Jump to content

Trebam pomoć vezano u status u MORH-u


branitelj91

Preporučene objave

Premda ova tema po nekakvim mjerilima nebi mogla stati ovdje, s druge mi se strane čini kako je ovaj dio foruma najviše odgovara tim vojnim tematikama.

 

 

Kako rekoh.

 

U MORH-u je u tijeku hajka na ljude iz Domovinskog Rata. Prilično neselektivno i nekorektno se ljude zastrašuje, miće, terorizira, zakida na svim mogučim pravima ili na neki treči naćin pokušava isprovocirati njihov odlazak u mirovine ili čak odlazak bez ikakvih obaveza po elementima nečasnih otpusta, (zbog nekakvih marginalnih grešaka, ili nekih drugih večinom isprovociranih postupaka ljudi koji su ovu zemlju obranili).

 

Tako sam osobno svijedokom jednom takvom postupku.

O čemu se zapravo radi.

 

Protagonisti ove priče su jedan poručnik, jedan desetnik, jedna pravnica u postrojbi, jedan bojnik, jedan pukovnik i jedna služba za ljudske resurse.

 

Poručnik je čovjek koji je od početka rata u HV-u, spletom "nesretnih" okolnosti, (ono nesretnih je u navodnicima zato što to i nisu bile nesretne okolnosti nego grub propust u poslu jedne osobe koja sada drži jedno generalsno mjesto u sustavu HV-a), je taj poručnik imao jedan prekid u službi, (što će se kasnije pokazati i kao ne tako lošim razvojem događaja), od otprilike godinu dana. Za to vrijeme se vodio kao mobilizirana osoba.

Dakle, poručnik je i tih godina bio poručnik, točnije od '94 pa do današnjih dana. Taman 16 godina. "Sustav" je kod tog čovjeka u više navrata pokazao kako nije baš voljan skrbiti o ljudima, pa su nekakva izvanrendna promaknuća koja je dijelio predsjednik Mesić, te izvanredna promaknuća koja su inaće dodjeljivana ljdima koji su dugo u činu, prolazila pored njega a da on ništa od tih benefita nije imao, (tj, nije napredovao). Poviše toga istome je "navodno" ponuđeno školovanje koje je on navodno odbio, (premda dotični ne zna o čemu se radi, a znam to jer tu osobu osobno poznajem). Da stvar bude i gora, u zadnje vrijeme se dogodilo da dotičnog preskoći desetnik koji je netom završio višu školu te je time stekao uvjete za promaknuće u čin poručnika kojeg još nije dobio iako je od toga prošlo skoro pola godine. Tako sada na jutarnjem postrojavanju za dizanje zastave događa paradoksalna i sramotna situacija da taj poručnik tom desetniku daje prijavak.

 

Na izraženo negodovanje spomenutom situacijom, gore spomenuti bojnik, (zapovjednik satnije), je odveo poručnika pukovniku, (zapovjedniku postrojbe), na razgovor, na što je ovaj odgovorio kako je odluka došla "odozgora" i kako on nije mogao na to utjecati. Naravno da taj poručnik baš tijekom tog razgovora nije šutio i tupo gledao u pod nego je rekao kako je čitava ta situacija propust pravnika, (točnije pravnice koja obnaša ujedno i dužnost časnika za personalne poslove u toj postrojbi), jder nitko nije upozorio "te tamo gore", (kad su već donijeli takvu odluku), da tu ima jedan poručnik koji je u "crvenom", a kojem nije pružena prilika da se svojim sposobnistima bori za sebe. Pogodit će netko, da je desetnik stavljen na mjesto koje bi moglo nositi čin npr-stn, (natporučnik satnik), a kako je poručniku upravo to malo trebalo da mu se omogući napraviti korak naprijed, dok bi desetnik sasvim lijepo mogao obnašati dužnost koju je do tada obnašao taj poručnik jer je ustrobjeno mjesto čina poručnik - poručnik.

Službeno objašnjenje koje, (pazi vraga), poručnik ne može dobiti na papiru je da desetnik ima višu stručnu spremu dok je poručnik nema iako je od nedavno i on upisao fakultet te redovito završava svoje obaveze na školi koja bi mu za koju godinu pribavila status više stručne spreme, te time omogućila daljnje napredovanje.

 

Pogodit će te da je taj poručnik ista osoba koja je i napisala ovaj post, a koja očajnički traži mogućnost riješavanja problema.

 

Stoga molim za pomoć sve koji znaju što bi se moglo napraviti po ovom pitanju ??

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijatelju, nemoj me krivi shvatiti, ali ova tvoja je priča KLASIČNA - ništa neobično da su dočasnici (sa VŠS) postavljani na časniička mjesta te kasnije dobijali čin poručnika, ništa čudno da su ljudi u činu ostajali godinama bez napredovanja, ali zar nisi u svim tim godinama mogao završiti neku "žnj" višu školu, a sigurno ti se nudila - na kraju prijatelju, nije kriv sustav, oni se samo drže pravilnika i ne boj se, neće te najuriti van zbog svega toga, naći će se rješenje i za tebe, samo pamet u glavu i radi svoj posao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne prijatlju, neću te shvatiti krivo.

 

Za cijelo vrijeme ja zaista nisam mogao završiti neku višu školu. Jednostavno za to nisam imao novca, a kad sam od MORH-a tražio onda sam dobio odgovor kako mi je ponuđeno pa sam odbio.

Tek su mi se prije godinu dana "zvijezde pokopile", (namjerno sam uzeo ovaj izraz jer radim 300 km od mjesta di živim, a s plaćom koju sam do tada imao nisam imao do kraja mjeseca ni za kruh i mlijeko), da sam uspio upisati faks, (od svojeg novca, naravno), i sada guram kako stignem, dok mi spomenuta viša časnička ekipa protagonista tužne priče baca klipove pod noge.

Ali je..ga. Nekako ću izgurati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerujem da je strašno kad se nekoga ponižava gazi ponos i dostojanstvo. Poznato je da su u vojsci mnogi napredovali s vezama.Nije se poštivalo načelo "jednakih mogućnosti".

Mnogi sposobni ljudi su morali napustiti susav a ostali su lošiji, jer su imali veze i bili nečiji igrači.

Možda su sada van sustava neki koji su bili bolji i od tebe? (tada si šutio) , ali nema veze.

Ništa ne možeš učiniti, mogu te staviti na listu za izdvajanje i dodijeliti mizernu mirovinu jedamput manju od plaće. Mogu te premjestiti radi "potrebe službe" tamo gdje najmanje želiš.Mogu ti tražiti "greške" i dati ti nečastan otpust. Nemoj pokazivati da te smeta što te postrojava dočasnik , neka te postrojava i kuharica ali ti neka daju plaću j..be ti se..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Volio bih da me poznaješ pa bi odmah shvatio u čemu leži problem.

 

Postrojba odakle sam potekao je je jednim dijelom bila prepuna toga, večinom sam se bunio i zbog toga, jer nisam mogao dopustiti da čovjek od kojeg nešto naučim bude po iti čemu niže rangiran od mene. Zato sam i dospio u ovu situaciju što je jedan dio ljudi kojima sam pomogao okreću sada glavu od mene, drugi je već odavno u mirovini i nemože mi pomoći sve i kada bi htjeo.

 

 

No ono što mi zaista treba je savjet kako da složim tužbu kojom ću bar donekle ispraviti sr...je koje mi se dogodilo, te na što točno da se u toj tužbi, (ako je to uopće moguče), pozovem.

 

A te famozne liste si oni mogu staviti u ..., jer dok ja ne potpišem nekakav papir, (taman sam ne jednom drugom dijelu ovog istog foruma pisao o tome), gdje se odričem svega i svačega, odnosno sam upoznat sa svim i svačim, do tada me mogu držati za pumpicu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija