Jump to content

mirovina


PetarPetar

Preporučene objave

Poštovani,

Imam 60 g i 31.5. ili 1. ili 2.6. 2022. imat ću 41 g radnog staža.

Želio bih u mirovinu.

Znam da mogu u prijevremenu koja se penalizira. Tražio sam izračun preko e-Građani i dobio za prijevremenu ali za dugogodišnjeg osiguranika ne može izračun bez službenog zahtjeva sa uplatom pristojbe.

Da li mi se više isplati ići u prijevremenu ili u mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika?

Krajem VI mj 2022 navršit ću 61 g. Da li ima nekakve razlike ako idem u mirovinu kada napunim 41 g. staža (31.5. ili 1. ili 2.6.) a imat ću 60 g 11 mj i koji dan starosti ili da čekam 61 g starosti kada ću imati 41 g i cca 25 dana staža?

Pročitao sam negdje podatak da se za svaki mjesec nakon 60 g starosti (ali samo do 62 godine) dodaje 0,15 % na mirovinu. Da li to stoji?

Da li, ako dam zahtjev za izračun mirovine za dugogodišnje osiguranika taj izračun glasi na dan zahtjeva, te da li će izračun mirovine sa danom odlaska u mirovinu biti po tom izračunu ili nešto drugačiji?

Kako da znam točno koji bi mi radni dan trebao biti zadnji a da bih imao 41 g staža? Da li to izračuna i istakne HZMO ili tko (osoba u firmi gdje sam zaposlen)?

Na koliko dana GO imam pravo u 2022. ako bi išao u mirovinu sa 31.5., ili 1. ili 2.6.?

Da li imam pravo na otpremninu?

Pitanja je puno.

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa 60 god i 41 god staža mirovina se ne penalizira.

Onaj informativni izračun ne treba platit 70 kn jer će bit netočan pošto se nemaju i svi podaci za isplaćene plaće.

Koristi se razmjerni dio godišnjega ukoliko drugačije nije napisano u kolektivnom ugovoru ili pravilniku o radu.

Otpremnina se dobije ako je određena u KU ili pravilniku o radu.

U onom izračunu od HZMO-a piše koliki je točan radni staž na dan izračuna pa se lako doda to što još fali do 41 godine.A može se izračunati i preko dijela aplikacije "podaci o stažu".

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 17. 02. 2022. at 21:47, PetarPetar je napisao:

Poštovani,

Imam 60 g i 31.5. ili 1. ili 2.6. 2022. imat ću 41 g radnog staža.

Želio bih u mirovinu.

Znam da mogu u prijevremenu koja se penalizira. Tražio sam izračun preko e-Građani i dobio za prijevremenu ali za dugogodišnjeg osiguranika ne može izračun bez službenog zahtjeva sa uplatom pristojbe.

Da li mi se više isplati ići u prijevremenu ili u mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika?

Krajem VI mj 2022 navršit ću 61 g. Da li ima nekakve razlike ako idem u mirovinu kada napunim 41 g. staža (31.5. ili 1. ili 2.6.) a imat ću 60 g 11 mj i koji dan starosti ili da čekam 61 g starosti kada ću imati 41 g i cca 25 dana staža?

Pročitao sam negdje podatak da se za svaki mjesec nakon 60 g starosti (ali samo do 62 godine) dodaje 0,15 % na mirovinu. Da li to stoji?

Da li, ako dam zahtjev za izračun mirovine za dugogodišnje osiguranika taj izračun glasi na dan zahtjeva, te da li će izračun mirovine sa danom odlaska u mirovinu biti po tom izračunu ili nešto drugačiji?

Kako da znam točno koji bi mi radni dan trebao biti zadnji a da bih imao 41 g staža? Da li to izračuna i istakne HZMO ili tko (osoba u firmi gdje sam zaposlen)?

 

Poštovani Petre,

točan datum kad navršavate 41 godinu mirovinskog staža vidite u HZMO.

Predlažem da nakon provjere u HZMO radite do 30.6.2022.g. a umirovljenje zatražite sa 1.7.2022.g., u privitku se nalaze tablice za izračun starosne mirovine po ZOMO u koje samo ubacite svoj pvb (prosječni vrijednosni bod) za ukupni radni staž iz izračuna koji su vam napravili u HZMO za prijevremenu starosnu mirovinu.

Tad imate iznos starosne mirovine koji vas interesira.

PS

Onaj dio iz vašeg pitanja koji sam boldao nije točan, nešto ste krivo razumijeli. Jeste li sudjelovali u Domovinskom ratu ?

Izracun mirovine.jpg

Petar Petar starosne mirovine po ZOMO.makroenabled.xlsm

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Sivko i prof,

hvala na odgovorima.

Znači ako sam dobro razumio:

- svakako mi se više isplati ići u mirovinu "za dugogodišnjeg osiguranika" kada navršim 41 g staža i koja se ne penalizira, nego u prijevremenu koja se penalizira i manja je

- svaki dan staža više od 41 g. donosi mi koju kn više mirovine (bez obzira na bilo koji mj u godini, polovicu god ili tako nešto) ali gotovo zanemarivo

- dodatak od 0,15 % je kriva informacija

- ovo nije jasno: bitno za mirovinu je 60 god i 41 staža. Ne mijenja mi ništa bitno da čekam 61 god (krajem VI mj 2022) kada bi imao 41g i 25dana staža. Niti jedan od faktora u izračunu mirovine se ne mijenjaju gotovo ni malo (ili zanemarivo). Da li sam u pravu?

Pozdrav svima koji mogu, žele i znaju odgovoriti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , PetarPetar je napisao:

- svakako mi se više isplati ići u mirovinu "za dugogodišnjeg osiguranika" kada navršim 41 g staža i koja se ne penalizira, nego u prijevremenu koja se penalizira i manja je

Točno, a u pitanju je samo još par mjeseci rada.

Pošto je već prije dat zahtjev za izračun prijevremene mirovine u tom izračunu pod toč.4 je i napisan točan staž do izračuna tj.do datuma kad se želi ići u mirovinu.Pod rubrikama Prijavno-odjavni podaci treba provjeriti da li je sav staž upisan a pod rubrikom Podaci o stažu,plaći i osnovici provjerit da li je za svaku godinu upisana visina plaće.Ako nešto nedostaje otići pod rubriku Pretkompletiranje i ispuniti kompletan obrazac da prikupe i ubace sve podatke jer ako sve imaju prije će doći rješenje o mirovini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani,

hvala svima na pomoći i odgovorima.

e sad ima još nešto:

bio sam u HZMO-u i pitao  da li mi mogu kazati točan datum kada navršavam 41 g staža.

odgovor je bio da moram ispuniti upit (ispunio sam) i da povratni odgovor traje 3-4 mj?!

jer da moraju provjeriti da li je za sve godine upisanog staža (skinuo sam sa egrađani) su i uplaćeni doprinosi.

Da li mogu to ja vidjeti negdje na egrađani? - To je pravo pitanje

3-4 mj??! - zar će ručno listati njihove knjige od II svjetskog rata? informatika, računala ........ ??!! prestrašno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , prof je napisao:

odmah zatražite pretkompletiranje dokumentacije radi odlaska u prijevremenu starosnu mirovinu 01.5.2022.g. na korisničkim stranicama HZMO na e građanin.

Na ovaj način tražite da vam ubrzano, odmah srede kompletnu mirovinsku dokumentaciju a ne tražite priznavanje prijevremene starosne mirovine.

Kad to naprave, i bude vam sve jasno (što trenutno nije) tek onda tražite priznavanje prava na starosnu mirovinu, koja je za vas povoljnija.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija