Jump to content

MZ

Korisnik
  • Broj objava

    31
  • registrirao se

  • Zadnja posjeta

Sve što je MZ objavio

  1. Otac bi mogao dati izjavu pred nadležnim matičnim uredom(matičarem) da priznaje očinstvo i priložiti suglasnost svog djeteta za takvo priznanje. Matičar će nakon toga zatražiti da se i majka pozitivno oćituje o takvom priznanju u roku 60 dana. Ali pošto je ona pokojna, matičar će uputiti oca da može pokrenuti sudski postupak za utvrđivanje očinstva.Dakle, otac bi trebao odmah pokrenuti na sudu parnicu za utvrđivanje očinstva, ali ako postoje neki problemi sa sutkinjom, mislim da je izjava pred matičarem alternativni i dulji put ali koji u krajnjem vodi do istog rezultata. Očinstvo se uvijek kao krajnje rješenje može priznati i oporukom.
  2. Očinstvo se utvrđuje pokretanjem parnice za utvrđivanje očinstva pred sudom i zahtjevom za medicinsko vještačenje, a dijete se može DNK testirati odmah po rođenju.
  3. Mislim da je ovo najčešće pitanje u vezi ovrhe na legalisu i puno puta je već na njega odgovoreno. Ali evo ga; nakon očito neuspjelih pokušaja da se ovrha uruči poštom na ruke dužniku, izvješena je na oglasnoj ploći suda i stekla je svojstvo ovršnosti i pravomoćnosti na temelju čega je ovrhovoditelj skinuo sredstva sa računa d..-a.
  4. Koliko razumijem radi se o sporazumnom raskidu ugovora. Sa kojim datumom stupa na snagu? Predpostavljam da"imam sve papire i ugovore da sam radio do tog i tog datuma i da mi nije isplačeno za taj mjesec"znači da ste u veljači još bili u radnom odnosu. Članak 91.Zakona o radu 1) Prilikom isplate plaće, naknade plaće i otpremnine poslodavac je dužan radniku uručiti obračun iz kojeg je vidljivo kako je utvrđen iznos plaće, naknade plaće i otpremnine. (2) Poslodavac koji na dan dospjelosti ne isplati plaću, naknadu plaće ili otpremninu ili ih ne isplati u cijelosti, dužan je do kraja mjeseca u kojem je dospjela isplata plaće, naknade plaća ili otpremnine radniku uručiti obračun iznosa koje je bio dužan isplatiti. (3) Obračuni iz stavka 2. ovoga članka su ovršne isprave. Obratite se poslodavcu sa zahtjevom pod st.2 čl 91. Po zakonu su poslodavci dužni uručiti radniku obračun neisplaćenog djela ili cjele plaće. A ako u konačnici ne isplate, možete se na temelju te ovršne isprave obratiti sudu.I niti slučajno ne odustati od plaće koja je pošteno i teško zarađena.
  5. Da, i meni je to čudno, znam dosta ljudi koji se godinama kilave sa diplomom, ali moram priznati da niti jedan od njih isto već godinama nije kročio na faks. Možda ih čeka iznenađenje? Probati ću doći do informacija. Možda je vaša prijateljica trebala ponovo upisati ta tri ispita pošto ih nije položila, pa je tu razlika u statusima.O kojem je faksu riječ? Možda se odgovor može naći u statutu fakulteta? Zanima me što su joj u referadi rekli kao razlog gubitka statusa.
  6. Može. Ali mali savjet;za ugovor o djelu je karakteristično da se plaća ostvareni rezultat, i to je temeljna razlika između ugovora o djelu i ugovora o radu. Ukoliko očekivani rezultat nije ostvaren poslodavac vam ne mora platiti ništa. Predlažem da sa poslodavcem sklopite ugovor o radu na određeno vrijeme. Bolje za vas jer ste plaćeni po satnici, bolje za poslodavca jer u tom slučaju plaća manji porez i doprinose. Kod ugovora o djelu porez i doprinosi iznose čak i više od 100% onoga što dobijete na ruke.
  7. Vjerojatno nije zamrznula svoj status na vrijeme. Znam da u slučaju izvanrednog studiranja jedna godina traje dvije. Ako se školarina ne uplati nakon isteka roka od dvije godine, gubi se status studenta.U slučaju redovnog studiranja školarina se uplaćuje svake godine, osim ako se ne studira na teret ministarstva. Ali i takvi studenti su se dužni svake godine upisati u višu godinu studija ili gube status.
  8. Po zakonu o porezu na promet nekretnina čl.11.st9., smatra se da je za jednu osobu optimalno do 50m2 stambenog prostora. Dakle sve što je iznad toga naša država smatra da je luksuz. U vašem slućaju platit ćete samo porez za samo 15m2(razlika 65m2-50m2), pod uvjetom da ne posjedujete niti jednu drugu nekretninu osim stana od 40m2. Pogledajte si Zakon o porezu na promet nekretnina, cijeli čl 11.
  9. Najjvažnija informacija je za šta su računi?
  10. 65m2 se odnosi na dvije osobe, ali kako navodi Zakon o porezu na promet nekretnina to mogu biti samo članovi uže obitelji. Ionako ćete platiti samo porez na razliku u kvadraturi.
  11. Prva nekretnina je uvijek oslobođena plaćanja poreza. Možda je djelatnica u poreznoj mislila na slučaj kad prodate jednom stan i kupite veći jer nije vjerojatno da ćete kupiti opet stan od 29 kvadrata(u polovici ili individualno)pa onda plaćate porez na razliku u kvadraturi.
  12. A onda će oni opet tražiti povrat od vas za vaše uzdržavanje. Članak 213.OZ-a Punoljetno dijete je dužno uzdržavati roditelja koji nije sposoban za rad, a nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine
  13. Suglasnost stanara nije potrebna ali je potrebna suglasnost nadležnog komunalnog tjela. Ne može si nitko samovoljno postavljati vodomjere bez dozvole komunalnog poduzeća. Ako postoje tehnički uvjeti da se odvojite od ostatka zgrade(mreža, cjevi, vodomjer na vidviljvom mjestu idr.) ne mogu vam odbiti zahtjev.
  14. Prema Obiteljskom zakonu učinci izvanbračne zajednice primjenjuju se i na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenog muškarca koji ne žive u drugoj izvanbračnoj zajednici, a koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.Također Izvanbračna zajednica žene i muškarca koja ispunjava te pretpostavke stvara imovinskopravne učinke na koje se na odgovarajući način primjenjuju odredbe tog Zakona o imovinskim odnosima bračnih drugova.To znači da su bračni drugovi u jednakim dijelovima suvlasnici u bračnoj stečevini, ako nisu drukčije ugovorili.Bračnim ugovorom mogu se urediti imovinskopravni odnosi na postojećoj ili budućoj imovini.Sklopite sa partnerom ugovor koji se sklapa u pisanom obliku, a potpisi moraju biti ovjereni, dakle kod javnog bilježnika. Iz vaših navoda ne može se isčitati koliko ste dugo sa partnerom, ali ako živite dulje od tri godine zajedno u izvanbračnoj zajednici stan koji vaš partner kupuje biti ću pola i vaše vlasništvo bili vi upisani ili ne jer vas već štiti zakon. Jedino što ćete to jednog dana nedaj bože prilikom podjele imovine morati prvo dokazivati tj tražiti da vas se upiše kao suvlasnika da bi se uopće mogli podjeliti.
  15. Članak 40.Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći Besplatnu pravnu pomoć prema odredbama ovog Zakona mogu pružati odvjetnici i udruge registrirane za pružanje pravne pomoći. Pravni fakulteti putem pravnih klinika mogu pružati besplatnu pravnu pomoć prema odredbama ovog Zakona, a u skladu s posebnim propisima. * * * Besplatnu pravnu pomoć već dulje vrijeme pružaju ili pomažu osigurati razne nevladine udruge. Tako u Centru za ljudska prava možete dobiti savjet o besplatnoj pomoći vezano za povredu ljudskih prava, ženska grupa b.a.b.e., i Autonomna ženska kuća mogu vam pomoći oko pravne pomoći za žrtve obiteljskog nasilja, i td. Ovisi što vam treba. Mnogo nevladinih udruga surađuje sa pravnom strukom izvan nevladina sektora i sigurno vas mogu uputitina pravo mjesto. Detaljnije Informacije vjerojatno možete dobiti i u Ministarstvu pravosuđa.
  16. Zar nitko nema ideju. Ajmo sive stanice! Pomozite da stanemo na kraj traljavim i potkupljivim poštarima i nevidljivim dužnicima.
  17. MZ

    Molim pomoć!

    Da li se u parnici za podjelu bračne imovine od suda može tražiti da naloži prokazni popis imovine, konkretno devizni računi u stranim bankama? Ako stranka dostavi nepotpuni popis, u kojem ne navodi postojanje takvih računa, a druga stranka sa velikom vjerojatnošću sumnja u njihovo postojanje, da li se može tražiti sudsko vještačenje? Da li prokazni popis imovine uopće obuhvaća imovinu izvan granica RH? Hvala unaprijed.
  18. Malo je kasno za odgovor, ali savjet za ubuduće svima koji će možda ovo čitati: Ako vam firma ne isplati 600 u predviđenom terminu, jer niste prijavili u odjelu obračuna plaće u svojoj firmi da je djete prijavljeno na vas, firma vam naknadno, na blagajni može isplatiti taj iznos. Naravno ne u 3 mj sljedeće godine. Mislim da bi se o razumnom roku moglo naširoko raspravljati, ali u krajnjem to je na dobroj volji poslodavca. Mišljenja sam do kraja kalendarske godine. Imali smo takvih slučajeva, pa smo kao firma izašli ljudima u susret.
  19. Tražite zabranu pristupa za luđakinju!
  20. Ako tata umre prije mame, imovina ostaje mami-ženi. Ako mama umre prije tate, a tata ne ostavi oporuku djele sestra i brat zakonski-pola pola. Ako tata ostavi oporuku u kojoj sve ostavlja bratu, mišljenja sam da sestra ima pravo na nužni dio.(možda će tu pomoći računi koje čuva???) Inače, oporuka ne daje nikakvu sigurnost. Otac uvijek može bez znanja drugih napisati novu, kasniju oporuku koja pobija raniju, u kojoj će imovinu ostaviti npr nekom prolazniku na cesti ili nekoj udruzi ili sl. Što se tiče djela" sređeni dio kuće", nekretnina je vlasnički gledano cjelina, i sestra i brat će biti suvlasnici u idealnom djelu, svaki polovicu kuće. U tome smislu njem brat će biti vlasnik polovice njenoga "sređenog djela" ali ne u smislu u kojem se ovdje navodi već idealno.
  21. Dragi pingvinu, Isti problem ima i moja mama sa mojim tatom. Vezano uz to sam i postavila pitanje u forumu(na koje se nadam da ću dobiti odgovor). Roditelji su se uspjeli rasvesti nakon 7 mj. kako i sam kažeš puno omalovažavanja, prijetnji i uvreda od strane moga oca, koji je btw već tada živio nekoliko godina sa curom mojih godina i čekao djete. Majka je znala da ima ljubavnicu, ali kako je otac živio u zg. nije znala da je njegova veza ozbiljna, a pogotovo da čeka djete, a razišli su se u dogovoru da se neće razvoditi iz razloga da ne trančiraju imovinu jer imaju 58 g. Naravno ljubavnica je dovukla svoje kofere u stan za koji niti ja niti moja majka nismo imale ključeve. Da ne govorim o njegovom skupom autu u kojemu se nismo vozile, vikendici koju je čuvao samo za sebe, i još mnogome drugome. Dakle majka nije imala niti mogućnost uživati u svome vlasništvu, niti mu je imala pristup. Gdje su sudovi po tome pitanju, i naša draga Jadrančića Kosor! Kada je čula za situaciju podnjela je zahtjev za razvod. Nevjerojatno je da joj razvod nije htio dati, prijetio je, radio scene, odugovlačio postupak........... da ne navodim da je sud to sve tolerirao 7 mj. iako je ona navela u zahtjevu sve navedeno. Nedavno su se razveli i sada slijedi mučna i dugotrajna podjela imovine. Sva imovina je na moga oca, naravno, jer su žene uvijek bile glupe koze, a i dalje su, i neka sve bude na mužića, kao nisu valjda sposobne raspolagati i upravljati svojom imovinom. Ne mogu uopće zamisliti koliko će trajati upisivanje moje mame kao suvlasnice na svojoj imovini, a tek koliko će se onda čekati odluka suda. Nadam se samo da će uspjeti sačuvati živce i imati dalje miran i dostojanstven život. Puno sreće tebi i tvojoj mami.
  22. Prijedlog: Idi na stranice pravosudne akademije.Radionica je dostava u građanskom postupku. Možeš ih i nazvati, znam da preko njih možeš kupiti i neku literaturu, možda ti mogu poslati skriptu sa tog seminara.Možda dobiš kakvu ideju.
  23. Mislim da bi se trebali obratiti nekome od naših milijun ministarstava. Predpostavljam da je prva stanica ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, a dalje samo bog zna.
  24. Ništa vas ne sprječava da se javite u banku ili već gdje pokunjeni, i molite ih da se možda dogovorite oko obročne otplate duga. Naravno da je njih baš brige za vas i da im je bolje sjesti vam na plaću i polako sisati godinama malo po malo vaše novce, ali moja prijateljica je bila u istom takvom slučaju i uspjela se dogovoriti da joj oproste sve kamate ako im jednokratno uplati svu glavnicu(ali tada je bila nezaposlena i nisu joj mogli sjesti na plaću). Iznos njenoga kredita bio je 7000 e, a popeo se sa kamatama na 12000 e. Na kraju je platila 7000 e i troškove ovrhe. Odluka je firme da li će oprostiti kamate ili ne. Nigdje u zakonu ne stoji da to ne mogu učiniti. Pokušajte, nikada se nezna..... Također ovdje ne govorim o ugovorenoj kamati, već o zakonskoj zateznoj kamati. Ugovorene morate platiti.
×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija