Jump to content

alantitus

Korisnik
  • Broj objava

    36
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je alantitus objavio

  1. Je li to zbilja piše u nekom članku PZ, da okrivljenik nema pravo na očitovanje o sadržaju zapisnika (npr. na iskaz svjedoka ili na drugu bitnu okolnost)?
  2. Može li okrivljenik uopće dobiti zapisnik u pisanom obliku kako bi se očitovao na njega, npr u sudskoj pisarnici?
  3. Ukratko, frend je bio na prekršajnom sudu, na kraju rasprave potpisao je zapisnik o glavnoj raspravi i zamolio za primjerak zapisnika ali mu ga je sudac odbio dati, s obrazloženjem da ima pravo uvida i spis u sudskoj pisarnici. Zar okrivljenik nema pravo na primjerak zapisnika? Ja sam u više parničnih postupaka svaki put dobivao primjerak zapisnika pa me čudi da u prekršajnom postupku okrivljenik nema pravo na svoj primjerak.
  4. Postoji li pravo povrata poreza na kuće odmor? U poreznoj prijavi postoji rubrika "DOHODAK OD IMOVINE I IMOVINSKIH PRAVA (prema rješenju porezne uprave, pregledu primitaka i izdataka i potvrdama isplatitelja). Može li porezni obveznik koji je vlasnik kuće za odmor tražiti povrat tog poreza? (Radi se o umirovljeniku čija je mjesečna mirovina manja od godišnjeg poreza na kuću za odmor a ne može je prodati zbog krize u području trgovine nekretninama)
  5. Hvala na informaciji, a bi li mi bilo jednostavnije izvršiti nadogradnju samo uz projekt bez ostale dokumentacije pa onda naknadno legalizirati?
  6. Imam sagrađenu kuću od 150 m2 na čestici koja ima građevinsku dozvolu i nadogradio bih (proširio) prizemlje za cca 50 m2. Vidim u novom Zakonu o prostornom uređenju i gradnji da nije potrebna građevinska dozvola za objekte manje od 400 m2 ali ne znam odnosi li se to i na nadogradnju postojeće građevine, pa me zanima koji dokumenti su mi potrebni da bi sve bilo u skladu sa zakonom?
  7. Hvala. Inače frend je otišao do suda i kaže da nema suca, da je sudac bio na godišnjem pa otvorio bolovanje... Ima li smisla da šalje požurnicu ako nema suca?
  8. Prijatelju je rasprava iz radnog spora zaključena prije više od 3 mjeseca a presuda još nije donesena. Čeka li se na presude iz radnih sporova i inače toliko dugo ili bi se sucu trebalo obratiti požurnicom?
  9. A što ako sud presudi da je okrivljenik dužan isplatiti oštećeniku tih 150.000 kn? Hoće li okrivljenik kad-tad to morati platiti (npr. ako se zaposli za 3 ili za 5 godina)? Drugim riječima, provodi li se ovrha "jednokratno" ili "traje" sve dokle god se ne namiri dug (teorijski do kraja dužnikovog života)? To me uvijek zanimalo.
  10. Ne zna nitko sa sigurnošću smatra li se drugi okrivljenik u prekršajnom postupkom drugom strankom?
  11. Nije problem u trošku, mogu pripremiti podnesak u 5 primjeraka ako treba, ali bih volio doći na raspravu pripremljen i ne postavljati suvišna pitanja. Nikada nisam bio na prekršajnom sudu i ne znam kakva je praksa a zakonodavac, po običaju, nije dovoljno jasan da se iz odredbi samog zakona može nešto iščitati bez potpitanja i tumačenja, čak i kod ovako banalnih stvari, tko se sve smatra "drugom strankom".
  12. Hvala. Nemam namjeru trošiti novac na odvjetnika jer nisam kriv pa ne vidim zašto bih ga plaćao. Zanima me još u kolikom broju primjeraka moram dostaviti podneske? U Prekrš. zakonu piše: (3) Podnesci koji se prema ovom Zakonu dostavljaju protivnoj stranci predaju se sudu u dovoljnom broju primjeraka za sud i drugu stranku. Ako podnesak nije predan u dovoljnom broju primjeraka, sud će isti umnožiti na trošak podnositelja podneska. "Druga stranka" će u ovom postupku biti podnositelj optužnog prijedloga (dakle MUP), ali ne znam smatra li Zakon i drugog okrivljenika "drugom strankom"?
  13. Kratki uvod: fizički sam napadnut na ulici od, po svemu sudeći, strane duševnog bolesnika kojega nikad u životu nisam vidio, bez ikakvog povoda. Pozvao sam policiju koja je po dolasku rekla da po zakonu moraju napisati prijavu protiv kršenja javnog reda i mira i meni i napadaču, tj. da ćemo obojica dobiti poziv na prekršajni sud u svojstvu okrivljenika zbog remećenja javnog reda i mira. Pitanje: Ukoliko u prekršajnom postupku predložim psihijatrijsko vještačenje za drugog okrivljenika tko mora platiti to vještačenje? Ukoliko prijedloge i očitovanja budem dostavljao u pisanim podnescima, moram li pisati podnesak u 2 primjerka (za sud i policiju) ili u 3 primjerka (za sud, policiju i drugog okrivljenika)? Hvala
  14. Ima li šanse da mi Prekršajni sud dozvoli uvid u jedan predmet (koji je zaključen 2006. godine) u kojemu nisam bio stranka? Naime, u tom predmetu je jedna tvrtka kažnjena zbog istih okolnosti zbog kojih ja vodim privatnu parnicu protiv svog poslodavca, a sutkinji u mom predmetu nije sasvim jasno o čemu se radi pa bi mi ta presuda Prekršajnog suda mogla pomoći u mom predmetu kao izvadak iz sudske prakse. Bi li mi Prekršajni sud to uvažio kao opravdan pravni interes, ili mi omogućio uvid u predmet temeljem Zakona o pravu na pristup informacijama?
  15. Smiju li vanjski suradnici (dakle osobe koje formalno nisu u radnom odnosu) prisustvovati na radu kod "naručitelja", koji povrh toga za njih vodi i evidenciju o prisutnosti na radu? Drugim riječima, je li vođenje prisutnosti na radu za navodne "vanjske suradnike" dokaz o postojanju i prikrivanju radnog odnosa? ("Vanjski suradnici" dužni su poslove za "naručitelja" obavljati osobno, po njegovim uputama i nalozima, na njegovim sredstvima rada, u vrijeme i mjesto koje je odredio "naručitelj")
  16. Poštovani ude, hvala puno na pomoći, zamolio bih za još jedan savjet: Kupac je uredno upisan kao posjednik u posjedovni list na nove, izmijenjene čestice, štoviše, u katastru tvrde da su Sudu proslijedili parcelacijski elaborat temeljem kojega su izmijenjene oznake katastarskih čestica, ali kupac nikada nije tražio ni dobio nikakav parcelacijski elaborat. Može li kupac od katastra zatražiti i dobiti primjerak parcelacijskog elaborata temeljem kojega su izmijenjene oznake katastarskih čestica i bi li to Sudu bio dovoljan dokaz da se radi o istim katastarskim česticama koje je kupio od prodavatelja? Kupac je zatražio od katastra povijesni posjedovni izvadak (pretpostavljam da tamo piše kad, kako i zašto su nastale izmjene oznaka čestica), i bi li to trebao biti dovoljan dokaz Sudu da se radi o istim katastarskim česticama koje je kupio od prodavatelja?
  17. Zahvaljujem na pomoći. Dakle ako sam dobro shvatio, budući da nije moguće napraviti aneks ugovora jer je prodavatelj preminuo a njegova djeca nisu njegovi pravni sljednici na tim parcelama (jer ih je prodavatelj prodao za života pa nisu ni mogle ući u ostavinsku masu) kupac treba tražiti od Suda povijesni z.k. izvadak a prije toga parcelacijski elaborat od katastra? P.S. Zar ne bi Sud trebao automatikom provjeriti povijesni z.k. izvadak pri rješavanju zahtjeva stranaka za upis u vlasnički list? Nekako mi je logičnije da Sud odmah potraži kod sebenego da ih od suda prvo traži stranka a zatim ih ponovno predaje istom sudu? A zaboravio sam napomenuti da u katastru tvrde da obavijesti o svim promjenama koje su se događale na česticama šalju sudu i da sud mora imati dokumente koje traži od kupca.
  18. Kupac zemljišta 1982. godine predao je zahtjev za upisom vlasništva u zemljišne knjige na katastarskimm česticama koje su se tada zvale x1, x2, x3, x4, x5. Danas se te iste čestice zovu y1, y2, y3. Kupac ne zna kako, zašto ni kada je došlo do promjene oznaka čestica, ali Sud traži od kupca dokaz da se radi o istim česticama, tj. da su čestice y1, y2, y3 upravo te čestice koje je kupio od prodavatelja a koje su se onda zvale x1, x2, x3, x4, x5. Molim savjet, koji dokument vlasnik treba tražiti i od koga, s obzirom da referent ni šef z.k. odjela ne znaju odgovor na to pitanje, nego kao jedino rješenje predlažu aneks kupoprodajnog ugovora s prodavateljem koji je preminuo prije 20 godina?
  19. Zna li netko pravnu definiciju pojma "obveza"? U Zakonu o obveznim odnosima nisam našao na definiciju obveze, možda piše u pravnom leksikonu?
  20. Imam odvjetnika i objasnio mi je sve. Poziv je išao samo njemu ali je poslan s tjedan dana zakašnjenja pa ga nije ni mogao dobiti na vrijeme. Inače s obzirom da sam jedna od stranaka u postupku a druga strana je izrazito sklona svakojakim lažima i obmanama, inzistirat ću da budem prisutan na svakoj raspravi. Zato mi je važno da dobijem poziv ili da me obavijesti odvjetnik. Hvala na savjetima!
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija