Jump to content

Gojkara

Korisnik
  • Broj objava

    15
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je Gojkara objavio

    Prijetnja

    Po mom mišljenju, daleko ozbiljnije ovdje od prijetnje bilo bi poticanje na spomenuta kaznena djela. Što se dokazivanja tiče, to je objektivan problem, jer se sve svodi na subjektivne (personalne) dokaze, riječ protiv riječi. Snimka, ukoliko nije uz suglasnost snimane osobe, bila bi kazneno djelo. Iako, zavisi o točnim okolnostima slučaja, možda i ne bi bila.

     

    To sam i mislio. Nije mi jasno kako bi onda trebao postupati sud u slučaju da postoji takva situacija, gdje niti ima snimke niti ima svjedoka niti pisanog traga, a teoretski prijetnje (usmene) je možda zaista i bilo (neovisno o tome da li nadređeni onda to negira). Zar sud može uzimati u takvim situacijama u obzir "personalne" dokaze?

    Prijetnja

    Imao bih jedno hipotetsko pitanje.

    Ako recimo, nadređeni unutar neke javne ustanove ili tvrtke usmenom prijetnjom (KZ čl. 139. st. 3.) od podređenog zahtjeva da učini nešto što je protuzakonito (npr. krivotvorenje isprave ili falsificiranje tuđeg potpisa) - kako dokazati tu prijetnju ako nema svjedoka? Dakle po situaciji, bi u situaciji bili samo njih dvoje (nadređeni i podređeni).

  1. Isprike ako je već o ovoj temi bilo govora, no na prvi pogled ne vidim da se već raspravljalo o tome.

     

    Dakle ovako:

     

     

    Da li se dekanski rok (koji se u pravilu odrzava pocetkom listopada) racuna kao ispitni rok iz nove 2014/2015 ak. godine ili kao ispitni rok koji se odnosi na proslu 2013/2014 ak. godinu? Konkretnije pitano, da li se svim onim studentima koji prijave nesto na dekanskom roku to racuna kao prvi izlazak na ispit u 2014/2015 ili se nadovezuje na broj izlazaka iz 2013/2014? Tj. ako je netko tokom 2013/2014 vec izasao 4 puta na jedan ispit (i sve pao) vise ne moze taj ispit prijaviti sada na dekanskom roku (jer bi fakticki to bio 5. put)?

  2. Biti će bitno što će reći na sudu.

     

    A što ako C (suvozač) na sudu tvrdi da zbog tadašnje alkoholiziranosti i proteka vremena nije u stanju više sa sigurnošću reproducirati taj događaj, a A (vlasnik vozila) tvrdi da i dalje ne zna tko je upravljao, tj. ne daje vjerodostojne podatke?

     

    Slučaj mi djeluje kompleksno, i zato pitam u prvom postu da li može doći do "preusmjeravanja" prekršajne odgovornosti.

  3. Evo jedan hipotetski slučaj, molim za vaša stručna mišljenja. Dakle, riječ je o prekršaju nezaustavljanja vozila na policijski znak.

     

    Osobe A (vlasnik vozila) prepusti osobi B ključeve od njegovog automobila. U taj automobil uđu osoba B i C. B je vozač, C je suvozač. B i C se voze po gradu u noćnim satima sve dok ne naiđu na prometnu policiju koja izdaje znak za zaustavljanje vozila. Vozač B zanemari znak policije i počne izbjegavati mjesto gdje je samim time počinio prekršaj. Policija kreće za njima. Vozač B na određenom mjestu zaustavi vozilo, izlazi iz vozila i počinje bježati. Suvozač C isto izlazi iz vozila i počinje bježati. Policija koju sekundu poslije, staje iza njih i vidi ih oboje - krenu za njima, jedan za B drugi za C. Vozač B utekne, dok suvozač C biva uhvaćen. Policija ispita C što se to dogodilo - C tvrdi da je bio suvozač i kaže vjerodostojne podatke o vozaču B (dakle ime i prezime) i da je vlasnik vozila osoba A. C biva podvrgnut alkotestu, izmjeri ravno 1 promil. Policija ga pušta a automobil ostaje stajati tamo preko noći gdje je i ostavljen.

    Nakon mjesec dana stiže prekršajni nalog zbog nezaustavljanja policiji osobi B (vozaču). Osoba B ulaže prigovor tvrdeći da to nije bio on koji je upravljao vozilom, jer u suštini protiv njega imaju samo izjavu od C da je on upravljao vozilom...

     

    Pretpostavljam da prigovor ide dalje na odlučivanje prekršajnom sudu. Što je moguće za očekivati u daljnjem postupku, tj. koji su mogući epilozi - preusmjeravanje prekršajnog naloga vlasniku vozila (osobi A) ili suvozaču (osobi C)? Nešto treće?

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija