Jump to content

nk19

Korisnik
  • Broj objava

    9
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je nk19 objavio

  1. Poštovani,
    Odlučila sam se na prodaju stana, no trenutno se vodi sudski spor radi smetanja posjeda vezan za dotičnu nekretninu. Naime, najmoprimka je iselila iz stana, predala ključeve te potpisala raskid ugovora o najmu, no ujedno i pokrenula sudski spor radi smetanja posjeda ( motiv je uznemiravanje, nema namjeru niti mogućnost vratiti se u taj stan). U tom stanu živim ja već godinu i pol dana, plaćam režije koje su na mom imenu, držim svoje stvari itd. Mogu li stan staviti slobodno u prodaju budući da bi potencijalni kupac ušao kao novi posjednik  i vlasnik te bi mu ja predala ključeve od stana, slobodnog od osoba i stvari? I može li i na koji način tužiteljica u sporu za smetanje posjeda ograničiti u raspolaganju stanom ili tužiti novog kupca?
    Unaprijed zahvaljujem 

  2. , Ljupko je napisao:

    Najbolje ti je vratiti sve kako je bilo. Sud je donio rješenje, ne presudu, da ste smetali posjed. Sada morate vratiti sve kako piše u rješenju i kakvo je stanje bilo prije promjene brave. Znači, vratiti staru bravu ili dati novi ključ posjedniku da može ući u stan. Sve u stanu, ako ste išta promjenili a posjednik kaže da nije bilo tako, vratiti u stanje kakvo je navedeno u rješenju ili kako je posjednik zatražio i dokazao.  Odnosno ako posjednik popusti može ako ne moraš i dubiti na glavi ako sud donese rješenje na osnovu izjava i dokaza u parničnom postupku. Zakon je katastrofa ali nažalost pravih vlasnika, takav je! Znači, a prošao sam to, postupi kako posjednik traži. Boli ali brzo je! Izbjegavaš ovrhu koja sluša posjednika i dok ne postupiš po njegovom ovrha neće prestati a sud neće promjeniti ni slovo u rješenju. Za normalne ljude poniženje prve klase! Mene je sudkinja na uvidu o izvršenju ovrhe, na mom vlasništvu, pitala: Otkuda mi pravo da mijenjam bravu!?

    Onda pokreni vlasničku tužbu, već papagajim, i vrati posjed sudski. Troškove suda, u toj tužbi, tada će platiti posjednik! Nažalost, drugog načina nema!

    Opet ponavljam, jer mi laici ne razumijemo i ne razmišljamo po pravnički, posjed je iznad vlasništva. Zato nikome ne dajte i ne dopuštajte ništa svoje i na svome. Dobrota i naivnost je zlatni rudnik za sve u i oko pravosuđa!

    Puno ti hvala, nisam znala za opciju vlasničke tužbe. Ovo sa rješenjem smetanja posjeda je suludo. Bivša stanarka dobrovoljno napusti stan, potpiše raskid ugovora o najmu u kojem se odriče svih prava na stan, vrati ključeve i potom pokrene tužbu za smetanje posjeda. 

    hvala ti još jednom na savjetu!

  3. , Matrix je napisao:

    Ukoliko ne postupite po pravomoćnoj i ovršnoj odluci suda, tužitelj tada u ulozi ovrhovoditelja pokreće ovršni postupak sa prijedlogom da se odluka suda provede prisilnim putem. 

    Puno Vam hvala na odgovoru. Može li se ta ovrha provoditi više puta? Na primjer, platila bi provođenje odluke prisilnim putem, tj. navedeni iznos . Smatra li se tada da je sudski spor završen?

  4.  

    , Matrix je napisao:

    Tužbu neće odbaciti neovisno o raskidu ugovora. 

     

    Sasvim izvjesno da je najmoprimatelj imao ključ. 

    Pojavilo se novo pitanje, s obzirom na to da spor još uvijek traje jer se gospođa nije pojavila na ročištu. Njen odvjetnik je tražio zastoj postupka na 60 dana radi pokušaja mirnog rješavanja spora.  Sud je protekom roka donio rješenje o nastavku postupka. Moje pitanje je, ako sud i donese rješenje kojim moram vratiti stan u posjed (iako je u raskidu ugovora navedeno da je izvršena primopredaja posjeda stana) i ne postupim sukladno rješenju, hoću li platiti neku kaznu i završava li time spor?
    Unaprijed zahvaljujem

  5. Poštovani, vlasnica sam građevinskog zemljišta u Zagrebu koje nema pristup na javnu površinu (cestu). Susjedna čestica ima pristup na cestu preko dvorišta. Na toj susjednoj čestici se nalazi zgrada u kojoj imam 51% vlasništva te se  također nalazi garaža koja je u mojem vlasništvu i nekoliko stepenica pored garaže  koje vode do  građevinskog zemljišta. Odlučila sam se za gradnju jednog manjeg stambenog objekta na tom građevinskom zemljištu i pitanje je na koji način, ako je moguće,  mogu osigurati pravo prolaza i provoza  do građevinskog zemljišta preko susjedne čestice koja ima pristup na javnu površinu? Ne znam je li dovoljna ta činjenica da sam 51% vlasnik zgrade na čestici s pristupom ili moram imati suglasnost svih suvlasnika?
    Unaprijed zahvaljujem

  6. , Matrix je napisao:

    Kakav je činjenični osnov tužbe, odnosno na koji način je počinjeno smetanje posjeda. 

    Smetanje je počinjeno promjenom cilindra na vratima. Gospođa je uredno uz raskid ugovora predala ključeve te sam na miran način ušla u stan i promijenila cilindar jer ne znam tko još ima te ključeve. 

  7. Vlasnica sam stana u kojem je živjela zaštićena najmoprimka. Sporazumno smo raskinule ugovor o najmu sa zaštićenom najamninom. Dobila sam tužbu radi smetanja posjeda. Ukoliko u odgovoru na tužbu priložim sporazumni raskid ugovora, hoće li sud uopće održati ročište ili će automatski odbaciti tužbu?

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija