Jump to content

Urban76

Korisnik
  • Broj objava

    22
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je Urban76 objavio

  1. Postovani, jasno mi je da plodouzivanje nije nasljedivo. Jasno mi je i da nasljedstvo ne ulazi u bracnu stecevinu u slucaju razvoda, ali sto s time da po zakonu bracni partner cini prvi nasljedni red nakon smrti partnera? Znaci djed daruje stan unuku, a otac je u tom trenutku u drugom braku. Nakon oceve smrti, njegova partnerica iz tog drugog braka nema pravo na dio stana kojeg je djed darovao unuku? Buni me to jer je otac u teoriji zapravo prvi nasljednik tog stana, pa da ona ne bi trazila dio po toj osnovi, jer je do poklanjanja djed-unuk doslo kad je brak s ocem vec bio sklopljen.
  2. Srdacan pozdrav. Djed bio htio darovati stan unuku i da se pritom sina upise u teretovnicu da za zivota moze slobodno koristiti stan. Sve strane su suglasne. Je li moguce istovremeno pokloniti stan unuku i upisati sina u teretovnicu? Ako prije poklanjanja stana unuku sin stupi u novi brak ili izvanbracnu vezu, ima li sinova partnerica pravo na dio stana (u tom trenutku djed jos uvijek vlasnik) nakon njegove smrti? Ako nakon poklanjanja stana unuku sin stupi u novi brak ili izvanbracnu vezu, ima li sinova partnerica pravo na dio stana (u tom treuntku unuk vlasnik) nakon njegove smrti? Hvala lijepa
  3. Imam sklopljen Ugovor o autorskom djelu s jednim internet portalom. Zadnji tekst za njih napisao sam 2017. i dobio zadnji honorar. Ako taj ugovor nije raskinut tj. još uvijek formalno vrijedi, jesam li dužan javiti se poreznoj iz bilo kojeg razloga ili bilo što prijavljivati ako u 2018. nisam imao zarade od tog posla? Nevezano uz pitanje iznad, može li mi pravna osoba s kojom sam sklopio Ugovor o autorskom djelu raditi probleme što više ne pišem za njih, a u Ugovoru nije precizno navedena nikakva obaveza npr. "toliko i toliko kartica ili toliko i toliko tekstova mjesečno". Pitam jer sam otišao raditi u inozemstvo i bez kontakta prestao pisati za taj portal, pa da mi ne bi naknadno radili probleme... Ako netko može razjasniti hvala na odgovoru.
  4. Molim informaciju je li prema ZOR moguće dobiti plaćeni dopust, konkretno u mom slučaju od pet dana, u svrhu njege roditelja nakon otpuštanja iz bolnice nakon teške operacije? Ili se plaćeni dopust radi njege bolesnog člana obitelji odnosi samo na bračnog i izvanbračnog druga i djecu?
  5. Radim kod privatnog poslodavca. Poslodavac se prilikom mog zaposljavanja obvezao da ce me poslati na doktorski studij jer mu je u interesu da se na taj nacin educiram i ja sam pristao. Uskoro bi trebao upisati trecu godinu. Medjutim, nedavno mi je s fakulteta na kojem pohadjam doktorski studij dosla izjava koju trebam potpisati i prema kojoj sam ja duzan podmiriti troskove doktorskog studija ako od njega odustanem. Izjava se poziva na Cl. 103. Zakona o obveznim odnosima, drugi propisi se ne spominju. E sad, s obzirom da ni u ugovoru o radu ni u ugovoru o doktorskom studiju ne pise da ja moram podmirivati troskove ako odustanem od doktorskog studija, niti mi je to poslodavac ikad spomenuo, a navedena izjava mi je poslana na potpisivanje dobre dvije godine nakon sto sam poceo s doktorskim studijem, jesam li je ja duzan potpisati i mogu li je kako osporiti? Kome se obratiti za pomoc?
  6. Ok, Hvala na odgovoru. U mom slucaju bi najbolja ali i najriskantnija opcija bila ova druga. Pitanje je samo na temelju cega bi mogao osporavati dopustenost otkaza ili traziti zastitu prava... da na sudu ne bi na kraju ispalo da poslodavac stvarno moze mijenjati mjesto rada kako mu se svidi...
  7. Razumijem, ali kakvu zastitu radnik moze dobiti u slucaju da smatra da je prema novom ponudjenom ugovoru ostecen ili da se radi o izmjeni koja mu drasticno mijenja radne uvjete, zivotnu situaciju ili slicno? Postoje li neka ogranicenja sto i koliko poslodavac smije raditi ako ide mijenjati (tj. nuditi izmjenjeni) ugovor o radu? Cisto da znam ako cu ici uloziti nekakvu zalbu ili pokrenuti proces...
  8. Poslodavac mi je dao do znanja da će uskoro mijenjati moj ugovor o radu, konkretno točku u kojoj se definira mjesto rada. Do sada je bila navedena adresa i mjesto vršenja rada, a sada bi se to trebalo mijenjati jer bi "povremeno" trebao ići raditi u podružnicu na drugom kraju države, a kada - o tome poslodavac šuti kao zaliven. Ne želim pristati na to niti mi je ikad spomenuto da će se od mene to tražiti. Kakva su moja prava po tom pitanju i smijem li odbiti pristati na takvu izmjenu ugovora bez bojazni od otkaza? Dokle seže pravo poslodavca da svojevoljno prekraja ugovor o radu i to samo za pojedinačnog zaposlenika? Radno mjesto je u državnoj službi, na određeno.
  9. Nazalost nije. Reci cu sefu za cl. 25. kolektivnog ugovora. Zanima me samo sto napraviti u slucaju da se i na to oglusi? Inace hvala svima na odgovorima.
  10. Sto napraviti u slucaju kad vam sef na poslu (ne centrala nego sef u vasoj jedinici) ne zeli dati godisnji odmor, kome se obratiti za pomoc? Radi se o drzavnoj sluzbi. U pitanju su dva odvojena dana ovaj mjesec i moram putovati u mjesto prebivalista koje je dosta daleko od radnog mjesta. I sad sam na cudu jer ne znam kako da odem na dva dana, a bitno mi je. Nazalost ne radi se o razlozima za koje se inace moze dobiti placeni dopust (vjencanja, pogrebi i sl.), pa sam zato i htio uzeti dva dana godisnjeg.
  11. Imam pitanje. Tata mi u 5. mjesecu ide na manju operaciju. Živi sam dosta dalje od mene (cca 300 km) i u mirovini je. Je li moguće uzeti 2-3 dana bolovanja da budem s njim odmah kad se vrati iz bolnice? Moram li svom doktoru obiteljske priložiti neku dokumentaciju o njegovoj bolesti?
  12. Pitanje za prvi dio je u biti bilo smije li se uopce na privatnoj parceli koja je unutar parka prirode baviti poljoprivredom kao gospodarskom djelatnoscu?
  13. Postovani, imam pitanje. Postoje li prema vazecim zakonima i propisima (i ovog Tolusicevog zakona koji je u procesu usvajanja) ogranicenja oko zakupa privatnog poljoprivrednog zemljista i bavljenja poljoprivredom - i za osobne potrebe i kao gospodarske djelatnosti, ako se zemljiste nalazi unutar Parka prirode? Kako doznati je li neka parcela predvidjena kao poljoprivredno zemljiste?
  14. A imam pravo na pomoć sindikalnog povjerenika iako nisam član sindikata?
  15. Poštovani, imam dva pitanja. Radim u javnoj službi i temeljem Pravilnika o radu ustanove imam pravo na 7 dana plaćenog dopusta u kalendarskoj godini u određenim situacijama. Kome se žaliti ili tražiti pomoć ukoliko mi šef jedinice u kojoj radim odbija dati plaćeni dopust, a imam formalno opravdanje za dopust? (da bi zahtjev išao u pravnu službu na odobrenje, moram najprije dobiti njegov potpis) Nisam član sindikata da tamo tražim savjet, a hitno mi je. Drugo pitanje je smije li me šef usred plaćenog dopusta zvati i tražiti da dođem na posao? Trenutno nemamo povećani opseg posla, pa me zanima jesam li dužan odazvati se ako bude zvao? Sklon je raditi nam takve probleme. Hvala unaprijed.
  16. Postovani, zanima me u kojem se zakonu ili pravnom aktu mogu naci prava i obveze vezane uz mobbing? Postoji li poseban zakon, ili se navedeno nalazi u Zakonu o radu (i gdje tocno)?
  17. toni22, hvala na misljenju, ali ovo mi je bila doslovno zadnja prijava u RH koju sam mislio slati u drzavnu sluzbu prije nego pocnem slati dokumente u inozemstvo. Ono sto me najvise ljuti kod svega nije da nisam dobio posao, nego da nisam niti pozvan na razgovor u daljnjem selekcijskom postupku, a imam (ne zelim da ispadne kao hvaljenje) kvalifikacije i iskustvo koje tesko koji kandidat u mladjoj dobi moze imati. Nisam niti dobio obavijest o postupku od poslodavca, s obzirom da ne znam je li isti duzan u nekom zakonskom roku poslati odluku kandidatima. Sto je najbolje natjecaj je bio za nizerangirano mjesto s niskim koeficijentom, nista specijalno. Upravo zbog toga svega kao i apsurdnog odbijanja jer nisam poslao dokumente koji nisu bili navedeni u natjecaju, ozbiljno planiram napraviti tuzbu za ponistavanje pa makar ne uspjela jer cu ionako nadalje posao traziti vani. Samo zelim, ako se natjecaj ponisti, ovaj put poslati sve dokumente pa da vidim koji ce razlog ovaj puta klaunovi smisliti, vjerojatno to da drugi kandidat ima ljepsi nos ili tako nesto. Zato mi treba nekakav savjet ili informacija gdje i kako kreirati takvu tuzbu ili kojeg strucnjaka za radno pravo bi mogao pitati.
  18. Ruby_Danderfluff, hvala na odgovoru, ali ne razumijem koji je smisao urednog slanja svih dokumenata propisanih natjecajem da bi se zatim nekoga odbacilo i ne bi se niti pozvalo na razgovor upravo zato jer je kriv sto jest poslao sve dokumente sa sluzbene liste? Ozbiljno razmisljam o zalbi ovdje, ako netko ima informaciju o tome kako se i u kojem roku zalbe prilazu, molim da napisete. Jos jedno pitanje: je li institucija koja je raspisala natjecaj u NN duzna sve kandidate obavjestiti (prije isteka zalbenog roka) o ishodu i koji je zakonski rok za to pocevsi od trenutka zakljucenja natjecaja?
  19. Molio bih za misljenje sto napraviti u ovakvoj situaciji: prije mjesec dana prijavio sam se na jedan natjecaj za zaposljavanje objavljen u NN. Prilozio sam prijavi sve dokumente koji su propisani tekstom natjecaja. Prosli tjedan mi je dosla obavijest da je moja prijava odbacena u daljnjem selekcijskom postupku. Kako na istoj instituciji radi jedna osoba od povjerenja koju poznajem, ali nema neposredne veze s natjecajem, pitao sam tu osobu ako zna sto se dogodilo i zasto me niti na razgovor nisu pozvali unatoc tome sto imam odlicne reference. Ta ista osoba mi je rekla da njen kolega koji je vrsio probir kandidata u iduci krug nije bio zadovoljan mojom prijavom jer "uz prijavu nisam prilozio dodatne potvrde da sam bio na nekim tecajevima i konferencijama, a koje sam naveo u zivotopisu". Obzirom na to da sam tijekom slanja prijave prilozio sve dokumente koji su bili propisani tekstom natjecaja, a da u popisu potrebnih dokumenata nigdje nije bilo stavke: "-te ostale/dodatne dokumente kojima se potvrdjuje status, tecajevi itd." razmisljam o zalbi, jer mislim da je ovo pogreska onoga koji je pisao tekst natjecaja, a kod mnogih natjecaja u NN i za privatne kompanije moze se naci u tekstu natjecaja ta stavka. Postoje li za zalbu ili tuzbu realne osnove i jesam li ostecen u ovome slucaju? Radi se o natjecaju objavljenom u NN, ako to uopce igra neku ulogu.
  20. Kako sad pak to? Je li problem primarno u tome sto navedeno vlasnistvo nije ogradjeno i oznaceno ili zato sto se radi o vikendici i zemljistu a ne o prvom stanu, kuci ili okucnici? Ako se radi o prvome, oznake mogu postaviti, ali mi je dosta tesko ogradjivati teren na kamenjaru.. Sto uciniti? Mozete li mi takodjer odgovoriti kako postupiti ukoliko bi to ipak bio prekrsaj?
  21. Vidio sam da na ovome podforumu postoji slican topic: http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/30086-upad-na-privatni-posjed ali ipak postavljam pitanje jer imam malo drugaciji slucaj i ne znam jesu li se propisi promijenili u medjuvremenu. Zanima me sto uciniti u slucaju da se osoba koju poznajem (nije clan obitelji niti u ikakvim poslovnim ili ostalim vezama) nadje na privatnom posjedu koji nije ogradjen niti oznacen (vikendica sa zemljistem)? Sto je jos vaznije na koji nacin, ukoliko se odlucim za tuzbu, mogu dokazati da je osoba neovlasteno dosla na posjed, s obzirom da je slikanje i snimanje bez dozvole ilegalno?
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija