Jump to content

Imperator

Korisnik
  • Broj objava

    148
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  • Osvojio dana

    2

Objave koje je Imperator objavio

  1. Nije državna firma već d.o.o. od JLS, nema bodovanja, upada se preko veza.

    Zamolba je za sada, stalni radnik traži zapošljavanje na drugu poziciju unutar firme, dok novi mladi sa jakom vezom želi da uleti. Zapravo tek slijedi zapošljavanje.

    Samo pitam koje se prijavljuje kršenje zakona o braniteljima? Kakav je postupak i rokovi?

  2. Dana 17. 01. 2023. u 13:48, mare68 je napisao:

    Radim kao prodavač. U ugovoru piše da imam pravo na dnevni ,tjedni i god.odmir. Dnevni koristim u hodu jer sam sama i jedem dok nema kupaca. Radim 6 dana u tjednu, odnosno  40 sati. Nakon radnog vremena izgubim oko 30 minuta zbog polaganja utrška u banku. To mi poslodavac ne ubraja u radno vrijeme kao ni trošak prijevoza do banke i natrag. Zanima me imam li pravo na nadoknadu od pola sata za marendu i pola sata zbog odlaska u banku. Odnosno da mi se piše da radim sat vremena duže dnevni.

    Hvala.

    Nisi dužna nositi lovu u banku, samo mu činiš uslugu, ako ti sve to smeta ostavi lovu u butizi.

    Ako ti da otkaz nemaš za čime žaliti, moje mišljenje.

    A možeš ga zbog otkaza tužiti i dobiti na sudu, bude li budala i priznao sve kako jest. Postoji mogućnost da ti ta tužba u budućnosti oteža pronalazak novog posla.

    Pamet u glavu

  3. Dana 17. 01. 2023. u 14:40, tulipanpann je napisao:

    Pozdrav,

    Želim naći drugi posao.Međutim bojim se da cu se dogovoriti sa drugim poslodavcem, dati otkaz i onda da me iz nekog razloga ne  prime odmah ili me uopće ne uzmu...ima svakakvih situacija..da li postoji mogućnost da ja potpisem ugovor sa novim poslodavcem i onda dadem otkaz starom?

    Ne postoji garancija.

    Na žalost, sustav radnog prava štiti poslodavce, ovo je jedan od primjera kad se radnik nalazi na tankom ledu.

    Zakon o radu definira najkraće trajanje otkaznih rokova, trebaš izračunati koliko još moraš odraditi. S novim poslodavcem te ništa ne priječi da odmah sutra potpišeš ugovor o radu u kojem se može navesti da s s radom započinje npr. 01.04.2023., ali takav ugovor bez problema novi poslodavac može otkazati bez ikakvih posljedica.

    U ovom slučaju treba biti hrabar i započeti s "razdruživanjem" kod sadašnjeg poslodavca, najbolje je započeti otvorenom komunikacijom da radi promjene osobnih životnih okolnosti želiš prestati raditi taj posao, izbjegavati kritiziranje i spominjanje novog posla ili poslodavca. Možda pomogne i "nehotična" greška na trenutnom poslu da se u poslodavcu počne rađati ideja o pronalaženju novog radnika

  4. Dana 17. 01. 2023. u 9:55, kjurisević je napisao:

    Pitanje .??

    Tri dana nisam išla raditi ,i očekujem otkaz ... Kako mogu provjeriti dali sam odjavljena s trenutnog posla, da se mogu prijaviti na drugi posao ...

    Koga nazvati HZZO ili?! 

    Poći u Fina-u i zatražiti lozinku za eGrađani, u mobitel instalirati aplikaciju mPretinac i pratiti poruke. Za odjavu i ponovnu prijavu instantno stigne poruka.

    Moguće je da je poslodavac u međuvremenu izvršio odjavu, treba poći na mirovinsko i zatražiti potvrdu o radnom pravnom statusu, kad teta pita u koju svrhu treba reći "radi ponovnog zaposlenja" jer je samo u tu svrhu izdavanje potvrde besplatno. Ili sa razinom 3/4 samostalno skinuti svoju potvrdu s interneta.

    A nazvati se može jedino gazdu

  5. Gazda te u svakom trenutku može najuriti.

    Bilo i ostalo.

    Ako se radi o izvanrednom otkazu gubiš plaću odmah, a ako se radi o redovitom otkazu ipak ti mora platiti plaću do kraja otkaznog roka ali ti mora dati neki akt da te oslobađa rada u tom razdoblju.

    Ako pak gazda da redovni otkaz bez oslobađanja od rada, otkazni rok se mora odraditi u cjelosti, odsustvo s posla može biti samo neiskorišteni godišnji odmor i 4 sata tjedno za pronalazak drugog posla.

    Ukoliko je radnik nešto sitno skrivio, poslodavac može skratiti otkazni rok za polovicu zakonskog ili kolektivnim ugovorom određenim.

    Ima dosta varijacija, najviše ovise o radnom stažu i starosti radnika.

    Kad radnik otkazuje ugovor o radu primjenjuje se otkazni rok iz zakona ili kolektivnog ugovora koji je veći, a ako ima osobit razlog radnik ga može skratiti na 1 mjesec, a produžiti nikako

  6. Sva saznanja o nepravilnostima napisati na papir u 2 primjerka i predati u pisarnicu nadležnog državnog inspektorata, jedan primerak prijave zadržati za sebe i tražiti da se na njega otisne prijamni pečat.

    Na mobitel instalirati aplikaciju mPretinac da instantno dobijete poruku o promjeni radnopravnog statusa.

    Čuvati sve isprave radi moguće tužbe.

    Molim ne slati poruke, hvala

  7. Danom smrti se smatra i dan prestanka rada.

    Nasljednici nisu bili u ugovornom odnosu s obrtnikom poslodavcem.

    Poslodavac je dužan isplatiti plaću radniku do datuma trajanja rada, tj do smrti.

    Možete očekivati uplatu poslodavca kojeg nasljednici dijele po propisima naslhednog prava, vjerovatno ste to i dobili na vrijeme.

    I to je sve.

    Preminuli radnik nije dobio otkaz pa da mu se duguje otpremnina. 

    Poslodavac je obrtnik, nekako čisto sumnjam da su uopće imali kolektivni ugovor i pravo na božićnicu.

    Toj prijateljici svaka čast, ali nužno ju je pitati na čemu temelji svoje ideje o naknadnim zahtjevima prema bivšem poslodavcu

  8. Ne. 

    Novela ZOR-a kojom svaki ugovor na određeno koji je uzastopno duži od 3. po redu je stupila na snagu 01.01.2023. 

    Pošto predmetna radnica ima rad u kontunitetu, za pretpostaviti je da je taj četvrti ugovor potpisan nekada u prosincu 2022. godine čime je on u potpunosti zakonit.

    Dakle, treba se još malkice strpiti

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija