Jump to content

Ana Sovic

Korisnik
  • Broj objava

    8
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Nedavni posjetitelji profila

Prikaz nedavnih posjetitelja je isključen i nije prikazan drugim korisnicima.

  1. Majka mi je preminula 24. 06. 2019. u Komiži (Otok Vis). Do danas ni jedno ročište za ostavinu nije održano, jer je javni bilježnik za otok Vis otišao u mirovinu prije cca. 2. godine. Sad je od 04. 2022. imenovan drugi javni bilježnik, međutim predmet se nalazi na Općinskom sudu u Splitu na ostavinskom odjelu. Zamolio sam nadležnu sutkinju za postupanje (e-mailom) jer je telefonski ne mogu kontaktirati, pa me zanima postoje li rokovi u okviru kojih se mora provesti ostavinski postupak. Jedini sam nasljednik jer je otac također u međuvremenu preminuo, mama nema nekretnina jedino se radi o novcu na bankovnim računima. Poznato mi je neformalno da se u Rijeci ostavinski predmeti rješavaju uobičajeno u roku od cca. 2 mjeseca. Također neznam što mi je činiti, kako ubrzati ovo rješavanje. Hvala unaprijed na povratnim informacijama.
  2. Pročišćeni tekst važećeg Zakona o znanosti i visokom obrazovanju čl. 95 alineja 5 propisao je da na znanstveno-nastavno radno mjesto izvanrednog profesora može biti izabran onaj pristupnik koji je izabran u znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora i bio najmanje 5 godina na znanstveno-nastavnom radnom mjestu docenta ili znanstvenom radnom mjestu znanstvenog suradnika. Moje pitanje je kako se postupa kod biranja u viša naslovna znanstveno-nastavna zvanja gdje se ne zapošljava na znanstveno-nastavnim radnim mjestima, već je angažman honoraran (bez zasnivanja radnog odnosa). Konkretni slučaj je da je pristupnik izabran u naslovno znanstveno-nastavno zvanje docenta 2013. godine (izbor je istekao nakon 5 godina, tj. 2018.), izabran je u znanstveno zvanje višeg znanstvenog suradnika (2014.), ima uvjete za izbor u znanstveno zvanje znanstvenog savjetnika i zadovoljene uvjete Rektorskog zbora (NN 122/2017) za znanstveno-nastavno zvanje redovitog profesora (u trajnom zvanju), a radi na nastavnom radnom mjestu u nastavnom zvanju profesora visoke škole - ima li pravo/mogućnost takav pristupnik biti biran u naslovno znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora? Ako pristupnik načelno ima to pravo, postoji li propisan još neki uvjet (i gdje?) koji treba biti zadovoljen da bi se navedeni pristupnik mogao izabrati u naslovno znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora?
  3. Poštovani Sivko, hvala Vam na Vašem vremenu i pomoći. Srdačan pozdrav, Ana. Hvala, u međuvremenu mi je postalo jasno da Sveučilište i fakulteti čijih je osnivač RH nisu državna već javna služba-jer je tako propisano. Da li se slanje dokaza u javnim natječajima (originali i/ili preslike) regulira u TKU ili u radnom pravu? Koliko se meni čini na osnovu dosadašnjeg proučavanja pravnih izvora da nema (ili ne znam) pravnog reguliranja ovog pitanja za javne službe (Sveučilišta i fakultete) pa onda u javnim natječajima mogu tražiti bilo kakve dokaze za zapošljavanje (npr. tražiti dokaz cijepljenja protiv neke bolesti; tetoviranje, itd.) i tražiti isporuku dokaza u bilo kakvom obliku (neke dokumente preslici, neke u originalu ili sve u preslici ili sve u originalu, jedan/dva/tri...n primjeraka dokumentacije- u vezi broja primjeraka dokumentacije jednom su mi rekli da to traže da se oni ne moraju zamarati sa isprintom moje dokumentacije koje ima puno). Prema sadašnjim mojim spoznajama ako se želi ubuduće biti uključen u javni natječajni postupak gdje se traže originali ili ovjera kod javnog bilježnika, potrebna je onda ovjera kod javnog bilježnika, a natječaji gdje se traže isključivo originali, onda treba isključivo poslati originale (takav je ovaj natječaj o kojem pišem i pitam). Budući da originale nikad ne valja slati zbog mogućnosti da se izgube to znači da je takav "pametni" kandidat isključen unaprijed iz takvog javnog natječaja u javnim službama. Eventualno ukoliko se kandidatu prizna zamjena originala sa ovjerenim presikama kod javnog bilježnika. Da li možda znate je li moguće ovjeriti cijeli CD kao jedan dokument (s npr. 113 skeniranih originalnih dokumenta) po cijeni jedne javno-bilježničke ovjere tj. 46 kn ili barem po nekoj sniženoj cijeni, a ne da to ispadne 113*46 kn?
  4. Hvala, u međuvremenu mi je postalo jasno da Sveučilište i fakulteti čijih je osnivač RH nisu državna već javna služba-jer je tako propisano. Da li se slanje dokaza u javnim natječajima (originali i/ili preslike) regulira u TKU ili u radnom pravu? Koliko se meni čini na osnovu dosadašnjeg proučavanja pravnih izvora da nema (ili ne znam) pravnog reguliranja ovog pitanja za javne službe (Sveučilišta i fakultete) pa onda u javnim natječajima mogu tražiti bilo kakve dokaze za zapošljavanje (npr. tražiti dokaz cijepljenja protiv neke bolesti; tetoviranje, itd.) i tražiti isporuku dokaza u bilo kakvom obliku (neke dokumente preslici, neke u originalu ili sve u preslici ili sve u originalu, jedan/dva/tri...n primjeraka dokumentacije- u vezi broja primjeraka dokumentacije jednom su mi rekli da to traže da se oni ne moraju zamarati sa isprintom moje dokumentacije koje ima puno). Prema sadašnjim mojim spoznajama ako se želi ubuduće biti uključen u javni natječajni postupak gdje se traže originali ili ovjera kod javnog bilježnika, potrebna je onda ovjera kod javnog bilježnika, a natječaji gdje se traže isključivo originali, onda treba isključivo poslati originale (takav je ovaj natječaj o kojem pišem i pitam). Budući da originale nikad ne valja slati zbog mogućnosti da se izgube to znači da je takav "pametni" kandidat isključen unaprijed iz takvog javnog natječaja u javnim službama. Eventualno ukoliko se kandidatu prizna zamjena originala sa ovjerenim presikama kod javnog bilježnika. Da li možda znate je li moguće ovjeriti cijeli CD kao jedan dokument (s npr. 113 skeniranih originalnih dokumenta) po cijeni jedne javno-bilježničke ovjere tj. 46 kn ili barem po nekoj sniženoj cijeni, a ne da to ispadne 113*46 kn?
  5. Hvala na odgovoru, međutim navedena objava natječaja ne znači da je legalna. Naime, prema Uredbi o raspisivanju i provedbi javnog natječaja i internog oglasa u državnoj službi NN 78/2017 od 09. 08. 2017. (potpisao Predsjednik Vlade mr. sc. Andrej Plenković, v.r.) u članku 7. (Dokazi) alineja 2. stoji (citirano): "Isprave se prilažu u ovjerenoj preslici, a prije izbora kandidat će priložiti izvornik". Budući da ovo vrijedi za državne službe, mene zanima da li postoji dokument koji isto navodi za javne službe jer distinkcija između državnih/javnih službi nije baš najjasnija (npr. koja je razlika državnog fakulteta i javnog fakulteta? Je li to isto ili nije budući da je ovdje riječ o upravo ovakvom natječajnom kontekstu?). Pozdrav Ana.
  6. Objavljeni radovi se prema natječaju šalju u preslici i CD-u (tu su skenirani originali, ali nema autentifikacije CD-a, ne znam da li bi se to kod nas moglo napraviti kod javnog bilježnika i po kojoj cijeni ako se primjerice kao u ovom slučaju treba ovjeriti npr. 100-njak dokumenta koji su skenirani na CD-u). U državnim službama se traže preslike (kopije), kao i u OŠ i SŠ (koje su javne službe), a kod zapošljavanja (potpisivanja ugovora o radu) uvid u originale. Ovdje je pak slučaj (Sveučilište je javna služba) da se unaprijed traže originali (npr. liječnička potvrda o psihofizičkim sposobnostima, izvod iz upisnika znanstvenika, dokaz o indeksiranosti i citiranosti objavljenih radova, potvrda o psihološko-pedagoško-didaktičko-metodološkoj izobrazbi, a potrebni su i dokazi uvjeta prema Zakonu o znanosti i uvjetima Rektorskog zbora, itd., pa je potreban veliki broj ovjera dokumenata kod javnog bilježnika što je veliki trošak (ako se ne želi izložiti riziku gubitka originala). Zato je i pitanje da li je ovo (zahtijevanje originalnih dokumenata u tiskanom obliku) legalno navoditi u javnim natječajima za radna mjesta u javnim službama (ovdje je riječ o Sveučilištu i njezinoj sastavnici/fakultetu). Pozdrav, Ana.
  7. Molim da li je legalno zahtijevati cjelokupnu originalnu dokumentaciju po raspisanom javnom natječaju za znanstveno-nastavno radno mjesto na javnom Sveučilištu u RH. Naime, u natječaju je navedeno citirano: "Zahtjevu se obavezno prilaže dokumentacija u obavezno dva primjerka, osim radova (od kojih 1 originalni) i u elektroničkom obliku na CD-u i PDF-formatu. Zbog činjenice teškoća slanja originalnih dokumenata/brojnih ovjera javnog bilježnika (113 priloga) telefonski je konzultirana sastavnica Sveučilišta (fakultet) i rečeno je (anonimno) da je prihvatljivo poslati 2 primjerka natječajne dokumentacije u preslici te 1 CD s skeniranom dokumentacijom, a objavljeni radovi po 1 primjerak u papiru i 1 elektronički na CD-u. Tako je konačno poslan paket koji je na pošti težio T= 9,98 kg. Stručno povjerenstvo Sveučilište sastavnice (fakulteta) nije prihvatilo poslanu natječajnu dokumentaciju navedenog kandidata te ga je isključilo iz daljnje provedbe natječajnog postupka s obrazloženjem: "Kod pregleda natječajne dokumentacije Povjerenstvo je utvrdilo da dokumentacija kandidata neodgovarajuća jer kandidat uz prijavu na natječaj nije priložio dokumentaciju u skladu s Obrascem br. 2 u kojem je izrijekom navedeno da se obavezno prilaže dokumentacija u tiskanom obliku dva primjerka (od kojih 1 originalni) i u elektroničkom obliku na CD-u i PDF-formatu. Navedeni kandidat je priložio dokumentaciju u dva primjerka u preslikama, stoga ga je Povjerenstvo isključilo iz daljnje provedbe natječaja". Budući da prema Odluci Fakulteta (sastavnice Sveučilišta) nema prava na žalbu (upute o pravnom lijeku) molim također ako netko zna što bi se u ovom slučaju moglo pravno napraviti. Hvala na odgovoru, Ana
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija