Jump to content

trozubac

Korisnik
  • Broj objava

    171
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

  • Osvojio dana

    1

Objave koje je trozubac objavio

  1. Dana 02. 09. 2023. u 11:13, Spitfire je napisao:

    Potrebno vam je u ZK priložiti Prijedlog za brisanje prava doživotnog uživanja te uz njega priložiti smrtni list za nositelja prava osobne služnosti +pristojba u državnim biljezima.

    putem javnog bilježnika ili odvjetnika, osobna predaja više nije moguća.

  2. Osoba sam s invaliditetom i oslobođen sam plaćanja sudskih pristojbi. Podnosim prijedlog za uknjizbu vlasništva putem javnog bilježnika koji me oslobodi sudske pristojbe ali mi uredno naplati svoju nagradu u skladu s čl. 26a Pravilnika o privremenoj jvb tarif 10,64 eur + PDV 2,66 eur. Obzirom je zakonom o jvb pristojbama isto propisano oslobođenje za invalidne osobe, zasto se ipak mora platii, kada smo do ukidanja urudzbenog odnosno  osobne predaje u gruntovnicu mogo sam predati i ne platiti ništa???

  3. Kupio sam izvanknjižno vlasništvo čestice od prednika svoji roditelja koji su tu česticu kupili 1976 godine, ali nikada nisu sastavili ugovor. Kroz godine uzivanja nitko ih nije smetao, kao i mene. Sada zelim srediti vlasništvo na svoje ime  i nailazim na prepreku, jer u vlasničkom listu upisano 10 suvlasnika, a na dijelu jednog od njih i zabilježba tražbine CZSC. Taj dio je jako maleni tj, 1/18 dijela na kojoj je zabilježna tražbina i u naravi iznosi 120 m2 ili 35 čhv, obzirom se radi o poljoprivrednom zemljištu. Obzirom ista nije vlasnika u stvarnosti već samo po zk knjigama, kako da izbrišem tu zabilježbu? kome da se obratim ? jer ne mislim plaćati tražbinu za iznos koji je milijun outa veći od vrijednosti tog dijela zemljišta. Postoji li kakva mogućnost za brisanje zabilježbe pod pretpostavkom da je osoba umrla i/ili živa?

  4. prije 38 minuta, Ruby_Danderfluff je napisao:

    Ocjenu stanja pacijentice prije i poslije hospitalizacije potrebno je zatražiti od medicinskog vještaka, jer ako se radilo o neizbježnoj stvari, koja nije posljedica namjere niti grube nepažnje, tada nema nesavjesnosti na strani bolnice.

    pacijentica bila u dvije bolnice, u svakoj po 1 mj, u prvoj bolnici to nije imala, tako da je to nebriga osoblja bolnice br. 2, jer je nisu okretali na bokove i mazali kremom potencijalno otvaranje rane, to se nije smjelo desiti, rana je ogromna veličine tanjura, do kosti praktički, na trtici. Osoba je nepokretna i polusvjesna, mozda i nesvjesna.

  5. isplati li se tuziti bolnica zbog nebrige i nemara pacijenta?. 

    Naime radi se o starijoj osobi koja je provela 2 mj u bolnici, otpuštena u teškom stanju, ali stvar je nebriga oko dekubitusa. Stvar je takva da otpuštena s ogromnom ranom dekubitusa 4 stupnja, zesci nemar, kako je moguće da se to desilo u bolnici koja treba brinuti o pacijentima. Ima li smisla tuziti bolnicu, osoba je starije dobi, palijativna skrb. hvala

  6. Dana 23. 06. 2022. u 9:14, vukovar je napisao:

    Evo da se nadovežem na ovu temu,komunalnu naknadu naplaćuje grad , pošalje 6 uplatnica za i na prvoj uplatnici dolje u uglu napiše da li postoji dug,a na ostalim ne.Što se tiče grada Vukovara, oni jednostavno kriminalno vode računa o plaćanju komunalne naknade,dok sam bio u stanu dva puta su mi slali da imam dug.Kad sam otišao kod njih, bilo je da sam dužan od prije tri godine od kada je nastao dug ,kako čuvam sve uplatnice pokazao sam da sam uplatio u Fini,a njihova reakcija je bila da je djelatnik Fine (blagajnik) slučajno prebacio novce na drugi račun.Poslije dvije godine su mi opet poslali opomenu da nisam platio račun ali za neko drugo razdoblje,ne ono isto za koje su me teretili prvi put.Isto sam im pokazao plaćene račune,koje su htjeli da im ostavim,ali sam im dao samo da kopiraju račune i rekao ako mi još jednom pošalju opomenu da ću ih tužiti i više mi nisu slali opomene. A sad najnoviji slučaj kupio sam kuću prije dvije godine,od nasljednika iza pokojnog oca,dug je za 2016 godinu,čovjek je preminuo 2018 godine,ostavinska je bila,kuća je prešla u vlasništvo sina, koji je sve na sebe prebacio,kad mi je prodao kuću bio se odjaviti u grad i ja se prijavio nije bilo nikakvog duga ,sad stiže uplatnica na pokojnog oca za 2016 godinu da će ga dati na sud ,zatim dolazi valjda opomena od porezne,nisam bio kod kuće ostavio poštar obavijest da se digne u pošti.Čovjek umro 2018 ,a oni ga ovršuju,pa tko je tu lud.A osobno mislim da grad Vukovar hvata ljude koji ne čuvaju uplatnice pa im pošalju opomene i onda ljudi se boje pa im uplate jer nisu sigurni da li su platili ili ne.

    ja niti rješenja, niti uplatnica zaprimio, ako je do poštara šta da radim?

  7. prije 22 minuta, Iustitia_ZD je napisao:

    pružatelj usluga nema veze s komunalnom naknadom, to radi jedinica lokalne samouprave sukladno zakonu o komunalnom gospodaarstvu

    treba riješiti u JLS, vidjeti po kojem rješenju se obračunava naknada, tko je zaprimio rješenje i sl.

    imamo česte probleme s poštarima, bojim se a dok ne provjerim , pretpostavljam da je nekome drugome dao moju poštu, s ovi nisu meni... kaj traziti vještačenje potpisa dostavnice, pokrenuti tuzbu ili kako sad s tim ako će JLS biti uporna da se to plati?

  8. prije 1 sat, Persona je napisao:

    Otiđite kod pružatelja komunalnih usluga i raspitajte se o čemu se točno radi. Mozda je došlo do kakve greške.

    Ne znam, jer ja sam 2020 kupio staru kuću, nikkave rezije osim struje nisu došle, struju sam prenio za ostalo nisam jer kuća nije za stanovanje, nejasno mi skroz..

  9. Danas prvi puta zaprimam poštu od JLS preko odvjetnika i to opomenu pred ovrhu radi komunalne naknade. Nikada do dana danasnjeg nisam zaprimio rješenje niti bilo koju uplatnicu za komunalnu naknadu, a niti znam povodom koje osnove mi se taj dug stavlja na teren. Ulozio bi prigovor s tim obrazloženjem jer ne znam sad za zastaru kad nit znam da imam utvrdenu obvezu plaćanja. Moguce da se radi o staroj kupljenoj kući u kojoj se ne moze zivjeti, a moguce da je to dug prethodnog vlasnika?

  10. prije 31 minuta, kikila je napisao:

    Nakon očeve smrti još nije okončana ostavinska rasprava. Između ostale imovine, on je i korisnik 2 pomorska veza, koja su sada pod Lučkom upravom. Jedan vez je kupio još 80-ih godina prošlog stoljeća, a na drugom  ima pravo korištenja. Budući sada Lučka uprava želi po prvi put potpisati  Ugovore o korištenju vezova sa svim vlasnicima/korisnicima u našoj lučici, molim za savjet što nam je činiti, jer nikako ne želimo izgubiti vezove.

     

    Zahvaljujem na Vašem savjetu.

    U pravilu do okončanja pravomoćne ostavinske rasprave ništa. Eventualno dopisom obavjestiti Lučku upravu kako je postupak ostavine u tijeku i priloziti im dokumente koje imate iz kojih je vidljivo da upravo vaš otac polagao pravo vlasništva/korištenja na vezove. Nakon pravomoćne ostavinske rasprave dostaviti im rješenje o nasljeđivanju.  (bitno je da te ugovore uključite u ostavinu). Nadalje sve ovisi o Lučkoj upravi hoće li vam uvaziti pravnu osnovu stjecanja vlasništva nad vezovima. l.p.

  11. Na 28. 11. 2021. at 19:23, Klepetan je napisao:

    Poštovani,

     

    Majka je s nama nasljednicima razgovarala i određeno je kome će što pripasti nakon... i od tog trena svaki nasljednik je počeo o svom trošku održavati nekretninu koja će mu ostati.

    Kako smo imali jednu ostavinsku na kojoj se gadno zakompliciralo željeli bismo se zaštititi kod budućeg nasljedstva.

     

    Molimo mišljenje da li Ugovor o ustupu i raspodjeli imovine za života može imati stavku da mi postajemo stvarni vlasnici tek danom preminuća, da zaštitimo majku ukoliko bi ikome palo nešto "divlje" na pamet. Ne želimo omogućavanje upisa ikome za njenog života.

    Ako ne, postoji li kakav drugi legalni, održivi ugovor ili akt koji majka može potpisati s nama, čime nam se garantira što ćemo naslijediti (i u što već ulažemo). Oporuku ne bismo jer samo ustupom se može garantirati da se drugi nasljednici odriču prava ako isto potpišu. Ako ne potpišu to prelazi u darovni ugovorm to je jasno i nije poželjno.

    Hvala i lijep pozdrav!

     

    Postoje opcije dozivotnog uzdrzavanja ili čak dosmrtnog (upis vlasništva moguć odmah nakon sklapanja, za zivota), ali oni za sobom nose i odredene obveze. Postoji opcija kupoprodaje ako vam bi to bilo lakše.  Majku mozete zastiti upisom osobnih sluznosti u njenu korist, pa dok je ona ziva ne moze ju nitko maltretirati. (Plodouzivanje, uporaba i stanovanje). Ima još jedna vrsta ugovora, ali je dosta rijedak, ugovor o darovanju za slučaj smrti. Takav ugovor nije učestao, a koliko je meni poznato, tek trenutkom smrti stječete pravo na uknjizbu kako je podijeljena nekretnina darovanjem. 

  12. Na 28. 11. 2021. at 20:14, AnRa je napisao:

    Pozdrav,

    Situacija je ovakva: ja u kući imam 9/18 suvlasničkog djela, a moja sestra ima 3/18 i sestra mene već neko vrijeme maltretira, i izbacuje iz kuće, sad mene zanima da li ja imam pravo da je sudski putem isplatim ili ona može to pobiti i tražiti da dobije dio u kući,a ja u toj kući živim cijeli život i ulažem u nju,još posjedujem i procijenu kuće,prije samih ulaganja.

    Hvala na odgovorima.

    Najbolje bi bilo rješenje da ju isplatite za njezin dio, ako to nije moguće tada provesti etaziranje kuće, pa da dobije baš svoj odredeni prostor 1/1. U konačnici vi ste vlasnik 1/2, a ona tek 1/6. Eventualno vidjeti s odvjetnicima da joj postavite zahtjev za sudjelovanje u troškovima odrzavanja, rezija, ulaganja u kuću u njenoj vrijednosti od 1/6 dijela. Krajnje je razvrgnuće suvlasništva diobom..

  13. Na 30. 11. 2021. at 8:01, Duda123 je napisao:

    Da li nakon uzivanja u zemlji koju obradjujemo vise od 30god. i ne pojavljuje se vlasnik imamo pravo na nju? 

    ako imate pravo utvrditi će sud, pokretanjem vase tuzbe za utvrđivanje prava vlasništva dosjelošću.

  14. prije 6 minuta, Usmena oporuka je napisao:

    Postovani,nisam u nikakvom krvnom srodstvu sa pokojnim brinula sam o njemu,imam svjedoke koji su potvrdili da je pokojni par dana prije smrti izjavio da ce svoju imovinu ostaviti meni.Izjave su ovjerene i na trazenje suda dostavljene istom.Pozvana sam na rociste gdje se ovaj grad uopce nije pojavio,koji sad trazi stanje racuna i imovine.Na rocistu sam dala nasljednicku izjavu.Ostavinski postupak sam sama pokrenula,bio je i oglas u nn,gdje se pozivala rodbina od pokojnika,nitko se nikad nije javio.Sta mogu ocekivat dalje?Koliko mi je poznato pokojnik nema neku imovinu,2poljoprivredn zemljista i nesto novaca u 2.mirovinskom stupu.

    Ako je neka mala vrijednost u pitanju, mišljenja sam da grad neće traziti vlasništvo osim ako pokojni nije imao kakve dugove prema gradu, općini. Nadalje sud ce u postupku ispitivati vjerodostojnost usmene oporuke.

    Udio 1/3

    Na 29. 11. 2021. at 8:55, Helena1986 je napisao:

    Pozdrav.

    Imamo problem. Po ostavinskoj  raspravi u svezi obiteljske kuće naslijedili smo : brat 1/3 ja 1/3 i majka polovicu.

    Sa obzirom da je moj brat zauzeo cijeli kat i ponaša se kao da je sve njegovo i kao da je nemam u tom katu udio 1/3. Mene zanima što mogu sudski poduzet po tom pitanju.

    Da napomenem brat govori da me nema sa čime isplatiti i ne zeli nikakvi dogovor. Zanima me da li mogu zahtijevati da on više ne stanuje na tom katu pošto meni pripada ta 1/3. Da napomenem ja ne zivim u toj kući ali svejedno ne zelim da on bude u kući gdje ja imam prava sa obzirom da me nema odkud isplatiti.

    Hvala lijepa!

    Lp

     

    Kao prvo nemoguća je takva podjela imovine, za pretpostaviti je da je majka ima svoju 1/2 a sa vama nasljedila još 1/3, iz čega proizlazi da majka ima 4/6 dijela a vi sa bratom svaki po 1/6 dijela. Idealno bi bilo uspostava etaznog vlasništva, ako je moguca, pa dobijete svoju 1/6 i tada je to vaš zasebni dio, ako nije moguće tada da Vas isplate za vas dio, dogovorom, ili darovanje, eventualno mozda ugovor o najmu,  a u protivnom zadnja opcija je razvrgnuće suvlasničke zajednice diobom kod suda, sudska prodaja ukupne nekretnine.

  15. Na 30. 11. 2021. at 13:30, njek1 je napisao:

    Uzdržavatelj bi prenio prava anexom, ne i obaveze, na maloljetnu osobu, svojeg sina. Dakle, sve je isto, ali bi se nekretnina prenijela na maloljetnu osobu nakon smrti uzdržavanog. Isti nema nikakve obaveze. Svi se slažu. Ide li to?

    bojim se da ne, jer osoba koja daje uzdržavanje ima prema vama obvezu uzdrzavati vas, a potom i prava po smrti uzdrzavanog. Ne mozete isključiti obveze iz takvog pravnog posla, jer maloljetna osoba ne moze stupiti u vaše ime da preuzme obvezu. Nadalje, ne vidim razlog da nakon smrti uzdrzavanog, tu imovinu darujete maloljetnoj osobi, po zakonskom zastupniku.

  16. Na 01. 12. 2021. at 9:06, Usmena oporuka je napisao:

    Postovani,sudjelujem u ostavinskom postupku u kojem sam uz usmene svjedoke ja "nasljednica",dala sam nasljednicku izjavu.Sud je obavjestio dva grada da se izjasnu jel prihvacaju ili ne tu izjavu.Jedan grad prihvaca mene kao nasljednicu dok drugi grad, ne prihvaca mene kao nasljednicu.Traze od suda da sud pribavi od fine tocno stanje na racunima od pokojnika i uopce imovinu koju je imao..,Pa ce se onda definitivno izjasnit.Koliko je to zakonito,da sud pribavi i prosljedi gradu te informacije?Ukoliko grad odluci da ce osporavat moju nasljednicku izjavu,koga se upucuje u parnicu?Ja tuzim grad il grad tuzi mene?Unaprijed hvala

    Ošasna imovina pripada gradu, općini, nasljednička izjava nije temelj za prihvaćanje Vas kao nasljednika ako ne dokazete svoju vezu sa umrlom osobom, rodakinja, izvanbračna supruga itd.

  17. Na 30. 11. 2021. at 21:15, Sosten je napisao:

    Majka je nasljednik u 1/2.A bratić odnosno majčin nećak u drugoj polovici.Radi se o nekretninama.Sad mi želi darovati svoj dio majka i bratć (njezin nećak od brata joj sin odnosno sin mog ujaka).Zanima me Porez  da li sam oslobodjen .Mislim da na majčin dio ne bi trebao platiti ali mi nije jasno za bratićev dio.

    Molim Vas lijepo odgovor i najpovoljniji način izvedbe te radnje.

    Puno hvala unaprijed.

    na majčin dio ne plaćate porez, dok na darovani dio od bratića da jer vam nije ravna loza. Ravna loza se smatra rod... dijete, roditelj, baka/djed itd, dok bratić je bočna loza.

  18. prije 7 minuta, Borbena7 je napisao:

    Na koje odredbe se oni pozivaju u svojim odlukama?

    ništa ne znam zk šta je namlatio u dopisu prema ministarstvu, dva puta trazilo ministarstvo dopis zk, zk ne priznaje pa ministarstvo trazilo dopis zavoda, objašnjenje je smješno u rješenju ministarstva, nema nevedenog zakona.... pozivaju se svi na "valjanu ispravu zavoda za vještačenje", a ako moje rješenje to nije šta je tad, da zavod izdaje neku potvrdu a mene niti ministarstvo niti zk nije trazilo ništa, niti ja znam šta je dopisom zavod odgovorio ministarstvu

  19. Trazio sam povrat sudske pristojbe za uknjizbu prava vlasništva a u skladu s čl. 11. st. 1, t. 5 Zakona o sudskim pristojbama, zemljišne knjige se očitovale da nemam pravo na povrat, bez da su me dodatno trazile neku potvrdu, a zahtjevu sam prilozio rješenje o utvrđenom tjelesnom oštećenju 70 posto. Ministarstvo trazi dopisom očitovanje zavoda za vještačenje i donosi mi rješenje da mi se zahtjev odbacuje, zavod priznaje moj invaliditet ali ne da imam pravo na oslobođenje. Lud sam, sad mi pravni lijek upravni spor. Ako tko ima da mi pomogne, molim inbox. l.p.

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija