Jump to content

sony

Korisnik
  • Broj objava

    44
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je sony objavio

  1. Na 17. 05. 2021. at 20:34, frenki zg je napisao:

    Bitne razlike između D o.o -a ( Društvo sa ograničenom odgovornosti i - Jd.o.o -a ( Jednostavno društvo ograničene odgovornosti )
    Nakon 3.g postojanja - Jd.o.o -a, još uvijek postoje bitne nepoznanice u razlici u odnosu na Do.o. - a.
    Pa idemo vidje ti, koje su to bitne razlike. ;
    Uz već poznatu činjenicu da Jdoo može ima ti minimalan Temeljni kapital - 10.Kn ili naj manji pojedinačni udjel od - 1 Kn
    Za razliku od Doo -a - Jdoo može imati naj više 3 Osnivaća ali samo jednu Odgovornu osobu. - i ne može ima ti - Prokuristu.
    Naj veča razlika je u tome da Jdoo nakon završetka poslovne godine i plačanja Poreza na dobit - na svom računu mora ostavi ti 25% Dobiti.
    Kad se, ostavljena Dobit popne do iznosa od 20.000.Kn - može se Transformirati u Doo - uz povećanje temeljnog kapitala u Novcu, transformacija se može uradi ti i prije.
    Nakon  prikupljenih 20.000.kn - Jdoo nema obavezu da se transformira u Doo, to je samo, mogućnost. Zadržavanje 25% dobiti na računu, služi kao rezerva poslovanja, 
    i eventualnog pokrivanja gubitka iz prethodne poslovne godine.
    Nakon registracije Jdoo - a , mora te sa istim sklopi ti - Ugovor o radu. za razliku od Doo -a - Jdoo ima ( za sada ) jedinstven porez na Dobit, od - 20%
    Jdoo može funkcionirati, bez i jedne zaposlene Osobe. Mogućnost poslovanja - u  - i van sustava PDV -a su iste kao kod Doo - a.
    Evo, to bi bile, naj bitnije razlike u radu ta, dva navedena društva - s obzirom da sad imamo mogućnost - dopune i izmjene - Objave,ako se ukaže još neka bitna razlika
    u poslovanju ili, ako se sjetim, ja ču istu - dopuni ti.
    Poz.  Frenki

    Poštovanje kolega, j.d.o.o. MOŽE imati prokuristu (u mojem j.d.o.o kojeg sam vlasnik, direktor je druga osoba dok sam ja i prokurista- kad sam mijenjao direktora prije cca 1 g, JB me je upoznao s tom činjenicom jer sam do tada radio putem trgovačke punomoći i uredno je prošla doregistaracija s nekim novim djelatnostima i postavljanjem mene kao vlasnika ujedno i prokuristom)

  2. Imam jedno specifično pitanje.

    Naime vlasnik sam manje tvrtke j.d.o.o. i do sada je direktor bio moj rođak koji je ujedno radio u drugoj tvrtci i tamo plaćao doprinose, dok je direktorsku funkciju vršio bez naknade. Obzirom da on kreće u druge poduzetničke vode, pojavio se problem imenovanja direktora. Ja kao vlasnik iz razloga koje sad ne mogu objašnjavati, ne mogu biti direktor i imam namjeru postaviti za direktora svog punoljetnog sina koji je još uvijek učenik završnog razreda srednje škole i kao redovni  učenik je olakšica prijavljen kod moje supruge.

    Što se imenovanjem mog sina direktorom događa glede:

    - obveze zaposlenja sina u mojoj tvrtci,

    -obračuna i isplate plaća u tvrtci za sina,

    -status sina kao uzdržavane osobe.

    Hvala puno na odgovorima.

  3. Evo ovako, u mirovini sam 5 godina, status dragovoljca, opća nesposobnost (preko 40g radnog staža sa ratnim stažom), u vrijeme umirovljenja RVI privremeno 20%, te sam po prvostupanjskoj dobio 100% u vezi s ratom, a II stupanjska je preinačila na 20 % rat, ostalo mir (?!). Nisam se žalio (!)

    Imam kontinuitet liječenja od 1994 g.

    Nedavno sam dobio stalni status RVI sa 30%, pa sad pitam ima li na osnovi toga i kontinuiteta liječenja (+ dva bolnička liječenja) osnove za traženje povećanja omera rat/mir što bi se naravno itekako odrazilo na iznos mirovine.

    Hvala na svakom savjetu.

  4. Nije mi jasno što znači ovo "poslan mi je zahtjev za raskid".

    Ugovor o radu je sporazum između dvije strane, te isto tako i raskid ugovora predstavlja sporazum , dakle u pisanom obliku koji obje strane potpisuju.

    Poslije toga svaka strana je čista pred drugom ako su sve regulirali u sporazumu (rokove, međusobna potraživanja, poslovna dokumntacija, razduživanje na radnom mjestu i sl,

  5. Vidi ovo iz sudske prakse

    "Ne može se smatrati da ugovor o radu sklopljen na mjesec dana predstavlja ugovor o radu na neodređeno vrijeme samo na temelju činjenice što je poslodavac zaposleniku kontinuirano produživao ugovor o radu na određeno vrijeme u kontinuitetu dužem od 3 godine, budući je prilikom odlučivanja o takvom zahtjevu potrebno utvrditi činjenične pretpostavke koje trebaju biti ispunjene da bi takva pravna posljedica nastupila, a one su ili da je ugovor o radu na određeno vrijeme sklopljen protivno odredbama Zakona o radu ili ako radnik ostane raditi kod poslodavca i nakon isteka vremena na koje je ugovor sklopljen."

     

    Županijski sud u Varaždinu, Gž. 957/06-2 od 29.VIII.2006.

     

    Također ukoliko je tijekom 3 godine radniku produljivan radni odnos na određeno vrijeme ali za različite poslove, rok od tri godine ne vrijedi.

  6. Alimentacija ima utjecaja na porez na dohodak (mirovinu), ali tek po godišnjoj prijavi poreza. Naiem prema poreznom zakonu okašicu mogu koristiti ili jedan ili drugu roditelj ili dijeliti popola, zavisno od njihovog dogovora.

    Ako tvoja bivša supruga koristi punu olakšicu, a ti uredno plačaš alimentaciju (što možeš i dokazati : uplatnicama, ovrhom ili sl) tada po godišnjoj prijavi prijavljuješ to dijete za koje plačaš alimentaciju. Porezna će na osnovu tvog zahtjeva odlučiti da se porezna olakšica dijeli popola na vas dvoje jer je takav zakon da se ukoliko se roditelji ne mogu dogovoriti olakšica dijeli na popola tj. na jednake dijelove, bez obzira koliko ti u stvarnosti participiraš u ukupnim djetetovim potrebama.

    Ndam se da je jasno, ako ne pitaj

  7. Ne samo da se smije, nego se, ako je vjerovnik pravna osoba, MORA obracunati, u protivnom se moze smatrati da se na ponasate manirima dobrog gospodarstvenika, a nisam siguran, mislim da cak ulazi u neku zonu odgovornosti (preksrajne cini mi se).

  8. Zakonske osnove znace do kraja redovnog skolovanja djece, te jos 1 godinu nakon toga ako si ne nadju posao, a sto sve skupa moze trajati do maksimalno 27 godine zivota djeteta.

    Inace po logivi stvari bi djeca, odnosno majke do punoljetnosti djece, trebale dostavljati ocu podatke tj dokumente o redovnokm statusu studenta, ucenika ili sl. Medjutim to nijedna ne radi iz jednostavnog razloga da napakosti ocu tj bivsem muzu. Uglavnom svodi se sve na ono poznato: OK, mene vise ne volis, ali znam koga jako volis, pacu te udariti gdje najvise boli (djeca op.a.).

    Vjerujem da ima boga i da ce takve sebicno pokvarene majke jednog dana pozaliti za to sto su radile svojoj djeci prije svega.

    Pozdrav i nek se suprug naoruza strpljenjem

    PS Mozda Bologna onemoguci dozivotno studiranje i beskrajno trajanje redovnog statusa.

  9. Kako se vidi iz naslova nije mi vase pojasnjenje do kraja jasno. Naime moja djeca su pripala majci i ona koristi odbitak za njih. Ja po sudskom rjesenju placam 32% od svojih primanja. Da li se mogu pojaviti na kraju godine sa tim sudskim rjesenjem kod podnosenja porezne prijave, obzirom da sam siguran da moja bivsa supruga nece pritati na podjelu odbitka, barem ne dogovorno.

    Zahvaljujem

    newbie je napisao:

    Imala sam ja slično pitanje pa se raspitala tada na par mjesta i u poreznoj upravi.

     

    Moguće je samo imati djecu kao uzdržavane članove u smislu povećanja osobnog odbitka.

     

    Naime kombinacija djece koja su prijavljena kao moji uzdržavani članovi je nepovoljnija za mene nego ona koja se zatekla na poreznoj kartici bivšeg supruga. Iako su sva djeca povjerena meni, otac ako plaća uzdržavanje ima pravo na uvećanje osobnog odbitka.

    Ukoliko se roditelji oko toga ne sporezume, jedan zatraži, a onda se primjenjuje:

    Članak 36.

    (6) Ako više osoba uzdržava člana ili članove uže obitelji i djecu, osobni odbitak za te osobe ravnomjerno se raspoređuje na sve koji te članove i djecu uzdržavaju, osim ako se ne sporazume drukčije.

     

    I dijeli se točno po pola.

  10. Zanima me da li se, obzirom da je otac duzan po sudskoj odluci uzdrzavati dijete iz bivseg braka tj doprinositi za uzdrzavanje) isti iznosi odbijaju od prihoda tj dohotka za tekucu godinu. Tocnije pri podnosenju porezne prijave moze li se za iznos koji je uplacen na ime uzdrzavanja odbiti od dohotka (po poreznoj prijavi za nesamostalni rad).

    Nigdje do sada nisam naisao na tocno pojasnjenje pa me interesira imaju li clanovi foruma kakva saznanja ili iskustva glede tog pitanja.

    Zahvaljujem

  11. Strana firma mi nudi posao da ih na neki nacin zastupam u RH, radi se ustvari vise o poslovima tipa istraz. trzista, kontakti i sl. Jeli moguce sklopiti s njima ugovor vani, a da mu uplacuju placu(naknadu) na privatni devizni racun i je li to legalno? (obzirom da bi taj prihod bio bez znanja porezne i dr)

  12. Prijatelj ima obrt i registriran je izmedju ostalog za prodaju u tranzitu, prodaju putem katoga itd.

    Ima namjeru uvoziti atraktivne proizvode iz EU i prodavati ih dalje, tocnije kupovati vani za vec poznate kupce i kolicine. Carina ima stav da tranzit znaci da ce ih prodavati van RH tj da ce roba samo proputovati kroz RH, jer u protivnom bi trebala registracija za vanjskotrgovinsko poslovanje. Nadlezni ured za gospodarstvo, naprotiv tvrdi da takva registracija ne postoji vec da se, u slucaju dakle"prolaska" robe samo kroz papire, ne trena nista doregistrirati, vec da se moze ostvariti uvoz.

    U pat je poziciji, posebice sto ima vec narucene odredjene kolicine i kupci su mu spremni i avansirati za proizvode koje su izabrali iz kataloga.

    Pomozite savjetom, odnosno uputom na neku zakonsku ili podzakonsku regulativu.

    Hvala puno, htio bih pomoci prijatelju, koji nema internet.

  13. Npr imam obracunuta mirovinu zbog opce nesposobnosti (30% rat i 70% civilno), prema zadnjem cinu.

    Ako u medjuvremenu dobijem RVi ide li novi obracun? Naime koeficijent postaje 1,85 umjesto 1,5 (dragovoljac). Interesira me i ovo:

    Obolio sam od PTSP-a, a kasnije sam iz MUP-a presao u HV, da li se sada uzima zadnji cin ili cin iz MUP-a koji je bio veci (kad se prevede)

  14. Umirovljen sam opca nesposobnost, osobni cin satnik ustrojbeni bojnik. Opca nesposobnost 30% rat ostalo civilno (rvi jos nemam jer je u postupku).

    Sto se tice vonog dijela tu nemam dilema, ali civilni me muci. Niame nasao sam dva razlicita nacina obracuna civilnog, pa bih molio da mi neko objasni.

    Znam sve o AVM, osobnom bodu x 40 godina staza (ja osobno imam 38 g mirovinskog), e sad dali se to povecava za 30% kao dragovoljac i ima li duzina ratnog staza utjecaj (imam priznati kompletan ratni staz)

    Zahvaljujem

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija