Jump to content

Ostavina u stanu koji više nije vlasništvo pokojnika


sophie7

Preporučene objave

2 brata i sestra živjeli su ( kao udovci ) skupa. Stanarska prava svojih stanova mijenjali su za jedan veliki. Dogovor je bio da, kad zadnji od njih umre, nasljednici koji budu živi međusobno podjele kako se dogovore. Krajem '90-tih stan je vlasnik( dogovorili su se na koga će glasilo stanarsko pravo, te je taj kasnije otkupio stan ) poklonio darovnim ugovorom bratu koji je nije živio s njima ( bio je u braku i imao djecu ). Kad je taj brat umro, stan je temeljem rješenja o nasljeđivanju naslijedila njegova žena ( dakle, šogorica obih koji žive u stanu ). Cijelo to vrijeme ona prva 2 brata i sestra žive u tom stanu. Zatim oni umru, jedan po jedan, tokom par godina.

Sve njihove stvari – dokumenti, namještaj, pokretnine ... štedne knjižice, sve, u tom je stanu.

U toku su ostavinski postupci za ovo troje pokojnika. Kako je stan vlasništvo njihove šogorice, javna bilježnica je odbila preuzeti moj zahtjev za popis imovine tvrdeći kako ona ne može naložiti nekome da nekog pusti u stan da bi se izvršio taj popis imovine, te da se popis imovine ( tj. zapravo tri popisa imovine, jer je troje pokojnih živjelo skupa a svaki od njih je sa sobom donio svoje stvari pri započinjanju zajedničkog života ) može obaviti samo na način da se pokrene sudska tužba protiv moje ujne za to.

U svom zahtjevu sam obrazložila način na koji je šogorica došla do stana, te navela usmeni dogovor pokojnika s ostatkom obitelji kako ćemo se dogovoriti kad oni umru kaj će koja od nas uzeti.Osim toga, u darovni ugovor nikako nisu mogle ući stvari dvoje pokojnika koji nisu bili vlasnici – mogle su biti samo stvari onoga koji je bio službeni vlasnik stana; priložila sam zemljišnoknjižni izvadak iz kojeg je vidljivo na koji način je stan prelazio u čije vlasništvo; zanima me, što sada trebam učiniti da bi se napravili popisi te imovine u tom stanu?

Javni bilježnik kaže da ne postoje dokazi da su oni tamo živjeli ( ???! MUP? kućni savjet? svjedoci? ), jer stan već dugo nije njihov.

Ja u to naprosto ne mogu vjerovati ... Pretpostavljam da negdje na MUP-u moraju postojati podaci kako se je tko od njih doselio u taj stan, čiji je bio. Pitam se i da li igdje možda mogu postojati podaci o tome kako su stanovi pokojnika mijenjani za ovaj zadnji. Svi dokumenti – ali baš svi – pa tako i o zamjeni tog stana, nalaze se u tom stanu. Uz to, šogorica je svojoj djeci i snahama/zetovima dala ključeve stana, i oni navodno taj stan uređuju; zadnji put kad sam razgovarala s njom., i tražila je dolumente rekla mi je da ničega nema, i da oni bacaju stvari. Od tada, a to je više od godinu dana, ne mogu stupiti u kontakt s njima, jer se ne odazivaju na moje pozive.

Što da učinim?

Novo ročište ( ostali nasljednici se ne odazivaju na ročišta ) je već idući tjedan. Uopće ne znam što sad s tim popisom imovine! Mora li javni bilježnik zaprimiti moj zahtjev pa ga i službeno odbiti s obrazloženjem : da li ću se – ako to neće -s njim oko toga natezati i morati se žaliti sudu? Ili moram ponovo zahtjev predati Sudu ( ali oni ga ionako šalju javnom bilježniku ... koji ga je odbio izvršiti )

A iduća ročišta, za ostale pokojnike, dolaze uskoro.

U Zakonu o nsaljeđivanju sam pročitala što piše o popisu itd.; ali što u slučaju kad se imovina pokojnika nalazi u stanu u kojem su oni živjeli 30 godina ( i prvih 20 godina je jedan od njih imao stanarsko pravo - do otkupa, a onda je bio vlasništvo do darivanja ) a više nije njihovo vlasništvo?

Ne znam da li u darovnom ugovoru postoji ikakva klauzula kojom se određuje da oni mogu do smrti živjeti u tom stanu. Tražila sam da se radi dokazivanja na ročište zove šogorica koja je sadašnji vlasnik te da donese taj ugovor na uvid, te se izjasni o tvrdnjam da su štedne knjižice u stanu ( pa nisu dobile noge i same otišle, kad nitko drugi nema ključ od stana, a u stan nije provaljeno ). Javni bilježnik kaže da to ne može, nego da pokrenem tužbu protiv nje.Napominjem kako ona nije ništa odbila, ali niti je dostupna . Ne javlja se na telefonske pozive. Meni je apusrdno da ju čekam negdje iza flanjke, i lovim po cesti. Ne želim se upuštati u takve stvari; želim da sve bude čisto i jasno i kulturno, a ne da se natežemo po cesti.

Također sam postavila zahtjev da sud/javni bilježnik pribavi podatke o tom u ojim bankama pokojnici imaju račune, i na koji način su primali mirovine; jer je nakon njihove smrti došla mirovina za mejsec u kojem su umrli! a nemam pojma da li je uopće dignuta ( sve je u stanu ...)

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija