Jump to content

pomoć u pitanju iz ZUP-a -traži se


voki

Preporučene objave

Bok svima!

Evo još jedne nove koja muku muči s učenjem za DSI. Trenutno prolazim po pitanjima s foruma vezano za ZUP i ZUS pa bi htjela da mi netko potvrdi da sam dobro odgovorila na jedno od njih.

 

Tko je zastupnik teško bolesnim osobama u upravnom postupku?

Njihov opunomoćenik. A ako je osoba izgubila poslovnu sposobnost (nije u stanju niti opunomoćiti nekoga) znači procesno je nesposobna i mora imati zakonskog zastupnika, a ako on nije određen a hitnost postupka to traži onda se odredi privremeni zastupnik.

 

Sa foruma sam skinula i snimke predavanja koje su mi puno pomogle i super su osim što treba paziti na nove izmjene i dopune zakona. Hvala puno dobroj dušici koja ih je objavila.

 

Hvala unaprijed!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo iz komentara ZUP-a od Dr. Krijana: "Maloljetne i punoljetne osobe koje su lišene poslovne sposobnosti, npr. zbog duševne bolesti, nemaju poslovnu sposobnost pa prema tome ni procesnu i oni su u upravnom postupku procesno nesposobne stranke i zbog toga ne mogu samostalno bavljeti radnje u upravnom postupku, već će za njih radnje u upravnom postupku obavljati njihov zakonski zastupnik."

 

Mislim da si dobro odgovorila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru ali imam još jednu muku sada. Radi se o slijedećim pitanjima na isti temu:

 

1. Da li žalba odgađa izvršenje rješenja?

 

2. Tri slučaja kada žalba ne odgađa izvršenje rješenja?

 

Sve što sam uspjela pronaći na tu temu u ZUP-u je slijedeće:

Ako se rješenjem nalaže izvršenje kakve radnje, u dispozitivu (izreci) će se odrediti i rok u kojem se ta radnja ima izvršiti. Kad je propisana da žalba ne odgađa izvršenje rješenja, to mora biti navedeno u dispozitivu.

Ima li netko nešto bolje za ponuditi?

 

I još molim da me netko prosvijetli kako da stavim file od nekih 15 strana na ovaj forum da bi se i drugi možda mogli okoristiti time. Radi se upravo o pitanjima koje sam pokupila s foruma na temu ZUP-a i ZUS-a i mojim odogovorima na njih.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Suspenzivno (kad odgađa izvršenje rješenja) djelovanje žalbe odnosi se samo na ona rješenja (prvostupanjska) koja stranku obvezuju da mora nešto izvršiti, npr. Zatvoriti poslovni objekt zbog utvrđenih nedostataka.

 

IZNIMNO, žalba nema suspenzivno djelovanje, tj. ŽALBA NE ODGAĐA IZVRŠENJE RJEŠENJA u sljedećim slučajevima:

1. kada je to određeno materijalnim zakonom (u dispozitivu to obavezno treba navest)

2. kad je u skraćenom roku doneseno rješenje radi poduzimanja hitnih mjera u javnom interesu koje se ne mogu odgađati (čl. 141. toč. 4)

3. kad je doneseno rješenje radi poduzimanja hitnih mjera u cilju osiguranja javnog mira i sigurnosti ili radi otklanjanja neposredne opasnosti za život i zdravlje ljudi ili imovinu, pa je odmah usmeno naloženo i njegovo izvršenje bez odgode(čl. 214. st.2)

4. kad bi zbog odgađanja izvršenja rješenja bila nanesena šteta nekoj stranci u istoj upravnoj stvari, ako ima više stranaka sa suprotnim zahtjevima, koja se ne bi mogla popraviti, što cijeni tijelo koje donosi rješenje. U takvom slučaju tijelo može uvjetovati odgovarajuće osiguranje od stranke u čijem se interesu provodi izvršenje, što bi se koristilo za eventualno obeštećenje izvršenika.

 

To ti je to iz Komentara ZUP-a od Dr. Pere Krijana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad vidim ovaj tvoj odgovor sve mi se čini da je to za pravnike pitanje. To se nije dalo iskopati iz ZUP-a osim tvoj odgovor pod točkom 3. Čak nisam ništa mogla naći ni u knjizi Upravni postupak i upravni sporovi u primjeni od Justine Bajt, Ljerke Ivasić i Milana Komorčeca koja mi je puno toga razjasnila. A što se tiče komentara ZUP-a od Dr. Pere Krijana kaj je to neka knjiga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno Majo!

 

Pošto me nitko nije prosvijetlio kako staviti moje odgovore na pitanja iz ZUP-a i ZUS-a na forum snašla sam se sama kako sam znala. Nisam baš vješta u svemu ovome pa nemojte zamjeriti ak sam nešto sprčkala. Na slijedećem linku se nalaze gore spomenuti odgovori i ažurirani dio iz skripte koji se odnosi na Sustav lokalne i područne samouprave:

 

http://voki.blog.hr/2008/01/index.html#dan10

 

U sustav lokalne nisam uključila zadnje izmjene zakona nn 109/07 jer stupaju na snagu 17.svibnja 2009. godine a i na seminaru su nam rekli da to neće pitati.

 

Sve primjedbe su dobrodošle!

 

 

Još imam jedno pitanje za vas! Ako netko ima zadnje izdanje informatorove knjige ''Program općeg dijela državnog stručnog ispita'' da li su u njoj obuhvaćene nn 109/07 u sustavu lokalne koje se odnose na zadnje izmjene iz 10 mjeseca prošle godine.

A sada se bacam na učenje!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja bi svakom preporučila da ode. Dobiješ feeling na što treba obratiti pažnju, uglavnom svi predavači kažu što pitaju ali najbolje od svega je što ti približe materiju da čovjek dobije volju za učiti.

Kada sam išla na seminar tek sam informativno prošla gradivo i gadilo mi se je. Uopće nisam imala ideju kako izgleda ispit, kaj da učim...

Ako imaš diktafon ili ga možeš nabaviti svakako daj i snimi si sve. Dosta ljudi je to radilo, ja nisam imala ali sam si skinula stare snimke kao što sam već rekla. Predavači dozvoljavaju da se diktafon stavi kod njih na stol.

 

Na ispit idem 18.01. i muka mi je kad se samo sjetim. A ti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad sam prvi put prijavila mislim da je prošlo nekih 3 tjedna, ali to je kod mene jako komplicirano. Odgađala sam par puta zbog obveza na poslu.

 

Što se tiče seminara zaboravila sam još reći da je dosta brzi tempo i stvarno se ne stigne sve zapisati a ne dozvoljavaju kopirati prezentacije na stick i nedaju printane materijale tih prezentacija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija