Jump to content

mihoshiro

Korisnik
  • Broj objava

    4
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. u svakom slučaju osoba koju ste opunomoćili će snositi odgovornost. najvjerojatnije je da će kupac ili tražiti naknadu štete koja će ako bude pokrenut sudski postupak biti utvrđena. Ili će se sve vratiti u prijašnje stanje,( to sve ovisi o onome prije navedenom;znao ili morao znati) a vaš opunomoćenik bi zbog takvog samovoljnog postupanja suprotnog jasnim odredbama ugovora trebao izgubiti to svoje svojstvo. Ako je stvar još "svježa" najbolje je da pokušate prvo sporazumno riješiti stvar, a zatim ako ne uspijete tada vam je jedina opcija sudska parnica.Tužba bi vam u svakom slučaju trebala uspjeti. Rokovi u obveznim odnosima su nešto kraći od onih u stvarno-pravnim odnosima (iako dovoljno dugi), pa bi bilo najbolje da počmete s time što prije. Jasno, konzultirajte malo i zakon o obveznim odnosima.
  2. po mome mišljenju bi...dapače, mislim da sama opunomoćena osoba može biti tužena pred sudom,tj. od tog opunomoćenika bi se mogla tražiti naknada štete, ukoliko nije upoznao vas koji ste ga opunomoćili i kupca sa cjenom koja je bila jasno utvrđena. Ugovor što ga neka osoba sklopi kao punomoćnik u ime drugoga bez njegova ovlaštenja obvezuje neovlašteno zastupanog samo ako on ugovor naknadno odobri! Ako vi to niste učinili onda vas to ne obvezuje. Strana (dakle osoba koja je kupila) može zahtijevati od neovlašteno zastupanog (vas) da se u primjerenom roku izjasni da li ugovor odobrava. Ako neovlašteno zastupani (vi) ni u ostavljenom roku ugovor ne odobri, smatra se da ugovor nije ni sklopljen. U tom slučaju osoba koja je kupila može od vašeg opunomoćenika tražiti naknadu štete, ako u trenutku zaključenja ugovora nije znala niti je morala znati da ta osoba nije imala ovlaštenje za sklapanje ugovora, tj. da je prekoračila svoje ovlasti. Jasno, ako je ta osoba bila svjesna dogovorene cjene u vašem ugovoru o punomoći, mora ili nadoplatiti ili odustati od svega, a vi mu jasno morate vratiti novac.
  3. ovako...pošten ili barem pošten posjednik ti se odnosi na to da li je taj koji obrađuje tvoju zemlju: 1.znao ili morao znati da mu pripada pravo na posjed- s obzirom da imaš uredne papire koje si naslijedio, on je prije nego je okupirao tvoju zemlju mogao znati tj. mogao je lako provjeriti tko je upisan kao vlasnik u zemljišnoj knjizi 2. stekao taj posjed na valjanoj pravnoj osnovi- da li mu je netko dao nekakvo odobrenje (vlasnik, jasno) da se koristi tom zemljom, ili je potpisan nekakav ugovor koji mu daje pravo da se koristi tom zemljom, plodouživa je, koristi...no i takav ugovor ne može biti osnova da stekne pravo vlasništva dosjelošću U svakom slučaju,(činjenično stanje mi nije potpuno poznato, ali taj tvoj posjednik nikako ne bi mogao steći pravo vlasništva dosjelošću, dapače, po onome što je napisano više mi sliči na vicioznog posjednika (protuzakonitog,samovlasnog)ili eventualno nekoga tko se služi tvojom zemljom u nekakvoj otklonjivoj zabludi....dapače, čak bi mogao i tražiti nekakvu naknadu za sve te godine što se koristio tvojom zemljom (jasno-osim ako mu zemlja nije bila prethodno dana u najam ili na korištenje ili si ti ili tvoja obitelj dopuštala da se koristiu tvojom zemljom) sada,prva stvar je da odeš u zemljišnoknjižni odjel i na općinski sud i podigneš tužbu sa zahtjevom da ovaj prizna tvoje pravo vlasništva(ako ga osporava)ili da se prestane služiti (plodouživati) tvojom zemljom. Ako je zemlja uredno registrirana, što kako čujem jest, tada ne bi trebalo biti problema da ti tužba uspije. Ukratko, uredni papiri su ti dokaz svega, i prije nego išta pokreneš obvezno otiđi u zemljišno-knjižni odjel i nađi nekog zakonskog zastupnika tj. odvjetnika ili nekog tko ima iskustva s time- za svaki slučaj ako se pokaže prekomplicirano(uzmi u obzir da ti ove savjete daje obični student prava bez rada u praksi i da neće 100% pomoći ako budeš na sudu, a i parnice se znadu razvući... ). Možda tu ima još nekih caka tipa služnosti...ali pogledaj još malo kompletan zakon, i stavi nešto na forum pa ako budem mogao pomoći pomoći ću. Jasno, ako se možeš izvan suda nagoditi s tim ljudima probaj prvo to...ako ne, podigni tužbu.
  4. pogledaj zakon o vlasništvu NN 91/96, posjed i vlasništvo. Rokovi dosjelosti za stjecanje nekretnina su dosta dugi...a kako ovaj vjerojatno nije kvalifivcirani posjednik rokovi mu se podvostručuju. po glavi mi se vrte brojke od 20 i 40 godina (zato pogledaj zakon)...ako se koristi duže od 40 godina, što nije vjerojatno , mogao bi dosjelošću steći pravo vlasništva....ako nije tako, uvijek ga možeš izbaciti sa vlasničkom tužbom jer ona ne zastarjeva. čak i da su ti prošli rokovi sa tom tužbom možeš uspjeti ako ti taj posjednik ne istakne prigovor da je protekao rok. najbitnije je da vidiš zakonske rokove u zakonu o vlasništvu i utvrdiš otprilike vrijeme kada se on počeo služiti tvojom zemljom.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija