Jump to content

Božana1

Korisnik
  • Broj objava

    64
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je Božana1 objavio

  1. Na presudu prvostupanjskog suda optuženik se žalio. Drugostupanjski sud donio je presudu i predmet je vraćen prvostupanjskom sudu. Ovaj je donio presudu na koju se je optuženik ponovno žalio. Drugostupanjski sud donio je osuđujuću presudu. Može li se osuđenik žaliti Ustavnom sudu, može li ovaj donijeti odluku da se predmet vrati prvostupanjskom sudu te bi li presuda prvostupanjskog suda bila konačna (pretpostavljam da bi bila dozvoljena mogućnost žalbe).

  2. Tužitelj je dao punomoć odvjetniku A.A. za zastupanje na ostavinskoj parnici. Sada bi dao punomoć dao i meni a odvjetnika ne bi otkazao. Nisam pravnik a već sam u svojstvu javnosti prisustvovao nekim ročištima dotične parnice. Može li me opunomoćiti? Je li potrebno tu punomoć ovjeriti kod javnog bilježnika ili je dovoljno da tužitelj preda (neovjerenu) punomoć na protokol suda?

  3. Koja su obilježja konfliktnog razvoda? Ako su bivši supružnici bili u jako lošem odnosu tijekom cijelog trajanja braka ali je razvod proveden vrlo brzo od postavljanja zahtjeva za razvod, bez problema i uz obostranu suglasnost smatram da se takav razvod ne može smatrati konfliktnim. Jesam li u pravu?

  4. Dana 13. 12. 2022. u 15:53, Božana1 je napisao:

    Tužitelj je izjavio pred JB da ne vjeruje da je pokojnik skriptor potpisa na oporuci. Predmet je proslijeđen sudu koji je naložio grafološko vještačenje. Obavio ga je pismenim putem ovlašteni grafolog XX i napisao da je u potpunosti siguran da je potpis krivotvoren. To je potvrdio i naknadnim usmenim iskazom na ročištu. Nakon toga tuženik postavlja zahtjev za novo vještačenje i to ovaj put od strane Centra za forenz.ispitivanja Ivan Vučetić. Ako sud odobri taj zahtjev i ako Centar izjavi da potpis nije krivotvoren što tada? Bi li rezultat bio 1:1? Hoće li se ići na novo vještačenje? Do kada tako?

    Upravo je odobren zahtjev za novo vještačenje od strane CzFI "Ivan Vučetić". Što ako ono ukaže da potpis nije krivotvoren hoće li sud odrediti nadvještačenje i tko snosi njegove troškove? Što ako CzFI izjavi da nije 100°% siguran da potpis nije krivotvoren a prvi vještak je izjavio da je u potpunosti siguran da pokojnik nije skriptor potpisa? A i zašto je u tom slučaju sud odobrio novo vještačenje? Želim pridodati da je pokojnik na dan navodnog potpisivanja oporuke bio prilično bolestan kao i godinama prije toga. Molim stručno mišljenje.

  5. Molim hitan odgovor od znalca. Želim dodati da je iskaz svjedoka koji su "svjedočili" potpisivanju oporuke donekle nevjerodostojan (izjavili da su potpisali samo jednu oporuku a naknadno su pronađene još dvije s istim potpisima istih svjedoka ali s potpuno drukčijim potpisom pokojnika). 

  6. Tužitelj je izjavio pred JB da ne vjeruje da je pokojnik skriptor potpisa na oporuci. Predmet je proslijeđen sudu koji je naložio grafološko vještačenje. Obavio ga je pismenim putem ovlašteni grafolog XX i napisao da je u potpunosti siguran da je potpis krivotvoren. To je potvrdio i naknadnim usmenim iskazom na ročištu. Nakon toga tuženik postavlja zahtjev za novo vještačenje i to ovaj put od strane Centra za forenz.ispitivanja Ivan Vučetić. Ako sud odobri taj zahtjev i ako Centar izjavi da potpis nije krivotvoren što tada? Bi li rezultat bio 1:1? Hoće li se ići na novo vještačenje? Do kada tako?

  7. Dana 19. 11. 2022. u 10:17, Vježba29 je napisao:

    Da pojednostavim. Postoje 3 oporuke IDENTIČNOG sadržaja no s različitim potpisima oporučitelja, jedna zvanična, sudu predata, i dvije naknadno pronađene. Grafolog je za zvaničnu izjavio da je krivotvorena, ostale dvije nisu razmatrane. Postoji čak i papir sa 14 navodnih potpisa oporučitelja (vježbanje). Svjedoci su izjavili da su potpisali samo jednu oporuku. Potpuno sam siguran da je stvarni skriptor oporuke njezin korisnik. Jesam li naveo dosta elemenata da sud u to povjeruje?

    Izgleda da je Vježba29 u pravu, tj. da je oporuka krivotvorena te da je skriptor oporuke njezin korisnik. Hoće li korisnik oporuke i svjedoci (izjavili da su potpisali samo jednu oporuku, a pronađeno ih je tri) biti procesuirani zbog krivotvorenja? Treba li sudac koji vodi dotični parnični postupak o tome obavijestiti državno odvjetništvo?

  8. Na pokojnikovo ime u SKDD je upisan stanoviti broj dionica koji nasljednicima nije poznat. Kako da oni doznaju točan broj? Što ako je taj broj prosti broj, tj. ako nije djeljiv bez ostatka s bilo kojim drugim brojem - jasno, osim sa 1 i sa samim sobom? Mogu li se svi nasljednici osim A.A. odreći se svojeg dijela dionica bez poreza u korist A.A.? Može li A.A. odmah nakon što budu u SKDD upisane dionice na njegovo ime prodati ih preko burze bez poreza? Hvala na odgovorima

  9. Osoba A nije u braku a već godinama živi s osobom B koja jeste u braku. Dakle, nisu ni u bračnoj niti u vanbračnoj zajednici. Ima li osoba A bilo kakvo pravo naslijediti osobu B nakon njezine smrti?

  10. Jedan od nasljednika T.K. (sin pokojnika) predao je javnom bilježniku oporuku prema kojoj je on jedini nasljednik. Drugi sin je oporuku osporio i predmet je proslijeđen sudu. Grafolog T.Z. odabran od strane suda izradio je nalaz prema kojem pokojnik nije skriptor oporuke. Nakon toga je T.K. predao PRESLIK druge (!) oporuke koja ima sadržaj identičan prvoj (tj. službenoj) oporuci no na kojoj je potpis pokojnika u znatnoj mjeri drukčiji. Sudac je odredio da T.Z. preispita (ponovno izradi) nalaz u koji bi uključio i medicinsku dokumentaciju pokojnika (bio je prilično bolestan a to bi moglo utjecati na potpisivanje) i IZVORNIK druge oporuke te naložio T.K. da dostavi IZVORNIK. T.K. njime ne raspolaže. Nakon što T.K. to sudu izjavi pretpostavljam da će sudac oporuku proglasiti nevažećom i parnicu okončati. Jesam li u pravu?

  11. Na temelju rješenja Općinskog suda zabilježena je ovrha od strane ovrhovoditelja na nekretnini u vlasništvu ovršenika i to utvrđenjem vrijednosti nekretnine, prodajom nekretnine i namirenjem ovrhovoditelja iz novčanog iznosa dobivenoga prodajom. Do ovrhe je došlo zbog nevraćanja pozajmice koja je bila u DEM. Ima li ovrhovoditelj pravo na kamatu do dana prodaje nekretnine, tko je ovlašten za izračun kamate i po kojoj kamatnoj stopi? Hvala

  12. Stan su mi poklonili roditelji te stoga ne ulazi u bračnu stečevinu. Istina, stan je još pod otplatom - otkup od države na rate - no iznos rate nije značajan (250 kuna mjesečno) i lako mogu dokazati da plaćanja vršim od svoje privatne imovine. Bračna stečevina u našem slučaju praktično ne postoji u bilo kojem obliku. 

  13. U tijeku sam brakorazvodne parnice pokrenute mojom tužbom. Stanujem sa suprugom u stanu koji je moje vlasništvo. Suprug već godinama nije prijavljen na adresi stana. Izjavio je da nema namjeru iseliti iz stana po okončanju parnice. Što da radim, da li da tada promijenim bravu te da se obratim policiji u slučaju da suprug pravi problem?

  14. Tužiteljica je pokrenula  postupak obveznog savjetovanja prije razvoda braka i zahtjev za provođenje postupka obiteljske medijacije (maloljetno dijete).  Oba su postupka dovršena. Roditelji se ni o čemu nisu uspjeli dogovoriti : niti postići sporazum oko plana o zajedničkoj roditeljskoj skrbi, ni o tome kome se dijete povjerava na čuvanje i odgoj ni o iznosu alimentacije.

    Kako da se to predoči u tužbenom zahtjevu za razvod braka? Hoće li sud o svemu tome odlučivati?

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija