Jump to content

r3surge

Korisnik
  • Broj objava

    4
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Objave koje je r3surge objavio

  1. Poštovani,

    ovom novom odredbom dokumenti koji su ključni pri sklapanju braka neće više biti potrebno prevoditi na Hrvatski.

    E sada što me zanima je slijedeće. Iako odredba vrijedi za dokumente izdane u EU, interesira me ovaj dio:

     

    Prijevodi

    Zemlja EU-a u kojoj se predočuje javna isprava ne može zahtijevati prijevod ako je javna isprava sastavljena na jednom od službenih jezika zemlje EU-a ili na neslužbenom jeziku koji ta zemlja EU-a može prihvatiti.

    Nadalje, prijevod se ne može zahtijevati kada je uz javnu ispravu priložen višejezični standardni obrazac. Navedeno vrijedi ako tijelo kojemu se javna isprava predočuje smatra da su informacije sadržane u obrascu dostatne za postupanje s ispravom.

    Iako ću brak sklopiti sa državljankom Filipina, dakle ne EU državljankom. Svi dokumenti koje dobiva su na Engleskom (Država Filipini u javnim ispravama koristi Engleski, iako im je službeni Tagalog). Nadalje Engleski je službeni jezik EU. Da li to znači da ću kada ova uredba stupi na snagu, kao i od 14. Svibnja 2019. kada Filipini pristupe Apostili, neću morati prevoditi dokumente kako trenutno piše na vladinim službenim stranicama:

    Za sklapanje braka strani državljani prilažu:

    • izvadak iz matice rođenih izdan u državi rođenja sukladno međunarodnim ugovorima i konvencijama uz prijevod na hrvatski jezik,
    • potvrda o slobodnom bračnom stanju stranca izdana sukladno međunarodnim ugovorima i konvencijama uz prijevod na hrvatski jezik,
    • potvrda da nema zapreka za sklapanje braka stranog državljanina u Republici Hrvatskoj i da će taj brak bit priznat u državi čiji je državljanin uz prijevod na hrvatski jezik (ova potvrda može biti sastavni dio potvrde o slobodnom bračnom stanju),
    • identifikacijska isprava (sa slikom) i
    • dokaz o državljanstvu (putovnica)

     

    To bi značilo barem 500 kn manje troškova i daleko jednostavniji proces sklapanja braka. Dakle da li će trebati prevoditi Apostilu koja ona priloži? Jer Izvadak iz matice rođenih, kao i potvrda da nema zapreka ta sklapanje braka tj. CLCCM i potvrda o slobodnom bračnom stanju su SVE NA ENGLESKOM JEZIKU!

     

    Dakle da li će to trebati prevoditi i ovjeravati?

     

    Unaprijed hvala!

  2. Poštovani,

    namjeravam sklopiti brak sa državljankom Republike Filipini.

    Dodatne informacije:

    Ja sam punoljetna osoba sa invaliditetom. Ukinuta je radna sposobnost (prije punoljetnosti), no nikada nije dirana poslovna sposobnost. Dakle, u potpunosti imam poslovnu sposobnost. Evidentiran sam u socijalnoj skrbi i primatelj osobne invalidnine u iznosu 1500 kn. Oslobođen sam plaćanja zdravstvenog osiguranja i dopunskog. Pokriveno mi je sve temeljem invaliditeta. Pravno zapreka nema pri sklapanju braka.

    U biti sve sam shvatio osim dvije stvari koje mi nisu jasne. Odnose se na plaćanje obveznog zdravstvenog osiguranja strancu i dokazivanju o sredstvima za uzdržavanje. U kućanstvu su pored mene trenutno prijavljene 2 osobe (majka i brat), dakle 3. Kada bi bio sklopio brak bile bi to 4 osobe, no moguće je da se prijavi još jedna osoba. Bilo bi 5 osoba u kućanstvu. Iako bi brat promijenio prebivalište, pa bi opet bilo nas 4. Otac je dao punomoć majci na svoju mirovinu (služi doživotnu kaznu zatvora). Majka ima vlastitu mirovinu također.

    Gledajući zakone...

    Dakle po važećem Zakonu o strancima:

    Citiraj

     

    (1) Privremeni boravak odobrava se strancu koji namjerava boraviti ili boravi u Republici Hrvatskoj u svrhu:

    1. spajanja obitelji,

    2. srednjoškolskog obrazovanja i studiranja,

    3. znanstvenog istraživanja,

    4. humanitarnog razloga,

    5. rada i

    6. rada raspoređenog radnika.

     

    Moja točka je broj 1.

    Nadalje:

    Citiraj

     

    Uvjeti za odobrenje privremenog boravka

    Članak 54.

    Strancu će se odobriti privremeni boravak ako:

    1. dokaže svrhu privremenog boravka,

    2. ima valjanu putnu ispravu,

    3. ima sredstva za uzdržavanje,

    4. ima zdravstveno osiguranje,

    5. nema zabranu ulaska i boravka u Republici Hrvatskoj,

    6. ne predstavlja opasnost za javni poredak, nacionalnu sigurnost ili javno zdravlje.

     

    1. Dokazuje upisom u Maticu vjenčanih

    2. Posjeduje

    3. Oko ovoga imam pitanja!

    4. Oko ovoga imam pitanja također!

    5. Sve ok

    6. Sve ok

    Nadalje:

    Citiraj

     

    Privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji

    Članak 55.

    (1) Privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji može se odobriti strancu koji je član uže obitelji:

    1. hrvatskog državljanina,

    2. stranca koji ima odobren stalni boravak,

    3. stranca koji ima odobren privremeni boravak,

    4. stranca kojemu je odobrena zaštita sukladno odredbama Zakona o azilu.

    (2) Iznimno od stavka 1. točke 3. ovoga članka, članu uže obitelji stranca koji u Republici Hrvatskoj boravi na temelju važeće dozvole za boravak i rad odobrene na godinu dana sukladno godišnjoj kvoti za zapošljavanje stranaca, može se odobriti privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji samo ako je stranac s kojim se traži spajanje obitelji u Republici Hrvatskoj imao najmanje 2 godine odobren privremeni boravak.

    (3) Privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji neće se odobriti članu obitelji stranca kojem je izdana dozvola za boravak i rad u svrhu sezonskog rada.

     

    Važeća je točka 1. pošto sam Hrvatski državljanin (i ostatak ukućana)

    I konačno:

    Citiraj

     

    Članovi obitelji

    Članak 56.

    (1) Članovi uže obitelji u smislu ovoga Zakona su:

    1. bračni drugovi,

    2. osobe koje su u izvanbračnoj zajednici,

    3. maloljetna zajednička djeca bračnih i izvanbračnih drugova, njihova maloljetna posvojena djeca te maloljetna djeca svakog od njih, a koja nisu zasnovala vlastitu obitelj,

    4. roditelji ili posvojitelji maloljetne djece.

    (2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, članom uže obitelji hrvatskog državljanina, stranca kojem je odobren privremeni ili stalni boravak i stranca koji ima status azilanta, može se smatrati i drugi srodnik, ako postoje posebni osobni ili ozbiljni humanitarni razlozi za spajanje obitelji u Republici Hrvatskoj.

    (3) U slučaju poligamnog braka, spajanje obitelji na području Republike Hrvatske odobrit će se samo jednom bračnom drugu.

    (4) Spajanje obitelji neće se odobriti ako je bračni ili izvanbračni drug oženjen ili je u dugotrajnoj vezi s drugom osobom.

    (5) Izvanbračna zajednica u smislu ovoga Zakona je životna zajednica neudate žene i neoženjenog muškarca, koja traje najmanje 3 godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.

     

    Glede dokazivanja o osiguranim sredstvima za uzdržavanje slijedi:

    Po važećem Pravilniku o statusu i radu stranaca u Republici Hrvatskoj:

     

    Sredstva za uzdržavanje stranca u Republici Hrvatskoj

    Članak 6.

    (1) Sredstva za uzdržavanje u smislu članka 4. stavka 1. podstavka 2. ovoga Pravilnika moraju biti u visini koja je kao minimum utvrđena Uredbom o načinu izračuna i visini sredstva za uzdržavanje stranca u Republici Hrvatskoj.

    (2) Dokazi iz stavka 1. ovoga članka moraju glasiti na ime stranca, člana obitelji kako je propisano člankom 56. stavkom 1. Zakona o strancima ili člana zajedničkog domaćinstva stranca.

    (3) Dokazom iz stavka 2. ovoga članka smatra se:

    – ovjerena preslika tri zadnje isplaćene plaće,

    – porezno rješenje,

    – izvadak od mirovine,

    – ugovor o radu, odnosno pisana potvrda o sklopljenom ugovoru o radu ili odgovarajući dokaz o radu iz kojeg mora biti razvidna visina plaće stranca, ukoliko stranac radi manje od 3 mjeseca,

    – dokaz o stipendiranju,

    – rješenje o upisu u Upisnik obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava od nadležnog ministarstva te dokaz o ostvarivanju sredstava s navedene osnove.

    (4) Stranci koji reguliraju privremeni boravak u svrhu korištenja nekretnine ili u druge svrhe najduže do 6 mjeseci u godini dana, stranci koji reguliraju privremeni boravak u svrhu srednjoškolskog obrazovanja ili studiranja, kao i obrtnik koji prvi put regulira dozvolu za boravak i rad iz članka 76. stavka 1. točke 5. Zakona o strancima, osim dokaza iz stavka 3. ovoga članka, mogu priložiti i potvrdu banke o sredstvima kojima stranac raspolaže na bankovnom računu.

    (5) Stranac iz stavka 4. ovoga članka koji će regulirati privremeni boravak u druge svrhe do 6 mjeseci u godini dana, dokazuje da posjeduje sredstva za uzdržavanje ako na bankovnom računu raspolaže s financijskim sredstvima u visini od 6 puta uvećanog iznosa propisanog Uredbom iz stavka 1. ovoga članka, ovisno o broju članova obitelji, a ostali stranci iz stavka 4. ovoga članka dokazuju posjedovanje sredstava za uzdržavanje ako na bankovnom računu raspolažu s financijskim sredstvima u visini od 12 puta uvećanog iznosa propisanog Uredbom iz stavka 1. ovoga članka, ovisno o broju članova obitelji.

    (6) Pisana izjava o uzdržavanju stranca koju daje član zajedničkog domaćinstva mora sadržavati obvezu da će uzdržavatelj snositi sve troškove vezane za vrijeme boravka stranca u Republici Hrvatskoj.

    (7) Član zajedničkog domaćinstva koji daje izjavu o uzdržavanju stranca mora priložiti dokaz da raspolaže sredstvima, na način da je ukupan iznos po članu kućanstva te osobe, uključujući u to i stranca za kojeg se jamči uzdržavanje, propisanim Uredbom iz stavka 1. ovoga članka i uz dokumentaciju sukladno odredbama stavka 3. ovoga članka. Pisanu izjavu o uzdržavanju stranca može ovjeriti i službena osoba u nadležnoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji.

    (8) U sredstva za uzdržavanje stranca ne uračunavaju se sredstva dobivena temeljem socijalne pomoći, naknade za vrijeme nezaposlenosti i doplatka za djecu, osim ako se radi o odobrenju privremenog boravka u svrhu spajanja obitelji s hrvatskim državljaninom sukladno članku 56. stavku 1. Zakona o strancima.

    Dakle gledajući važeću Uredbu o načinu izračuna i visini sredstava za uzdržavanje državljanina treće zemlje u Republici Hrvatskoj:

    Citiraj

     

    Članak 2.

    (1) Za ispunjenje uvjeta iz članka 54. točke 3. i članka 96. stavka 1. točke 2. Zakona o strancima, državljanin treće zemlje mora mjesečno imati osigurana sredstva za uzdržavanje u visini od tri osnovice na temelju koje se utvrđuje visina zajamčene minimalne naknade u skladu s propisima o socijalnoj skrbi.

    (2) Za dvočlanu obitelj iznos iz stavka 1. ovoga članka uvećava se za visinu 1,25 osnovice na temelju koje se utvrđuje visina zajamčene minimalne naknade, a za svakog daljnjeg člana obitelji iznos se uvećava za dodatnu visinu jedne osnovice na temelju koje se utvrđuje visina zajamčene minimalne naknade.

     

     

    Gledajući ovu Uredbu, to bi bilo 3400 kn za nas dvoje + 800 kn za svaku daljnju prijavljenu osobu na toj adresi. Pošto je osnovica na temelju koje se utvrđuje visina zajamčene minimalne naknade 800 kn. Dakle, gledajući Pravilnik o statusu i radu stranaca u Republici Hrvatskoj pod boldanim stavkom (8) ja bi također mogao priložiti svoje prihode, tj. invalidninu.

    E sada, poslao sam i upit MUP-u koji zapravo i odobrava privremeni boravak i traži dokaz o sredstvima za uzdržavanje. Odgovor koji sam dobio i koji me potpuno zbunjuje dodao sam u prilog. (u crvenom pravokutniku na slici je obilježeno je ono što me zbunjuje)

    Uža obitelj i po zakonu i po MUP-ovom odgovoru smo samo ja i moja žena. Da li tu zaista spadaju svi ljudi prijavljeni na adresu gdje smo i mi prijavljeni?

    Isto tako me zanima pitanje oko zdravstvenog osiguranja.

    Po važećem Zakonu o doprinosima (čl. 169.) i NAREDBI O IZNOSIMA OSNOVICA ZA OBRAČUN DOPRINOSA ZA OBVEZNA OSIGURANJA ZA 2018. GODINU:

    Koeficijent je 0,38, a osnovica se obračunava od iznosa od 3.047,60 kn, trenutna mjesečna osnovica bi bila: 1158,08 kn 

    Što znači mjesečna osnovica i što ona predstavlja? Siguran sam da to nije mjesečni iznos za plaćanje obveznog zdravstvenog osiguranja, jer se ono kreće od 350-500 kn. Zanima me po čemu HZZO izračunava mjesečni iznos za Obvezno Zdravstveno osiguranje. Znam također da se plaća za godinu unazad zbog toga što Filipini i RH nemaju ugovoreno važenje stvari oko zdravstvenog osiguranja. I na kraju što predstvalja ta mjesečna osnovica?

    Ok, to bi bilo sve što sam htio pitati. Nadam se da ne zamjerate na podužoj temi i molim vas da mi odgovorite samo ukoliko točno znate o čemu se radi.

     

    Unaprijed hvala!

     

    Capture.PNG

  3. Poštovani,

    zanima me jedna stvar. Tko plaća sve sudske troškove (odvjetnici, odštete, itd.) kod osobe koja je počinila kazneno djelo (teško ubojstvo)? Troškovi su golemi. Osoba koja je to djelo počinila ima obitelj.

    Za dugove, odgovara bračni drug, a nakon smrti djeca. No da li ovo spada pod istu stvar, dug?

    Plaća iz svoje imovine, da li u to spada i imovina bračnog partnera? Jedna kuća je na ženi, ostale dvije su pola pola. Razvod braka također ništa ne mijenja koliko shvaćam? I dug od imovine (nekretnina) se može tek naplatiti kada javni bilježnik stavi zabilježbu na imovinu?

    Tako da ako mi možete reći čija se imovina uzima u slučaju kaznenog (teško ubojstvo) dijela?

    Čitam zakone i nije mi jasno. Ako bi netko mogao jednostavno mi iskopirati iz hrvatskog zakona članak koji to razjašnjava.

    Unaprijed hvala!

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija