa "nije bilo kandidata koji zadovoljavaju uvjete", jer ih je bilo)

    2. mora li se kandidatima javiti da je natječaj poništen?

    3. mora li im se javiti tko je dobio posao?

    4. što je sa osobnim pitanjima o braku, djeci?

    itd.

     

    Jer nikad ništa pismeno nije stiglo u cijelom tom procesu. Sve smo saznavali preko NN i stranica bolnice. I to recimo ovaj petak objavljeno da je odluka o izboru kandidata donesena 15.12. i da stupa na snagu odmah - dakle, taj drugi netko već i radi valjda.

  16. Evo, još jedan slučaj....pišem za kćer, nije registrirana, pa mogu i ja.

     

    Dakle, natječaj u jednoj bolnici, za nemedicinsko osoblje. Uvjeti rigorozni, ali kćer zadovoljava. Nakon razgovora joj komisija javlja telefonski da je dobila posao, čeka se samo potpis upravitelja i da će dobiti sve na kućnu adresu poštom. Nakon nekog vremena ona vidi u NN da je natječaj poništen. Raspisan je uskoro novi, uvjeti puno blaži - i evo, posao dobio branitelj (objavljeno u NN, na kućnu adresu nije ništa stiglo). Jasno, nije odgovarao uvjetima iz prvog natječaja, pa se podesilo da odgovara drugom. Na taj drugi nije kćer niti pozvana na razgovor.

     

    Jasno nam je da zakonski ne možemo ništa, nije ona imala napismeno da je dobila posao, no ipak, imate li kakav savjet? Barem da im pokvarimo koji radni dan i pokažemo da, ako ništa, nismo mutave budale.

     

    E da, nakon razgovora pred komisijom bila je opet kontaktirana sa neugodnim pitanjima koja se ne pitaju "pred drugima" jel - o braku, djeci i slično...uz zamolbu da "ovaj razgovor se nije dogodio".

     

    Mah...a-ha, zaboravio sam napisati da kćer ne želi ići gledati dokumentaciju (piše u rezultatima natječaja da to može) jer je jasno da dokumentacija sigurno štima, a kćer ionako pati od anksioznosti, sve to joj je previše...a i trošak nam je, jer nije u našoj županiji ta bolnica...

  17. Cijenim pomoć, ali....Pa ne bi baš rekao da je sindikat nadležan za tumačenje odredbi Zakona, ili? Valjda onaj koji ga je donio, a to je ono što nikako ne mogu dokučiti. Na nekim je promjenama/izmjenama "potpisan" Leko, na drugima Milanović, pa Antičević...koje ministarstvo/uprava je nadležno? Jer meni treba napismeno što se misli pod jednim određenim člankom tako da mi može poslužiti pred određenim institucijama itd., rekao bi da mi treba kao dokaz, dokument, a sumnjam da je to nešto što za što je sindikat mjerodavan.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija