Jump to content

Kupnja stana i kupoprodajni ugovor...


anonimno

Preporučene objave

Imam jedno pitanje pa ako netko zna odgovor neka se javi :)

 

Naime, kupujem stan (novogradnja) za koji sam sa vlasnikom, tj. izvodjacem sklopio predugovoru u kojem je izmedju ostalog navedeno slijedece: "Prodavatelj se obvezuje stambeni prostor izraditi i predati kupcu po sustavu 'kljuc u ruke'. Ugovorne strane utvrdjuju kupoprodajnu cijenu predmetnog stana na temelju obracunske cijene 1 kvadratnog metra povrsine, s cijenom od 900,00 Eura po kvadratu, sto ukupno iznosi 38.061,00 Eura..."

 

Nakon izgradnje stana provedeno je kompletno etaziranje zgrade gdje je utvrdjeno i potom upisano u zemljisne knjige da stan koji zelim kupiti ima ukupno 42,2 kvadratna metra (u izvatku iz zemljisne knjige pise posebno kvadratura za svaku prostoriju) i jos je navedeno "...i pomocne prostorije koje se sastoje od balkona sa 4,62 kvadratna metra."

 

E sad, prodavatelj meni zapravo u finalnom kupoprodajnom ugovoru zeli prodati komplet ukupnu povrsinu stana (42,2 + 4,62 = 46,82) po cijeni od 900 Eura po kvadratu. Zanima me da li on, pravno gledano, smije naplatiti i kvadratnu povrsinu balkona po istoj cijeni kao i kvadrat stana ili mora mnoziti povrsinu balkona sa pripadajucim koeficijentom (u ovom slucaju bi to bilo povrsina balkona pomnozena sa 0,5)?

 

Ako on ne zeli zaracunati odgovoarajuci koeficijent na balakon, sto mogu uciniti? Da li se mogu pozvati na neki zakon ili nekakav izracun korisnih povrsina kod stanogradnje? Takodjer napominjem da u predugovoru stoji: "...Suglasno prvom stavku ovog clanka prodavatelj se obvezuje izgraditi i prodati kupcu stambeni prostor koji se nalazi na trecem katu katu stambeno poslovne građevine oznacen u glavnom projektu.." (znaci oznacen isto kako je oznacen i u zemljisnim knjigama, tj. gruntovnici).

Postoji li nekakav nacin da ga "nagovorim" da mi zaracuna pripadajuci koeficijent na balkon ili to zaracunavanje koeficijenta ovisi o njegovoj volji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija