Jump to content

kapucinoukninu

Korisnik
  • Broj objava

    24
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

O kapucinoukninu

  • Status
    Novak

Nedavni posjetitelji profila

Prikaz nedavnih posjetitelja je isključen i nije prikazan drugim korisnicima.

  1. Poštovani, ali moram priznati da ne razumijem, čemu onda članak 17. u Zakonu o vlasništvu? (1) Ostaviteljevi posjedi stvari i prava prelaze na njegova nasljednika zbog ostaviteljeve smrti i u njezinu času, onakvi kakvi su u tom času bili u ostavitelja. Zašto mi, kao nasljedniku, ne bi mogli pripasti i posjedi stvari? Ostavitelj je i dalje upisan kao posjednik nekretnine na koju je kao vlasnik upisan Grad. Zašto to onda i dalje stoji tako i koji je onda budući tijek stvari? Radi se o zemljištu koje je davno pripadalo kući ispred koje se nalazi, ali ... nacionalizacija, društveno vlasništvo
  2. Članak 17. o nasljeđivanju posjeda u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima onda nema veze s ovime? Nije mi onda jasno tko bi imao uvjete za ispunjavanje dosjelosti... 1959. okućnica kuće prelazi u društveno vlasništvo i ja je sada ni po ovoj liniji dosjelosti i posjednika ne mogu zatražiti nazad, već se na to upisao Grad.. onda nema razlike u odnosu na društveno vlasništvo. Zakup za garazu (prvi ugovor) i zakup za parkirno mjesto (drugi i aktualni ugovor, ali i dalje ista ta garaža koja tamo stoji desetljećima) smo jednostavno morali početi plaćati jer nismo imali drugu opcij
  3. Poštovani, imam jedan, možda kompleksan upit. 1. Može li se i kako nakon smrti posjednika gradskog zemljišta zatražiti upis njegova nasljednika kao posjednika? Posjednik je bio upisan kao takav na zemljištu koje je prije 1991. bilo u društvenom vlasništvu i na koje se te godine upisao Grad kao vlasnik i označava ga kao voćnjak. Inače je u povijesti to zemljište bilo vrt između javne prometnice i uvijek je bio vezan uz kuću u kojoj je preminuli bio većinski suvlasnik. 2. Može li se i na koji način sada, nakon smrti posjednika i eventualnog traženja upisa nasljednika kao posjednika, z
  4. Koji bi bio rok za žalbu? Odmah nam je rečeno da žalba ne bi odgodila obvezu uplate... Žalili smo se sada kada je ta Odluka od 15.4. ukinuta i izmijenjena, ali odgovor je da je jednostavno u vrijeme mojeg isteka zakupa vrijedila Odluka izglasana na Gradskom vijeću i imam to podmiriti (unatoč tome što je naša obitelj 30-godišnje zakupe iste grobnice platila dva puta u prošlosti. Istu stvar bi mi odgovorili i tada na početku i, dakle, ne postoji način da se ostvari povrat sredstava i ospori ta kontroverzna odluka, bez obzira što je ona tada bila na snazi i u međuvremenu ukinuta... Građanin xy je
  5. Znate li može li se u ovom slučaju žaliti i na koji način? Bez obzira što je u tom trenutku isteka 30-godišnjeg vrijedila takva Odluka koja je s 14.5. prestala vrijediti.. treba li istaknuti diskriminatornost, ili je to stjecanje bez osnove...? Hvala
  6. Nažalost, nema nasljednika .... Samo nas suvlasnika koji ne mogu naplatiti niti pričuvu niti drugo potraživanje (ovrhu) za koje je zasnovano založno pravo na nekretnini. Teretiti, naime, treba stvarne vlasnike, a vlasnica je mrtva. Stvarni korisnici - ne moraju upisati vlasništvo...
  7. Nažalost, čl.8. Zakona o porezu na promet nekretnina (piše da je na snazi od 1.1.2019.) kaže da se pri stjecanju nekretnine ugovorom o DU porez umanjuje za 5% za svaku godinu trajanja uzdržavanja, od trenutka potpisivanja ugovora (1997.), dakle porezna obveza je došla na nulu.. Zvao sam poreznu i rekli su da ako nema poreza u ovom slučaju, onda ih niti ne interesira ni ti je li netko prijavio ili nije samu poreznu obavezu (makar je nula). U redu, to je moguća opcija, ali upravitelj ne želi pokretati ništa, već tvrdi da se ništa ne može dok se ne odluče sami upisati... Probat ću to i zah
  8. Zahvaljujem na odgovoru i što se baviš bar nekakvom mogučnošću da se ovo prekine, jer svugdje je sve tako postavljeno da se vrti ukrug i ne možeš u ovakvom slučaju baš ništa. Naime, u zakonu je pokriveno i ovo s porezom, ako Ugovor o doživotnom traje više od 20 godina, stopa poreza koji se treba platiti je - 0%. Nastaje porezna obaveza koju treba prijaviti, ali kako je ona 0%, onda to Poreznu ne interesira i nema sankcija u slučaju da se nitko ne oglasi i to bar prijavi.... Zabilježba o ugovoru o DU postoji u zk, ali to služi ravno ničemu, osim da oni mogu dokazati vlasništvo, ali ne vrijed
  9. Nevjerojatno, može li se ovo ikako prekinuti i prisiliti vlasnika koji taj stan i koristi da upiše to vlasništvo s obzirom da neplaćanjem pričuve oštećuje nas? Ili zakonske odredbe i sudska praksa služe isključivo da bi oni nepošteni u svakom pogledu bezbrižno nastavili sa svojim poslovima? Dakle, meni ne smije smetati niti je moj problem što mi tuđi ljudi prolaze dvorištem kako se sjete i smještaju neuračunljivog bivšeg narkomana ispod mene pa ga slušam kako se svađa sam sa sobom ili pajdašima te mi razbija po okućnici.. Tada nisu tuđi, ali kad isti ti ljudi namjerno ne upisuju vlasništ
  10. Poštovani, zanima me vaše mišljenje o sljedećoj situaciji. Naime, suvlasnici koji su prije dvije godine, nakon smrti bivšeg vlasnika bez nasljednika, po ugovoru o doživotnom uzdržavanju stekli vlasništvo nad stanom u našoj zgradi/kući i koriste ga, no izbjegavaju upis vlasništva u zk. Slijedom toga, pošto im to zakon omogućava (jer "nisu suvlasnici"), ne trebaju plaćati pričuvu sve dok se ne odluče upisati (nikad), a mi nemamo niti jedan mehanizam kojim bismo to mogli naplatiti ili ih natjerati na upis. Stoga me zanima, pošto se kod apsolutno svakog pokušaja ispravljanja ovog stanja i bil
  11. Možete li mi savjetovati koje su mogućnosti za povrat dvostruko plaćene grobne naknade, nameta koji je odlukom Gradskog vijeća bio na snazi posljednjih godina i obuhvatio je oko 70% svih korisnika grobnih mjesta, dakle, one kojima su posljednjih godina isticali 30-godišnji zakupi te su bili prisiljeni platiti ponovnu naknadu za grobno mjesto pri produžavanju prava korištenja na neodređeno (što uopće ne naplaćuje niti jedno od ostalih groblja u Hrvatskoj, samo korisnici groblja u jednome gradu)? U međuvremenu je konačno ukinut taj namet, stoga me zanima na koji način bi se s obzirom na to moglo
  12. Pozdrav, ovo još i dalje stoji. S obzirom da davatelj uzdržavanja ne odgovara za dugove preminulog (pričuva), pretpostavljam da ćemo kao suvlasnici ostati bez svih potraživanja za pričuvu izdanih na ime preminule osobe unazad dvije godine pa sve do budućeg trenutka kad se upiše stvarni novi vlasnik te da nema načina da se to naplati (super -.-) Zanima me može li se bar pokrenuti ovrha temeljem založnog prava na nekretnini za jedno drugo potraživanje (navedeno gore), bez utvrđivanja vlasnika i navođenja dužnika? Odnosno, kao dužnik se ne može navesti preminula osoba, je li to točno (osim k
  13. Pozdrav, zanima me prebacuju li se pokrenute ovrhe protiv suvlasnika zbog neplaćanja pričuve i na novu tvrtku, prilikom promjene upravitelja? Što se prilikom promjene upravitelja događa s naknadno neplaćenom pričuvom, za koju upravitelj dosad nije pokrenuo ovrhe?
  14. Mislite li da bi u ovom slučaju ovrha bila osnovana, kako bi se to moglo uopće osporiti/dokazati? Ovaj drugi dio me i muči, zabilježba je na samoj nekretnini, neovisno o u međuvremenu preminuloj vlasnici, stoga pretpostavljam da tu nije slučaj gdje sve može pasti jer "davatelj uzdržavanja ne preuzima dugove" ili da se može vječno ne upisivati na stan, kad se zna da ga treba naslijediti (i koristi ga). Treba li prvo prisiliti davatelja uzdržavanja da se upiše na stan ili samo aktivirati ovrhu?
  15. Molio bih još jednu potvrdu kako ne postoji način da u gornjem navedenom ovršnom postupku dužnik izbjegne plaćanje samog postupka ovrhe. Zatim, može li se nekretnina poslati na dražbu i bez utvrđivanja nasljednika? (Preminuli vlasnik nema nasljednika, nekretnina treba pripasti davatelju uzdržavanja koji se namjerno ne upisuje). Hoće li dužnik moći onda u nekom trenutku obustaviti proces podmirenjem duga (i prethodnim upisom vlasnistva, pretpostavljam)? Pretpostavljam da u svakom slučaju podmiruje trošak ovrhe. U slučaju dugova za pričuvu otprije smrti tog vlasnika, Upravitelj zgrade
×
×
  • Napravi novi...