Jump to content

Jasna105

Korisnik
  • Broj objava

    12
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je Jasna105 objavio

  1. Ovdje imate zakone koji se tiču te problematike.

    http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=13201

     

    Realno govoreći, tko bi joj kupio 1/2 idealnog vlasništva? U teoriji da, ali praksa...

     

    Na prvoj prodaji cijena nekretnine ne bi mogla ići manje od 2/3 vrijednosti iste, procijenjene od strane ovlaštenog sudskog vještaka, na drugoj prodaji ona se može prodati za 1/3 cijene procijenjene vrijednosti.Manje ne. Ukoliko se ni tada ne proda, sve se vraća na početak. Sudski vještaci i nisu tako skupi, negdje sam pročitala da se njihova usluga kreće od 1500,00-2500,00 kn.Sud uzima jamstvo u iznosu od 10% kako bi zainteresirane strane mogle pristupiti licitaciji. Mislim da vam je najpametnije dogovotiti se jer obje možete izgubiti, osim ako vam sestra nije dobila na lotu i tjera inat da proda stan za smješnu cifru.

     

    Mene osobno je zbunio odgovor jednog pravnika kojeg sam našla na netu u svezi iste problematike gdje stoji: Potrebno je istaknuti da kod prodaje nekretnine na javnoj dražbi pravo na dražbovanje ima onaj od suvlasnika koji je kao predlagatelj pokrenuo postupak razvrgnuća, a onaj koji je u tom slučaju pasivna strana, predloženik, nema. Dakle, ukoliko Vaša kćer pokrene postupak razvrgnuća, tada sestra Vašeg supruga neće moći na javnoj dražbi kupiti nekretninu koja je predmet prodaje.

     

    Mada, mislim da to nije točno, provjerite.

  2. Poštovani

     

    Molila bih ako mi netko može odgovoriti što mi je činiti kad bivši suprug odbija provesti odredbe ugovora koje je sam predložio i ja se složila i potpisala kod javnog bilježnika. Sve je ispoštovao osim što nije prebacio kredit za kuću na svoje ime. Od ugovorne obveze prošlo je već skoro godinu i pol i sumnjam da me prevario. Tražila sam i povećanje alimentacije jer se hvali okolo da ima 2 tisuće eura plaću, na što mi je poslao isplatne liste iz kojih je vidljivo da je na minimalcu i da ne može preuzeti otplatu kredita. Molila bih vas da mi kažete što je nabolje u ovom trenutku napraviti? Da dignem krivičnu prijavu ili nešto drugo?

    Hvala puno unaprijed.

     

    Tužiti ga:)

  3. Po ovom primjeru čini mi se da je to dobrovoljno razvrgnuće. http://www.jutarnji.hr/podjela-naslijedene-imovine-unatoc-protivljenju-suvlasnika/212422/

    Te da se" fizička dioba stambene građevine provodi ukoliko je istu moguće etažirati odnosno podijeliti u više samostalnih uporabnih cjelina (npr. da svaka ima zasebni ulaz prema javnom putu, te zasebni sanitarni čvor i kuhinju)".Po ovom ispada da je moguće.

    a, "fizička (geometrijska) dioba zemljišta se provodi ukoliko je moguće zemljište podijeliti na više manjih zemljišnih čestica tako da svaki suvlasnik stekne novonastalu česticu razmjerno svom suvlasničkom udjelu". I ovo je moguće. Samo mora biti dobrovoljno, zar ne?

  4. Da li itko zna je li još uvijek na snazi ovaj zakon koji se tiče civilne diobe: http://propisi.porezna-uprava.hr/view.asp?location=POGLAVLJE&jid=569&file=ovre.xml&idAktualni=598, te što je kod suda odlučujuće prilikom odabira relevatne procjene (procjena ovlaštenog sudskog vještaka ili procjena porezne uprave). Na koji se način riješava plaćanje režija ako ne postoje odvojena brojila za struju, vodu i sl, a topla voda se koristi preko jednog kata (mog dijela) i ide preko cijele kuće, tako da ni kontrolni sat ništa ne riješava?

  5. Nije jasno da li je vaš otac ulagao za života svojih roditelja ili kasnije.

     

    Ako je to bilo za njihovog života, onda je pitanje trebalo biti postavljeno pri utvrđivanju ostavine iza njih.

     

    Ako je to bilo iza njihove smrti, a u korist svih suvlasnika, treba od njih tražiti odgovarajuću naknadu srazmjerno suvlasničkim dijelovima.

     

    Mislim da bi se tu radilo o poslovodstvu bez naloga. U tom slučaju povrat ovisi o tome da li su zahvati bili nužni ili je otac postupao po svojim željama, a bez nužne potrebe. U ovom drugom slučaju mislim da ne bi imao pravo na povrat.

     

    U svakom slučaju, to nema izravne veze sa samom diobom.

     

    Općenito, u žalbi ne možete postavljati nove zahtjeve koje niste postavili u prvom stupnju.

     

    O dražbama ne znam.

     

    Sve o tome imate ovdje: http://propisi.porezna-uprava.hr/view.asp?location=POGLAVLJE&jid=569&file=ovre.xml&idAktualni=598

  6. Hvala na uputi na Zakon. Već sam upisana u ZK.Razvrgnuće suvlasništva ili prodaja idealnog dijela ne odgovara nikome. Zanima me da li je netko upućen na osnovu čega se formiraju trzisne cijene u slučaju tog događanja?

  7. Molim vas za savjet. Suprug i ja živjeli smo u hipotekarno opterećenoj obiteljskoj kući koja bila 1/2 u njegovom vlasništvu, zajedno sa zemljom. Druga polovica kuće i zemlje glasi na njegovu majku. Imamo 3 djece. Nedavno smo predali zahtjev za sporazumnim raskidom braka i potpisali diobu bračne stečevine kojom je suprug svoj dio nasljedstva prepisao u potpunosti meni.Sada svekrva to ne želi prihvatiti i grubim klevetama i uvredama prijeti da će me izbaciti iz kuće jer je sad skoro bivši suprug iselio i prešao u podstanare.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija