Jump to content

qqqqq

Korisnik
  • Broj objava

    5
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. Pokusavam osnovati j.d.. U sklopu procedure potrebno je dobiti odobrenje za naziv drustva od trgovackog suda. Moj prijedlog je trgovacki sud odbio s obrazlozenjem da je rijec "data" sadrzana u nazivu drustva strana rijec, iako sam prilozila 1. kopiju iz latinskog rijecnika, gdje se vidi da je rijec latinska (dakle, prihvatljiiva) 2. uvidom u registar trgovackog suda vidi se da vise drustava u nazivu ima tu rijec Problem je sljedeci: trgovacki sud o tom predmetu ne donosi rjesenje s uputom o pravnom lijeku, nego samo "odluku" koju ne potpisuje sudac nego sludski sluzbenik. Na koji nacin se moguce na rjesenje zaliti? Ne mogu vjerovati da sud moze o tome odlucivati ovako samovoljno.
  2. Nisam pravnik, ali cini mi se da je rjesenje ocito: Ako Vam je otkazni rok 30 dana ODMAH DANAS dajte pismeni otkaz. Kako je to redoviti otkaz, ne morate ga obrazlagati. Poslodavac Vam ne mora nista potpisati, osim sto otkaz predajete na urudzbeni zapisnik. Ako ga Vasa firma nema, onda posaljite preporuceno. Time ste sluzbeno pismeno dali otkaz. Odradite do kraja mjeseca, a od 2.7. na novi posao. Upozorite poslodavca da vam je po zakonu duzan vratiti papire i to je to
  3. Stipendiranje moze biti legalno pranje love, ali onda je student obicno "rodjak" od vlasnika firme ili odgovorne osobe. Ako si "digao lovu" pretpostavljam da je nisi vratio, dakle da se ne radi se o pranju love. Pranje love nije isto sto i trosenje love. Razloga za ovakvo ponasanje moze biti vise. Firma moze recimo zeljeti pomoci mladima. Mozda je gazda imao financijskih teskoca kao student ili slicno. Moze takve stvari raditi u svrhu promocije: besplatne objave clanaka o stipendiji vrijede u nekim slucajevima vise od placenih oglasa. U svakom slucaju, ako te je firma stipendirala ne znaci da te je "duzna" zaposliti. Obicno je cilj stipendije da si firma osigura najvalitetniju radnu snagu u buducnosti, ali okolnosti se mogu i promijeniti. Firma koja super stoji danas za par godina moze stajati znatno losije.
  4. Moze li poslodavac u Pravilnik o radu dodati clanak kojim se otvara mogucnost umanjenja place do 30% u slucaju loseg radnog ucinka ili propusta? Napominjem da u samim ugovorima o radu, kojim je odredjena placa (u bodovima) nema takve odredbe. Pozivajuci se na taj i takav Pravilnik, poslodavac salje radnicima odluku da ce, u slucaju kasnjenja u obavljanju jednog administrativnog zadatka ubuduce odbijati 3% od place za prvi prekrsaj, 6% za drugi itd. Je li takav Pravilnik zakonit? Je li takva odluka zakonita? Sto uciniti? Prituziti se inspekciji rada ili cekati prvi slucaj, pa tuziti poslodavca sudu? radi se o privatnoj tvrtki u stranom vlasnistvu. nema kolektivnog ugovora. tvrtka ima oko 60 zaposlenih. hvala.
  5. molila bih preporuku za odvjetnika vezano uz prava poslodavca da pod odredjenim uvjetima odbije od place radnicima odredjeni iznos.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija