Jump to content

ima2

Korisnik
  • Broj objava

    99
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je ima2 objavio

  1. Pokojna osoba ima jednu nekretninu u Bosni i Hercegovoni.

    Da li se u rješenju o ostavinskoj  pri dogovornoj, sporarzumnoj  podjeli imovine između nasljednika  ( budući da se mi kao nasljednici dogovaramo oko podjele SVE imovine u kompletu, i one u RH i Bih), da li se u rješenje može navesti i tko dobiva tu jednu nekretninu u Bih, da se zna tko šta dobiva i pod kojim uvjetom . Znači , netko dobiva nekretninu u RH,a zbog toga druga osoba dobiva nekretninu u BIH!

    Da li će tako navedena podjela  imati obvezujuću snagu za sud /JB u Bih ( netko je spominjao ranije neki sporazum između RH i Bih u vezi dokumentacije , ovjera isl.) ili ne ?

    Ako ne, onda bi tako navedena  podjela u rješenju  kod JB U RH  imala recimo  SAMO moralnu obvezu da jedan od nasljednika KOJI JE DOBIO NEŠTO U RH, zauzvrat u budućem postupku ostavinske u Bih prepusti u cijelosti  tu drugu  nekretninu u Bih drugoj osobi, jer je  prvi nasljednik dobio nešto drugo u RH,a po sporazumu drugi nasljednik dobiva zauzvrat drugu nekretninu u BiH? 

    To ne bi bilo pravno obvezujuće kod podjele na ostavinskoj u Bih, jel tako ? Ako event. drugi nasljkednik ne prihvati tu ranije navedenu podjelu u rješenju u RH, onda bi nasljednici u slučaju nedogovora u ostavinskoj u BIH dobili na jednake dijelove,  po zakonu ( ako su 4 nasljednika, svatko po zakonu dobiva  po 1/4)

    I

  2. bio sam na 1. ročištu kod bilježnice

    uvažena je izjave o odricanju jednog nasljednika bez poziva na broj ostavinske

    JBilježnica mi spominjala da pokojna osoba ima račun u jednoj banci, račun u HZMO i HZZO.

    Bilo sve nekako brzo i pričali smo  dosta o dokumentaciji za dokazivanje vlasništva, šta treba donjeti od originala sa katastra i gruntovnice.

    1)U svemu tome zaboravio ju pitati šta se može nasljediti iz HZZO-a ?? Tu se samo uplaćuje  osnovno i dopunsko osiguranje ( 70kn /mjsečno) i ne vidim zašto se to navodi u registrima koje provjerava bilježnik kao nasljedstvo?? Šta se tu ev. može nasljediti??

    Nisam pitao ni za  HZMO-a? ovo drugo je mirovinsko osiguranje...mislim da je pokojna osoba otišla umirovinu  prije 2002. i da nije bila uključena u 2. mirovinski stup osiguranja- onaj u koji tvrtka uplaćuje 5 % mirovine  za drugi stup. 

    2)Ako je tako onda se iz HZMO-a nema šta nasljediti ili ima? 

    DA je bilo nekih uplata u 2. mirov.stup onda bi se to nasljeđivalo, jel tako? Ali uplate u 2. MS je počelo negdje 2002. godine, a u mirovinu je pokojna osoba otišla 2001.g.

     

  3. jOŠ PITANJE:

    Ako se jedan nasljednik odrekao  svega iza pokojnog ovjerenom izjavom kod bilježnika poslije smrti ostavitelja, ali se u izjavi ne spominje JB kod koga se vodi ostavina, te bez broja predmeta  jer je dana 10 dana prije obavijesti od strane bilježnika za ostavinu, da li takva izjava o odricanju vrijedi?

    Ili se  može jedino dati nakon otvaranja ost.postupka sa navođenjem ostavinskog broja predmeta?

    Po meni vrijedi jer je ovjerena i dana poslije smrti ostavitelja , ali tko zna u vezi našeg birokratizma , formalizma i ne znam čega?

  4. Dana 12. 09. 2022. u 7:10, Vesna83 je napisao:

    Otac umro prije 6 mjeseci, živio i umro u BiH. Majka, ja, sestra i brat smo u Hrvatskoj, jedna sestra je u BiH. Pošto je od smrti oca prošlo već 6mj, sa suda su zvali sestru koja živi u BiH da se predmet mora riješavati tj. kuća. Ja se želim odreći prava odlučivanja i svega vezanoga za to, znači ne želim imati ništa s tim, što god se brat i sestre dogovore slažem se. Da li moram napravit izjavu kod javnog bilježnika i da li ona vrijedi u BiH? Znači ne želim uopće ništa s tim imati. Oni neka se dogovaraju kako god. 

    Nitko nije odgovorio  na upit da li ovjerena izjava o odricanju  imovine u BiH a dana kod JB u Hrvatskoj vrijedi u Bih?

    Po meni vrijedi , amerikanac je može dati u americi, australac u australiji itd...ali nisam siguran.Zna li netko sa sigurnošću da se ne mora dati izjava o odricanju pred notarom u Bih?

  5. Poštovani,

     

    imam jako brzo  ročište za ostavinsku, u roku 3 dana.

    Na dopisu piše da za dokaze vlasništva treba  donjeti  originalne dokumente, ne starije od 6 mjeseci isl.

    Zvao sam JB  ,javio se  njen djelatnik i rekao mi ( ako sam ga dobro shvatio!?) na moj upit da li mogu skinuti sa internet E-stranice gruntovnice ( uređena zemlja...) i katastra ( Katastar.hr) vlasničke listove i posjedovni list, da  mogu donjeti ZKizvatke i posjedovni   list isprintane sa e-gruntovnice i e-katastra, da bilježnici imaj spojene servere sa  tim ustanovama te da oni mogu dalje printati i naći službene verzije dokumenata ( vlasnički list, posjedovni list isl.).

    Mada na dopisu piše da treba donjeti originale - izvornike dokumenata.

    1)Zanima ma da li mogu donjeti samo  te neslužbene dokumenta sa e-gruntovnice i e-katastra, a  da onda JB napravi daljnje provjere  na toj njihovoj aplikaciji za nekretnine ako mu je nešto sumnjiivo ili treba verifikaciju mojih neslužbenih kopija  izvadaka i posj.lista?

    2) pokojna ostaviteljica je prije preko 10 godina kupila jedan komad zemlje od velike čestice prodavatelja   prodavatalja ( samo dio, nije napravljena službena dioba i parcelacijski elaborat, isto nije provedeno u katastru i zk odjelu).

    Ja sam u posjedu samo kopije ugovora! Ne možemo naći original. Molio bih podatak da li se kupoprodajni ugovor može dobiti iz Gruntovnice ako je mama davala prijedlog za upis, ili ako nije, kako se može doći do originala  ugovora ?( da li iz porezne ispostave  jer je porez na promet  na kupnju plaćen). Ja ne znam točnu godinu kada je kupljeno i kada je plaćen porez na promet...da li u poreznoj mogu bez problema naći taj ugovor po Oibu, imenu kupca isl, bez da znaju točnu godinu kada je ugovor njima priložen i plaćen porez?

    3)da li  je uobičajeno i normalno da JB  vodi ostavinsku u  više ročišta  bez ikakvih posebnih naplata i penala  (zbog donošenje naknadene dokumentacije, dokaza o vlasništvu  isl.), te da li se provjera svih računa ,štednih uloga pokojnika provjerava  za sve banke ( JER NE ZNAM GDJE JE POKOJNI SVE IMAO RAČUNE, štedne uloge isl,)preko FINE  POSEBNO NAPLAĆUJE I KOLIKO cca kn?

    Ako se svako naknadno ročište ili odgoda ročišta  naplaćuje  da li znate cca koliko kuna po novom ročištu ili po odgođenom ročištu?

    hvala svima

     

     

  6. Hvala vam puno na odgovorima...vidjeti ću sa sestrom da li je išlau MU i dala podatke o svim nasljednicima!

    Ja to nisam znao niti sam je na to uputio.

    Bez tog odlaska direktno u MU,  očito matični ured ne dobiva od nikoga po "službenoj dužnosti"  podatak o smrti...ili ako ga i dobije, očito oni ne pozivaju  rodbinu da se dopuni prijava smrti sa podacima o nasljednicima ,radi daljnjeg slanja popunjenog formulara sa svim podacima u Ostavinski općinski sud.

  7. Hvala na odgovorima! Znači nije normalno da već 10 mj. nije nitko dobio nikakav dopis od JB/ Suda?

    Zanima me posebice ovo:

    navodite ako su svi nasljednici navedeni kod prijave smrti u matični ured...kako nisam bio prisutan kod smrti u tom gradu ,to je u žalosti radio suprug moje sestre. Koliko se sjećam iz priče on je nešto ispunjavao mrtvozorniku kod preuzimanja tijela i oni su rekli da će dalje sve oni voditi...ne znam da li mrtvozornik dalje obvezno šalje to matičnom uredu , odnosno moguće da matični ured nije imao ispunjenje sve podatke o svim nasljednicima, ili matica uopće nije dobila izvještaj od mrtvozornikaili ? vidjeti ću sa to sa šogorom, ali moguće  da oni nisu naknadno išli u matični ured, ako im ovi nisu posebno naglasili!...možda MU nema podatke o smrti pokojnog, pa tako ni o nasljednicima?

    Vjerujem kada JB  dobije od suda da riješava ostavinsku raspravu da  se može dogoditi da nema za sva 4 nasljednika sve podatke- OIB , ažurne adresa , ako treba rodne listove itd...da li onda JB može zatražiti od nasljednika koji su iz tog  grada/koji tu žive i pri ruci su  , da ostali  nasljednici dostave bilježniku  te podatke ( oib, generalije, adrese isl.)  emailom ili poštom, bez dolaska iz udaljenog grada ili druge države  samo za davanje tih osnovnih podataka , ili da sami ti nasljednici iz tog grada ako imaju te početneo potrebne podatke daju te inicijalno potrebne podatke.Znači, zanima me sam početak tog procesa, ne znam sve do pripremnog ročišta ili tu negdje , da li svi nasljednici moraju biti prisutni ili ne ( za davanje tih početnih podataka ) i/ili  da li se trebaju svi  nasljednici pred javnim bilježnikom potpisati na neki formular za početak procesa  ili ne  trebaju?

    Znači zanima me taj početak postupka da li svi moraju biti pred očima JB ili se neki podaci/ formulari  ili početni potpisi mogu poslati poštom ili emailom.Kada bude  zakazano pravo ročište (ili ročište kada će se donjeti konačno  rješenje JB )  tu ćemo naravno biti svi prisutni da čujemo šta je JB utvrdio i našao u vezi cijele ostavinske mase. posebice u vezi svih štednih računa, mogućih vrijednosnica, dionica koje ste spomenuli da samo on može tražiti i dobiti ( znači i dionice JB dobiva bezpogovora od SDA ili ustanove koja to vodi). To konačno ročište  nije sporno za dolazak, zanima me samo ovaj početni dio oko prikupljanja podataka o nasljednicima i ev. potrebnim potpisaima od SVIH  nasljednika ( i onih koji su daleko ili čak u drugoj državi!) na početku postupka.

     

  8. Otac mi je umro prije 10 mjeseci. 

    Čitao sam ranije  na sličnoj temi:

    gdje se kaže da matični ured po službenoj dužnosti dostvalja smrtovnicu nadležnom sudu koji pokreće postupak, koji u pravilu postupak dodjeljuje JB kao povjeriku suda.

    Nitko nam do sada nije poslao poziv isl. ni nakon 10 mjeseci od smrti ostavitelja?  Ni sud, ni javni bilježnik, ni ev. matični ured ako im je trebao ev. neki podatak?

    1)Zanima me je li to  ok , prosjek za hrvatske prilike i da se strpimo i dalje samo čekamo poziv ili je došlo do neke greške u nizu od ta tri  tijala, ustanove pa zato nije do kraja došlo do JB?

    2) Kada Općinski sud po služ.dužnosti  povjeri nekom javnom bilježniku ostavinski postupak šta JB sve radi: da li nasljednicima koji su u različitim gradovima šalje neke obavijesti ,zatim  formulare da svaki nasljednik ih ispuni i dostvi  JB , uz ev. neke dokumente vezano za imovinu umrlog ili rodne listove za dokazivanje srodstva itd , ili sve nasljednike ( DVOJE IH ŽIVI 400km dalje od mjesta- suda  nasljeđivanja)  poziva da se isti dan pojave kod JB  na nekoj  usmneoj raspravi ( pripremnom ročištu ili čemu već)

    Mogu li neki nasljednici koji žive dosta udaljeno od mjesta suda-JB , ako im ev. ne odgovara za dolazak ( ne mogu doći baš taj dan, ne mogu dobiti slobodan dan, GO isl) baš  taj zakazani dan kod JB za prvo ročište ,  mogu li tražiti da im JB emailom pošalje obrasce potrebne za to  prvo ( pripremno) ročište, da ga ispune i vrate mu ga poštom ili emailom?

    Ili se i samo prvotno prikupljanje podataka: generalija o nasljednicima, podaci o nekretninama, pokretninama  ostavitelja  itd  mora odvijati uživo, oči u oči  baš SVIH Nasljednika i J.Biljažnika?

    Može li za taj " prvi sastanak" te osnovne podatke dati  nasljednik koji živi u mjestu  suda/ j.bilježnika? A onda kada JB prikupi sve podatke o ostavinskoj masi i donese rješenje da ostali nasljednici dođu na drugo/ završno ročište i daju svoje konačne izjave, ev. potpise na neki dokument isl?

    3) na koji način se dobivaju podaci o štednji u raznim bankama iz RH od nasljednika...nasljednik je bio senilan duže vrijeme i nije znao reći prije smrti ili nije ni pitan gdje sve ima otvorene račune, štetnju , novčane  depozite!...

    da li JB preko FINE i svih banaka u RH  traži  službene odgovore od FINE/ banaka gdje sve  pokojnik ima otvorene račune , štetdnju, depozite?, tE ONDA OD NJIH DOBIJE ODGOVORE SA KONKRETNIM IZNOSIMA KOLIKI SU DEPOZITI, ŠTEDNJA ILI STANJE NA TEKUĆEM RAČUNU UMRLOG KOD SVIH BANAKA U RH? Da  li je sustav uvezan za cijelu Hrvatsku ili samo na banke u općini/ gradu stanovanja ( ne bi  po meni trebalo biti).  Ili taj podatak  moraju sami nasljednici istraživati ? Ako da, na koji način najlakše?Ja npr. znam samo gdje je imao tekući račun za primanje mirovine

     

     

     

     

  9. Spitfire,

    Hvala Vam puno  na pojašnjenjima!

    Znači, ako se ne budem žalio ( a neću jer nema smisla bacati 250kn za žalbu koja neće proći), nakon proteka 15 dana , Gruntovnica će ubrzo izbrisati zabilježbu odbijenog prijedloga upisa predbilježbe prava vlasništva, i na zk ulošku neće biti nikakvog traga da je na dijelu te čestice netko kupio određeni dio čestice /ili da je  netko tražio upis  suvlasništva na dijelu čestice!

    Da li postoji neki drugi prijedlog , zahtjev ka Gruntovnici da se stavi neka zabilježba da postoji ranija kupnja na dijelu čestice ( zbog osiguranja od 2x prodaje)?

    Ima li neki drugi način  osim zahtjeva za upis vlasništva/ predbilježbe upisa vlasništva  koji mi neće proći iz ranije navedenih razloga, da se  napravi (na neki način) osiguranje od dvostruke prodaje?

    Ako će odgovor biti da nema nekog drugog prijedloga/zahtjeva ka Gruntovnici radi obrane od dvostruke prodaje , šta da radim sa ovim što zasada imam?

    Da li da tražim od punomoćnika ako je još živ/ili nasljednika  prodavatelja da sastavimo novi ugovor ( anex ugovora isl.) u kojem će biti izraženo da je prodano 700/ 1450 dijelova gornje čestice sa točnim opisom gdje se nalazi kupljeni dio (  međe i sve što treba navesti) i da se kupcu bez ikakvih daljnjih pitanja dopušta da svoje suvlasništvo temeljem osnovnog i dopusnskog ugovora upiše u zk.

  10. Hvala na odgovoru.

    Knjižni prednik s kojim je potpisan ugovor o kupnji je  upisan u gruntovnici kao vlasnik cijele parcele , tako da je prijedlog  u kojem je on protivnik formalno valjan.

    Znači,ako dobro shvaćam vaš upis,  da je u kupoprodajnom ugovoru bio izražen razlomak, idelani dio  kupljenog dijela ( npr 47/100  je udio zemlje koji se prodaje/ kupuje u odnosu na cijelu parcelu ) , iako nemam  parcelacijski elaborat i /ili event. i diobeni ugovor sa prodavateljem ili njegovim punomoćnikom , bilo bi zadovoljeno da upišem predbilježbu prava vlasništva.

    Spominjete i izričitu izjavu onoga čije se pravo ograničava...da li se to radi o TABULARNOJ ispravi koju sam spominjao u upisu?

    Ako je , znači za predbilježbu prava vlasništva  bi bila nužna i tabularna isprava  prodavataelja? Bez nje , ne bi bio dovoljan idealno dio iztažen u ugovoru ili?

  11. Molim pravni savjet. Otac mi je prije 24 godine na moje ime  kupio dio zemljišne parcele. Postoji ovjereni kupoprodajni ugovor o kupnji dijela čestice (  izražen samo u kvadratima, bez precizne skice i bez geod.elaborata sa točnim nacrtom kupljenog dijela,samo je  djelomično opisano u ugovoru  šta se kupuje, nije skroz jasno opisano za sve  4 strane svijeta , gdje bi bile međe!, samo kvadratura kupljenog dijela). Zemlja je kupljena od punomoćnika iz RH jer su formalni vlasnici u SAD-u , vjerojatno sada nisu živi, već tada su bile starije osobe.

    Sa  jednim susjedom ( od 4 susjedna međaša) se ne možemo dogovoriti oko točnih međa prema njima , taj susjed već odprije kupnje uzurpirao dio istočne međe  ( on to uživa preko 20 godina), otac se nije htio svađati jer smo došli zadnji itd. Nisam ni ja NIŠTA radio oko toga, nego smo slobodno uživali preko 24 godne taj kupljeni dio.Posebice jer ni u katastru nije  upisan kao posjednik , jer nije urađena dioba čestice/ geod. elaborat.

    Ja se sada pokušavam dogovoriti na miran način , još ne pokrećem parnicu jer nisam formalno uknjižen , niti katastarski ucrtan, niti imam diobeni ugovor , nitk verificiran geodetski elaborat o diobi čestice.

    Okolo se počelo u zadnje vrijeme dosta graditi ,prodaju se parcele , te da zaštitim da ne dođe do ev. dvostruke  kupoprodaje tog dijela kupljene čestice, sam proučio  zk institute zabilježbe , predbilježbe i zaključio da treba podnjeti predbilježbu  upisa prava vlasništva. Isti sam podnjeo temeljem ugovora u kojem piše da je isplaćena kp cijena ( ne znam da li je trebalo biti i posebno urađena i dobivene tabularna isprava, i za  slučaj da u ugovoru piše da je  prodajna cijena isplaćena?!) ,  i specijalne ponomoći za prodaju zamlje ( koju je dobio opunomoćenik za prodaju od suvlasnika iz AMerike). U katastru se kao posjednici zemlje još vode RANIJI ( FORMALNI) muž i žena iz SAD-a , a tako i u gruntovnici. 

    Od ZK odjela-gruntovnice sam dobio odbijenicu  sa pozivima na čl. 45 , čl. 59 st.1, i čl. 36 st.1  Zakona o zemljišnim knjigama : kaže se : suvlasništvo se upisuje po UDJELIMA koji se određuju s obzirom na cjelinu , a izražavaju se razlomkom , a nedostatak u prijedlogu ili prilogu se ne može popraviti nekom ispravom sastavljenom nakon podnošenja prijedloga za upis, odnosno radnjom poduzetom nakon podnošenja prijedloga za upis... ( ne spominje se da nemam tabularnu ispravu ako možda i ona treba , geodetski elaborat o cijepanju čestice , ili ev. ako je potreban i ugovor o diobi sa suvlasnicima koje nemam)

    U ZK ulošku u vlastovnici  je upisana ZABILJEŽBA odbijenog prijedloga.

    Zanima me da li je odbijenica ok, odnosno da li se mogla učiniti  baš tražena predbilježba , ne upis  vlasništva! ( JA SAM  BAŠ ZATO PODNJEO PREDBILJEŽBU A NE UPIS  PRAVA VLASNIŠTVA , jer sam znao da nemam sve POTREBNE elemente za upis vlasništva)  jer postoji ovjeren ugovor sa točnim podacima  o zemljištu, parceli i kvadraturi  i prava koji se ustupa -vlasništvo ( što traži čl 59 st.1 ZOZK), U SMISLU DA SE KAŽE DA JE KUPLJENO 700 M2  od ukupnih 1300m2  parcele  kč.broj 777 k.o, xy NA JOŠ NEUTVRĐENOM TOČNOM DIJELU  UKUPNE PARCELE, a da će se upis prava vlasništva  izvršiti kada se NAKNADNO  napravi geodetski elaborat o cijepanju čestice, eventualno diobeni ugovor ili neki drugi elaborat/ ugovor itd  koji bi   naknadno opravdao  činjenicu kupnje točnog udijela  i pozicije kupljenog zemljišta.

    Kako mi je sada najpotrebnije da  se zaštitim  od ev. dvostruke prodajueod ranijih vlasnika odnosno njihovih punomoćnika ( ili  NJIHOVE djece  jer su ovi stari vlasnici vj.umrli!) molim tko zna da mi odgovori:

    1)koliko vremena će maksim. stajati u zk ukošku napomena o odbijenom prijedlogu predbilježbe za upis vlasništva ( jer dok se ona vidi na zk izvatku opet neki ev. kupac ima spoznaju da postoji  novi vlasnik koji nije još formalno upisan, pa i to pruža neku zaštitu da odbija moguće  kupce!).Negdje sam čitao za slične stvari da se zabilježbe brišu nakon 2 godine?Da li je zakonski tako regulirano, i ako je , da li zbog sporosti i zatrpanosti poslom naših grunt. odjela ,ipak u praksi te zabilježbe ostaju puno duže upisane , bez brisanja zabilježbe nakon 2 ili koliko već propisanih godina?

    2)za koje slučajeve u praksi  se u biti  traži predbilježba upisa , a ne  upisa  prava vlasništva ( ako ne i za ovaj moj slučaj kada nije izvršen geodetski elaborat - cijepanje čestice, a sve drugo što se tiče točne oznake zemljišta i prava koje se  otuđuje postoji, te u ugovoru stoji da je isplaćana kupopr.cijena  )...koji su to slučajevi koji se naknadno moraju priložiti ,dostaviti sudu da bi se postigao naknadni  upis prava vlasništva, a odmah priznala predbilježba prava vlasništva

    3) da li postoji još neki pravni , zemljišnoknjižni institut čime  bi se ev. budućim kupcima dalo do znanja da je dio čestice već kupljen da ne dođe do dvostruke prodaje( od strane npr. nasljednika koji mene uopće ni ne poznaju niti su imali pravni posao s nama nego opunomoćenik "amerikanaca") ...mislim da zabilježba kupnje ne spada pod to( kupljeno je oko pola, ali ima još oko 700 m2 koji  nisu prodani i koje mi ne uživamo/posjedujemo i nije ništa od strane nas ograđeno na južnom dijelu parcele na koju se nastavlja neprodani dio!, sjeverni dio međe  je omeđen putom , istočni zidom susjeda, a zapadni  je relativno određen  mekom međom vrta koji obrađuje zapadni susjed koji je dijelom ušao u našu parcelu-ti nema tvrde ograde,nego obrađeni vrt koji je kakti načelno granica njegove i naše parcele)

    4)ako je u ugovoru o kupoprodaji  700m2 na dijelu predmetne čestice napisano da je prodavatalj u cijelosti promio  k/p cijenu, da li i pored toga treba imati tabularnu ispravu za valjan upis prava vlasništva ili upis predbilježbe prava vlasništva? I to mi ako treba predstavlja problem ako budem morao dobiti napismneo tabularku,  jer nisam siguran da li je opunomoćenik  amerikanaca iz 1996 još  uopće  živi, a niti neznam ni približno  tko su nasljednici formalnih vlasnika, gdje žive i kako do niih doći!

    5) da li će za cijapanje /diobu čestice biti dovoljan samo geodetski elaborat mjernika koji će nam  svakako trebati svakako za daljni upis vlasništva( geod. parcelacija zemljišta  isl.) ili će trebati naknadno raditi i  Ugovor o diobi čestice sa nasljednicima ili opunomoćenikom s kojim smo sklapali ugovor ako je on još živ? I to onda još dodatno komplicira stvari.

     

    hvala unaprijed svima koji nešto znaju i odgovore na barem dio pitanja

     

     

     

     

     

     

     

  12. Nitko ništa da preporuči?

    Dobro, upisaću sve podatke iz posjedovnog  lista koji precizno opixuje nekretninu ( kući, dvorište, adresu , kvadraturu), a iza toga dodati da je  vezano za gruntovnicu relevantna   K.Č.  ....upisana u  Z.k . uložak, .....  , a za K.O.  ....

    Od viška sigurno neće biti pogrešno :)

     

    Zanima me ovo..AJDE BAREM NA OVO ODGOVORITE ,pliz:

    da li darovnim ugovorom  se može  bez problema izvršiti promjena posjednika ( korisnika zemlje i kuće) sa  majke na sina u katastru?

    Ona je 1/1  zavedena kao  posjednica...ovim ugovorom bi trebalo da se  obdarenik  bez problema upiše kao novi posjednik.

    Za gruntovnicu PRETPOSTAVLJAM ne bude išlo tako lako, jer  darovateljica još formalno nije upisana u ZK

  13. Nema nijednog odgovora?

    Dobro , zanemarite pitanje pod 2 ,jer to možda samo znaju samo referenti iz uprave za graditeljstvo i legalizaciju( ja sam otprije Ministarstvu gradnje poslao upit u vezi toga, ali nisu mi još odgovorili?, možda mi odgovore), dajte samo prvo, u vezi forme ugovora , da pomognem sastaviti ugovor

    Da li treba spominjati  podatke iz gruntovnice  gdje izvanknjižni vlasnik nije  uopće upisan ( možda treba jer u vezi vlasništva je relevantna gruntovnica,ne katastar,  pa po tome bi onda trebali  biti zkč podaci iz gruntovnice) , ili je dovoljno da se  u darovnici  upišu podaci samo iz posjedovnog lista ?

    Molim pomoć da ug.o darovanju bude sa svim bitnim elementima  i da bude podoban za daljnje postupke u katastru i  upravnom postupku legalizacije kuće.

  14. U postupku legalizacije koliko sa vidio mahom se koriste katastaske kč čestice, ne gruntovne zkč?

    Da li to implicira da njima za promjenu nositelja zahtjeva legalizacije bespravno sagrađene nekretnine neće biti nužno bitno da dobiju podatke o formalnom/upisanom posjedniku / vlasniku.

    Pa da će im za prenos zahtjeva na novog nositelja ( daroprimca nekretnine) biti dovoljan  ugovor o darovanju ovjeren kod JB,i dokaz da je podnesen zahtjev u katastru za promjenom posjednika ( ne navodim i gruntovnicu jer ta majka  sama nije upisana kao vlasnica u gruntovnici)?

    Znači, da se neće morati čekati i sam upis,uknjižba novog posjednika u posjed.list, nego je dovoljno da je podnesen zahtjev za upis?

    Pitam to radi brzine, skraćivanja roka,jer ako se oduži rok upisa u operate,  može se dogoditi da referent prije toga donese rješenje o naknadi za legalizaciju,te da time bude onemogućen prijenos nositelja zahtjeva na  daroprimca na vrijeme.

     

    što se tiče 1.pitanja, možda sam odužio pa pitam skraćeno:da li u opisu nekretnine treba spominjati gruntovne podatke (zkč, zk uložak nekretnine u kojem se ne nalazi upisana ajka koja želi drovati nekretninu), ili je dovoljno za valjanost upisati samokatastarske podatke iz posjedovnog lista, ili je najbolje navesti i jedne i druge ( od viška ne može biti štete)

  15. Poštovani znalci,

    molim pomoć oko ugovora o daovanju zemlje i nelegalizirane kuće koja je upisana u katastru,posjedovnom listu,ali nije u ZK.

    Mama bi darovala sinu zemlju i nelegaliziranu kuću na zemlji,gledao sam dva primjerka ugovora ( nije isti slučaj pa zato da razjasnimo da ne bude greške prije ovjere kod JB) gdje se na početku ugovora navodi kao nužan dio ugovora zkč i zk.uložak.

    Budući da ova zemlja i kuća nisu uknjižene u gruntovnici, zanima me da li treba navoditi i relevantne podatke iz gruntovnice ( zk uložak i zkč, mada se mama -darovateljica ne nalazi upisana,ali se zna u vezi koje zkč i zk uloška se odnsoi zemlja i kuća) ili je dovoljno navesti samo podatke iz katastra, znači katast.česticu, posjedovni list i posjednika?

    U zk ulošku ima napomena  u C -tertovnici da je ta xy mama odbijena u zahtjevu za uknjižbu vlasništva, spominje se njeno ime.

    Znači, da li da bi darovni ugovor bio valjan treba navesti gruntovne podatke,ili se mogu navesti samo podaci iz posjedovnog lista?

    ILI JE NAJBOLJE NAVESTI I JEDNE I DRUGE, posebice ove druge/KATASTARSKE, jer je u posjedovnom listu darovateljica navedena kao posjednica 1/1, odnono smo iz  kat.operata se vidi jasno da ona ima veze sa tom zemljom i tom kućicom ( koja je nelegalizirana).

    2.pitanje:

    Buduća darovateljica te zemlje i kuće na  sina, vodi postupak legalizacije te kuće u postupku od 2013.g pred nadležnim upr.tijelom.

    Ona bi htjela da nositelj zahtjeva postane njen sin, na kojaga će ubro darovati tu zemlju i kuću.

    Zanima me da li promjena nositelja zahtjeva sa majke na sina u postupku legalizacije nelegalizirane kuće može ići tek kada se u katastru formalno uknjiži darovani sin kao novi posjednik u katastru , ili se promjena titulara , nositelja zahtjeva legalizacije može provesti samim prilaganjem  darovnog ugovora ovjerenog kod bilježnika, i potvrdom da je u katastru podnesen zahtjev za promjenom posjednika.

    Izbrisao sam u pitanju spominjanje upisa vlasništva u gruntovnici jer darovani sin samim darovnim ugovorom sigruno nebi  bio upisan u ZK kao vlasnik,jer i mama  kao prednik nije bila upisana-odbijen joj je prijedlog prije 8 godina.

    E , budući da imamo onda samo mogućnost promjene u katastar,operatu, ne i gruntovnici ( znači formalno u budućnosti imamo samo promjenu posjednika,ne i ZK vlasnika) zanima me da li je to dovoljno da bud pravni temelj/pr.osnov da se promjeni kao podnositelj legalizacije  sa mame na sina?

    Ona nije formalni vlasnik, ona je upisani posjednik u katastru.Da li je  referntu u postupku legalizacije dovoljno da se vidi da je novi posjednik po darovnici sin, pa je time i novi izvanknjižni vlasnik, ili on nije  samim time postao izvanknjižni vlasnik, pa to  nebi bilo dovoljno da se tretira kao novi  vlasnik( pa bio i izvanknjižni) i da postane novi podnositelj zahtjeva.

    Bitno je radi brzine prenosa nositelja zahtjeva, da li se čeka konačno i formalno u operatima stjecanje posjeda /izvanknj.vlasništva ili je dovoljno da se vidi  ovjreni ugovor o darovanju, te da je podnesen zahtjev u katastru za stjecanje posjeda,ili event.podnesen i zahtjev za stjecanje vlasništva u gruntovnici ( mada mi je o malo iluzorno i nelogično,jer ni mma sama nije bila formalni, zk vlasnik upisan u zk uložak!

    Ukoliko sam malo zakomplicirao sa ovim 2,pitanjem slobodno podpitajte, jer se darovanje i radi radi ovog 2.pitanja!

    HVALA!

     

  16. Naveo sam neke slučajeve ranije kada bi...evo . npr:netko ti razbije ogradu u subotu, da ne čekaš procjenitelja od osiguranja do ponedeljka , utorka ti prisiliš štetnika-osiguranika da ti plati hitni popravak štete jer će ti pobjeći životinje iz dvorišta, ili može doći do otuđenja nečeg vrijednog iz dvorišta ....ili ti netko ošteti neki dio kuće kad ne radi osiguranje  i pada jako kiša, snjeg isl. i da ne dođe do povećanja opsega štete , ti radiš hitan popravak/sanaciju i da to plati  štetnik itd

    Moj poznanik je imao slučaj...vozio je svoj kamion i udario je u rampu od nekog prodajnog shop centra...oni mu nisu dali izaći dok ne plati štetu iako je spominjao svoje osiguranje?

    U stvari nije im dao keš, nego su mu skinuli sa ž.računa, međusobno prebili međusobna potraživanja!

     

    Mister-X : kako tumačiš odredbu  čl. 234  st. 4 ZOO-a , koju sam ranije naveo?

    Da li po tebi ova odredba može pokrivati i obvezno autoosiguranje ili se odnosi na neko drugo osiguranje (koje?)?

    U njoj se kaže da osiguranik ima pravo regresa...ako ima pravo regresa , to znači da može platiti inicijalno štetu

    Ali na netu nisam našao nijedan primjer takvog slučaja ??

    Pa ni odbijenice...nema ni suprotnog slučaja koji bi dokazivao da ne smije platiti mimo osiguranja i tražiti od osigurarelja regres?

    Čudno da nema nikakvog pravog mišljenja, odluke ili sudske presude u vezi takvih slučajeva??Moralo ih je biti od 1977 do danas

  17. Ima li u ZOO -u, ZOOP-u , propisima o osigiuranjima i osig. kućama ijedna odredbe koja  eksplicite ili implicite  zabranjuje  osiguraniku ( počinitelju štete ) da plati direktno štetu  oštećeniku , zaobilazeći osiguratelja?

    Ili odredba koja ukazuje da  osiguranik-počinitelj štete može inicijalno  sam platiti štetu?

    Ja  je ne nalazim?

    Dosta sam proguglao o tome i nema  ničega takvoga...kao da do sada nitko od 1991. ili 1977 . nije direktno platio štetu umjesto osiguratelja, pa onda tražio regres-povrat novca od osiguratelja...ne nalazim  ništa takvo...jako čudno da na netu nema ništa od toga??

    Opet s druge strane, čudno je da netko tko ima osiguranje za odgovornost prema trećima ( autoodgovornost, obvezno osiguranje  )  da je spreman plaćati štetu oštećeniku, a ne angažirati svoje osiguranje??

    Mogu li ovi koji  su platili direktno štetu umjesto osiguranja, pojasniti zašto su oni platili štetu,  a nisu angažirali svoje osiguranje za plaćanje štete?

  18. Jako mi je sporno to razmišljanje da  osigurana osoba ( osiguranik) ne može  inicijalno  nikada platiti štetu oštećeniku , pa se onda regresirati od osiguratelja??

    Ima sigurno nekih situacija kada oštećenici  NA NEKI NAČIN tjeraju počinitelja  ( KOJI JE NAJČEŠĆE LAIK, AMETER) štete da im plati  štetu ( zbog brzine - potrebna jako brza sanacija  , ne žele čekati dolazak  procjenitelja od osiguratelja isl.) . 

    Evo jedne odredbe  iz ZOO-a u vezi zastare kod ugovora o osiguranju , koja implicira da  osiguranik ( počinitelj štete )  ima pravo tražiti regres od  osiguravajuće kuće  ako je sam platio štetu oštećeniku!

    Članak 234. ZOO

    Rokovi zastare kod ugovora o osiguranju


    (4) Kad u slučaju osiguranja od odgovornosti trećega, oštećena osoba zahtijeva naknadu od osiguranika ili je dobije od njega, zastara osiguranikova zahtjeva prema osiguratelju počinje od dana kad je oštećena osoba tražila sudskim putem naknadu od osiguranika, odnosno kad joj je osiguranik naknadio štetu. 

    (5) Neposredni zahtjev treće oštećene osobe prema osiguratelju zastarijeva za isto vrijeme za koje zastarijeva njegov zahtjev prema osiguraniku odgovornom za štetu. 

     Da li se iz ovoga  jasno vidi da oštećenik može  naplatiti štetu ili od  osiguranika( počinitelja štete ) ili  od osiguranja, pa time i osiguranik ima pravo regresa od osig.kuće ako je  umjesto nje platio štetu?

    Jasno je da 99 % ljudi naplaćuje štetu od osiguravatelja ( osig. kuće) jer su financijski jača strana od  običnih ljudi -počinitelja , ali sigurno ima  nekih situacija da  netko naplati štetu direktno od  osiguranog počinitelja štete ( osiguranika).

  19. Opet sam pročitao sve naše upise, POGOTOVO zadnje upise...pričao sam i s odvjetnikom koji mi je rekao moguće varijante redosljede postupaka,ali je predložio slijedeći.

    Većina vas pravnika, stručnjaka koji ste više pisali na ovoj temi naglasila da se uknjižiti realni dio čestice koji se izdvaja , parcelira ( dijeli) iz velike čestice, da se uknjižiti u gruntovnici može samo čestica koja ima novi identitet, novi katastarski broj! ( gruntovnici se prilaže PRIJAVNI list iz katastra , a koji se dobije po potvrđivanju parcelacijskog elaborata!)

    Mislim da mi je slijedeća varijanta najsigurnija, najregularnija- najuobičajenija po proceduri ,pa možda i najbrža:

     

    -ovlašteni geodet šalje obavijesti suvlasnicima čestice koja se dijeli i susjedima -međašima da će xy datuma i sata doći na određivanje međa, krajnjih točaka kupljneog dijela zemlje.

    - dolazim ja i geometar xy dana na zemlju i vršimo određivanje međa...naravno uz susjede i suvlasnike koji se odazovu pozivu ( recimo da moj brat kao drugi suvlasnik neće doći radi udaljenosti i obveza oko male djece...valjda je dovoljno da bude jedan od suvlasnika prisutan...ako nije , može li brat dati pismeno odobrenje geodeti da se on slaže da ga ja i njega "zastupam" u određivanju međa od strane geometra...ili ako to nije dovoljno, da onda kod bilježnika dadne ovjerenu izjavu da ga JA ZASTUPAM u postupku određivanja međa od strane geometra na terenu?)

    -prisutni suvlasnici i susjedi daju svoje mišljenje na zapisnik geodete o određivanju međa ( vjerujem da mnogi pozvani neće doći, tako da vjerujem da neće biti prigovora na međaše)

    -geodet po povratku u Zagreb radi parcelacijski elaborat koji ja odnosim u katastar u Dalmaciju na potvrdu...ako netko dadne prigovor , o valjanosti prigovora može odlučiti lokalni katast. referent i/ ili se može obavijestiti i nadležni inspektor za katastar da on da svoje mišljenje)

    -katastar u roku mjesec/ najkasnije dva mjeseca donosi potvrdu parcelac. elaborata i potvrđuje prijavni list za gruntovnicu...dobivamo novi broj čestice, kupljeni realni dio dobiva identitet ( novi broj) koji je nužno potreban za knjiženje u gruntovnici

     

    - kad je potvrđen parcelacijski el. i dobiven prijavni list s brojem čestice, sada podnosim tužbu za utvrđenje vlasništva i uknjižbu (upis) u gruntovnicu

    Pišem MALO DRUGAČIJU TUŽBU ( od ranije sastavljene gdje smo spominjali dužnost trpljenja parcelacije, izdvajanje dijela kupljene zemlje iz velike parcele od strane formalnih , knjižnih suvlasnika itd)

    Podnosim tužbu na utvrđenje vlasništva ( dosjelošću i kupoprodajnim ugovorom sa stvarnim vlasnikom), te na pravo uknjižbe u ZK odjelu ( gruntovnici)...u ovoj tužbi poslije postupka parcelacije u katastru, već imam podatak o novom broju moje čestice , tako da već u tužbi navodim taj novi broj čestice za koji se traži utvrđenje vlasništva!

    Mislim da je ovo uobičajeniji, češći postupak pred općinskim sudom koji se vodi kod utvrđenja vlasništva na dijelu kupljene čestice...tako da sudac/sutkinja neće sigurno imati nikakvih nedoumica i prijepora...ako joj dosjelost ne bude sporna ( a ne bi trebala jer je MP bio jedini posjednik od 1997 .( dobrano preko 10 godina- bio je kvalificirani posjednik),a ako se gleda čestica prije cijepanja na 5 čestica bio je posjednik od 1987.godine!! ( preko 29 godina...čak i ako je bio samo pošteni ,a ne kvalif. posjednik, onda i tada imamo preko 20 godina potrebitog samostalnog posjeda)

    - MISLIMO da je bolje ići prvo sa parcelacijom i dobivanjem prijavnog lista ( pogotovo jer taj postupak potvrde u katastru traje 30 , maks. 60 dana!), pa da onda poslije toga podnosim tužbu na utvrđenje vlasništva ( i uknjižbu vlasništva) u kojoj ćemo već imati nesporan identitet čestice, te nećemo morati u sudskom postupku angažirati stalnog sudskog vještaka mjerničke struke da on vrši mjerenja i određivanje međa!!)

     

    Da li se slažete da je ovaj redosljed uobičajeniji za ove slučajeve gdje se kupio samo dio čestice, recimo možda i bolji i sigurniji?

  20. Poštovani !

     

    U tužbi trebate napisati da ste stekli vlasništvo realnog dijela k.č. xy upisane u zk.ul u površini od 216 m 2 na ime idealnog dijela u k.č. xy u skladu sačl.46-47 ZV( time se pretpostavlja da je došlo do faktične diobe čestice

    pri kupoprodaji i predaji u posjed ).

     

    Tako da mislim nije potrebno da navađate razlomke idealnih djelova ,

     

    U tužbi navađate tuženike po rednom broju kako su upisani u ZK-izvatku .Ne navodite udjele .

     

    Realni dio k.č. je zakonski naziv i ne možete dodavati geometrijski.

    Dijelovi k.č. mogu biti idealni (to bi značilo da je tih 216 m2 razbacano po cijeloj površini k.č.)

    ,a realni dio znači da je tih 216 m2 na točno određenom mjestu u komadu to bi bilo laičko tumačenje ,zato treba navesti da se utvrđujete vlasnikom realnog dijela k.č. u površini od 216 m2.

     

    Kod raznih parcelacija iako pravilnik kaže da se obavještavaju suvlasnici i susjedi , to geometri čine na način da pozvone na vrata i kažu mi ćemo mjeriti radi parcelacije ,pa izmjere i sastave elaborat .

     

    Poštovani u prednjem postu prvu rečenicu zanemarite ,jer

    nije potrebno napisati udjele ,već samo metre .

     

    Pozdrav!

     

    Hvala Ude na ovim preciznim pojašnjenjima i uputama!

    Rekli ste u vezi izrade parcel.el:

    "Kod raznih parcelacija iako pravilnik kaže da se obavještavaju suvlasnici i susjedi , to geometri čine na način da pozvone na vrata i kažu mi ćemo mjeriti radi parcelacije ,pa izmjere i sastave elaborat "

     

    Moj geodeta koji dolje ne živi nego je iz Zg ( on je radio satelitsko snimanje sa najsuvremenijom opremom i ima sve relevantne međaše, koordinate isl. u svome elabotoratu za formiranje građevinske čestice ,prije 2 godine za obe čestice), on će ili morati izaći još jednom na teren u Dalmaciju, ili će susjedima morati preporučenom poštom poslati dokumentaciju vezano za parcel. el. , pa da se očituju da li daju suglasnot ili odbijaju prijedlog parcelacije.

     

    Ukoliko bi se on odlučio ipak još jednom izaći na teren prije izrade parcel.el. , da li je poželjno da geodet prije izlaska pismeno obavijesti susjede da će raditi izmjeru x.y. dana 2016., uviđaj na terenu...tako da ako netko ne bi bio taj dan kod kuće , da se ne može nitko pravdati nismo znali da će biti uviđaj na terenu taj dan...nego da se smatra da su svi uredno ( osim amera nn adrese) obavješteni kada će geodet raditi izmjeru i utvrđivanje međašnih točki na terenu i da su mogli dati svoje evv. sugestije , primjedbe pri izmjeri i stvaranju međnih točki na licu mjesta

    Ako on izlazi na teren- znači ne šalje poštom susjedima dokumente u vezi parcelacije za suglasnost, da li onda svi prisutni susjedi na terenu potpisuju relevantan obrazac obavijesti geodete u vezi parcelacije( daju ili ne daju svoju suglasnost odmah tada).

    Tako da ne mora sve to svima slati poštom i čekati protek od 15-30 dana.

  21. Poštovani !

     

    Vi trebate izvaditi iz gruntovnice vlasnički list svježi i povijesni izvadak ,jer se u povijesnom izvatku vidi tko je naslijedio pok.MP i na koga su udjeli upisani .

    U tužbi tužite sada upisane ,koji su nasljednici iz a MP :

     

    dokaz:

     

     

     

    rješenje o nasljeđivanju, povijesni izvadak,i novi izvadak iz zemljišne knjige .

     

    Kada ste kupovali 216 m2 i primili u posjed ,trebate ako su u u ZK-izvatku upisani udjeli napisati da ste kupili x/xy udjela od ukupno upisanih udjela xy/xy k.č. broj upisane u zk.ul što predstavlja realni dio u površini od 216 m2 ,primljenih u posjed temeljem usmenog dogovora s prodavateljem ,a u skladu sa čl. 46- 47 ZV, sve obilježeno u skici ovleštenog vještaka

    geodetske struke .

     

     

    Pozdrav!

     

    Hvala UDE puno , još jednom!:)

     

    Znači, ako cijela parcela ima 8000m2, ja trebam napisati da sam kupio 216/8000 od ukupno 8000/8000 ( zar treba pisati i ovaj drugi , cijeli udio??)

     

    U prvom konceptu tužbe sam napisao 216/ 8000 ( bez nastavka 8000/8000) ,ali sada nisam htio sugerirati da kupujem idealni samo dio, nego realni-geometrijski dio za koji se zna točan položaj na parceli...zato nisam stavljao udio ( a taj udio se spominjao u kupoprodajnom ugovoru)

    Osim toga , u međuvremenu su rađene dvije diobe čestice pa se mijenjala kvadratura na niže...nisam bio siguran da li onda i to moram sve naglašavati, pa da sve ne zamrsim išao sam bez udjela

    Dobro , nije nikakav problem , dodat ćemo i te udjele:)

     

    Recite mi, da li ja kao izvanknjižni suvlasnik-temeljem kupoprodajnog ugovora( valjda kao takav imam pravni interes), da li mogu u katastru tražiti 2 PRIJAVNA LISTA vezana za ove 2 diobe? ŠTA SE MOŽE VIDJETU U TIM PRIJAVNIM LISTOVIMA?

    KAKO BIH JA MOGAO U KATASTRU PROVJERITI DA LI JE ZA TE DVIJE DIOBE U 2012. I 2015 IŠLA OBAVIJEST ( I ŠTA SVE TREBA) AMERU NEPOZNATE ADRESE...SMIJEM LI JA REFERENTE U KATASTRU PITATI DA MI POKAŽU "UREDNO OBAVJEŠTAVANJE" AMERA NN ADRESE( koje naravno nije moglo biti obavljeno)

    DA VIDIM O ČEMU SE RADI...PA DA IH ONDA PITAM: HOĆE LI I ONDA MOJA DIOBA, TJ. PARCELACIJA BITI POTVRĐENA OD KATASTRA , MADA MOJ GEODETA NEĆE IMATI ADRESU AMERA ZA OBAVIJEST ( davanje suglasnosti)

    Ako poznate ovaj postupak, stvarno bih vas molio da mi pojasnite šta ja temeljem načela javnosti knjiga u katastru i gruntovnici mogu dobiti na kopiranje, a šta barem na uvid

    Ovo bi mi pomoglo u mome postupku POTVRDE PARCEL. ELABORATA geodete

    HVALA!

  22. hajde Ima2 se stavi u ulogu postupajućeg suca,što vidiš iz z.k.izvadka,da su taj i taj upisali pravo vlasništva temeljem rješenja o nasljeđivanju br.___,no dali iz toga možeš vidjeti koju osobu su nasljedili…

    U tom pogledu malo povedite računa jer vam sud tijekom postupka(u to budite sigurni)neće govoriti što trebate raditi i koje dokaze priložiti.

    Zamislite situaciju da izreka.presude glasi"odbija se kao neutemeljen tužbeni zahtjev koji glasi……………",a u obrazloženju presude stoji,"tužitelj tijekom postupka nije dokazao da su prvo i drugotuženi pravni sljednici umrlog_________",

    Ono što je bitno glede navedenog da takvu činjenicu nemogu priznati ni tuženi,budući da pravne činjenice nemogu biti predmet priznanja.

     

    Matrix,

     

    u predmetnom zk izvatku, baš se vidi, upisano je koga su nasljedili..."temeljem rješenja o nasljeđivanju OS u ----, POSL.BR O--/13 od x.y.2014. iza smrti PM-a ( Mate)..."

     

    Vi ste NAČELNO u pravu,HVALA VAM NA OPASCI DA JA MORAM DOKAZIVATI TVRDNJE I PAZITIM NA TO!HVALA PUNO NA TOME!:)

    ali u konkretnom slučaju mislim da ja ne trebam ići u Općinski sud i tražiti to OSTAVINSKO rješenje...vidi se iz ZKizvatka sa POVJESNIM PRIKAZOM tko je nasljeđen

    sudac može sam vidjeti iz povijesnog prikaza ZK izvatka KOJI BI JA PRILOŽIO, ako je jasno napisano?

    a u ovom slučaju je JASNO NAPISANO I VIDLJIVO...slažu se i udjeli...MP je prije smrti imao 6/10, a dva nasljednika imaju točno pola od toga, tj. 6/20

     

    EDIT:

    Temeljem načela javnosti zk i katastarskih knjiga i operata, šta ja mogu kopirati ili dobiti barem na uvid U KATASTRU glede 2 diobe u 2012. i 2015. na ovoj parceli?

    Možda je ova iz 2015. legalizacija?(možda i nije),ali dioba iz 2012. sigurno nije lagalizacija...mislim da se radi o KUPNJI dijela zemlje kao i kod mene!

    Tada bih mogao vidjeti kakav kako je prošla POTVRDA geodetskog elaborata bez uredne obavijesti prema ameru nn adrese?

    Pa da ih pitam hoće li tako proći i meni POTVRDA parcel. elaborata? Sistemom analogije!

  23. Evo koncepta tužbe, malo od Matrixa, malo od Udea....šta mislite , jel ovako dobro ( druga verzija bi bila bez trpljenja na parcelaciju -diobu čestice)

    HVALA MATRIXU I UDEU NA PRIJEDLOZIMA I SAVJETIMA!!:)

     

    OPĆINSKOM SUDU U ---Grad A

    Tužitelji:

    HAHA ,Zagreb,xxxxnnnn, OIB: 1234567877

    ZAHA, Zagreb, xxyyyy, OIB: 123458955

     

    Tuženici:

    NAPA, Grad A u RH,adresa cc, OIB. 123444455 kao nasljednik iza pokojnog prodavatelja MP

    (moja op:ostaviti ću ipak ovako neka bude sucu lakše uočljivo o čemu se radi- da su ta dvatuženika opći nasljednici iza pok.MP, te ne trebam davati poseban dokaz o nasljeđivanju jer ta činjenjica nasljeđivanja -rješenje O-xy /13 je vidljiva u vlastovnici ZK izvatka koji ću priložiti sudu)

    IMPA , Grad A u RH, adresa ccc, OIB: 123456789 kao nasljednik iza pokojnog prodavatelja MP

    MIPA, Grad A u RH ,adresa xx, nepoznatog Oiba

    MMPA, GRAD A U RH, XKKKK, OIB: 1235555

    MIBPA, Nepoznatog prebivališta i boravišta ( adrese) , nepoznatog Oiba

     

    Temeljem odredbi čl. 186 i 106 Zakona o parničnom postupku tužitelji naslovnom sudu podnose

     

    TUŽBU radi utvrđenja prava vlasništva i upisa u zemljišne knjige

     

    Mjesnu nadležnost Općinskog suda u Grad A za ovaj postupak tužitelji vide u čl.46 i 56. ZPP

     

    VPS: 11 000kn

     

    I. Tužitelji predlažu da se petotuženom MIBPA-u postavi skrbnik putem Centra za socijalnu skrb u osobi odvjetnika, s obzirom da se radi o odsutnoj osobi nepoznatog boravišta i prebivališta

     

    II. Tuženici dolaze upisani kao suvlasnici na nekretninama označenim kao k.č. br. 1769/1 upisanim u ZK Uložak 3503 , kat.općina ------- ( a što po novoj izmjeri odgovara k.č. broj 1346/1, upisana u posjedovni list br.716 )

     

    Dokaz: Uvid u zemljišnoknjižni izvadak koji se prilaže

    Izvod o identifikaciji parcele koji se prilaže

     

    III. Na temelju Ugovora o kupoprodaji nekretnine sklopljenog 11.8.2009. sa pokojnim MP iz Grad A , tužitelji su kupili 216m2 dijela k.č. br. 1769/1 upisane u ZKU br. 3503 kat.općina-----, te su odmah stupili u posjed kupljene nekretnine.

    Sve relevantne granice i međne lomne točke su položajno i dužinski precizno opisane u točki I. Ugovora o kupoprodaji nekretnine i internom skicom izmjere dijela čestice potpisanom od strane prodavatelja i kupaca .

    Zemljišnoknjižno upisani ( formalno upisani u zk ulošku) trećetuženi MIPA i četvrtotužena MMPA su u točki I. Ugovora o kupoprodaji izjavili da je prodavatelj MP u cijelosti vlasnik i posjednik predmetne nekretnine, te su suglasni da se kupci upišu kao vlasnici iste.

    Prodavatelj u točki II. Ugovora o kupoprodaji nekretnine kupcima jamči pravo služnosti prolaza i prelaza preko postojećeg puta od istočne granice svoje čestice prema zapadu do prodanog dijela u cijeloj njegovoj širini.

    Prodavatelj je dozvolio kupcima da dovedu priključak vode na kupljeni dio čestice, te mogućnost za dovod drugih infrastrukturnih vodova ako se ukaže potreba ( struja, telefon isl.)

     

    Dokaz: Ugovor o kupoprodaji nekretnine i relevantna interna skica kao sastavni dio ugovora

    -Predlaže se uviđaj na teren i izrada skice izmjere - vještačenje po vještaku sa spiska stalnih sudskih vještaka

     

    IV. Na opisanoj nekretnini prodavatelj MP ( sada pravni prednik nasljednika prvotuženika i drugotuženika) je bio isključivi zakoniti posjednik nekretnine iz točke III. , te je kao takav upisan u katastru nekretnina.

    Na opisanoj nekretnini ( kč. br. 1346/1 , k.o.-----, PL 716) prodavatelj MP je vršio faktičnu vlast izvršavajući sva vlasnička i posjedovna prava od 28.11.1997. do 10.08.2009.

    Na kč.br. 1346 ( relevantna čestica prednica prije cijepanja na 1346/1, te /2 , /3 , /4) MP je vršio faktičnu vlast ( KVALIFICIRANI POSJED) od 1987. godine, a u kojem vremenu mu to nitko od upisanih suvlasnika nije osporavao . Za isto razdoblje MP je i upisani posjednik u katastru.

    Iz svega navedenog , te temeljem čl. 159 i 160. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima prodavatelj MP je vlasništvo ove nekretnine stekao dosjelošću.

     

    Dokaz: Posjedovni list i povijesni izvadak iz katastra

    - Saslušanje parničnih stranaka -i očekivano priznanje tuženika

     

    V. Nakon zaključene kupoprodaje, prodavatelj MP je tužitelje uveo u posjed kupljenog dijela nekretnine , koji su zajednički omeđili na terenu prema ugovoru i skici koja čini sastavni dio ugovora, i ujedno je tom prilikom izvršena predaja kupljenog dijela nekretnine, a od tog trenutka tužitelji uspostavljaju faktičku vlast.

     

    VI. Tužitelji su predmetnu nekretninu stekli temeljem ugovora o kupoprodaji sa stvarnim vlasnikom , te dosjelošću u smislu odredbi čl. 160 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (u vrijeme potrebno za dosjelost, uračunava se i vrijeme prednika u kontinuitetu)

     

    VII. Kako tužitelji imaju pravni interes za podnošenje tužbe u svrhu sređivanja zemljišno-knjižnog stanja i uknjižbe u zemljišnoknjižnom odjelu Općinskog suda , to naslovnom sudu predlažu da nakon provedenog postupka, pa makar i u slučaju ogluhe donese slijedeću :

     

     

     

    PRESUDU

     

     

    (op. A-napisati ću presudu i za utvrđenje vlasništva i za trpljenje na parcelaciju…ako ne bude dobro ispraviti ćemo šta ne valja , ili ako se evv. ne odlučim za taj zahtjev lako ga izbacim)

     

     

    I. Utvrđuje se da su prvotužitelj HH iz Zagreba, adresexvvvv, Oib:------------- , te drugotužitelj

    ZH iz Zagreba, adrese, Oib:-------, na temelju dosjelosti i kupoprodajom stekli

    ( moj upit: da li da stavim : „U JEDNAKIM DIJELOVIMA“, jer mogao je biti i neki drugi omjer u kupnji - npr 2/3 spram 1/3 itd,a ne pola-pola- ili se to podrazumijeva ako se ne stavi, pa da ipak ne stavljamI?)

    pravo vlasništva na

    ( moja opaska-upit: da li da stavim na „REALNOM DIJELU „ jel to nesporno realni dio i da li IGRA ULOGU da naglašavam da je realni dio!?)

    dijelu nekretnine u sastavu k.č. br. 1769/1, upisanim u ZK uložak 3503, kat.općina------- ( a što po novoj izmjeri odgovara k.č. broj 1346/1, upisana u posjedovni list br. 716), i to u površini od 216m2 ,što je slikovno i mjerno označeno na skici lica mjesta izrađenoj od strane ovlaštenog sudskog vještaka mjerničke struke

     

    II. Shodno prije navedenom tuženici su dužni da trpe cijepanje k.č. 1769/1 upisane u ZK uložak 3503 k.o.-----, i izdvajanje dijela nekretnine označene na skici stalnog sudskog vještaka mjerničke struke, ukupne površine od 216m2 u novoformiranu katastarsku česticu ; sastavljanje prijavnog lista prema skici u spisu , te provedbu prijavnog lista i presude u zemljišne knjige.

     

    III. Obvezuju se tuženi da tužitelju nadoknade parnične troškove u roku 15 dana pod prijetnjom ovrhe

     

    Prilaže se potvrda o izvršenoj sudskoj pristojbi

     

    HA..H……

    ZA..H...

  24. Sentenca odluke:

    Da bi dio postojeće nekretnine dobio svojstvo pojedinačne nekretnine, odnosno zemljišne čestice, na kojoj se prema čl. 2 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima može stjecati pravo vlasništva, potrebno je da osoba koja tvrdi da je vlasnik tog dijela nekretnine, provede parcelaciju i sačini prijavni list koji će biti propisno ovjeren od strane nadležnog katastarskog ureda i nakon toga, u skladu s prijavnim listom, postavi zahtjev.

     

    OBRAZLOŽENJE...

     

    Mislim da ste mojeg ranijeg posta vidite šta je moj problem...da li će proći klasična parcelacija geodete i potvrda u katastru? ( imam amera nepoznate adrese...nije isključeno da netko od 4 suvlasnika počme nešto filozofirati i ne daju suglasnot na parcelac. elaborta jer je prodavatelj MP umro...otkud ja znam da li su mu djeca pošteni ljudi ili muljatori?)

     

    Mislim da i put da prvo idem s tužbom za utvrđ. vlas. dosjelošću, pa usvajajuća presuda Opć.suda...onda imam presudu da sam vlasnik na tom realnom dijelu -dosjelošću na tih 216m2 ( sudski vještak izlazi na teren i daje svoje vještvo sa preciznom skicom).

    Zatim čekam da katastar potvrdi parcel.elaborat geodete (OPET PITAM SVE: DA LI MI JE NAJBOLJE DA GEODET DAdne TAJ PARCELAC.ELAB. PARALELNO SA VOĐENJEM PARNICE PO TUŽBI, da se RANIJE, prije riješi u katastru parcelacija?...ili da čeka presudu suda ,pa tek onda parcelac.elab??)

     

    Ako katastar potvrdi parcelaciju, dobivam novi broj čestice- prijavni list ( nevezano za amera nepoznate adrese) i tom presudom Općin.suda gdje mi priznaju vlasništvo, idem u zemljišnik gdje mi na osnovu usvojene tužbe i potvrđenog parc.elaborata vrše klasičan upis, uknjižbu vlasništva na realnom dijelu od 216m2.

    Zašto , ne bih išao tim putem kako Ude preporučuje?

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija