Jump to content

rundo

Korisnik
  • Broj objava

    5
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  1. Proucio brosuru. Korisna je. Hvala. Evidentno je da u slucaju totalnog dohotka od najma manjeg od 85,000kn, aplicira pausalni odbitak od 30%. Medjutim, kad se prijedje taj iznos, kako onda tocno ide s odbitkom? Dojam je da tada mozete zaboraviti tih 30%, te se primjenjuju samo stvarni troskovi i izdaci, te mozda svega osobni odbitak (ako isti vec nije "ispucan" na penziju ili koji god drugi izvor prihoda da imate)? To mi se cini kao diskontinuitet pri samoj granici sume od 85.000kn. Jesam li u pravu? Takodjer, sto se tice PDV-a, recimo da je porezni obveznik ubrao sumu A od najma za stambene svrhe, a sumu B od najma za poslovni prostor, i neka svaka od tih suma prelazi 85.000kn. Da li tada PDV-ovih 22% napada i A i B, ili samo B? Je li tada pocetni prihod za potrebe "oporezivanja najma", nakon PDV-a, ovo: A + B/1.22 ili (A+B)/1.22 ? Nesto trece? Dalje, sto bi znacilo "izdavati racun" za najam, ako se prebaci granicna suma? Nije li dovoljno dobar "racun" i sam najamni ugovor koje su stranke inicijalno potpisale? "Vodjenje kniga"?!? Ovo mi djeluje suludo. Moze li se zakljuciti da je prelaskom crte od 85.000kn odjednom "zivot" iznajmitelja naglo puno kompliciraniji? Ili (opet) nesto previdjam?
  2. Hvala, ta brosura mi je promakla. Idem je procitati. Nego, znaci li gornje da je svako iznajmljivanje prostora za necije stanovanje oslobodjeno PDV-a, bez obzira koliko ga imali i koliko iznajmljivanjem dohodili, cak i ako povrh toga imate i dosta dohotka od najma za poslovne namjene unajmitelja, koji prelazi 85 tisuca kuna? Dakle, za najam za stambene potrebe nema PDV-a i tocka? Cak i ako su te stambene potrebe sezonske prirode, dakle stanuju sezonski radnici u turistickoj zoni (Jadran)?
  3. Dalje: koliko sam uspio skuziti citajuci po webu, izgleda da je kljuc tog upadanja pod PDV ukupni godisnji prihod. Ajde-de, znaci "pokupis" vise od tih 85,000 kuna pa si pod PDV-om. No, znaci li to da tada za aktivnost iznajmljivanja net-net placas samo taj PDV od 22% i to je onda sve, ili nakon sto platis PDV nastupa i ovo drugo, tj. to nekakvo oporezivanje dohotka od imovine, ili kako li se vec zove, po tim nekakvim poreznim razredima (15%,25%,35%,...), iako mozda uvazujuci cinjenicu da je sad "dohodak" manji jer se eto vec platilo PDV?? Dakle: "ako je PDV, onda je samo PDV", ili bas i ne? Osjecam se porazeno sto to nisam uspio skuziti citajuci stranice Porezne uprave...
  4. Kako se kod iznajmljivanja nekretnine "udje u sustav PDV-a"? Sto ta fraza tocno znaci? Je li potpadanje pod sustav PDV-a funkcija velicine ugovorenog najma ili mozda ukupnog godisnjeg dohotka poreznog obveznika bez obzira koliko je dohodio na tom konkretnom iznajmljivanju? Kako se tocno racuna porez u slucaju ne-potpadanja pod PDV, a kako u slucaju potpadanja? I na ovom forumu ima nekoliko proturjecnih "objasnjenja". Koje je pravo?
  5. Ustedite si truda i troska u vezi odvjetnika. Naime, odvjetnik ce vas zasigurno savjetovati da kerenete u tuzbu, jer on/ona jedino tako dolazi do zarade, uprotivnom ne. Medjutim, zakon je, barem u ovom slucaju, iznimno jasan (a mozete ga lako pronaci i pogledati sami na internetu): ako vlasnik proda istu nekretninu dvojici, koji je svaki kupi u dobroj vjeri i s povjerenjem u vlasnicke knjige ("gruntovnicu"), novim vlasnikom postaje onaj koji se prvi uknjizi. Vi se, eto, NISTE uknjizili. Ako nasamarena stranka pak ima razloga sumnjati u dobru vjeru drugog kupca, koji se vec uknjizio, ona ga moze goniti pravno, no samo unutar za to zakonski odredjenog roka, koji je 3 godine (rijecima: TRI GODINE), od datuma vase kupovine. Vi ste svojom vlastitom krivicom ostali bez te nekretnine. Pokusajem sudske tuzbe samo cete si nabiti nepotrebne troskove. Neka ovo bude i pouka svima drugima: uknjizite ono sto kupujete (pobogu!) i sami zastitite svoja vlasnicka prava.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija