Jump to content

LoraPalmer

Korisnik
  • Broj objava

    12
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je LoraPalmer objavio

  1. , kopija je napisao:

    Poštovani, Zanima me naknada za tuđu pomoć i njegu i invalidnina, te druga materijalna prava koja se ostvaruju putem CSS-a. Da li je istina da nasljednici , djeca takve naknade moraju vratiti CSS-u pod prijetnjom ovrhe. (Ono što piše u Zakonu uključuje mogući povrat, ali ne znam odnosi li se na naknade zbog bolesti) Hvala.

    Ne moraju , osim ako niste potpisali doživotno i dosmrtno uzdržavanje sa takvom osobom za njezina života i niste to prijavili CZSS , već nastavili primati "naknade" tj  ... Ako su roditelji u pitanju i ako se niste "brinuli" za njih ( recimo .... ako je czss o njihovom trošku plačao smeštaj u dom ) moguće je da vam sjednu na nasljedstvo ( nekretnina/ pokretnina ) .. 

  2. prije 18 sati , Spitfire je napisao:

     

    Ja i dalje ne vidim razliku između toga dvoje. S time da kako je napisano pod 2, darovateljica bi, ispada,  morala predati posebni zahtjev zabilježbe služnosti. 

    Hvala na odgovoru ! 

    Molim Vas da mi pojasnite zašto bi darovateljica trebala predati posebni zahtijev zabilježbe služnosti ? 

    Dakle po Vama najbolja je ona prva opcija što ste napisali ?

     

  3. Prije 27 minuta, Matrix je napisao:

    nevidim razloga da miješate dvije različite služnosti,uglavite plodouživanje u kojem je između ostalog samo po sebi sadržano i uživanje nekretnine na kojoj se osniva služnost.

     

    Uredu 

    Da li je dobro ovo što je napisano tj ovo pod 2., tj da li moram ili ne moram to navoditi .

    Navodno bez toga prave probleme pri upisu tereta plodouživanja u zemljišne knjige .

    1/. Stranke su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označen u članku 1. ima upisati služnost – pravo ploduživanja, a za korist darovateljice.

    2/. Obdarenica daje suglasnost darovateljici da bez bilo kakvog daljnjeg odobrenja upiše u zemljišne knjige kao teret nekretnine iz čl. 1 ovog ugovora za svoju korist pravo plodouživanja iz st. 1. ovog članka.

     

  4. prije 1 sat , Spitfire je napisao:

    Imate u Predlošcima primjer Darovnog ugovora te bi u njemu trebali malo izmjeniti i imati uglavak kako slijedi:

    Članak 6

    Ugovorne strane su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označene u članku 2. ima upisati služnost – pravo ploduživanja –pravo doživotnog uživanja, a za korist Darovatelja.

    Članak 7

    Darovatelj izričito izjavljuje da pristaje da Obdarenik na temelju ovog ugovora ishodi u zemljišnim knjigama uknjižbu prava vlasništva na nekretnini iz članka 2 ovog ugovora, bez ikakve daljnje privole ili odobrenja Darovatelja.

    Hvala na odgovoru ! 

    Rečeno mi je da moram staviti i tabularnu ispravu za darovni ugovor , jer bez toga se ne može upisati teret na nekretninu tzv pravo  plodouživanja/ tj pravo doživotnog uživanja darovatelja ... ovaj članak 7. što ste napisali ide za " obdarenika " 

    Da ne kompliciram , ovo mi je rečeno , ali navodim tu ne piše nista za doživotno uživanje te iste nekretnine već samo za plodouživanje .

    Da li moram upisivati jedno i drugo ili plodouživanje ima veće značenje od doživotnog uživanja , pa mogu staviti samo jedno ?

    Ili moram oba ...

    Buni me ta tabularna pod 2. za pravo upisa tereta plodouživanja i doživotnog uživanja,navodno da se bez toga ne može "teret "upisati u vlasnički list tj da ovi u gruntovnici prave probleme . 

     

    ""Članak 3.

    Stranke su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označen u članku 1. ima upisati služnost – pravo ploduživanja –pravo doživotnog uživanja, a za korist darovateljice


    je osnivanje prava plodouživanja, a ispravno bi taj članak trebalo napisati ovako -?!

    Članak 3.

    1/. Stranke su suglasne da se temeljem ovog ugovora, kao teret nekretnine označen u članku 1. ima upisati služnost – pravo ploduživanja, a za korist darovateljice.

    2/. Obdarenica daje suglasnost darovateljici da bez bilo kakvog daljnjeg odobrenja upiše u zemljišne knjige kao teret nekretnine iz čl. 1 ovog ugovora za svoju korist pravo plodouživanja iz st. 1. ovog članka.

     

    **

  5. Dakle ovako : Moram sastaviti darovnu ugovor sa klauzulom doživotnog uživanja ili plodouživanja , ali nemam pojma kako napisati tu klauzulu da mi prođe kod JB i na upisu u zemljišne knjige .

    Rečeno mi je da se mora u ugovor staviti u tabularna izjava za plodouživanje i doživotno uživanje , jer bi mogla imati problema prilikom upisa u zemljišnje knjige .

    Da li je dovoljno upisati samo  plodouživanje na nekretnini sa tabularnom , ili moram još u ugovoru navesti i ovaj dio o doživotnom uživanju + još i tabularna za doživotno uživanje .

    Što je najbolje od toga , plodouživanje ili doživotno uživanje a da darovatelj bude siguran u darovanoj nekretnini tj da ga ne može nitko izbaciti van .

    Da li bi bio netko tako dobar da mi napiše ovdje kako to napišem u darovnom ugovoru , tj kako da to uvrstim  taj dio .

    Darovni ugovor sam već sastavljala , prošao nam je bez problema u zemljišnim knjigama , ali ovo doista ne znam , a ne želim imati kasnije problema .

    Zahvaljujem na odgovoru 

  6. Evo ovako ...ako nekome bude trebalo ...

    Bila sam do CZSS i to kod pravnice , sve kako je Spitfajer napisao i protumačio je ispravno .

    Dakle ako osoba ima teži trajni invaliditet tj ulazi nalazom i mišljenjem liječnike komisije u taj članak 60 , ima pravo bez upisa tereta na drugu nekretninu nastaviti primati doplatak za pomoć i njegu od CZSS ! 

    Dakle još jednom nema upisa tereta na prvu , niti drugu  nekretninu , ali korisnik mora imati  teži trajni invaliditet koji je naveden u članku 60 zakona o kojemu smo gore pisali . 

    **Ako ste korisnik prava na osobnu invalidinu možete imati samo jednu nekretninu u svom vlasništu i morate živjeti u njoj , na drugu nekretninu czss je upisuje pod "teret" .

    Nekretninu treba jedino prenjeti darovnim ugovorom , a ne ići na dosmrtno / doživotno uzdržavanje , jer taj dio je izuzet iz članka 60 , podstavka 1 , pa pripazite i na to !

    U darovni ugovor može se ugraditi klauzula za darovatelja za plodouživanje / uživanje do kraja života .

     

    Problem riješen , hvala svima još jednom na odgovorima !

     

     

     

     

     

     

  7. prije 1 sat , felixx je napisao:

    Brkate uvjete za pravo na ostvarivanje naknada sa pravom države na povrat tih datih sredstava!

    Pročitajte si članke 248. - 257.  Zakona

    Na temelju Rješenja o priznavanju prava na naknadu korisniku pomoći će se na sve njegove nekretnine upisati teret - zabilježba tražbine. 

    Koliko vidim to se odnosi na Zajamčenu minimalnu naknadu ili uslugu smještaja korisnika ! 

    Nigdje ne piše da se odnosi na naknadu doplatka pomoći i njege težih trajnih  invalidnih osoba .

     

    Drugo oni koji imaju osobnu invalidninu  mogu imati samo jednu nekretninu u svom vlasništvu , na drugu se vrši zabilježba , ali imaju pravo u svom vlasništvu imati barem jednu nekretninu ! Piše Vam u zakonu pročitajte malo . Isto kao što piše i za pomoć i njegu .

    Zajamčena minimalna naknada je sasvim nesto drugo ....

     

    Po meni je to totalna diskrimininacija osoba sa invaliditetom , jer umjesto da im se olakša koliko toliko i onako težak život , oni po tome ispadaju građani drugo reda ... Nije isto biti bolestan , nepokretan , bez ruke , noge , ovisan o tuđoj pomoći i biti netko tko trenutno ne može ili neće naći posao pa prima  od države primati Zajamčenu minimalnu naknadu . 

    No bez obzira na to kao što sam napisala otići ćemo provjeriti sa CZSS , pa u slučaju da budu tražili zabilježbu na nekretninu , tražit ćemo očitovanje Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi , pa čak i pravnika . Nama nije u interesu potkradati državu pogotovo ne zbog 500 kuna mjesečno , već želimo da danas sutra taj mladi čovijek ima od čega živjeti kad nas vise ne bude , jer posao u ovoj državi sigurno neće moći naći . A od 500 kuna doplatka za pomoć i njegu ne može nitko preživjeti ni par dana , a kamoli platiti režije za stan , lijekove i ostalo što nekome treba .  

     

     

     

    prije 1 sat , felixx je napisao:

     

     

  8. Prije 33 minuta, Spitfire je napisao:

    Doslovno tumačenje slova zakona je ovakovo:

    Zakon o socijalnoj skrbi

    čl.57

    (2) Pravo na doplatak za pomoć i njegu ne može se priznati osobi:

    ...

     2. Koja ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za pomoć i njegu.

    3. Koja ima u vlasništvu poslovni prostor koji ne koristi za obavljanje registrirane djelatnosti.

    4. Ako prosječni mjesečni prihod samca prelazi iznos od 250% osnovice iz članka 27. stavka 2. ovoga Zakona, odnosno ako prosječni mjesečni prihod članova kućanstva prelazi iznos od 200% osnovice iz članka 27. stavka 2. ovoga Zakona u prethodna tri mjeseca prije mjeseca u kojem je podnesen zahtjev, odnosno pokrenut postupak po službenoj dužnosti.

    ...

    Međutim,

    čl.60 određuje

    (1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu u punom iznosu, neovisno o uvjetima iz članka 57. stavka 2. podstavaka 2., 3. i 4. ovoga Zakona, priznaje se:

    1 osobi s težim invaliditetom

    2 osobi s težim trajnim promjenama u zdravstvenom stanju ili

    3 slijepoj, gluhoj i gluhoslijepoj osobi koja nije osposobljena za samostalan život i rad.

    Što znaći se da uvjeti iz čl.57 st.2 podst.2 ne odnosi na osobe navedene u čl.60 st.1.

    Hvala na odgovoru ! 

    Dakle prolazi ono ono o čemu sam pisala , ali otići ćemo još u czss da se raspitamo da ne bi imali problema .

     

     

  9. Prije 12 minuta, felixx je napisao:

    CZSS se može upisati i na prvu i na drugu nekretninu primatelja socijane skrbi. Što je posve u redu. Zašto bi se država za nekog brinula, a nekretnine da idu nasljednicima koji uopće nisu marili za potrebitog bolesnog rođaka?

    Djed može darovati nekretninu i istovremeno upisati pravo doživotnog uživanja. 

    Na prvu nekretninu se CZSS ne može upisati , jer je u zakonu izričito navedeno :

    Članak 57 . stavak 2 .

    koja ima u vlasništvu drugi  stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje! 

    Ostaje sporna druga nekretnina koju bi djed prepisao na unuka sa pravom na doživotno uživanje u toj istoj nekretnini .

    Članak 60. stavak 2 , sa podstavkama 2.,3, 4 , pobija tj isključuje što piše u članku 57 .stavak 2 !

    -Članak 60 .
    (1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu u punom iznosu, ***neovisno !!! o uvjetima iz članka 57. stavka 2. podstavaka 2., 3. i 4. Zakona o socijalnoj skrbi, priznaje se:***

    **– osobi s težim invaliditetom**

     

    Dakle po članku 60 , stavak 2 , sa podtavkama2.,3 i 4 koje su gore navedene , tj isključivo podstavka 2 koja se odnosi na drugu nekretninu , ne bi trebala utjecati na nastavak primanja doplatka za pomoć i njegu jer se doplatak za pomoć i njegu kof težeg trajnog invaliditeta ne gleda vise kao u članku 57 . stavak dva . Dakle isključuje se terećenje druge nekretnine od strane czss , zbog tog težeg trajnog invaliditeta , a  korisnik bi mogao nastaviti primati doplatak za pomoć i njegu .

    Osim toga zbog tog istog članka 60 .stavak 2 koji isključuje članak 57 , stavak 2 , ( zbog težeg trajnog invaliditeta ) ne gleda se cenzus tj primanja u obitelji sa kojom korisnik živi , a to vam je označeno podstavkom 4 ( Članak 60.stavak 2 , podstavka 4 ) 

    Nije sporna briga za " nasljednika" tj korisnika doplatka za pomoć i njegu , jer se za njega brine cijela obitelj i  roditelji ( financijski i ostalo ) , osim toga prepisali su mu svoju nekretninu , pa tako ne vidim da bi došlo do nekih radnji da mu netko otme tu nekretninu .

     

     Dakle cijela obitelj se brine za korisnika , ali ga " pokušavaju"  zbrinuti do kraja života tako da ne ovisi o državi , niti ikome kad njih ne bude više bilo , kroz tu " drugu " nekretninu , jer nije u mogućnosti raditi zbog svog invaliditeta , pa si time osigurati novčana primanja .

    Novačana primanja će mu danas sutra biti osigurana od strane " oca" tj nasljedit će obiteljsku mirovinu ! Drugo od 500 kuna Doplatka pomoći i njege koliko prima od " države" baš nije moguće " živjeti" , a sam korisnik nema drugih primanja , niti je korisnik neke druge " naknade" od države . 

    Moje pitanje i dalje stoji ( mada ćemo otići i do czss to provjeriti ) , da li korisnik doplatka pomoći i njege sa trajnim težim invaliditetom , ima pravo primiti i " drugu " nekretninu darovnim ugovorom , a da nastavi primati 500 kuna doplatka za pomoć i njegu i da mu se pri tome CZSS ne upiše pod teret na tu nekretninu ? Po ovome što stoji u zakonu i člancima mislimo da može jer članak 60 .stavak 2 , sa podstavcima 2.,3,4 isključuje taj dio o nekretnini , tj izričito podstavak 2 . .... dakle bitno je da ima teži trajni invaliditet , to što je navedeno pod tim člankom 60 , stavak 2 . 

     

     

  10. Dakle trebam nekog tko bi mi protumačio dio zakona o Socijalnoj Skrbi tj u svezi Naknade za pomoć i njegu u punom iznosu osobi sa težim invaliditetom !

    Članak 57 
    1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu priznaje se osobi koja ne može sama udovoljiti osnovnim životnim potrebama uslijed čega joj je prijeko potrebna pomoć i njega druge osobe u organiziranju prehrane, pripremi i uzimanju obroka, nabavi namirnica, čišćenju i pospremanju stana, oblačenju i svlačenju, održavanju osobne higijene, kao i obavljanju drugih osnovnih životnih potreba.

    !!**(2) Pravo na doplatak za pomoć i njegu ne može se priznati osobi:

    – koja ima sklopljen ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju

    !!***– koja ima u vlasništvu drugi stan ili kuću, osim stana ili kuće koju koristi za stanovanje, a koji može otuđiti ili iznajmiti i time osigurati sredstva za pomoć i njegu**

    – koja ima u vlasništvu poslovni prostor koji ne koristi za obavljanje registrirane djelatnosti

    – ako prosječni mjesečni prihod samca prelazi iznos od 250% osnovice iz članka 27. stavka 2. Zakona o socijalnoj skrbi, odnosno ako prosječni mjesečni prihod članova kućanstva prelazi iznos od 200% osnovice iz članka 27. stavka 2. Zakona o socijalnoj skrbi u prethodna tri mjeseca prije mjeseca u kojem je podnesen zahtjev, odnosno pokrenut postupak po službenoj dužnosti

    – ako doplatak za pomoć i njegu može ostvariti po posebnom propisu

    – kojoj je priznato pravo na osobnu invalidninu po Zakonu o socijalnoj skrbi ili na temelju drugih propisa

    – kojoj je osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi i kod drugih pružatelja socijalnih usluga, u zdravstvenoj ili u drugoj ustanovi, odnosno organizirano stanovanje, sukladno odredbama Zakona o socijalnoj skrbi ili drugim propisima.

    Članak 60 .
    (1) Pravo na doplatak za pomoć i njegu u punom iznosu, ***neovisno o uvjetima iz članka 57. stavka 2. podstavaka 2., 3. i 4. Zakona o socijalnoj skrbi, priznaje se:***

    **– osobi s težim invaliditetom**

    – osobi s težim trajnim promjenama u zdravstvenom stanju ili

    – slijepoj, gluhoj i gluhoslijepoj osobi koja nije osposobljena za samostalan život i rad.



    Dakle da li članak 60 ponistava ono što piše u
    članku 57.članak 2 ( oni podstavci mi nisu jasni ?! ...2.3.4 )  na što se podstavci odnose ?! 

    Ukratko zanima me da li osoba ( punoljetna )  koja prima pomoć i njegu u punom opsegu i koja ima teži trajni invaliditet 
    neovisno o visini primanja kučanstava zbog težeg invaliditeta po ovom zakonu smije preuzeti na sebe darovanu nekretninu od bliskog člana obitelji djeda 

     

    , a da mu se centar za socijalni rad " ne upiše " na tu istu nekretninu , jer prima doplatak za pomoć i njegu u iznosu od 500 kuna , uz to vlasnik je jedne nekretnine  u kojoj živi od svog rođenja , te ju je  dobio darovnim ugovorom od " roditelja" ...


    U toj drugoj nekretnini što bi mu je djeda darovao , dakle druga nekretnina ne bi živio jer bi ju djeda koristio do kraja svog života ili 
    do odlaska u dom umirovljenika . 
    Ali želja djede je da se  njegova nekretnina ( mali stan ) isključivo prenese na unuka za njegova života !

    Hvala na odgovoru 

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija