Jump to content

stivic

Korisnik
  • Broj objava

    21
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je stivic objavio

  1. Evo jesen stiže. Brzo radite. Podnesite prijedlog za osiguranje dokaza i izvedite putem suda građevinskog vještaka koji će utvrditi činjenično stanje. Potom popravite krov o svom trošku, pa utužite "majstora".
  2. Postoji mogućnost da ste nekada, nekome u toj banci bili jamac, i potpisali "izjavu jamca", a nekakav mudrac iz banke, koji radi na kreditima, vašu "izjavu" prebacio iz otplaćenog kredita na živi kredit, najčešće nekog svoga prijatelja. Zatražite od banke da vam daju na uvid cjelokupni dosje kredita, te izvornog dužnika - korisnika kredita. Zaista možete imati problema, jer su se nekada "izjave jamaca" potpisivale bianco, pa bankari samo dopišu što hoće. Shvatite ozbiljno opomene, jer možete očekivati uskoro tužbu ili ovrhu, a onda neće biti smijeha. Poznati su mi takvi slučajevi. Žalim, ali nije mi poznato da je netko podnosio tužbu zbog uznemiravanja na takav način. Nije doduše nemoguće. Kolega koji je još uvijek anoniman, a daje stručne odgovore možda dopuni moj odgovor.
  3. Vidjeti Zakon o zemljišnim knjigama - čl.141. - 144.
  4. Prekomplicirano za odgovorit ovdje. Uzmite odvjetnika - HITNO i što prije pokrenuti postupak.
  5. Poslovni broj spisa: (npr. P 221/05) Općinskom sudu u _____ Pravna stvar: Tužitelj: xy Tuženik. yz Radi: toga i toga PODNESAK TUŽITELJA (vjerojatno) 1x Molim sud da zakaže raspravu u ovoj pravnoj stvari, obzirom da je zadnja rasprava u predmetu održana prije više od godinu dana (npr) U Zagrebu, dana Potpis: =========================== Nema sudske pristojbe. Ako sud ne krene, pisati - ovim redom obično - predsjedniku građanskog odjela, predsjedniku suda, za ostalo vidi kolegin uput ranije. Poželjno požurnice pisati svaki mjesec.
  6. Ako je bilo u vlasništvu HŠ, odnosno ondašnjem korištenju, za pretpostaviti je da je bilo "društveno vlasništvo". Rokovi se računaju ovisno o savjesnosti i zakonitosti. Savjestan i zakonit posjednik stječe dosjelošću za 10 godina, a samo savjestan za 20 godina.
  7. stivic

    209.ZOO

    Hvala puno na pomoći. Već ju pronađoh. Nažalost nije mi mogla pomoći.
  8. Vlasnička tužba ne zastarijeva. Međutim, prema podatcima koje ste naveli proizilazilo bi da je predmetna nekretnina bila u - nekada "društvenom vlasništvu", pa nakon toga u vlasništvu jedinice lokalne samouprave. Za vrijeme postojanja "društvenog vlasništva" dosjelošću se nije moglo steći vlasništvo, pa se to vrijeme ne računa, a od trenutka prestanka "društvenog vlasništva" mislim da nemate rok potreban za dosjelost.
  9. Ako su svi pravni poslovi sklopljeni nakon 30.12.1990. protivni međunarodnim normama i dr..... silom Anexa G ništavi, što se dešava sa kupcima nekretnina (bivše vlasništvo pravnih osoba iz SiCG) koji su iste kupili od HFP u dobroj vjeri, a u kontekstu ZID Zakona o zemljišnim knjigama koji produžava nevaženje određenih načela zemljišnih knjiga do 01.01.2007. Što takav kupac može očekivati? Što sa uloženim sredstvima u nekretninu? Što sa vlasnikom iz SiCG? Čini mi se da će RH biti u vrlo neugodnom položaju!
  10. Stečeno bez pravne osnove mora se vratiti, čl.210. ZOO. Opći zastarni rok 5 godina. Ako nemate imovine teško će se naplatiti. Vrlo su aljkavi u naplati, tako da možda i zaborave. Pogotovo ako je manji iznos.
  11. kasno se uključih, ali ipak. Prije dvije godine oslobodio sam okrivljenika koji je upravljao vozilom brzinom od oko 80 km/h državnom cestom - magistralni pravac VK-GP ŽU, izvan nasljenog mjesta u vrijeme oko 01:00 sati i na sredini ceste udario pijanog pješaka i usmrtio ga. Sudovi su - I-st i II-st vrlo vrlo kvalitetno obrazložili oslobađajuću presudu. Međutim, iz iskustva, osobito što imam relativno dobar uvid u praksu SCG i BiH, njihova kaznena praksa je daleko oštrija od naše, tako da me ne čudi izrečena kazna. Također imam vrlo negativna iskustva s ponavljanjem postupka. Sudovi ih nerado prihvaćaju. Ako mogu pomoći, javi.
  12. Ako nemate nikakve imovine - plaća/mirovina i sl.; nekretnina (kuća, zemlja i sl.), pokretnina (auto ili nešto veće vrijednosti) ne mogu Vam ništa napraviti. Zastara naplate utvrđene sudskom odlukom je 10 godina. Znači da Vam u narednih 10 godina mogu naplatiti sudske troškove ako steknete kakvu imovinu.
  13. stivic

    209.ZOO

    Imali itko kakvih podataka o komentaru, člancima, sudskoj praksi, bilo čemu (slamku spasa makar) u vezi sa člankom 209. ZOO.
  14. svaka čast. Puno susjedskih pozdrava. Kava, piće u uredu kada god naiđeš.
  15. Po Vašim navodima - imate pravo na potpunu štetu, dakle dobiti nova vrata (ne gipsana). Predlažem da uzmete sudskog vještaka strojarske ili prometne struke da Vam slika vozilo, te da svoju procjenu štete, tj. da li su vrata za popravak ili zamjenu. Ako vještak kaže - zamjena - sami platite zamjenu vrata, te tužbom zahtjevajte od osiguranja naknadu materijalne štete. Kamate Vam teku od dana popravka. Glede naknade za "nekorištenje vozila". Kod nas sudska praksa u pravilu nerado priznaje ovakav vid štete koji ste opisali. Dosta komplicirano, jer bi Vaša supruga trebala dokazivati da je suvlasnica vozila, za što joj je vozilo trebalo i još dosta činjenica. Odvjetnik nužan.
  16. Glavna rasprava u zemljišno knjižnom postupku ne postoji. Sud odlučjuje isključivo temeljem prijedloga za uknjižbu, te priložene dokumentacije.
  17. Mislim NE. Jedino što vrijedi je imovinu (kuću, auto i sl.) osigurati kod osiguravajućeg društva. Doduše, postoji sudska praksa Vrhovnog suda RH u nekim slučajevima da nevrijeme, led, posljedice udara groma i sl. nisu "viša sila", a također bi mogli pogledati na www.nn.hr. da li postoji neki pravni propis koji državu obvezuje na zaštitu od tuče, pa vidjeti da li je tu počinjen kakav propust (npr. trebalo ispaliti rakete, a nisu ispaljene i sl.) pa eventualno tu tražiti odgovornost države (odnosno onoga tko je dužan organizirati zaštitu od tuče). Spor na staklenim nogama, odvjetnici bježe od takvih sporova. Naći mladog, perspektivnog odvjetnika. Raditi na postotak od uspjeha u sporu, nikako na plaćanje po radnjama.
  18. Vaši navodi nisu potpuni za kvalitetan odgovor. No temeljem onoga što ste napisali, a pod uvjetom da nitko od suvlasnika stan nije koristio, ne postoji pravna osnova za naknadu "neostvarene dobiti". Ako je Vaš otac stan koristio sam za vrijeme dok je suvlasnička zajednica postojala, tada je u obvezi platiti stricu, kao drugom suvlasniku, naknadu za korištenje tuđeg suvlasničkog dijela.
  19. NE. Iskaz svjedoka je procesna radnja u sudskom postupku, te javni bilježnik ne može uzeti "izjavu o svjedočenju". Svjedok koji treba dati iskaz i dobio je od suda poziv, može otići u sud na dan kada sud prima stranke kod dežurnog suca te reći da ne može pristupiiti na dan kada je rasprava zakazana i zamoliti da da iskaz ili otići sa pozivom kod suca koji vodi predmet i zamoliti da da iskaz izvanraspravno. Ako svjedok NIJE DOBIO POZIV da pristupi raspravi, tada ta osoba može otići kod javnoga bilježnika i dati izjavu o činjenicama koje su mu poznate, i predati tu izjavu zainteresiranoj osobi, koja će izjavu predati sudu. Sud sam ocjenjuje da li će izjavu uzeti u obzir kao dokaz ili ne.
  20. Podnijeti privatnu tužbu (kaznenu) protiv svekra, radi kaznenog djela uvrede u roku od 3 mjeseca od dana kada se uvreda dogodila. Pravna praksa (moje iskustvo) - sudovi okrivljenika obično osuđuju na uvjetnu kaznu zatvora. Trebate odvjetnika da vam sastavi tužbu. Cijena cca. 1.220,00 kn + plaćate sudsku pristojbu. Okrivljenik dužan naknaditi troškove postupka.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija