Jump to content

asusas

Korisnik
  • Broj objava

    40
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je asusas objavio

  1. Dobio sam "Poziv na plaćanje troškova" od Općinskog državnog odvjetništva u kojem stoji da su od Porezne uprave dobili potvrdu da je dug plaćen i da porezna dopušta brisanje založnog prava. No, da su oni utvrdili da su ostali nepodmireni troškovi postupka osiguranja po rješenju o osiguranju Općinskog suda iz 2015. godine u iznosu 1000 kn (preračunato iz eura) sa zakonskim zateznim kamatama tekućim od dana donošenja rješenja do isplate.

    Također, na dnu dokumenta stoji da je na temelju čl. 28. Uredbe o kriterijima, mjerilima i postupku za odgodu plaćanja, obračnu otplatu duga te prodaju, otpis ili djelomičan otpis potraživanja (NN 53/13, 94/14) određeno da ako je jednokratnom uplatom podmirena glavnica duga dužnik ima pravo tražiti otpis zakonskih zateznih kamata. Uz to mi je i dostavljen Zahtjev za otpis kamata, a u kojem bih trebao upisati iznos glavnice.

    Na temelju toga imam nekoliko pitanja:

    1. Da li izraz "u iznosu 1000 kn sa zakonskim zateznim kamatama tekućim od dana donošenja rješenja do isplate" podrazumijeva da je to ukupan dug u koji je već ubrojen iznos kamata ili je to 1000 kn + iznos kamate?

    2. Ako 1000 kn podrazumijeva glavnicu tog Rješenja o osiguranju, da li sam taj iznos trebao dobiti na rješenju iz 2015 g? - Naime, našao sam dokument od Općinskog suda iz 2015. gdje piše "Nalaže se u roku 8 dana po primitku ovog rješenja uplatiti sudske pristojbe za Rješenje o osiguranju u iznosu 337 kn." 

    3. Da li za navedeni dug nije nastupila zastara?

  2. Rješenje o ovrsi izdano je 2014. godine za neplaćeno porezno rješenje iz 2013. godine u iznosu od oko 22 tisuće kn.

    Na temelju neplaćanja Ministarstvo financija je 2015. g. na nekretninu upisalo teret: uknjižbu, založno pravo i tamo stoji iznos 32 tisuće kn (glavnica+kamate).

    Nedavno smo poreznoj poslali upit koji iznos je potrebno uplatiti kako bi se maknula uknjižba, založnog prava i dobili smo odgovor da 22 tisuće kn (glavnica) + 200 kn troškova prisilne naplate. jer se radi kao o poreznom dugu koji je otišao u zastaru nakon 6 godina pa je potrebno platiti samo glavnicu duga. 

    Je li to sve točno ili postoji još koja caka?

    Na temelju uplaćene glavnice u iznosu 22 tisuće dobili bismo brisovno očitovanje, iako je u uknjižbi na ZK ulošku naveden iznos 32 tisuće?

  3. Imam slično pitanje. Postoji dug prema telekomu za telefonske usluge iz 2013. godine, a početkom 2014. je izdano rješenje o ovrsi i predano na FINU u iznosu cca 5 000 kn glavnica + 2 troškovi ovrhe (odvjetničko društvo + javni bilježnik). Preko FINE nije se ništa naplatilo jer je ovršenik bio nezaposlen.

    Tijekom 2017. godine iz telekoma su nam poslali uplatnice za obročnu otplatu duga po cca 500 kn mjesečno. Na temelju toga uplaćeno je nekoliko obroka (4-5), ali zbog gubitka posla drugog člana obitelji i nemogućnosti daljnjeg izvršavanja obveza zadnja uplata izvršena je tijekom ljeta 2017. godine.

    Od tad nisu poduzimane nikakve radnje niti od ovrhovoditelja niti ovršenika.

    Kad bi takav slučaj mogao u zastaru?

    i nadopuna: Ovršenik  zadnjih par godina raspolaže nekim novcima u banci, ali nije bilo pokušaja prisilne naplate nad tim sredstvima. Isto tako, jedinu nekretninu (ne postoji zabilježba o dugu ili ovrsi) je u međuvremenu darovnim ugovorom prepisao na nasljednika. Da li je moguće da ovrhovoditelj jednoga dana pokuša naplatiti dug od ovršenikovog nasljednika?

  4. Otac je vlasnik nekretnine na kojoj se nalazi kuća u kojoj živim s roditeljima i sestrom. Vlasništvo nad nekretninom bih upisao na sebe 1/1 i to bih želio napraviti odmah radi budućeg dizanja kredita. Na koji način se to odrađuje najjednostavnije i najpovoljnije za mene, kroz darovni ugovor ili neku drugu vrstu ugovora? Treba nešto posebno navesti u tom ugovoru? Koliki su otprilike troškovi svega toga? Da li je potrebna neka suglasnost majke i sestre kod prijenosa vlasništva? Vrijednost nekretnine je oko 50 tisuća eura 

  5. Citiraj

    S obzirom na protek vremena vrijedi istaknuti da treba platiti glavnicu, a kamate su otišle u zastaru

    Dana 03. 06. 2022. u 7:07, komplicirana.jako je napisao:

    Tako je. Ali za ovrhe pokrenute do 2008. Znam iz osobnog iskustva, na žalost.

     

    Što mislite pod tim da su kamate otišle u zastaru samo za ovrhe pokrenute do 2008. godine? Prema čl. 108. OPZ zastara ide nakon 6 godina. Tako da zastara na kamate može vrijediti i za ovrhu iz npr. 2015.

    Citiraj

    Obavila citav postupak, uz novce, stajalo me tone živaca. Platila glavnicu, dobila potvrdu da iza pokojnika nema vise duga i sada nikako da obrisu teret iz ZK.

    Tko da obriše teret? Predali ste zahtjev za brisanje tereta u gruntovnicu/zemljišnoknjižni odjel? Ako da, kad?

  6. Pozdrav, imam pravomoćnu ovrhu od prije 8 godina radi neplaćanja Poreznog rješenja, tj. trošarine na energente. Stavljena je zabilježba u ZK ulošku pa se glavnica mora platiti, a kamate su otišle u zastaru. Radi se o iznosu o 25 tisuća kn.

    Zanima me da li imam ikakvog temelja za podizanje sudskog postupka. Naime, jedan od kolega je dobio identičnu ovrhu u isto vrijeme kad i ja, ali se žalio na sve moguće odluke hrvatskih sudova i izgubio ih, ali je prošle godine dobio presudu na Europskom sudu za ljudska prava i država mu mora nadoknaditi štetu.

    Ja nisam išao tako daleko sa žalbama, nego sam uložio žalbu samo na početno porezno rješenje i dalje nisam iskoristio pravne lijekove (nisam si stvarao dodatne sudske troškove).

    Da li na temelju zakona (ako da, kojeg, članak) imam uporište da pokrenem sudsku parnicu i pozovem se na argumente iz presude Europskog suda te osporim navedeno porezno rješenje na hrvatskom sudu? Ili sam zakasnio da bilo što osporim?

  7. Nedavno smo kupili nekretninu u maloj vrijednosti od vlasnika koji živi u inozemstvu. Tu nekretninu mi koristimo 30ak godina samo nismo bili formalni vlasnici. Vlasniku smo uplatili novac na bankovni račun i javio je da je sve uredno zaprimio. No, nismo odmah tražili potpis ugovora, a sad ima neko vrijeme da smo izgubili kontakt prema njemu. U slučaju da ne uspijemo doći do njega da potpiše ugovor ili ne daj Bože smrti, kojim koracima bismo mogli upisati vlasništvo, kud krenuti? Čitava vlasnikova rodbina živi blizu nas i svi mogu biti svjedoci da tu nekretninu mi koristimo i da smo isplatili vlasnika.

  8. Planiram nadograditi kuću. Kuća je prizemnica + tavan. Podignuli bi kuću pa da bude prizemlje + kat + eventualno manji tavan. Trenutna kuća je sagrađena 1990ih godina i nema uporabnu, tad je sagrađena u gabaritima 120m2, a građevinska dozvola je bila 90m2 i za tu kvadraturu su plaćeni svi doprinosi.

    Kuća je u katastar i gruntovnicu upisana sa stvarnim površinama.

    Da li se za takvu kuću može dobiti građevinska (za proširenje tih 30m2 viška + novogradnja kata) ili bi trebali prvo legalizirati postojeći objekt i dobiti uporabna pa tek onda zatražiti građevinsku za izgradnju kata?

     

  9. Na 01. 02. 2022. at 23:32, Spitfire je napisao:

    Ne. Prema Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama nikako osim ako se ne riješite nadogradnje iz 2017. Eventualno,

    legalizirati sve skupa u redovnom postupku ako se može jer za razliku od mogućnosti koje je pružao fleksibilniji navedeni zakon, treba poštivati odredbe prostornog plana, doprinosi su veći kao i naknada za zadržavanje.

    Ako je kuća izgrađena prema prostornom planu. O kojem se iznosu radi kod doprinosa, a o kojem kod naknade za zadržavanje? tj. za koliko su ti iznosi veće u odnosu na fleksibilniju legalizaciju do 6. 2018.

  10. Da li fina može zaprimati ovršne postupke protiv mene ako ja nemam otvoren račun u banci? Kratko pojašnjenje: Na blokadama fine piše da mi je račun neprekidno blokiran 10 godina. Ali ja ne znam koji račun, a ni u u fini mi nisu znali reći koji. U banci sam imao tekući račun do prije 7-8 godina, ali kažu mi u banci da on nije aktivan. Nisam niti od banke dobivao nikakve obavijesti da sam dužan za naknade vođenja računa, isteka kartice i slično  Zadnja ovrha na fini zaprimljena je 2020.

  11. Roditelj ima porezni dug star desetak godina za koji postoji zabilježba na nekretnini u ZK ulošku. Roditelj je nezaposlen i porezna se nije uspjela naplatiti ni preko FINE, a kamate su otišle u zastaru. No, kako postoji zabilježba cijeli dug nije otišao u zastaru i zabilježba ostaje na nekretnini. Ako roditelj daruje tu nekretninu potomku da li će porezna ili FINA zaplijeniti sredstva na računu od potomka (novog vlasnika) ili će ostati samo zabilježba na nekretnini?

  12. Jedan od roditelja vlasnik je nekretnine s kućom koja je pod hipotekom, građevinske parcele na koju je upisana zabilježba zbog duga i još desetak zemljišta (oranica).

    Ja bih kao njegovo dijete pokrio dugove kredita (hipoteke) i preostalog duga koji je upisan na građevinskoj parceli. Zauzvrat bih tražio da se odmah nakon podmirenja dugova navedeno prepiše na moje ime. Ostale nekretnine (oranice) zasad ne bih prepisivao na sebe.

    Jedno od braće i drugi roditelj složili bi se da se navedeno prepiše na mene i ne bi radili probleme. 

    Kako je to najbolje i najučinkovitije riješiti i koji su koraci? Koje zakone da proučim?

    Prilični sam laik oko toga, no čini mi se da bi trebalo najprije sastaviti ugovor o darovanju ili dosmrtnom uzdržavanju (i tko ga treba sve potpisati)? Takav ugovor predaje se na poreznu ili zemljišnoknjižni sud (gruntovnicu) i da li to sve šalje bilježnik?

  13. Pozdrav, imam ovrhu koje je izdalo Ministarstvo financija, tj. Carinska uprava, radi naplate poreznog duga - rješenje o ovrsi na temelju čl. 129. i 140. Općeg poreznog zakona (NN 147/08-73/13). Rješenje je postalo ovršno 1.10.2014. Rješenje je izdano na temelju neplaćenog poreznog rješenja (trošarina na energente -plinsko ulje) od 16.09.2013., a koje je nastalo na temelju nadzora nenamjenskog korištenja plinskog ulja za grijanje 18.09.2012. Zbog neplaćanja ovrhe stavljena je Zabilježba na nekretnini krajem 2015. godine.

    Ima li elemenata zastare duga? Postoji li mogućnost nagodbe s poreznom upravom?

  14. U "Potvrdi o redoslijedu osnove za plaćanje" na 1. mjestu imam dug bez Naziva i OIB-a ovrhovoditelja. Naime, radi se o jednoj novčanoj kazni i ovrsi od MUP-a u iznosu 600 + 70 kn. Navedena kazna bila je prepreka za registraciju vozila pa je bila uplaćena mimo FINE u iznosu od 600 kn prije godinu dana kako bi se vozilo registriralo. Ovih 70 kn naknade nije bilo vidljivo na računu pa nije niti uplaćeno.

    Zanima me vezano za tu "Naknadu", pretpostavljam da je to iznos koji pripada FINI u slučaju da provede naplatu na novčanim sredstvima? Da li postoji rok zastare i za tu naknadu ili? Da li bih u ovom slučaju taj iznos od 70 kn trebao direktno uplatiti FINI?

    Napomena: ovo je izvod iz FINE prije nego je plaćena kazna u iznosu 600 kn: 

    ovr.JPG

  15. Na 30. 12. 2021. at 8:53, Borbena7 je napisao:

    Ispravno su Vas uputili, ovdje se primjenjuje OPZ. Apsolutna zastara nastupa nakon 6. godina računajući od dana kada je zastara počela teći. Pogledajte čl. 108. OPZ-a

    A pozvati se na mišljenje Ministarstva financija i Porezne uprave? https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=19755

    neke općine/gradovi na svojim stranicama imaju obrasce za zahtjev za otpis dugovanja komunalne naknade i navedene su 3 godine. 

    To onda svaki grad/općina se poziva na drugačiji propis?

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija