Jump to content

aleeen

Korisnik
  • Broj objava

    73
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je aleeen objavio

  1. Pozdrav svima, ljubazno vas molim za jedan dobar pravni savjet što je i kako najbolje napraviti. Naime, radi se o poslovnoj suradnji između dvaju poslovna subjekta. Klijent od mene naručuje uslugu koju mu ja odrađujem. Nakon odrađene usluge - odnosno zgotovljenog posla, nazivam ga radi dogovora oko ispostave iste, kao i računa za pruženu uslugu. Međutim, ne odgovara ni na poruke ni na telefonske pozive. Dakle, odbija bilo kakav oblik komunikacije, kao i meni mogućnost da mu uručim uslugu i račun (kojeg sam izdao, ali mu ga još nisam uručio). Za posao sam naravno, utrošio svoje resurse. Vrijednost posla je cca. 700-tinjak €.

    Na koji način mu mogu ispostaviti uslugu do kraja, kao i izdati, tj. predati mu račun na plaćanje?

    Hvala!

  2. pozdrav svima... imam jedno pitanje: kada dijete navrši 18 godina starosne dobi, odnosno punoljetnost, tada prestaje obveza plaćanja redovite alimentacije ukoliko se dijete zaposli?

    ako se dijete nastavi školovati na fakultetu, tada je obveza nadmirivanja alimentacije do max. 26 godine djeteta - jesam li u pravu?

    što u slučaju kada dijete ide u srednju školu i npr. u toku ljetnih praznika/sezone radi nekakav privremeni sezonski posao - postoji li tada obveza plaćanja uzdržavanja?

    treće - ukoliko dijete nakon 18.-te godine nastavi školovanje na fakultetu, kako sam gore spomenuo, postoji i pravna obveza namirivanja uzdržavanja/alimentacije; no, pošto je tada dijete punoljetno, može se li se direktno na djetetov tekući/žiro račun uplaćati iznos alimentacije, dakle; da se izuzme roditelja primatelja alimentacije, a kako bi se izbjegla plaćanja roditelju na njegov vlastiti račun, već s željom uplate na račun djeteta?

  3. uspio sam dobiti poslovni kredit bez jamaca i sudužnika, već sam to pitao ma da u drugom obliku - u slučaju nemogućnosti plaćanja tog poslovnog nenamjneskog odobrenog kredita, može li se ikako teretiti moj privatni-fizički-građanski tekući račun kojeg imam? traže ovjeru bjanko zadužnica, znači li to da je moja firma dužnik, a ja kao fizička osoba, pod svojim vlastitim OIB-om sudužnik, tj. jamac u tom kreditu svojoj firmi? hvala na pomoći i objašnjenjima kao i do sada što ste napravili za mene

  4. hvala svima na odgovorima

    znači, u svakom slučaju pametniji podhvat pošto se radi o obrtnim sredstvima i činjenicom da bi volio imati sredstva "sa strane za ne daj bože" je da uzmem kredit kao poslovni subjekt?

    ali, to mi vjerovatno neće dopustiti, pa ću morati kao fizička osoba i "posuditi" pozajmicu za obrtna sredstva vlastitom poslovnom subjektu?

    jesam sve dobro shvatio?

  5. Pozdrav svima. Molim Vas za savjete. Imam poslovni subjekt koji posluje tek šest mjeseci. Volio bih si iskreditirati putem banke nekakav kredit za obrtna sredstva, čisto da mi novac stoji sa strane za ne daj Bože. Svu opremu sam kupio i imam je. Dakle, isključivo mi treba novac za obrtna sredstva, odnosno da sredstva budu na žiro računu poslovnog subjekta. Ono što me konkretno zanima je, je li bolja opcija uzeti gotovinski nenamjenski kredit kao poslovni subjekt ili kao privatna osoba, tj. građanin i dati pozajmicu vlastitom poslovnom subjektu? Još jedno važno pitanje - u slučaju naplate potraživanja, da je poslovni subjekt koje je moje vlasništvo (j.d.o.o.) u nemogućnosti vraćati taj kredit, dođe do ovrhe računa, može li se potraživanje naplate prebaciti na mene, kao fizičku osobu, odnosno direktora tog navedenog poslovnog subjekta? Ono što znam da je u obrtu to itekako moguće, obzirom da se radi o istom OIB-u, dok se u j.d.o.o.-u radi o dva različita OIB-a osoba.

    Apropo toga, obrnuta situacija, ako kao fizička osoba uzmem nenamjenski gotovinski kredit, ne mogu redovito vršiti plaćanje, dođe do potraživanja naplate, odnosno ovrhe i blokade mog tekućeg računa, može li se naplata potraživanja "prebaciti" i na moj, odnosno poslovni žiro račun mog poslovnog subjekta?

    Zahvaljujem na odgovorima i srdačno pozdravljam.

  6. Poštovani svi, tvrtka sam koja za obvezu ima slanje klijenata na liječničke preglede na medicinu rada. Nadlaženi doktor specijalist medicine rada se ponaša ignorantski; ne javlja se na telefonske pozive, ne odgovara na e-mailove, dakle - u potpunosti mi je ne dostupan kao izabrani doktor specijalista medicine rada kod kojeg moji klijenti imaju ugovor za te poslove. Zadnjeg puta, prije 14 dana žalio sam se i ravnatelju doma zdravlja, ali unutar tih 14 dana do današnjeg dana - nisam dobio nikakav odgovor po tom pitanju. Situacija je vrlo nezahvalna, jer liječnički pregledi se moraju redovito obavljati (periodički), što zbog zakonske obveze, a što zbog refundacije troška HZZO-a. Mislio sam još jedanput poslati e-mail ravnatelju doma zdravlja za očitovanjem, ako ne bude bilo nikakvog odgovara, tada pisanim putem poštom preporučeno uz povratnicu, a nakon toga na županijskom nivou. Ako ni tada ne bude urodilo plodom, onda na državnoj razini, odnosno Ministarstvo zatražiti za inspekcijski nadzor nad ordinacijom. Također, sa svih strana dolaze vrlo negativna iskustva s tom medicinom rada. Što preporučujete da je najbolje učiniti? Hvala!

  7. Prije 13 minuta, Borbena7 je napisao:

    Odluka glasi, da se zabrana ne odnosi se na situacije kao što su ˝vitalni obiteljski razlozi, poput pružanja skrbi djeci ili starijim osobama ili kupnje hrane i osnovnih potrepština˝, tako da prema ovome roditelj koji napušta mjesto prebivališta ne bi trebao imati problema pri pribavljanju propusnice koju dobiva na temelju ˝pružanja skrbi djeci˝.

    Međutim, ostaje prilično nejasno kako će ovu Odluku primjenjivati na dijete, jer osnova za izdavanje propusnice za dijete ne može biti ˝pružanje skrbi djeci˝ (djeca sama sebi ne mogu pružiti skrb, samo je mogu primiti), ali bi zato osnova mogla biti ˝vitalni obiteljski razlozi˝, osim ako ne budu Odluku tumačili strogo i doslovno tj. bez mogućnosti proširenog tumačenja ovog dijela ˝vitalni obiteljski razlozi˝, te budu smatrali da su oni konkretno i navedeni u Odluci, odnosno da su to samo situacije ˝poput pružanja skrbi djeci ili starijim osobama ili kupnje hrane i osnovnih potrepština˝.

    Zapravo kada bolje pročitam, "pružanje skrbi djeci" bi mogao biti jedini opravdani razlog, a ne "vitalni obiteljski razlozi", jer u prvom navedenom slučaju stvarno ja, kao djetetov roditelj mu i pružam skrb, a on je kao dijete prima.

  8. Identičnog sam mišljenja kao i ti, Borbena. Isto tako, smatram da je Odluka poprilično nejasna - zapravo ispada samo ako je netko "u životnoj opasnosti" da se može do njega (u ovom slučaju naše djece) i niti iz jednog drugog razloga (jako rigozorna mjera???)

    Gdje i na koji način tražiti Propusnicu? Baš je sve zbrda zdola i nejasno skroz.

  9. Kao što sam i napisao, razlika između A i B gradova je cca. 30-ak km. Ja sam u gradu A, gdje imam prebivalište, dijete ima prebivalište u gradu B. Susreti se ostvaruju potvrđenim planom o zajedničkoj roditeljskoj skrbi, ovjereno na sudu. Idem po dijete svaki vikend u grad B, vraćamo se nazad u A, provodim određeno vrijeme zajedno i potom ga vraćam na B.Kao što sam i napisao, razlika između A i B gradova je cca. 30-ak km. Ja sam u gradu A, gdje imam prebivalište, dijete ima prebivalište u gradu B. Susreti se ostvaruju potvrđenim planom o zajedničkoj roditeljskoj skrbi, ovjereno na sudu. Idem po dijete svaki vikend u grad B, vraćamo se nazad u A, provodim određeno vrijeme zajedno i potom ga vraćam na B.

  10. Upravo to identično i mene zanima. Poslao sam mail nadležnom Ministarstvu za obitelj i Civilnoj zaštiti u vezi ostvarivanja tih viđanja s mlt. djetetom - čekam odgovor. Nadležni CZSS ne želim kontaktirati jer je osoblje kastastrofalno. Naravno da svakako mislim ostvarivati odnose/viđanja s djetetom, kao i skrbiti za njega. Udaljenost između nas je nekih 30-ak km, Istarska županija.

    Isto to me zanima i za ostvarivanje odnosa/viđanja s partnerom - kako to regulirati, na koji način? Također je udaljenost cca. 30-ak km, Istarska županija?

  11. Hvala.

    Obzirom da smatram da trenutno nemam dokaza koji bi mogli potkrijepiti sve navedeno, smatram da još uvijek nije vrijeme za točku br. 2, ali svakako je tajming za točku br. 1 - kako smatram da će ubuduće svojim neprofesionalnim ponašanjem kršiti bilo kakve buduće dogovore i biti objektivan aparat u cijeloj stvari. Obzirom na moj prvi upis, tražio bih i očitovanje, odnosno uz prigovor i zahtjev za izvještajem koje će se sve radnje poduzeti u vezi prvo dostavljenih dokaza (za koje je navela da će ih baciti u smeće).

  12. Dobro večer. Imam pitanje - kako, kome i na koji način prijaviti djelatnika CZSS-a zbog nesavjesnog rada, odnosno po starom KZ-u bih tvrdio da se u potpunosti radi čl. 399. KZ-a Nesavjestan rad u službi. Isto tako, zanima me zašto je to izbačeno iz KZ-a? Naime, sporna djelatnica CZSS-a osobno mi je zaprijetila da će dokaze koje sam dostavio u spis dati trećoj osobi na uvid (pod 1) kako bi ista protiv mene podigla kaznenu prijavu te nadalje - kako ona ne zna što će s time napraviti (pod 2) i da će sve pobacati (zaprimljene dokaze) u smeće (pod 3). Osim navedenog članka, ovo je po meni i čl. 291. Zlouporaba položaja i ovlasti. Obzirom da za sada nema temelja za navedeno, ipak želim podnijeti prijavu, tražiti nadzor nad radom i izuzeće zbog takvog ponašanja. Kome se mogu obratiti za sve navedeno? Ministarstvu i kojoj drugoj eventualnoj nadležnoj instituciji? Na koji način je to uređeno?

  13. oprostite što se tako ubacujem, ove informacije su me iznenadile pa sam znatiželjan - bivša izvanbračna partnerica mi ne želi dati pravo da koristim poreznu olakšicu našeg djeteta (bez obzira na to što imam veća primanja, jednostavno je tvrdoglava), a ja želim dijete prebaciti na svoju poreznu karticu kako bi olakšicu koristio, ali kao što sam spomenuo, ona mi jednostavno to ne želi dati

     

    Citiraj

    Što se poreznog aspekta tiče, niste dužni. Porezna olakšica ne vezuje se za stvarno uzdržavanje, nego samo za srodstvo. Zakon o porezu na dohodak kaže ako se uzdržavatelji ne mogu dogovoriti oko podjele osnovnog odbitka on se dijeli ravnomjerno (u vašem slučaju 50:50), a takva podjela vrijedi od trenutka podjele nadalje, nikako ne retrogradno. 

    Ako sam dobro shvatio, ja zapravo imam pravo koristiti 50% porezne olakšice za svoje dijete, odnosno imam pravo na to - tražiti i isto bih trebao dobiti? Jesam li dobro shvatio? Kako to mogu zatražiti?

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija