Jump to content

c_moonshine

Korisnik
  • Broj objava

    32
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je c_moonshine objavio

  1. , Anonimus122112 je napisao:

    Zemljišnoknjižni odjel će im prijedlog odbit. Državno odvjetništvo koje je podnijelo prijedlog za osiguranje novčane tražbine, treba podnijeti prijedlog i za obustavu odnosno brisanje založnog prava.

     

    Bili smo u Poreznoj, i tamo smo očekivano dobili odgovor da oni ne mogu ništa napraviti u vezi toga. Ne znamo više kome da se obratimo, jel možemo nekome pisati,sto da napravimo?

  2. prije 4 sati , Anonimus122112 je napisao:

    Poštovana, 

    ukoliko je dug otpisan, predlagatelj osiguranja (ovrhovoditelj) može podnijeti prijedlog nadležnom sudu za brisanje zabilježbe založnog prava ukoliko sam to dobro razumjela što ste htjeli reći.

     

    Je li možete reći tko je uopće podnio prijedlog za osiguranje novčane tražbine prisilnim zasnivanjem založnog prava?  Je li od strane RH, MF?

    Porezna uprava je podnijela prijedlog. I dug prema njima je otpisan, za to imamo rješenje u kojem je to jasno iskazano.

  3. , Borbena7 je napisao:

    Tko se prihvati nasljednog dijela, taj se prihvaća i odgovornosti za dugove, ali samo za dugove do visine koja odgovara visini vrijednosti naslijeđene imovine. Stanje Vam nije zavidno. Možete se Vi odreći, pa da majka odgovara za dug. Ukoliko se oboje odreknete, tada ne odgovarate za dug, ali s tim gubite stan. Trebalo bi pribaviti na sudu podatke o svim ovršnim postupcima koji su bili pokrenuti u odnosu na oca. Zatim bi trebali od vjerovnika zatražiti obračun na ime stanja duga, a sve navedeno da bi uopće znali što napraviti na ostavinskoj raspravi. Možete i od javnog bilježnika zatražiti da službenim putem pribavi podatke o svim očevim dugovima tj. pokrenutim ovršnim postupcima. Ukoliko je to neko manje mjesto, tada vjerujem da imate svega jednog ili dva javna bilježnika, pa i od njih možete tražiti da Vam daju podatak o svim ovršnim postupcima koje su vodili u odnosu na Vašeg oca kao ovršenika, a ovo iz razloga jer se ovršni postupak vodi pred sudom i javnim bilježnikom.

    Dobili smo sve podatke o dugovima. Međutim na papirima o stanu još uvijek stoji da je zabilježba stavljena za dug od 52.000 kn iz 2007., koji je u međuvremenu otpisan. Nakon ostavinske idemo u prodaju stana, s kojim ćemo namiriti dugove i majci kupiti neki manji stan. Pitanje je da li stan uopće može u prodaju? Majka je danas bila na poreznoj i oni su joj rekli da se stan može prodati tako da se s kupcem dođe u poreznu, on napravi pismo namjere, onda oni skidaju tu zabilježbu i stan ide normalno u prodaju. Mene zanima da li oni misle naplatiti tih 52.000 kn onda čim se star proda, iako je dug za to otpisan, ili samo skinu tu zabilježbu u slučaju da se dođe tako s kupcem i to je to. Nejasno su joj to objasnili pa prikupljamo podatke gdje god možemo. Hvala. 

  4. , Borbena7 je napisao:

    Jeste sigurni u ovo što navodite? Kakva zabilježba je bila i na koji način je brisana?

    Ako se prihvatite svog nasljednog dijela, tada odgovarate za njegove dugove, ali samo do visine vrijednosti tog dijela kojega ste naslijedili.

    Prema ovome što ste naveli, nema.

    Postoji li sada na stanu kakva zabilježba? Je li Vam to jedina nekretnina? Stanujete li tu? Kolika je otprilike vrijednost stana?

    Što će biti predmet ostavinske rasprave tj. što je otac imao u vlasništvu ili suvlasništvu?

    Nisam siguran više oko ničeg, oprostite, jako je teško dobiti direkt informaciju i od katastarskog ureda u našem gradu i od bilo kog drugog.

    Uglavnom 2007. godine je bila stavljena neka zabilježba na stan zbog duga koeg je otac imao zbog neplaćenih doprinosa i mirovinskog radnicima (ne pitajte :/ ) U međuvremenu je taj dug riješen, dio je plaćen, dio je otpisan, za to imamo rješenje, te je trebala bit skinuta zabilježba sa stana, za koju su nam u katastarskom uredu rekli da je skinuta i čekamo službeni dokument koji to potvrđuje.

    To je jedina nekretnina, jedino majka stanuje tamo, ja sam već godina u Zagrebu, i prebivalište mi je u Zagrebu, znači jedino ona (umirovlejnica) je prijavljena na tu adresu stana u pitanju. Vrijednost stana je trenutno oko nekih 40.000 eur. 

    A predmet ostavinske će biti samo taj stan, to je jedino što je imao. 

     

    , Anonimus122112 je napisao:

    Kad je pokrenut ovršni postupak? sud će donijeti rješenje o prekidu postupka, obzirom da je ovršenik preminuo sukladno čl. 212 ZPP-a, a kad rješenje o nasljeđivanju postane pravomoćno, donosi rješenje da se postupak nastavlja i poziva nasljednike na preuzimanje postupka.. Sad tko bi trebao sve naslijediti? Vi i majka ili još tko

    Ovršni postupak je pkrenut čim je otac otišao u invalidsku penziju, znači prije nekih 3 godine. Naslijedit možemo jedino majka i ja, tako je, jer nikog drugog nije imao.

     

    , Borbena7 je napisao:

    Ovo vrijedi samo ukoliko je sudska ovrha u tijeku, a ukoliko nije, tada ovrhovoditelj može po pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju, priložiti ovršnu ispravu koja glasi na oca i birati predmet ovrhe u odnosu na nasljednike.

    Ako se ja odreknem stana (koji još nije otplaćen u cjelosti btw) a majka je u mirovini, pretpostavljam da onda ona naslijeđuje tu ovrhu? 

  5. Poštovani,

    Otac mi je preminuo prije 2 tjedna, sad kako smo majka i ja u postupku prikupljanja podataka saznali smo da ima duga prema inkasatoru, prema toplani, te da je imao ovrhu putem koje mu je inkasator skidao novce za taj dug. Nadalje, niti stan nije otplatio do kraja te i tu ima duga (doduše nije ovršen). Na stan je bila stavljena i zabilježba 2007. ali je u međuvremenu skinuta zbog zastare. 

    Kako sada čekamo ostavinsku raspravu, zanima me da li mi naslijeđujemo sve te njegove dugove? Da li ima šansi za otpis ičega? Ni majka ni ja nismo znali da je natukao toliki dug i možete zamisliti kako smo bili zatečeni. Bojimo se da ćemo ostati bez stana i da će majka završiti na cesti. 

    Što nam je činiti dalje? Hoćemo li mi morati nasljediti sve te dugove, jer toga ima sigurno preko 100.000 kn a to ne možemo trenutno namiriti od nikud. Je li rješenje prodati stan pa namiriti sve te ostale dugove?

    Unaprijed hvala.

  6. Sve je to jasno, ja sam novac već vratio, naravno, ali eto ja sam morao iskeširati to, a poslodavcu se neće apsolutno ništa dogoditi, a da ja kojim slučajem nisam to vratio sjela bi mi ovrha odmah. Jel ima uopće smisla da uložim žalbu poreznoj sad nakon što sam vratio novce? Suludo mi je da ja moram nešto vraćati nakon godinu dana zbog greške koje nije moja. 

  7. Pozdrav svima,

    Da skratim koliko je moguće. Dobio sam porezno rješenje nedavno. Na njemu piše da su mi uplatili previše povrata te da im sad moram vratiti tu njihovu preplatu. A sve zbog toga što je (sada bivši poslodavac kasno predao JOPPD za 2018. godinu.) Što mi je najbolje činiti, uložiti žalbu, javiti se bivšem poslodavcu, itd? 

    Unaprijed hvala.

     

  8. Pozdrav svima,

    Dobio sam ''pravni savjet'' kako ako otvorim obrt i izdajem račun samo poslodavcu kod kojeg sam zaposlen (a ne bi nikome drugom) to nije legalno i dopušteno.
    Isto tako rečeno mi je da nije dopušteno ni sklopiti auttorski ugovor s poslodavcam kod kojeg sma već u stalnom radnom odnosu.

    Kako mi sad ništa više nije jasno, na koji način bih ja onda mogao dobiti isplatu uopće? Hvala

  9. , Ruby_Danderfluff je napisao:

    Po mom mišljenju, nema treće opcije.

    Hvala na pomoći zasad.

    Još jedno pitanje samo. Posao koji sad obavljam kod poslodavca je u Zagrebu, sad primjera radi, da ja obrt registriram u Rijeci, na adresi od roditelja, i sad recimo ja održim jednom mjesečno radionicu kod poslodavca i njima izdam račun npr. za ''usluge savjetovanja'' koje mi oni onda uplate na moj račun od obrta, jel postoji kakva zakonska osnova po kojoj to nije dozvoljivo? Unaprijed hvala.

  10. , Ruby_Danderfluff je napisao:

    Moram se složiti, teško će proći situacija da kod poslodavca kod kojega ste već zaposleni na ugovor o radu, sklapate ugovor o djelu za dodatni rad. Radije onda budite u tom dijelu privatni poduzetnik pa s poslodavcem sklopite ugovor o poslovnoj suradnji s isplatom uplata u omjeru 60-40, i onda osim paušalnog poreza i doprinosa nećete morati ništa plaćati.

    Međutim, ako ti prihodi neće biti veći od 1.600,00 kn mjesečno, recimo, tada Vam se ni to ne isplati, već radije neka Vam poslodavac to isplaćuje kao bonus na plaću (neoporezivo za posebne zasluge može, mislim, do 7.500,00 kn godišnje, uključivo i božićnica i regres).

    I svakako potpisujem i ovo što Mario137 kaže, postoji mala šansa da se ta vaša poslovna suradnja proglasi prikrivenim radnim odnosom pa da budete dužni platiti poreze i doprinose kao za redovni radni odnos u tom dijelu.

     

    , Mario137 je napisao:

     

    Tehnički, to je točno,paušalni obrt jest najpovoljniji, ali nosi u sebi jedan porezni rizik. Ako kolega te radionice radi u prostorima i na opremi svog redovnog poslodavca, u teoriji porezna uprava bi to mogla tretirati kao nezakonitu poreznu evaziju, odnosno prividni pravni posao i utvrditi dohodak od nesamostalnog rada po istim. Obrt podrazumijeva odvojenost od poslodavca, rad u svom prostoru, na svojoj opremi i ne nužno samo s jednom firmom...

    U praksi, to je teško provedivo i mala je vjerojatnost da će se dogoditi, ali kako je u medijima najavljeno 'češljanje' paušalnih obrta po toj osnovi, red je upozoriti. Moje je mišljenje da to neće biti masovne akcije, jer poznajem kapacitete Porezne uprave, ali neki nenulti rizik postoji. 

     

     

    , BRKICA00 je napisao:

    Poštovani, 

    mislim da Vam je najpovoljnija opcija paušalni obrt. Pošto ste već zaposleni samim time izbjegavate plaćanje doprinosa ali ste zato dužni plaćati paušalno porez i prirez. Iznos poreza Vam varira od iznosa koji ste predvidjeli da ćete primiti na račun. Kada novac sjedne na račun obrta slobodno ga možete prebaciti na Vaš račun. Samo pazite da sve obaveze prema državi platite na vrijeme jer obrt koristi oib vlasnika pa samim time dug obrta je i dug vlasnika (i još jedna napomena NE SMIJETE PREĆI PREKO 300.000 KN ako želite platiti maksimalno državi 6.000 kn poreza). Također još ste dužni plaćati naknadu za šume i turističku zajednicu koje se plaćaju godišnje, a ako mislite poslovati duže od godine dana onda ćete plaćati članarinu obrtničkoj komori koja se plaća mjesečno. Dole ispod vam se nalazi kalkulator za drugi dohodak, općenito o paušalnom obrtu i primjer koliko novaca Vam ostane ako radite preko ugovora o djelu.

    https://tilio.hr/pausalni-obrt/

    https://www.isplate.info/ugovor-o-djelu.aspx

    https://www.isplate.info/kalkulator-ugovor-o-djelu-2018.aspx

     

    Hvala svima na info. Pošto nisam previše inclined otvarati obrt ili išta (ali ako budem morao, budem) koliko sam upućen ispada da je autorski ugovor najisplativiji oblik, ako se ovo uopće može okarakterizirati kao autorsko djelo. Da li postoji ikakav način u kojem ja platim porez i prirez na tu svoju isplatu i to je to, bez obveze plaćanja doprinosa kad sam osiguran već po drugoj osnovi, tj poslodavac mi već uplaćuje doprinose. Znam da je ovo tipično hrvatsko pitanje, ali nebulozno mi je platiti tu količinu poreza i doprinosa na dodatni rad, pa me samo zanimaju koje su mi, legalne, opcije? Unaprijed hvala svima. :)

  11. Pozdrav svima,

    Situacija je sljedeća.

    Uskoro počinjem imati radionice unutar firme poslodavca za kojeg sad radim. Dogovorili smo da će meni ići 40% od ukupnih uplata sudionika, koje će oni meni onda isplaćivati. Potpisat ćemo naravno i ugovor.

    Ono što me zanima je koji je najpovoljniji način za mene da zadržim što više tih primanja, autorski ugovor, ugovor o djelu. Da li se išta od tog može kad već radim prijavljen kod tog istog poslodavca?

    Ugl. koji je najpovoljniji legalni način da oni meni isplate tih 40% a da meni ostane što više od toga? Unaprijed hvala. :)

  12. Pozdrav svima,

    Situacija je slijedeća.

    Otkazana mi je VISA kartica kod Erste Card Cluba u 12mj/2017. Zvao sam njihovu službu naplate i dogovorio obročnu otplatu. Rečeno mi je da to mogu riješavati tako i da uplaćujem svaki mjesec koliko mogu, da je njima bitno da se vidi neka uplata da ne pokreću nikakve postupke. I tako ja već 4 mjeseca uplaćujem po 300kn svaki mjesec i sve super. Da bi 30.04. dobio poziv od njih da ako ne platim pola duga (2000kn) do petka da će se pokrenuti ovrha. Nakon nekog natezanja na telefonu s izrazito bezobraznom gospođom, rekla mi je da mogu uplaćivati po 1000kn, pa po 700kn, ali da moram im doastaviti bjanko zadužnicu. 

    NAravno, iz tog razgovora mi ništa nije bilo jasno te sam im uputio slijedeći mail:
     

    Citiraj

    Poštovani, prije nekog vremena dogovorio sam otplatu duga po VISA kartici obročno, no u međuvremenu sam kontaktiran nedavno telefonski kako bi me se obavjestilo ako ne otplatim polovicu duga do petka i dostavim bjanko zadužnice ovjeren kod javnog bilježnika da će se pokrenuti ovrha. 

    Tijekom razgovora mi je oprečno prvo rečeno to, onda mi je rečeno da mogu uplaćivati po 1000 kn, pa da mogu uplaćivati minimalno 700 kn, ali da za sve to moram donosti bjanko zadužnice,ali ako uplatim 2000 kn (polovicu duga) da ne moram, što mi nema nikakvog smisla.

    Nadalje, ono što želim saznati je:

    1) Ako zaključno s ponedjeljkom 07.05. uplatim 2000kn, da li je to dovoljno da se ne pokreću nikakvi postupci, kako mi je telefonski rečeno?

    2) Da li je potrebno uplatiti toliku svotu, ili mogu nastaviti obročno plaćati rate po 700, odnosno 1000kn?

    Ovo su mi odgovorili :
     

    Citiraj

    Poštovani,

     

    Kako bi spriječili postupak prisilne naplate i Vama omogućili obročnu otplatu,nužno je da izvršite uplatu u iznosu 2000Kn te dostavite ovjerenu bjanko zadužnicu na iznos tražbine 5.000kn

    Preostali dug nastavite otplaćivati s urednom mjesečnom otplatom od  700Kn.

     

    S poštovanjem,

    Sad mene zanima, da li sam ja njima obavezan dostavljati tu bjanko zadužnicu, ili mogu samo uplatiti 2000kn i da me puste na miru. Po meni je ta bjanko zadužnica sad naglašena jer oni nemaju nikakvo pravo napraviti ovrhu kad nemaju nikakav ugovor sa mnom pa da se osiguraju? Ispravite me ako sam u krivu.

    Što mi je najbolje dalje učiniti? Hvala. :)

  13. , caly je napisao:

    Odgovoreno Vam je već, recite mu da pokrene tužbu ako smatra da može dokazati krivicu. Vi čuvajte fotografije s Facebooka koje ste spomenuli, bilo bi dobro napraviti screenshot gdje se vidi datum objave tih fotografija.

    Već riješeno, jasno se vidi datum i vrijeme objave fotografija, imam i razgovor screenshotan s kolegom, dan nakon što sam otišao iz firme u kojem mi kaže: ''Domagoj si je već prisvojio Mac-a'' Domagoj je bivši kolega. A i ovo za revers je isto super, jer, naravno, to ne postoji. :D Nevjerojatno mi je koliko podcjenjuju moju inteligenciju (račun izdan na drugu firmu itd.) , i na kakve sve načine pokušavaju iznuditi te novce od mene, za stvar koju ne mogu nikako dokazati. A bez razloga. Ja sam bio fer i korektan, samo sam zahtjevao naknadu za godišnji koja mi zakonski pripada i onda počinju ove stvari. Užas.

  14. Pozdrav svima,

    Imam slijedeću situaciju.

    Iz bivše firme sam otišao 11.01. istekom ugovora o radu.
    Danom 08.02. isplaćena mi je zadnja plaća za razmjerni broj dana, ali ne i naknada za neiskorišteni godišnji. Pričekao sam nekoliko dana i javio se bivšem poslodavcu 14.02. da zašto to nije isplaćeno. Dobio sam slijedeči odgovor:

    ''Pozdrav mozemo se dogovoriti da dodes do ureda i vidimo sto smo s tim dijelom. Imamo jedino problem da si laptop koji si predao polijao s nekom tekucinom i nisi nam rekao, a mi nismo znali dok nismo odnijeli na servis laptop i skuzili sto se desilo i sad imamo stetu na macbook airu.
    Mozes doci do ureda pa rjesimo obje stavke odmah.''

    Baš nekim čudom mi je to javljeno tek kad sam zatražio isplatu godišnjeg koje mi pripada zakonski,hmm? Uglavnom, naravno da nisam laptop oštetio, otkad sam otišao znam da su ga drugi ljudi koristili, imam čak i slike screenshotane s njihovog facebook profila gdje se vidi da je laptop korišten u tom period od drugih osoba.

    Naravno, rekao sam da ne namjeravam dolaziti, i da mi naknadu mogu isplatiti na tekući račun, jer tako i tako to moraju tako. Tek jučer, 22.02. mi dolazi na mail obrazac sa izračunom naknade za nekorišteni godišnji odmor iz knjigovodstva.
    Ali isto tako dolazi mi i na mail račun/ponuda za popravak navedenog laptopa sa slijedećim tekstom u mailu:

    ''Bok,

    u privitku šaljem ponudu koju smo dobili za popravak Maca koji je bio proliven s nekim sokom ili slično.

    Dakle, kompletna tipkovnica se lijepi, touch pad ne radi kako bi trebao.

    Laptop nije diran od kada si nam ga ostavio te je nova social media managerica počela raditi na njemu i žalila se da se tipke lijepe i ne izlaze normalno van.

    Odnijeli smo ga u ovlašteni servis u Fillex gdje je kupljen s namjerom da ćemo dobiti garanciju i dobili informaciju da je laptop bio zaliven.

    Ponudu koju smo dobili ti proslijeđujem u privitku.''

    Ono što je najbolje od svega je da je ta ponuda izdana na neku drugu firmu, ne ovu u kojoj sam ja radio, znači oni su vlasnici laptopa, kojeg su prodali (dali?) na korištenje mojoj bivšoj firmi. 

    Danas 23.02. su mi također poslali poruku na mail: 

    ''Kako ćemo se dogovoriti oko plaćanja?

    Najbolje bi bilo da ti uplatiš ovu ponudu Fillexu onda.

    Isto, zanima me kada bi to moglo biti jer je laptop trenutno tamo na dijagnozi?''

    Nadalje, ne postoji zapisnik da sam ja taj laptop ikad preuzeo, niti zapisnik da sam ga vratio i da je taj dan 11.01. kad sam otišao iz firme ga vratio. Sad se oni meni javljaju s tim glupostima 40 dana nakon što sam otišao iz firme i lagano me živciraju.

    Naknadu za godišnji naravno još nisu uplatili, rekli su ili danas ili u ponedjeljak.

    Znači da sumiramo, nisam laptop oštetio,javili su mi da je ''oštećen'' 33 dana nakon što sam otišao iz firme, i tražio novce za godišnji, baš slučajnost, vratio sam ga ispravnog, drugi ljudi su ga koristili nakon mene, imam foto dokaze toga, i račun za popravak je izdan na drugu firmu sa datumom 21.02. u kojoj ja nikad nisam radio.

    Što da im odgovorim?

  15. Pozdrav svima,

     

    Da skratim, situacija je sljedeća.

    Kod trenutnog poslodavca imam pravo na još dva tjedna godišnjeg odmora. Kako prijenosa u novu firmu više nema, godišnji se prije otkaza mora ili iskoristiti ili isplatiti.

    Zanima me, ako mi je otkazni rok 2 tjedna, da li ja mogu reć ok dajem otkaz u ponedjeljak, i tad tići i iskoristiti ta 2 tjedna godišnjeg koji ulaze u otkazni rok?

    Unaprijed hvala.

     

    Lp

  16. Magistra sam edukacijske-rehabilitacije i imam 5 mjeseci radnog staža na stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa, što znači da mi još 7 mjeseci fali da bih mogla polagati državni stručni ispit. Trenutni posao je u predškolskom sustavu, a ponuđen mi je novi radni odnos u Centru za odgoj i obrazovanje. Prihvatim li ponuđeni posao, gubim li odrađenih 5 mjeseci?

  17. Ili prekinut kontakt ili napisat "radi što želiš" i onda prekinut.

    Nema zakonskog roka za prijavu ali stoji ono što sam prije napisao.

     

    Danas je sve moguće preko neta.

     

    Ili mu usput poslat poruku da ako nastavi da će bit podnesena kaznena prijava po čl.140 kaznenog zakona pa neka razmišlja.

     

    Ma neću mu onda ništa ni odgovarat, a ako mi se javi ponovno, onda ću mu sasut sve ove čl. pa nek si misli, da. Stvarno ima svakakvih pacijenata.

    Puno hvala. :)

  18. Cifra je pokušaj zastrašivanja.Nema razgovora s njim više.Ako dodju reći kako je bilo uz napomenu da je na osiguranju prijavio štetu ali i drugog vozača kao krivca.I završena priča.Iako je već sad završena.

     

    I sad mi ovaj pošalje sms. (ne znam otkud mu moj broj?!) Piše: Kako zakonski rok za prijavu policiji ističe ovaj tjedan, molim te da javiš što hitnije koji je tvoj prijedlog da rješimo situaciju?

    Što se događa?!

    Jel to fakat istina, ili me opet pokušava prevaljati? Ta njegova ''nesreća''je bila 28.08.2015.

    I odkud njemu uopće moje ime i moj broj telefona? Mislim shvaćam preko tablica, al otkud mu to? Da li se to smije uopće?

  19. Ma za kamere sam i ja odmah pomislio, ali to je onaj dio kad se s heinzelove izađe odmah gore na slavonsku, a tamo ih nema, tak da od tog ništa. A što se sveg drugog tiče puno hvala. :) I sam sam si mislio: samo zovi policiju momak, pa ti ćeš više nagrabusiti još.

    Vjerovatno ih zato nije niti obavjestio, jer bi onda uz to kaj si mora popravljat motor još i kazne se naplaćao.

    Ugl, neću mi ništa odgovarat, a ako se javi ponovo, napisat ću mu ono da sam se savjetovao sa odvjetnikom,itd. pa nek onda radi što hoće.

    Puno hvala. :)

     

    Ažurirano

     

    Cifra je pokušaj zastrašivanja.Nema razgovora s njim više.Ako dodju reći kako je bilo uz napomenu da je na osiguranju prijavio štetu ali i drugog vozača kao krivca.I završena priča.Iako je već sad završena.

     

    Hvala :)

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija