Jump to content

Tonsic

Korisnik
  • Broj objava

    38
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  • Osvojio dana

    2

Objave koje je Tonsic objavio

  1. prije 1 sat, felixx je napisao:

    Ali koga bi tužili?

    Ne možete tužiti višu silu. 

    Niste doživjeli neku tešku nesreću za koju bi recimo bio kriv poslodavac jer se oprema pokvarila a on je i osuđen za prouzrokovanu nesreću. U takvim okolnostima biste mogli tužiti za nešto ovakvo.

    Vi ste znali za opasnosti koje vaš posao predstavlja za zdravlje. Dobili ste u skladu sa zakonom invalidsku mirovinu. Plaća vam je vjerojatno bila veća i zbog svih ovih rizika i težine posla, da ste kojim slučajem i ostali na nekom drugom radnom mjest, vjerojatno biste morali pristati na manju plaću.

    Pa postoje primjeri u praksi gdje su osobe oboliile od nekih bolesti i imaju profesionalnu bolest koja je priznata kao ozljeda na radu te im je poslodavac morao namiriti razliku mirovine-place, isto tako im nije direktno.odgovoran za njihovu invalidnost kao ni za moju, zar ne?

    Mislia sam da imaju nekakvu odgovornost prema meni s obzirom da sam na radnom mistu izgubia sluzenja nogama i rukom i puno ostalih stvari i zivaca, ali posto nisu krivi nece odgovarat krivicno ali opca odgovornost i nekakva ta obestecenje sam se nada eto ipak da postoji. 

    Da u skladu sa zakonom nase lipe drzave sam dobia opcu inv.mirovinu koja mi taman kredit uspije pokrit i pelene koje nosim i ljekove itd....tako da mos i zakljucit kako sam ima vecu placu zbog rizika i svega drugoga. Hvala svima na odgovorima.

  2. prije 1 sat , felixx je napisao:

    Tko je kriv i u kakvim se okolnostima dogodila ta ozlijeda? 

    Nemojte se olako dati nagovoriti na takvu tužbu. Poavjetujte se bna više strana. Takvu tužbu možete i izgubiti, i plaćati ogromne iznose odvjetničkih troškova i vještačenja. 

    Nismo mi recimo USA gdje je sustav zdravstvenog, mirovinskog i invalidskog osiguranja drugačiji pa se dozvoljavaju razne tužbe za koje kod nas baš i nema realne osnove.

    Kriva je visa sila, mislim da oni tako imaju naziv za to, naime radi se o visoko rizicnim poslovima...posao ronioca gdje nije kriv ni poslodavac ni zaposlenik a zaposlenik je dozivio dekompresijsku bolest na poslu te je nastala tetrapareza i opca nesposobnost na rad. 

  3. Da li neko zna ili ima iskustva sa "izgubljenom zaradom" odnosno nakon umirovljenja zbog ozljede na radu i nesposobnosti za dalji rad razlika izmedu mirovine i place koje bi primao da se ozljeda nije dogodila iznosila bi 4000 kn. Zanima me koga tuzit i od koga zahtjevat tu naknadu tj rentu. Od firme ili osiguranja kod kojeg zahtjevam i ostetu gdje sam osiguran. Hvala

  4. Hvala oboma na odgovoru, neoporezivi dio za mene posto je ozljeda na radu je 8000kn za svaku godinu staza, mene je samo zanimalo da li cu imat pravo ma nju ako dobijem Opcu nesposobnost jer kao takva onda ne sklapam sa firmom osobno uvjetovani otkaz pa me zato i zanimalo da li imam pravo na otpremninu ili ne.

  5. Da da, to me i zanimalo iako mi nema smisla da otpremninu dobijam ako nemogu nac za mene neki posao koji mogu obavljat a posto sam cili u k...pa nemogu nista radit i idem u mirovinu onda nemam pravo ni na otpremninu. Malo mi je to sve za plakat majke mi...a ugovor ili pravilnik o radu bi trebao traziti od firme? Hvala G-man na odgovoru..iako cu probat jos to malo neznam ni ja di kopat i trazit jer nemogu virovat da ce me i tako zakinit nakon svega ovoga.

  6. Ako moze malo pojasnjenje, neznam kako moze bit osobno uvjetovan otkaz ako firma sa hzmo-a dobiva rjesenje kojem mene salju u invalidsku mirovinu znaci automatski da ja vise nemogu radit. Da li bi to znacilo da meni fiirma mora izac u susret pa mi to dati ili?

  7. Iz osobnog iskustva - sve se računa, bez obzira tko je isplaćivao plaće, naknade BO i sl.

     

    Pitanje samo posto kazete da imate iskustva ACMILAN zanima me da li isto se odnosi na otpremnine u slucaju Profesionalne nesposobnosti i Opce nesposobnosti za rad, da li u oba slucaja posto je ozljeda na radu imam pravo na zakonnsku otpremninu koja iznos prosjek 1/3 prosjecne place x godina staza ..hvala vam

  8. Da li postoji zakonski regulirano dobivanjr otpremnine ako dobijem rjesenje "opca nesposobnost" znaci naravno radi se o ozljedi na radu i dobivanju rjesenja od hzmo-a opce nesposobnosti a ne profesionalne nesposobnosti, znaci zanima me da li zakonski ja imam pravo na otpremninu ?

  9. Neznam na kakve troskove ljecenja mislit, ja ih i nemam kad je priznata ozljeda na radu. Meni samo nije jasno neko slomi ruku i ona zacjeli pa dobije neku ostetu, neko iscasi vrat pa se oporavi i opet dobije osiguranje,a meni uza sve ovo sta imam i sta sam imao unisteno na tjelo nemam nikakvo pravo dok ne zavrsi ljecenje jer postoji "mogucnost da ce se zivci u lednoj mozdini oporavit" pa mi nije jasno jesam ja blesav pa ne smatram to tako ili je tako zakonski. Jer ozljeda se dogodila i bila je strasna, nisam prezivit triba tako da znate u kakvom sam stanju bia prije godinu ipo a i sada.. hvala svima na odgovoruu

  10. Da, vec sam trazio to medutim osiguranje odgovara da nemam pravo na nikakve neosporni dio jer po ugovoru nije ugovoreno nikakvo bolnicko ljecenje itd...vec da moram cekat kraj tj zavrsetak ljecenja da bi se utvrdila invalidnost. Zakljucno po njima mogu bit ovako sj...jos 5-10 godina i ako se izlicim potpuno nemam pravo na nista..bez obzira na svo vrime agonije.

  11. zanima me savjet i iskustva. naime vec godinu ipo dana sam na bolovanju priznata ozljeda na radu. osigurani smo preko jedne osiguravajuce kuce i u ugovoru stoji osiguranje od invalidnosti 140000 kn i pise da su osnovni uvjeti sastavni dio ugovora. oanovni uvjeti imaju dio za bolnicko lkecenje itd medutim iz osiguranja mi odgovaraju da ja nemam nikakvo pravo na neosporni dio ostete. u bolnici sam proveo 2 miseca,bio sam pa u kolicima, sad imam tetraparezu i na stakama sam, crjeva i mjehur ne funkioniraju normalno i nosim pelene, kod psihijatra sam svako malo..ukratko o mom stanju. po rjecima osiguranja ja bemam nikakvo pravo dok ne prode ljecenje skroz i dok ne utvrde invallidnost. molio bi vas za pomoc i da li je yo svarno moguce da nemam nikakva prava jos uvik i pravo odma na nekakvu naknadu zbog stanja koje je bilo i jos uvik je bez obzira kakvo ce bit nakon ljecenja. hvala svima na odgovoru.

  12. Napokon sam dobio odgovor od hzzo-a tako da mozda koga zanima i pomogne mu, promjenom sifre priznate od strane hzzo-a kao posljedica ozljede na radu placa ostaje nepromjenjena tj 100 posto i traje opet 18 mjeseci dok je sifra nepromjenjena ili osoba nije ozdravila normalno ili poslana u mirovinu.

    Odgovor hzzo-a:

    Poštovani,

    Promjenom dijagnoze bolesti započima primjena novog roka od 18 mjeseci.

    lp

  13. Jos jedna info. Na mom primjeru vezano za otpremninu, ja imam 7 godina uovoj firmi i na to jos 3 godine beneficija. Znaci 10 godina staza, pretpostavljam da ce se dupla otpremnina racunat za ovo stvarno vrjeme rada od 7 godina? Ili mozda grjesim pa se racuna na 10 godina. I da li sad dok sam na bolovanju mi ide normalan staz ili beneficirani. Hvala

  14. Ali cim saznam to sve i bodove javit cu vam se za pomoc u izracunu, hvala vam jos jednom

     

    Ažurirano

     

    Poštovani Tonsic,

     

    Potpuno razumijem Vaš strah oko mirovine, tako sam se i sam osjećao.

     

    Za informativni izračun mirovine pomoću ponuđene tablice samo Vam nedostaje prosječni vrijednosni bod tijekom ukupnog radnog staža.

     

    Za njega u FINI morate otvoriti zahtjev za e-građanin (trebate imati preslik osobne), tek kad od njih dobijete lozinku i zaporku možete u HZMO pregledati svoje uplate i ako je sve u redu, dobiti svoj prosječni vrijednosni bod za dosadašnje uplate.

     

    Posjetite FINU i kad nakon podnesenog zahtjeva za e-građanin dobijete lozinku i zaporku za pristup internetskoj stranici HZMO, javite se pa možemo riješiti i prosječni vrijednosni bod za ukupni radni staž.

     

    Njegovim upisom u ovu tablicu na Legalisu, dobijete informativni izračun Vaših potencijalnih invalidskih mirovina besplatno.

     

    Lijep pozdrav

     

     

    PS

     

    Prosječnim vrijednosnim bodom dobivenim za 18 godina rada u Vašem slučaju, računa se svih 40.g. mirovinskog staža za invalidsku mirovinu kada na komisiji vještaci odrede da je invalidnost nastala zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti.

     

     

    Hvala vam od srca, malo mi je problem jer nemogu jos bas stepenice svladat a u fini ih je poprilicno, cim saznam javim se ..hvala vam jos jednom

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija