Jump to content

blo

Korisnik
  • Broj objava

    5
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. Pozdrav, pošto se mučim zadnjih dana dobiti odgovor, a nikako da do njega dođem, molio bih vas za pomoć. Naime-početkom 11. mj. 2014. prodao sam udio u d..-u svojem bivšem partneru (prije je bilo 50%-50% vlasništvo) nakon godinu i pol dana otkad smo ga zajedno kupili od bivšeg vlasnika. Ukratko-prodajna cijena sada je niža od one koju sam ja platio za svoj poslovni udio kad smo ga kupovali. Obzirom da smo dodatnim ugovorom izdefinirali plaćanje u ratama (kroz sljedećih godinu i pol) mene zanima hoću li ja na dio koji on meni bude isplaćivao u 2016. otkad stupa na snagu oporezivanje kapitalnih dobitaka, morati plaćati porez? Obzirom da svaki primitak od prodaje kapitala moram prijaviti poreznoj u formi joppd obrasca (koji ide po pojedinoj uplati), to ću raditi mjesečno pa i u tom razdoblju nakon 01.01.2016. Moram li ja sada nekako poreznoj prijaviti kapitalni gubitak tako da me ne oporezuju u to vrijeme? Svaki savjet je dobrodošao. HVALA!
  2. Poštovani, Prodajem svoj vlasnički udio u d..-u (50%) te više neću biti direktor tvrtke. Obzirom da novi vlasnik mene neće zadržati kao radnika, već ću biti maknut s mjesta direktora te će nova direktorica biti imenovana mene zanima kakav otkaz ugovora o radu (koji oblik) ja trebam dobiti da bih imao prava na naknade s burze, a da i tvrtka nema pravnih problema? Obzirom da dolazi nova direktorica, mišljenja sam da ne mogu dobiti otkaz ugovora o radu kao tehnološki višak, ali ako nisam u pravu, molim Vas razuvjerite me. Ako to ne ide tako-moramo li potpisati sporazumni otkaz? Imam li tada pravo bar na zdravstveno osiguranje i trebam li čekati da sudski registar provede sve promjene dok se ne prijavim na HZZ i onda na HZZO kao nezaposlena osoba? Hvala na informacijama. LP
  3. Poštovani, Prodajem svoj vlasnički udio u d..-u (50%) te više neću biti direktor tvrtke. Obzirom da novi vlasnik mene neće zadržati kao radnika, već ću biti maknut s mjesta direktora te će nova direktorica biti imenovana mene zanima kakav otkaz ugovora o radu (koji oblik) ja trebam dobiti da bih imao prava na naknade s burze, a da i tvrtka nema pravnih problema? Obzirom da dolazi nova direktorica, mišljenja sam da ne mogu dobiti otkaz ugovora o radu kao tehnološki višak, ali ako nisam u pravu, molim Vas razuvjerite me. Ako to ne ide tako-moramo li potpisati sporazumni otkaz? Imam li tada pravo bar na zdravstveno osiguranje i trebam li čekati da sudski registar provede sve promjene dok se ne prijavim na HZZ i onda na HZZO kao nezaposlena osoba? Hvala na informacijama. LP
  4. Nitko ništa? Ah, well....onda je snađi se, druže. imam jedno drugo pitanje.....na prodaju udjela u d.. kao fizička osoba još uvijek ne plaćam porez? Obzirom da ću biti isplaćen u ratama-može li se eventualno neko uvođenje poreza u budućnosti odnositi na moju prodaju ukoliko je obavim sada-dok još ne moram plaćati porez? Hvala!
  5. Dobri ljudi, molim pomoc. I to relativno brzo jer bi se ovo trebalo rijesiti kroz ovaj mjesec... Ukratko, zapravo mi treba ok odvjetnik za trgovacko pravo, a koji nije previse preskup jer nisam neki bogatas, vec eto, osoba koja je usla u poslovni svijet nedavno, a sad bi htjela izaci iz njega. Radi se o sljedecem: Suvlasnik sam d..-a od prije godinu i pol. Za samu kupnju d..-a sam digao kredit kao fizicka osoba i kojeg bi trebao placati do 2019. Drugi suvlasnik je napravio isto da bi mogao kupiti svoju polovicu te smo i jedan i drugi maksimalno kreditno optereceni. Dakle, obicni ljudi smo koji su odlucili riskirati, ali iz nekih svojih osobnih razloga ja bih htio izaci iz toga pa mi sad treba savjet/pomoc kako to napraviti. Situacija je sljedeca: 1. Trenutni suvlasnik bi htio uzeti cijelu tvrtku, ali nema novca da me isplati da mogu zatvoriti svoj kredit te smo se u nacelu dogovorili da bi se taj moj kredit mogao isplatiti unutar roka od godinu i pol dana (po otplatnom planu-mjesecne rate te u 2 puta -05/2015 i 05/2016, veci iznos za zatvaranje glavnice mojeg kredita) te bi htjeli to napraviti na taj nacin ukoliko je moguce. No-situacija nije samo to. 2. Ja imam pozajmicu, tj. predujmove dobiti u tvrtki (dakle, neisplacenu dobit-ali onu koja je stvarno ostvarena, ali je nismo formalno isplatili) te bi novi suvlasnik to preuzeo sve na sebe bez da isplacuje dobit u ovom trenu. 3. Tvrtka ima plateznu deviznu bankovnu garanciju za stranog partnera te manji kredit za obrtna sredstva u jednoj banci gdje smo ja i suvlasnik jamci, a tu je kao instument osiguranja uzet i moj osobni polog. U slucaju prijedloga da oni zamijene polog svojim, nazalost ne mogu jer se u firmi ostavlja novac da bi skupila nekakav kapital koji joj je potreban za normalno funkcioniranje. To ističe u 04/2015. 4. Tvrtke je nedavno dobila jos jedan veci kredit za obrtna sredstva u drugoj banci gdje smo ja i suvlasnik jamci. Taj kredit istice 06/2016. Sad, posto bih ja htio izaci iz te tvrtke, zanimaju me opcije koje se nude da se ovo moze izvesti, ali s tim da ja snosim sto manji rizik, tj. da se utjecaj rizika poslovanja firme bar minimalizira na najmanji moguci nivo (premda sam svjestan da cu neki dio rizika ipak morati snositi). Zapravo, trebaju mi opcije koje bi me mogle najvise zastititi, a da to ne ugrozi rad tvrke (dakle, bez izvlacenja novca u ovom trenu). Mogu li se u ugovoru o kupoprodaji navesti pruzimanje mojih mjenica/zaduznica kod banaka te, u slucaju da firma posluje ok, da to istekne svojim tijekom, a u slucaju da nesto ide po krivu-da se mogu tim bar donekle zastititi? Ima kakvih prijedloga za rjesavanje ovih mojih problema? Ili, preporuka za nekog ok odvjetnika koji bi to znao posloziti, a da sad nije uzasno skupo? Hvala puno na pomoci!
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija