Jump to content

Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo - OPG


OKAN

Preporučene objave

Umirovljenik sam u invalidskoj mirovini zbog opće nesposobnosti.

Nositelj sam OPG-a, samostalna djelatnost poljoprivrede i šumarstva, konkretno pčelarstvo.

Do sada nisam bio u obvezi plaćati nikakve obveze niti doprinose prema HZZO i HZMO.

 

Nisam u sustavu PDV-a, niti u registru poreznik obveznika (RPO).

Izravne potpore (poticaje) na žiro račun ne ostvarujem.

Dogodak (prihodi) na žiro račun manji su mi od 80.500,00 kuna (35% od 230.000,00 kuna koji iznos od 01.01.2013. god. obveza za ulazak u sustav PDV-a).

Proizvode koje prodajem prodajem u neprerađenom stanju.

 

Prema mom mišljenju temeljem čl. 18. st. 3 Zakona o dokotku spadam u izuzetke (nisam obveznik poreza na dohodak), a doprinosi prema HZZO i HZMO su mi riješeni mirovinom (ovo se ne odnosi na osobe koji su u mirovini zbog profesionalne nesposobnosti).

 

Molim Vaše stručno mišljenje da li i dalje mogu poslovati kao sam poslovao, odnosno da li podliježem po Vašem mišljenju bilo kakvim obvezama i na što bih eventualno trebao obratiti pozornost.

 

Smtaram da moja mirovina ne utječe na ovih 80.500,00 kuna, jer se ne isplaćuje na žiro račun koji je vezan uz OPG.

 

Također molim da mi pojasnite zakonsku odredbu da ako se ostvare poticaji bez obzira na visinu istih automatizmom postaje obveznikom poreza na dohodak.

 

U privitku je izmjenjeni čl. 18. st. 3 na koji se pozivam.

 

 

"ZAKON O POREZU NA DOHODAK

 

(Redakcijski pročišćeni tekst, 'Narodne novine' br. 177/04, 73/08, 80/10, 114/11, 22/12, 144/12)

 

Na snazi i primjenjuje se od 01. siječnja 2013.

 

3.2. Samostalne djelatnosti

 

Članak 18.

 

(3) Djelatnost poljoprivrede i šumarstva obuhvaća korištenje prirodnih bogatstava zemlje i prodaju, odnosno zamjenu od tih djelatnosti dobivenih proizvoda u neprerađenom stanju. Fizičke osobe su po osnovi djelatnosti poljoprivrede i šumarstva obveznici poreza na dohodak, ako su po toj osnovi obveznici poreza na dodanu vrijednost prema posebnom zakonu te ako ostvaruju poticaje na način i pod uvjetima propisanim posebnim zakonima.

 

Napomena: Prema izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak (Narodne novine 22/12, čl. 6.) koje stupaju na snagu 1. siječnja 2013., stavak 3. članka 18. glasi:

 

(3) Djelatnost poljoprivrede i šumarstva obuhvaća korištenje prirodnih bogatstava zemlje i prodaju, odnosno zamjenu od tih djelatnosti dobivenih proizvoda u neprerađenom stanju. Fizičke osobe su po osnovi djelatnosti poljoprivrede i šumarstva obveznici poreza na dohodak, ako su po toj osnovi obveznici poreza na dodanu vrijednost prema posebnom zakonu, ako po toj osnovi u poreznom razdoblju ostvare ukupni godišnji primitak veći od 35% iznosa propisanog za obvezni ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost te ako ostvaruju poticaje na način i pod uvjetima propisanim posebnim zakonima. "

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija