Jump to content

sheshirdzhija

Korisnik
  • Broj objava

    26
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je sheshirdzhija objavio

  1. Debilizam je da to ne ide preko porezne već rekla-kazala radnik-poslodavac-porezna. Kad već porezna ima te podatke! Nije debilizam da poslodavac štiti svoje interese.
  2. Uistinu, zakon o obveznom osiguranju čl.21 st.5 kaže da poslodavac može umanjenje uplate doprinosa ostvariti na temelju ili izjave ili podataka iz porezne. Apsolutni je imbecilizam da uopće postoji opcija te izjave.
  3. Hvala Dobro jasno mi je da da mora obavijestiti da se ima ugovor i radi negdje još. Ali da li se mora reći za koga, ukoliko je ugovorom o radu samo propisano da se ne smije raditi za firme iz iste sfere? Također, što sa tim da traži da kažemo bruto primanja tamo?
  4. Dobili smo izjavu koju moramo popuniti i ispuniti. Ako netko ima neki drugi dohodak i ugovor o radu, treba ispuniti sa kime ima ugovor i kolika su bruto primanja. Poziva se, sada nemam pred sobom, na zakon o obveznom osiguranju ili tako nešto. Ne bi me iznenadilo, ali uistinu zvuči blesavo da poslodavac može imati uvid za koga još radim, a pogotovo koliko zarađujem.
  5. Ti opisuješ da ti je teško, ja sam dao primjer da je nemoguće. Nisu sve bolesti takve da možeš se šlajsati po gradu i skupljati i raznositi papire, nemaju svi doktorice da šalju doznaje whatsappom, a netko u ovoj državi ima i malu djecu pa nemaju koga baš poslati da se šlajsa za njih. Inače sada mi je još apsurdnija situacija. Naime sada moramo donijeti gotove doznake prvi dan po povratku na posao. Što ne bi inače bio problem da ne postoje djeca. Tako da sada ako ostanem skrbiti za bolesno dijete, a pedijatrica taj dan radi popodnevnu smjenu, a moja doktorica prvu, nema fizičke šanse da ikako mogu donijeti doznaku. Kaže poslodavac da ostanemo duže na bolovanju onda, a to što će doktorica slagati i napisati na tu doznaku ga ne zanima. Inače mene je samo zanimalo sa pravne strane kako stoji. Žalopojke poslodavaca me ni najmanje ne interesiraju. Osim ako je pošten i susretljiv, onda ću i ja biti takav. Ali generalno ako od radnika tražiš nemoguće ili ilegalne stvari da bi tebi bilo lakše, onda ne.
  6. Ali ako napravim to riskiram sukob sa poslodavcem nakon kojega je jasno tko ga je prijavio i baj baj. Imamo službeni dopis sa uputama što i kako. To dakle nije temelj za prijavu? Znači mrtvo slovo na papiru. Ili se zamjeriti poslodavcu, ili šutiti.
  7. Ma jasno. Hoću reći, i bez da znam zakon razmišljao sam da ne bi imalo smisla to što poslodavac tvrdi. Može li se kako anonimno prijaviti a da se nešto poduzme?
  8. Tako sam i ja do sada razmišljao, ali nije da se mene pita. Osim da nekome prijavim.
  9. Poslodavac je uveo pravilo (putem službenog emaila) da ubuduće ne smijemo doći na posao ukoliko odmah prvi dan nakon zaključenja bolovanje nismo dostavili doznake. Sad, glavni problem je u tome što meni doznake izdaje moja doktorica, a pedijatrica daje ispričnice djeci na temelju kojih ja dobijem doznake kada zbog bolesti djece ne mogu na posao. One ne rade u isto vrijeme. Npr ponedjeljak je doktorica od djece popodne, a moja je ujutro. Dakle fizički je nemoguće da ja dobijem doznaku za sebe, jer doktorica ne radi. Riješenje koje je poslodavac dao je da ostanemo dulje na bolovanju. Dakle doveden sam u situaciju da moram doktore moliti da lažu i pišu mi lažne doznake. Prvo pedijatrica, da napiše dužu ispričnicu za dijete, a onda moja koja mi na temelju te lažne ispričnice daje doznake. Poslodavac tvrdi da on to mora jer ako mu dođe inspekcija, a netko je na radnom mjestu i nije dostavio doznake, podložan je velikom riziku. Nikada do sada nitko u firmi nije čuo da je inspekcija tog tipa bila. A u zakonu o zdravstvenom osiguranju se samo spominje rok od 3 dana za dostaviti potvrdu da je bolovanje otvoreno. Može li mi netko objasniti što se tu događa? Da li je moguće da je poslodavac TEHNIČKI u pravu ovo za inspekciju (makar se u praksi to ne kažnjava)? Ako da, kako se inače riješavaju slučajevi da se radniku brani dolazak na posao i prisiljava na lažiranje bolovanja (time u smanjenu plaću)?
  10. Hvala Saznao sam konkretno da se to financira iz FAR fonda/zaklade. Riječ je o građevinskom sektoru. Nije klasična prijevremena mirovina, već je ugovoreno kao, kko vidim, kolektivni ugovor za tu i neke druge industrijske sektore. Bit će da treba kontaktirati FAR i vidjeti kako je to oporezovano, kad ai koliko.
  11. Ali taj ugovor o dvostrukom oporezivanju kaže da ako je osoba rezident u hr, da se porez mora plaćati u hr, a ako je plaćen u ch (mislim stopa 5%) može se tražiti povrat. To i je bio savjet prvotni savjet, da se do redovne starosne penzije ne mora plaćati u hr. Kome se uopće mogu obratiti za pravni savjet prije posjeta poreznoj? Tražim porezne savjetnike ali nitko koga sam kontaktirao ne radi na savjetovanju građanima, sve je za firme.
  12. Riječ je o prijevremenoj mirovini koja se isplaćuje 60-65 godine koja je financirana posebnim izdvajanjima na plaći. Na nekim stranicama za povratnike, nor ovdje: https://moja-domovina.net/2017/12/29/oporezivanje-prijevremenih-mirovina-iz-svicarske-po-povratku-domovinu/?amp Kaže da se prijevremena mirovina oporezuje kao normalna. Sad je jedino pitanje sto se smatra pod "prijevremena mirovina".
  13. Osoba je u statusu prijevremene mirovine Švicarske Konfederacije. Osoba se vratila u Republiku Hrvatsku i tu je prijavljena. U CH je opunomoćen porezni savjetnik da dio sredstava koji mjesečno sjedaju na račun prijevremene mirovine šalje na račun osobe. O plaćanju poreza nije ništa rekao i savjetovao. Dakle nije riječ o redovnoj ili starosnoj mirovini, nego prijevremenoj. Koliko vidim, ona se tretira isto kao normalna mirovina i uređena je ugovorom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Na stranu da je osoba trebala kao što je normalno se osim na policiji prijaviti i u poreznu. Na stranu i blaga olakotna okolnost da se osoba vratila točno u trenutku proglašenja pandemije kada su sve državne službe sve odgađale. Situacije je takva kakva je. Ono što me zanima je koje su pravne posljedice i potencijalne kazne ako se osoba sada prijavi u poreznoj sa namjerom plaćanja zaostalog poreza? 1) kako se računaju zatezne kamate? 2) kolika može biti novčana kazna? 3) da li prijeti zatvorska kazna? Zamolio bih ako ikako može bez osuđivanja, uvjeren sam da nije bilo namjere, već skup lijenosti, nesnalaženja i hrpe loših rekla-kazala savjeta od ljudi koji su vjerojatno mislili da pomažu. Cilj mi je samo pomoći nekome da riješi problem u kojem se našao.
  14. Svaka čast svakome koga je korona nešto naučila. Evo kod nas, 3 godine smo radili ili samo od kuće, ili većinom od kuće. Sad kad sam ozlijeđen ali mogu raditi od kuće, na svoju inicijativu, a imam pravo razvući bolovanje, odjednom je to sigurnosni rizik i ne podržava se. Ne krivim poslodavca, nego državu. Nije nikakav zakonski okvir donesen, nikakve beneficije ponuđene, nikakva prava regulirana. A 3 godine smo imali mogućnost skupljati iskustvo, razgovarati svi međusobno i neke stvari ozakoniti i urediti. Nikad države od ove prčije. Sve dobro što nam se desilo je slučajno i usprkos vlasti, a nikako zahvaljujući. Tako i ovo. Ako sistem ima i ako sistem funkcionira, a funkcionira, što se ne bi dao i/ili uvjetovao pristup svim poslodavcima i da se riješimo komplikacija. Ili u najmanju ruku, da se može preko egrađani, za nas koji se znamo koristiti internetom. Ima digitalni potpis, pošalji, pa nek si printa tko god hoće.
  15. Pa da ali to je sve u suprotnosti. Zato sam i postavio upit, da budem sam na čistom. Ali očito nitko ne zna. Doktorica kaže jedno. Direktor drugo. Ti kažeš doktor NE SMIJE dati prije zadnjeg dana, ovi mi govore MORA prije zadnjeg dana. Ovi me upućuju na zakon o radu, drugi na zakon o zdravstvenom osiguranju. A nigdje ni riječi o tome u zakonima.
  16. Eto, kod mene je panika ako do 26-og ne dostavim, a do kraja mjeseca sam na bolovanju. Nije doktorica ništa spomenula da se ne smije.
  17. Nigdje u navedenim člancima se ne spominje to što sam ja pitao. Samo kaže u 38/3 da se: Ne spominje se niti kada niti tko niti u kojem roku niti u kojem obliku treba to dostaviti. Na stranicama HZZO-a stoji: Kod mene je situacija specifična jer iz nekog samo njima poznatog razloga plaća ne ide kasnije u mjesecu, kao u skoro svakoj drugoj firmi, nego prvi radni da. Da je plaća 15-og, ostaje 2 tjedna za dostaviti sve, nema problema. Ali ovako je sve na knap ako je bolest bila krajem mjeseca. Samo zato što je nešto bilo oduvijek, ne znači da mora biti zauvijek, niti da je trenutno najbolje riješenje za obje strane. Oduvijek su se morali i biljezi kupovati za raznorazne dokumente.
  18. Hvala na smjernici, ali koji članak? Nigdje ne vidim da se spominje.
  19. Nisam pitao tko ih može podignuti nego do kada i u kojem obliku sam ih zakonski dužan dostaviti. Nigdje u zakonu o radu se to ne spominje da sam uspio vidjeti. Tražio sam "doznake", i druge pojmove, i listao sam. Možda sam propustio. Spominje se samo ta inicijalna potvrda o nesposobnosti za rad (otvorena, bez završnog datuma). Tvoja pretpostavka je da ja imam nekoga tko je nezaposlen, ima auto, ima vremena i novaca za gorivo vozikati se 50+km da bi dostavili papire koje poslodavac može sam bez problema za svojim stolom nabaviti.
  20. Koje su obveze zaposlenika spram dostavljanja doznaka za bolovanje poslodavcu? Do kojeg datuma se moraju dostaviti, i u kojem obliku? Moj liječnik opće prakse radi drugu smjenu samo četvrtkom. Znači imam jedan dan u tjednu u kojem mogu otići po doznake za bolovanje Kako je isplata plaća prvi radni dan u mjesecu, što najčešće bude baš i prvi dan u mjesecu, to nekada može značiti da prvi četvrtak u kojem mogu otići po doznake pada poslije tog dana. Doktorica tvrdi, a to sam čuo i od nekih drugih firmi, da se sve drži online i da poslodavci i/ili računovodstva u svakom trenutku mogu uzeti doznake iz sistema. Moj poslodavac kaže da ne. Međutim sve to na stranu, koje su zapravo stvarne obveze zaposlenika po tom pitanju? Liječničku povrdu o privremenoj nesposobnosti za rad mi je jasno. To sam našao u zakonu o radu. Ali doznake se nigdje ne spominju. Koja su izuzeća? Što ako sam pao u komu, ili ležim u bolnici? Što ako nemam nikoga tko bi u moje ime išao liječniku po te papire pa ih teglio poslodavcu?
  21. Hvala Kakve veze imaju interni akti? U interne akte mogu staviti i milijun kuna? Mislim nije mi sporno da u slučaju da moram ću platiti. Ne mogu profitirati nikako da se inatim, a nije neki iznos. Samo me zanima sa pravne strane kako stoji, jer firma se konstantno poziva na zakon i legalnost. Jer eto ukinuli su nam biometriju jer eto nije po zakonu, jer ne mogu garantirati sigurnost. Sva druga radnička prava se isto uvijek pozivaju na zakon. Naravno uvijek tumače na štetu radnik, ali jbg. Npr, za darivanje krvi, neće dati dan godišnjeg da se koristi kada želiš, već mora biti samo taj dan. Itd..
  22. Zbog GDPR-a (a zapravo nevoljkosti ulaganja u sistem koji bi garantirao sigurnost biometrijskih podataka), firma A je odlučila radnicima uvesti praćenje dolazaka i odlazaka sa posla preko RFID kartica. To je ujedno jedini ponuđeni način. Da li firma A ima pravo u slučaju gubitka kartice naplatiti od zaposlenika istu? Te dodatno, ako da, da li smije naplatiti cijenu drukčiju nego je stvarna vrijednost te kartice (u ovom slučaju desetke puta veća)?
  23. Hvala. Oba bankara su ista razina, a očitovanje sa više instance nismo dobili iako sam ga po savjetovanju bankine službe za korisnike eksplicitno tražio od bankara na predmetu, uz objašnjenje da je to politika banke. Drugi bankar nije na predmetu, već je samo dobio opis situacije. Dakle preko telefonske službe za korisnike ne mogu dobiti informaciju. Preko osobnog bankara ne mogu doći do očitovanja od više instance. Bit će da moram razgovarati sa barem 7 njih, pa onda ako neka strana dobije >=4 glasa, šanse su veće da je tako. Cijeli problem je dakle u tome da ja kao kupac ne mogu dobiti nedvosmislen i ujednačen odgovor oko presudne stvari. A problem je "lako riješiv" tako da sa prodavateljem nekretnine napravim novi ugovor gdje ću biti naveden samo ja. To nema apsolutno nikakvog logičkog smisla, osim ako je ražlika u tome ako ja ne budem ispunjavao otplaćivanje ili me zatepe tramvaj. U slučaju ako sam na ugovoru samo ja, ili da smo i ja i žena navedeni, da li postoji razlika kako bi banka postupala u slučaju npr moje tragične i preuranjene smrti. Na to pitanje također ne mogu dobiti odgovor od banke.
  24. Hvala Na koje pitanje mislite, imao sam ih nekoliko? Naime, dobio sam oprečne informacije od dva različita bankara.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija